Donderdag 3 Januari, N°. 8695. A0. 1895 i ©genenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bttitenlaudsche Berichten UITGEVER: ODÉ. COURAN Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Hyk Afionderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. BVRBACi BOTERITKA AT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It A N K R IJ K. De heer De Lanessan, de nu teruggeroepen gouverneur-generaal van Indo-Cbïna, is een bekwaam en ontwikkeld man. Hij heeft, al vorens zijn hoogen post te bekleeden, een rol gespeeld in de politiek, o. m, als afgevaar digde voor Parijs. De Lanessan had veel vrienden en des te meer bevreemdt zijn plotselinge ongenade. De waarschijnlijke op lossing is deze: Er is vooral kort na zijne benoeming tot gouverneur-generaal, een hef tige campagne tegen De Lanessan gevoerd, «tl waarschijnlijk heeft deze, zich willende veidedigen, officieele stukken of de afschriften daarvan, naar vrienden te Parijs gezonden, denkelijk ook naar den heer Canivet, den on langs in hechtenis genomen directeur der Paris, en men vermoedt dat bij de huiszoe king in het bureau van dat blad de bewijzen van De Lanessan's onbescheidenheid aan het Jicht gekomen zijn. Zijn opvolger is de staatsraad Armand Rousseau, ingenieur, oud-afgevaardigde voor Finisterre en in het ministerie-Brisson onder secretaris voor koloniën. De laatste maarschalk van Frankrijk, Can- robert, is ernstig ziek. De grijsaard is reeds 2ijn 85ste jaar ingetreden. De drie andere maarschalken waren Bazaine, Leboeuf, Mac-Mahon. De commissie belast met het onderzoek der vraag, of sommige personen geschrapt moeten worden uit de registers van het Legioen van Eer, wegens hetgeen bjj het Panama-schandaal aan het licht gekomen is, heeft hare werkzaam heden hervat. Deze waren geschorst uit kiesehheid tegenover Ferdinand de Lesseps. Den 13n dezer zullen te Toulon de verkie zingen plaats hebben van 36 gemeenteraads leden. Men weet dat de gemeenteraad naar aanleiding der aan het licht gekomen verkie- angsmisbruiken ontbonden werd verklaard. B E L 6 1 E. Bsj de herstemming voor de Kamer te Luik is de socialist Smeets gekozen met 63,000 stemmen tegen 55,000, uitgebracht op den katholieken candidaat Fraoscotte. De progres sisten stemden grootendeels blanco. ENGELAND. De te Londen gevestigde Armeniërs heb ben aan Gladstone's zoon, die predikant is te Hawarden, een gouden kelk ten geschenke aangeboden. Aan de Times wordt uit Calcutta gemeld, dat de Britschindische expeditie de meeste dorpen der Waziri's verlaten heeft gevonden fin een groote hoeveelheid granen benevens een duizendtal stuks vee heeft buitgemaakt. R D S L A N D. De minister van verkeerswegen, Kriwosjé- jm, heeft zijn ontslag ingediend. Naar thans verzekerd wordt, zal de minis ter van oorlog, generaal Vaunovsky, eerlang vervangen worden door den chef van den generalen staf, generaal Obrutscheff, in wiens plaats zou worden benoemd de gouverneur- generaal van Transcaspie, generaal Kuropat- kine. De minister van oorlog heeft de doortrek king van den Breslau-Warschau-spoorweg op Russisch grondgebied verboden. Volgens berichten uit St.