fA°. 1895. Zaterdag 5 Januari. N°. 8697. egenen veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Uuiteulaudsclie Berichten. Door een Parijseh blad, het Journal, waren «Jen teruggeroepen gouverneur-generaal van Indo-China telegrafisch de nadere beweeg redenen tot zijn ontslag medegedeeld. In de «iep&che waarmede DeLanessau voor dit blijk van sympathie bedankt, staan ook de woorden ^Belachelijk voorwendsel", blijkbaar toepas selijk op de aanleiding tot het hem gegeven ontslag. Men maakt hieruit op dat de heer De I.anessau zich verzetten zal tegen het regeeiingsbesluit dat hem getroffen heeft. Figaro maakt hierbij de volgende opmer king: Bet njededeelen van vertrouwelijke stukken aan derdtn zal ieder weldenkende voorkomen een voldoende reden te zijn voor het ontlag van een hoofdambtenaar. Voor den heer De Lanessan is liet zelfs te hopen wat nog niet zeker schijnt dat dit de -eenige reden geweest is tot zijn ontslag. In den Woensdag gehouden ministerraad is besloten krachtig op te treden legeu de republiek San Domingo. Toen een paar jaar -geleden de Fransche scheepskapitein Bomaire op het eiland Haïti mishandeld was, eischte de regeering schadevergoedingdeze zou T,200,000 frs, bedragen en in termijnen be taald worden. De voldoening van den tweeden termijn laat zich echter wachten. Op voor stel van den minister Hanotaux zal nu de vice-admiraal Fournier naar Port-au-Prince gezonden worden met eenige oorlogsschepen, tot het overbrengen van een ultimatum. Blijkt de regeering van San Domingo ook dan nog onwillig, dan zal aan de Kamers woiden voor gesteld, die republiek een tuchtiging toe te dienen. Naar gemeld is, kwam bij het onderzoek naar de omstandigheden waaronder de ver- kiezingsschandalen te Toulouse plaats vonden, nog het bestaan van financieele onregelmatig heden aan het licht. Het is nu gebleken dat het socialistische gemeentebestuur voor omstreeks S0,000 frs. onverantwoord gelaten heeft. Door de justitie zijn nu alle bescheiden, de verkiezingskwestiën betreffende, in beslag genomen. Men verwacht nog opzienwekkende onthullingende socialisten zijn begrijpe lijkerwijze weinig op hun gemak. De nieuwe wet, waarbij bepalingen getrof- -fen worden, die ten doel hebben onbesuisde of geheel onbilijke werkstakingen te keer te gaan, valt begrijpelijkerwijze niet in den smaak van de socialisten. Het »comité voor de werk stakingen" dat op de Parijsche arbeidsbeurs bijeenkomt, heeft nu besloten een groote pro testmeeting te organiseeren tegen deze wet, Volgens de Gaulois zal de »Ligue desPa- triotes" binnenkort weder opgericht worden. Uit Tamatave wordt bericht dat onmiddel lijk na aankomst der Fransche tioepen aldaar, de Hova's zich hebben teruggetrokken op Manjakandriambano, op eenige uren afstands van de kust gelegen. De eerste minister blijft het volk opwek ken tot den uitersten weerstand. Deinland- sche troepen worden dagelijks geoefend onder leiding van den Britschen kolonel Shervington. Le Myre de Vilers telegrapheerde gisteren uit Madagascar, dat de eeiste minister protest aanteekende tegen de inneming van Tamatave en tegen de schending van het bestaande tractaat. Hij stelde de regeering der republiek aansprakelijk voor de schade, die daardoor aan de Fransciren in Madagascar en aan vreemdelingen kan worden berokkend. Hij hoopte echter, dat Frankrijk alsnog toonen zou den weiwillenden geest van het van de Zijde van Madagascar gedane tegenvoorstel te waardeeien. De Paiijsche correspondent der N. R. Cl. schrijft van gisteren: De geruchten over nieuwe inhechtenisne