Gemengde Berichten. Post en Teiegraplh. Koloniën. O n d e r w ij s. Rechtzaken. een zeer liet X idie a zal A grif oef, Stil- i -am instellingen van weldadigheid, en"2o. van 'bet aantal dier personen, voor zoover zij ge torende het jaar vóór hun vertrek uit hunne vorige woonplaats aldaar onderstand hebben genoten. 4 Sociale bewegingen, i pe Stand., besprekende de jongste loonsbe- ,e„-mger» in de hoofdstad en andere plaat- wijst er op, dat de eisch «Zondagsrust" alom instemming vond. Het oordeel over de joonskwestte is moeilijker. De een noemt een hongerloon" wat een ander «goed betaald" heet. Dat echter de loonen laag waren, is in tal van vakken gebleken. Duizenden dan ook, 'die de beweging met belangstelling, zoo niet met instemming, volgen, zijn het hierover eens, I dat er verbetering moet komen, hoe eer, hoe beter. Doch nu het shard tegen hard" gaat, blijkt wnneklaar, hoe gioot het gemis is van een goed, werkend orgaan, waardoor de arbeiders zich kunnen uitspreken. Hadden we nu Kamers van arbeid, dan zou den de botsingen, die wij thans beleven, allicht niet voorkomen, tenminste, zij zouden zeer ge temperd zijn. En dat niet alleen, maar ook de verbeteringen, die noodig zijn, zouden veel kal mer en vollediger kunnen worden ingevoerd dan thans. Wanneer echter, op een wijze als thans geschiedt alles moet worden «ver overd", en ieder op het terrein van den ar beid op eigen houtje rnaar aan het vrijbuiten slaat, raken we hoe langer hoe verder van huis, en ontkomt men niet aan wat nam aker wensch voorkomen worden moeteen gewelddadige omkeering, die wie weet hoe- velo jammeren na zich sleepen zou. Achterstallige traktementen. Vele Limburgsche gemeenten zijn schrome lijk nalatig in het geregeld op lijd uitbetalen van de traktementen barer onderwijzers. De min. v. binn. zaken, daarnaar gevraagd, erkende het feit, doeh meende, dat er niet veel aan te doen was. sEr zijn" zeide hij «in dit opzicht grenzen aan de macht van den staat, tenzij deze altijd met zijn geldelijke hulp wil klaar staan." De Amsterdammer neemt geen vrede met dit bedroevend en ergerlijk bescheid. Vooreerst valt er te vragen: hoe staat het met de trak- feinenten, bijvoorbeeld van de burgemees ters? Worden die wèl behoorlijk op tijd uit betaald sDoch afgezien daarvan, blijft er van tweeën Jen. tOf de gemeenten kunnen wel, maar wil len niet. Dan zij gevraagd, of hier niet aan wezig is «grove venvaarloozing van de huis houding der gemeente", op grond waarvan de legeering thans wil optreden in West-Stelling werf en in Opsterland, de ingezetenen des aoodig dwingend tot het betalen van hooger gemeentebelasting. ïOf de gemeenten willen wel, maar kunnen niet. Dan zij de vraag, of de regeering niet verplicht is geldelijk te hulp te komen 't zij krachtens art. 49 der wet op het lager onder wijs, staatshulp voorschrijvend, wanneer een gemeente door een behoorlijke inrichting van enderwijs, in verhouding tot haar midde len en andere uitgaven, onbillijk wordt be zwaard 't zij krachtens den begrootingspost, die bestemd is voor tegemoetkoming aan noodlijdende gemeenten." Naar men aan de M. O. meldt zijn door de Belgische regeering de navolgende eere- Mijken toegekend aan de mannen der beide loodswezens te Vlissingen, die zich onder- icheiden hebben bij het bewijzen van hulp «en de slachtoffers van het bekende ongeval net de Belgische loodssloep no. 5, in den grond geloopeu door het stoomschip Sea Gull er reede van Vlissingen -, alshet kruis van Ergerlijke verdiensten