-Petersburg, rap porteert de Russische zaakgelastigde te Seoel, dat Koieanen ia grooten getale naar Siberië uitwijken. Dagelijks komen er honderden zonder paspoort over de gtenzen. In Zuid- Oessoeri, waar vroeger slechts drie Koreaan- sche dorpen waren, zijn er nu reeds twintig De Standard verneemt uit Odessa dat de zoogenaamde viijwiiligersvloot tot 15 kruisers opgevoerd wordt. Blijkens eene voorloopige opgave van de inkomsten en uitgaven des rijks gedurende de eerste 9 maanden van het loopende dienst jaar hebben de gewone inkomsten de gewone uitgaven overtroffen met 105,600,000 roebels boven de begrooting en de buitengewone in komsten de buitengewone uitgaven met 30 miilioea. ITALIË. Tegenover de verwijten, waarmede de offi- cieuse regeeringspers den radicalen afgevaar digde Cavalotti wegens diens bekende aantij gingen tegen den minister-president Crispi overstelpt, verklaart Cavalotti in een open baargemaakt schrijven, dat die bladen voor zichtig moeten wezen en hem niet verder drijven in zijn onthullingen, daar hij nog slechts een derde heeft gezegd van hetgeen hy weet. Hij beweert, dat het de plicht der rechterlijke macht is, hem voor het gerecht ter verantwoording te roepen, en doet opmerken, dat men hem op zonderlinge •wijze ^onschendbaar" schijnt te willen laten, terwijl men andere personen vervolgt. Velen tneenen dat er slechts een uitweg mogelijk is, in de tegenwoordige omstandig heden, n.l. Kamerontbinding. Men verzekert zelfs dat het ontbindingsbesluit reeds in de eerste dagen van Januari zal verschijnen, maar dat de algemeene verkiezingen eerst tegen April uitgeschreven zullen worden. De heer Bouis, een Fransch bankier, is over de grenzen gezet. Naar men zegt is de reden tot dezen maatregel, dat de heer Bouis den afgevaardigde Cavalotti inlichtingen heeft verstrekt aangaande de betrekkingen tussehen Crispi en baron Reïnach. BUL G A R IJ E. De Sobranje heeft Zaterdag na eene zitting, die tot vijf uur in den morgen geduurd heeft, wegens het stelselmatig rekken van het debat door de oppositie, de begrooting goedge- keuid; gelijk mede eeneaigemeene am nestie waarin de bekende Russophilen Zankoff en Karaveloff zullen begrepen zijn, maar alleen niet lieden die misdaden gepleegd hebben tegen het gemeene recht, ministers, veroordeeld wegens misdrijven, door hen gepleegd in de vervulling van hun ambt en ook niet, de militaire chefs,betrokken bij de samenzwering tegen wijlen den eersten vorst, Alexander von Battenbeig. Ook werd het voorstel aangenomen tot instelling van een accijns op zout en anderen gefciuiksartikelen van vreemde afkomst en heelt zij zich vereenigd met de verlenging tot 1897 \an de handelsverdragen met Engeland, Duitschlaud, Fiankrijk, Italië, Oostenrijk, Rusland en Belgie op den grondslag van een invoerieeht van 10i/3 pCt. EGYPTE. Naar de Times uit Kaïro verneemt, stelde Nubar Pacha den khedive de oprichting van een landbouwdepartement voor, teneinde de kunst van land bebouwen onder leiding van een paar Europeesche deskundigen te popu- lariseeren. AMERIKA. De commissie welke de omkooperijen in het Newyorksche gemeentebestuur onder zocht, heeft haar onderzoek ten einde gebracht en zal eerstdaags rapport uitbrengen. De commissie constateerde de veilheid van bijna de gezamenlijke politie van New-York. Zelfs de hoogste politiebeambten blijken boosdoe ners te hebben gebrandschat als loon voor het ongemoeid laten. De hoofdcommissaris Byrnes moet toegeven dat de toestand der Newyork sche politie jammerlijk is, dat ingrijpende hervormingen noodig zijn en dat de aftredende getuige zelf 300,000 d. in huizen belegd heeft, door welgeslaagd beursgedobbel met Van der Bilt's en Gould's bijstand. Men verwacht een radicalen schoonmaak van den Augiasstal van Tammany Hill. De Bntsche anarchist Mowbray werd wegens opruiende taal te Philadelphia gearresteerd. Te beginnen met 1 Januari 1895 houden de havens van Panama en Colon op vrijhavens te zijn