mingen, welke gisteren liepen, zijn nog maar ten deele bevestigd geworden. Zeker schijnt het te zijn, dat de instructie in zake het beheer van de FianscheZuideispoorwegmaat schappij reeds dadelijk justitie en politie de handen vol werk geeftdrie personen werden gisteren genoemd als in vei band met deze iustiuctie gearresteerd. De ochtendbladen heb ben nog onvolledige inlichtingensommige deelen mede, dat de bedoelde personen uit- stedig zijn, andere, bij voorbeeld de Figaro, vermelden de inhechtenisneming van den ingenieur-directeur der maatschappij, Felix Martin, en zeggen, dat het gerucht wil, dat de onder-directeur en een derde beambte Martin zuilen volgen. Deze is natuurlijk rid der in het Legioen van eer. De in hechtenis genomen Feiix Martin is de gewezen directeur der Fransche Zuider spoorwegmaatschappij. De gewezen onder directeur Bobin is eveneens gearresteerd. Het bevel tot inhechtenisneming vermeldtals reden valschheid in handelsgeschriften. Hedenoch tend is nog gevangengenomen de aannemer Andre. De vervanging van Martin en Bobin aan de genoemde maatschappij is nog slechts een paar weken oud. Zij is het gevolg ge weest van de weigering van Barthou, den minister van openbare werken, om met deze personen over eene nieuwe overeenkomst tus- schen den staat en den Zuiderspoorweg te onderhandelen. De strafrecl 'erlijke instructie tegen hen werd door Barthou aangekondigd toen hij 22 December de nieuwe overeen komst in de Kamer verdedigde. Martin is maire van Saint Raphael en heeft als zoo danig zich zeer verdienstelijk gemaakt. Een veertien dagen geleden werd hem daarvoor door den afgevaardigde Jourdan en den bis schop van Fréjus nog warme hulde gebracht. Yice-voorzitter van deze maatschappij was van hare oprichting in 1885 tot aan zijn dood in 1892 de baron De Reinach. Velschillende politieke personen, die met dezen baron in verbinding stonden, worden reeds door enkele bladen aangewezen als bij dit schandaal n meerdere of mindere mate betrokken. DUITSCHLAND. Bij de nieuwjaarsreceptie der bevelvoerende generaals heeft de keizer zich niet, zooals verwacht weid, over de politiek uitgelaten, maar bepaalde het gansche ondeihoud zich tot de aanstaande groote manoeuvres tusschen de garde en liet 2de legerkorps. ESGEI AS». Een lid van het Hoogerhuis, tot dusver conservatief, is tot den vijand overgeloopen. De E a r 1 v a n Buckinghamshire lieeft aangekondigd dat hij, na zijne politieke consciëntie eens nauwkeurig te hebben getoetst, tot hel besluit gekomen is om vooitaan zijne plaats te kiezen onder de volgelingen van lord Rosebery. Hieicver heeischt groote vreugde in de woningen der Gladstonianen, ..Gedurende de_ eerste negen maanden van hel loopende dienstjaar hebben de ontvang sten de begrooting ovei troffen met 2,869,788 pd. st. Het laatste kwartaal droeg daaraan 1,240,500 pd. st. bij. R U S L A H I». Naar men verneemt, moet de ezaar voor nemens zijn uit alle gouvernementen van Rusland gezaghebbende personen tot zich te laten komen, teneinde door dezen te worden ingelicht over deu toestand en de wenschen der bevolking. Voorts is er eene speciale commissie benoemd met de opdracht de ver beteringen na te gaan, welke er gebracht kunnen worden in den toestand dergenen die, bij wijze van administiatieven maatregel, naar Sibeiie verbannen zijn. De czaar moet den nieuwen gouverneurs van Waischau, Wilna en Kievv hebben aangeschreven in liet vervolg niemand meer lastig te vallen wegens aangelegenheden van godsdienst of nationaliteit. Het aftreden van den minister voor