le klasse aan den schipper der Nederlandsche loodssloep E. van Hoepen en de schippers der Belgische loodssloepen J. Staal en A. H. van den Bo- venkamp, en het kruis van burgerlijke ver diensten 2e klasse aan de roeiers van het Ne derlandse!) loodswezen I. Kamermans, J. Jobse, P. de Jong, L. Mommaas en J. A. Heijdens, en aan de roeiers van het Belgisch loods wezen L. M. Sterzenbach, A. J. Staal, F.J. Ureel, J. C, Daane en J. Schot. [tor gelegenheid van 't Kerstfeest waren de postverzendingen te Berlijn zóo talrijk, dat de veldpost van het ministerie van oorlog al zijn materiaal heeft moeten beschikbaar stellen om aan de eischen van den dienst te kunnen voldoen. Op de schietplaats der firma Krupp, te Meppen, zijn dezer dagen in tegen wooidigheid van den staatssecretaris der marine proeven genomen met een nieuw sooit door die firma uitgevonden pantserplaten van nikkel en staal. Die proeven leverden een zeer gunstige uitkomst op. De platen, welke 142 a 146 millimeter dik waien, bleken een weerstandsvermogen te bezitten gelijk aan dat van 240 m.m. dikke platen, zooals die tot dusvene worden gebmikt. De gemeen'eraad van Manchester heeft een nieuw plan aangenomen tot het bouwen van wei kmanswoningen. Op een stuk gronds van ongeveer vijf morgen in het midien der stad, in een ovetbevolkte en ongezonde wijk, zullen daartoe de oude huizen weggebroken worden. Daarbij zullen immten opengelaten worden voor speelplaatsen, en de gebouwen plat gedekt wor den, zoodat zij gelegenheid bieden daarop tuin tjes aan te leggen, een luchtje te scheppen of goed te diogen. Op de open plaatsen worden plantsoenen en bloembedden aangelegd. Bij het bouwen der woningen zal men behoorlijk letten op de eischen van hygiene en griefelijkheid. De kosten dezer belangrijke verbetering raamt men op ongeveer 3,000,000 gulden. In October 1894 verscheen in Engeland een boek van 206 pag., waai in de beginselen van het socialisme uiteengezet worden. Het woidt voor slechts éen stuiver verkocht en maakte dadelijk grooten opgang. De titel van het boek is «Merrie England" en de schrijver is Robert Blatchford. 5 Oplagen, ieder van 100.000 exemplaren, zijn reeds verkocht. De 6e en 7e oplagen zijn thans ter perse, en nog sleeds blijft de vraag aanhouden. De uitgevers verwachten dan ook, dat zij nog in dezen winter een millioen exemplaren zullen ver kocht hebben. Zulk een succes voor een boek is bijna ongekend. Mocht de kolenvoorraad van Engeland ooit uitgeput raken, dan zal de wereld daarom toch nog geen gebrek aan brandstof hebben te duch ten. Blijkens de mededeelingen van den heer Inglis, in het Imperial Institute gedaan, is b.v, New South Wales zeer rijk aan steenkoollagen, vooral in de omstreken van Sydney. In 1893 bracht men in die streek 900.000 ton naar boven, en in het geheel werd er seeds voor eene waarde van p. st, 27,000,000 aan steenkool gedolven. Op de Westkust van Jutland is dezer dagen een lijk aangespoeld, hetwelk herkend werd als dat van kapitein Ovetgand, die in December '1893 bij het vergaan van het Amerikaansche schip Don Jttan verdronk. Het was, hoewel het een jaar in zee had gelegen, zeer goed bewaard gebleven vermoedelijk omdat het in liet zand bedolven is geweest. In de zakken van den doode vond men de scheepspapieren en een som van 180,000 dollars in bankpapier. De telephoon is, als de meeste profeten, elders meer in eare dan in haar vaderland. Te New-Yoik zijn 9066 geabonneerden op de telephoon, of 1 op de 167 inwoners, en te Chicago 