en zal daar van alle goederen een invoer recht van 10 pCt. worden geheven, ondanks het piotest van de Kanaalmaatschappij en van het bestuur van den Panama-spoorweg. CHINA. De keizer gaat steeds voort met parate executie te houden over de bevelhebbers, aan wier lafhartigheid hij de geleden nederlagen wijt. Nu is Kung Chou Shuan, een broeder van den Chineeschen gekant te Londen, naar Peking ontboden om wegens lafhartigheid onthoofd te worden. Een dergelijk lot hangt nog velen anderen boven het hoofd, nu de gouverneur van Shang-Tung by den keizer eene memorie heeft ingediend, waarin hij de bestraffing vraagt van admiraal Ting, gene raal Wei en andere hooggeplaatste ambtena ren wegens lafhartigheid en plichtverzaking. Zooals men weet is admiraal Ting den dans ontsprongen, daar de buitenlandsche officie ren, die bij de Chineesche marine dienden, zich voor hem in de bres hebben gesteld. De Amerikaansche gezant te Peking heeft bij de Chineesche regeering geprotesteerd tegen een daad van verregaande tiouweloos heid en wreedheid. Twee Japansche studenten, verdacht van spionage, hadden zich onder bescherming van den Amerikaanschen con sul te Shanghai gesteld. Deze vi oeg te Was hington instructies hoe te handelen, en kreeg bevel de verdachten uit te leveren, als de Chineesche autoriteiten wilden beloven de gevangenen met te martelen of te dooden, alvorens hunne zaak nauwkeurig onderzocht was. De belofte werd afgelegd maar niet ge houden, en de gevangenen werden schande lijk gemarteld en daaina zonder vorm van proces onthoofd. De regeei ing der Yer. Sta ten beschouwt dit als een beleediging, haar aangedaan, en heeft haren gezant opgedra gen daarvoor voldoening te vragen. Zonder zich te storen aan China's plannen om over den vrede te onderjiandelen, zetten de Japansche legers hun tocht voort. Alle deskundigen achten het waaischijnlijk, dat de Japanners van Newchwang uit, langs de kust over Shan-hai-kwan naar Peking zullen trek ken. De Britsche kapitein Younghusband, die de streek goed kent en eenmaal midden in den winter door Mantsjoerije is gereisd, is van hetzelfde gevoelen. Hij schrijft over den vcrmoedelijken marsch naar Peking »A!leen te Shan-hai-kwan zou men den Japanners tegenstand kunnen bieden. De straatweg is goed, en toen ik voor acht jaar de forten bezocht, zag ik dat de versterkingen zijn aangelegd met het oog op een eventueele landing van een vijandelijk leger. Op een aanval van de landzijde was niet gerekend. De sterke aarden werken zijn met Krupp- kanonneri gewapend. Als de Japanners een maal deze forten hebben, beheerschen zij den spoorweg naar Tientsin. De winter zal hun marsch niet tegenhouden, want juist nu zijn de wegen in den besten toestand. Al is het weder ook koud, het is toch meestal droog en helder Ais de Japanners Shan-hai-kwan achiö" den rug hebben ".i den grooten muur r,epasseeid vijn, kunnen al de bolwei ken van Peking de hoofdstad niet meer beschutten, want deze liggen langs de zee en zijn berekend op een aanval van de zeezijde. De Japanners kunnen dan ongehinderd voortrukken totdat zij voor den iioogen muur komen die de hoofdstad omgeeft, maar deze zal hun ook niet veel moeite baren." Volgens bericht uit Antung belet de stren ge koude vooreerst verdere belangrijke operatien en vergunt slechts kleine gueriila- kampen. Nadere bijzonderheden omtrent het ge vecht op den 19a December bewijzen dat dit de ernstigste strijd was van den veldtocht. De sterk \erschanste Chineezen, met elf

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1