9684, of 1 op de 144 inwoners. Te Berlijn daarentegen zijn 20,344 geabon neerden, of 1 op de 78 4 inwoners, en te Hamburg 8026, of 1 op de 40.8 inwoners daar is dus de telephoon naar verhouding het meest in gebruik. De Amerikaansche stad, welke daaraan het meest nabij komt, is Providence, met 1 op de 45 iflwoners. De verhouding te Amsterdam is 1 geabon- neerde op de 104 inwoners. Engeland is in dit opzicht ten achteren. Londen heeft 1 telephoon-abonné op 036 0 inwoners. De Engelsche stad, waar de telephoon het meest gebruikt wordt, is Liverpool, met 1 abonné op de 114 inwoners. De telephoonlijn BerlijnMemel is thans ge reed en zal in de eerste dagen van Januari voor het verkeer worden geopend. Deze lijn is 1020 KM lang en overtreft in uitgestrektheid de langste telephoonhjnen in Europa. Batavia, 30 November. Atjeli. Aan het verslag omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoongheden, Joopende van 6 tot en met 19 dezer, wordt in de Jav.~Ct, het volgende ontleend G r o o t-A t j e h. Onze po-ten Kroeng- Gloempang en Anagaloeng en het door Atjehers bezette wachthuis Mata-Ajer werden slechts eenmaal, Biloel drie malen en Senelop meet malen moestal onbeduidend beschoten. Den 13ri viel op Senelop een zestal schoten uit de kampong Soemit uit een van klapperstam vervaardigd karton, waardoor geen letsel werd veiooizankt, boowel een der projectielen, ver moedelijk een van onze zijcle afkomstige, niet gesprongen gianaat, op 50 nieter boven de versterking sprong. Den volgenden dag viel uit een dergelijk kanon een schot op het wachthuis Mata-Ajer, zonder schade aldaar aan te richten daarentegen sprong het kanontengevolge waarvan eenigo kwaadwilligen werden verwond. Den Sn dezer werd de Atjehsche bezetting van het wachthuis Aleer Oe, die vivres had afgehaald van Senelop, tusschen Montassik en Mata-Ajer beschoten door een bende kwaad willigen, onder aanvoering van T. Moesa Anag- Raté, zoomede uit de kampong Lamraja, aan welk vuur door het geschut van Senelop en Anagaloeng een einde werd gemaakt. De bevolking was allerwegen aan den sawah- arbeid. De civiel- en militair gouverneur maakte van 10 tot 12 dezer eene inspectiereis naar Poeloe Raja en van den 17n tot den 19n d.a.v. naar Melaboeh. Op het eiland Weh viel niets bijzonders voor. Onderhoorigheden Oostkust. Rust en orde worden niet verstoord. Noordkust: Door 3 van de 4 hoofden van het aan Tjoenda onderhooiige landschap Boeloeh werd aan hunnen vorst de oorlog ver klaard, uit misnoegen over de door dezen aan het bestuur betoonde medewerking om de door de deseiteurs Ctawford en Jennekens den 25n Juli medegenomen Beaumontgeweten in handen te krijgen. In den nacht van 14 op 15 dezer omsingelden zij de Tjoendasche kampong Bandar en hadden zij die reeds gedeeltelijk in de asch gelegd, toen zij door den vorst werden teruggedreven. Te Telok Semawé was de toestand gunstig. Den 5n dezer vielen 2 Winschoten uit de zuidelijke richting op onze versterking te Segli nadeel werd ons daardoor niet toegebracht. Ongeveer te middernacht van 10 op 14 dezer ontplofte, zonder schade te veroorzaken, onder de visitatieloods aldaar een kleine lading buskruit op een bamboezen vlot, hetwelk de kwaadwilligen langs de Segli rivier derwaarts hadden laten wegdrijven. In de bovenlanden der Pedirstreek zette T. Bintara Kamangan den strijd tot herstel van zijn gezag voort. Westkust. Van Poeloe Raja en Melaboeh kwamen geen bijzondere berichten. De politieke toestand bleef over het algemeen zeer bevredigend. De weersgesteldheid was regenachtig, meestal gepaard met oostelijke winden. De gezondheidstoestand was op de zeeposten ter Westkust beterende; ter Noord- en Oostkust minder goed. In Groot-Atjeh was hij over het algemeen ongunstiger. Het gemiddelde ziekfecijfer bedroeg 20 tegen 19 en dat van de beriberi 14 tegen 9 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hooger. In haar mailoverzicht zegt de Java Dode o. a. het volgende Tragisch is hetgeen den rad|a van Lombok in den laatsten tijd wedervoer in do hoogste mate en dat er, toen hij als gevangene naar zijne tijdelijke veibüjfplaais te Batavia werd vervoerd, onder de menigte waren die hem uitjouwden, getuigde bij dezen van een ruw gemoed, gelijk slechts door enkelen onder de Baheis tegenover hunne krijgsgevangenen is aan den dag gelegd. Volgens hetzelfde blad schijnt het in de bedoeling te liggen om den radja politiek te verbannen en met Goesti Djiiantiek te onder handelen, terwijl het waarschijnlijk van de omstandigheden zal afhangen of ook nog tegen Katangasem zal worden geageerd. Volgens het Bat. llbl. zou de radja naar de Preanger worden verbannen; de Loc spreekt ook van Pndang. .Men deolt aan de Java-Bode mede dat de inspecteur Liefrinck te Katangasem op Bali een onderhoud heeft gehad met Goesti Djiiantiek. De Borneo, die dadelijk na de inneming van Tjakranegara van Arapeiun wegstcomde, heeft volgens de Socr. Cl. op do kust van Karahgasem postgevat. Naar de Loc. uit goede bron van Bata.ia verneemt, is door de regeering besloten, np Lombok ons rechtstreeksch bestuur in te voeren. Die invoering voor te bereiden, moet het dool zijn der nieuwe zending van den heer Scherer naar Lombok. Het Balisch vorstenbestuur zal niet worden heisteld. De bevolking zal onder hare eigene, door ons aangestelde, hoofden komen te staan, en deze weder onder onze ambte naren, dezelfde regeling dus die te Bueleleng en Djembrana sedert de verbanning der radja's aldaar uitstekend voldoet. Het aantal studenten, ingeschreven bij den rec tor magnificus der rijksuniversiteit te Utrecht bedraagt heden 801, verdeeld over de verschil lende faculteiten als volgtgeneeskunde 299, godgeleerdheid 173, rechtsgeleerdheid 464, vvis- en natuurkunde 128, letteren 37. In December 4893 bedroeg het aantal 800, en waren deze verdeeld als volgt: geneeskunde 320, godgeleerdheid 143, rechtsgeleerdheid 160, wis- en natuurkunde 122, letteren 43. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in de zaak van de beide personen te Herwijnen, die wegens opruiing door de rechtbank te Dordrecht ieder tot éen jaar gevangenisstraf weiden veroor deeld, die straf vethoogd voor eerste bekl. tot twee en voor den tweeden bekl. tot drie jaar, met bepaling, dat de vootloopige hechtenis niet in mindering zal komen. Het O. M. bij de rechtbank te Winschoten heeft tegen H, N. Sch., onderwijzer te Nieuwe Schan*, thans gedetineerd, een jaar en zes maanden ge vangenisstraf geeischt ter zake van onzedelnk- heid. Door het gerechtshof ie Arnhem is den 27n dezer arrest gewezen in de zaak van J. Th.S,, schoenmaker te Nijmegen, geapp. van een vonnis der arrond-rechtbank te Arnhem, waarbij bekl. wegens mishandeling waai bij het feit den dood tengevolge heeft, is veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf; dat vonnis bevestigt), dochten aanzien van de opgeiegde straf vernietigd en bekl. alsnu eroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf'.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 7