de middelen van verkeer Krivvosehein staat hoe genaamd niet in verband met de tioonsver- vvissehng, maar is alleen het gevolg van knoeie rijen. Voor de leveling van dvvarsleggers wa ren conti acten gesloten met familieleden van den minister, en het daarvoor noodige hout was afkomstig van 's ministers eigen land goederen. Om het den schijn te geven alsof dit contiact onder een vorigen minister was gesloten, werd het eenige jaren geantidateerd. Dit was door den minister van financiën Witte in den Rijksraad ter sprake gebiacbt, en Kriwoschem ontving den raad dadelijk ont slag te viagen, wat hij ook deed. Als zijn opvolger wordt genoemd de geheimraad Iwat- schenkow, de rechterhand van Witte. De minister van buitenl zaken, baron Von Giers, is weer ingestort. Zijne klachten ne men gaandeweg af, zoodat hij zijne kamer niet meer kan verlaten en ook niemand meer ont vangt. Zijn aftreden wordt nu spoedig ver wacht de Russische gezant te Weeuen, prins Lobanoff, wordt reeds als zijn opvoiger genoemd. OOSTENItlJ K-1I O S G A K IJ E. De leden der liberale partij in Hongarije, de minisleis en de staatssecretarissen heb ben op Nieuwjaarsdag hunne gelukwenschen aangeboden aan den voorzitter der Kamer van afgevaardigden, den lieer Banffy. Namens de liberale pari prees de heer Wlassits de verdiensten van den heer Banffy, onder wiens leiding het Pailement het werk eener eeuw heeft voltooid, en die van den koning, den meest constitutioneelen, dien Hongai ye ooit gehad heeft, terwijl hij besloot met de ver- klaiing, dat de liberale pat tij elke regeering zal steunen, welke de tegenwoordige staatkun dige lichting zal volgen. De heer Banffy wees op de belangrijke weiken, tijdens zijn voor zitterschap tot stand gekomen, en besloot met een bartel ijken wensch voor vaderland, re geering en koning. Namens de nationale partij vei klaarde graaf Apponyi dat deze nooit verschil had gemaakt tusschen de natie en den souterem en dat zij nooit heeft doen uitkomen dat er een conflict bestaat. Hij voegde daaiaan toe dat de nationale pai tij ge roepen was een zeer belangrijke rol te spelen bij de oplossing van den tegenwoordigen toe stand. Door deze woorden wordt een eind gemaakt aan bet denkbeeld eener samensmelting van de groep Apponyi met de liberalen, en zijn ook de kansen, dat de banus van Croatie, Khuen-Hedervary, met de vorming van een nieuw kabinet zal worden belast, aanmeike- lijk verminderd. Om die reden wenden de heeren Wekerle en Szelagyi ernstige pogin gen aan om die taak aan den heer Banffy te zien opgedragen. De tot geen der partijen behoorende Kamer leden hebben in een telegram aan den beer Szapary den wensch uitgesproken dat hij zijne pogingen zal voortzetten tot aaneensluiting van alle pai tijen, op den grondslag van het vergelijk van 1867. ITALIË. Bij de Nieuwjaarsreceptie, waarop dit jaar alleen de voorzitters van Senaat en Kamer, en geen deputatiën uit die lichamen versche nen, legde koning Humbert in zijn toespraak tot den voorzitter der Kamer nadruk op de noodzakelijkheid eener goede verstandhouding tusschen de volksvertegenwoordiging en de kroon; tot deu voorzitter van den Senaat zeide de koning iu het bijzonder te rekenen op den Senaat, die in zijn midden de élite van de natie vereenigt. De ministerraad heeft in beginsel besloten tot Kameiontbinding; men verzekert dat de koning zijne bekiachtiging van dit besluit reeds heeft toegezegd. ^Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. 0.10. BP K K A II BOTEKITK AAT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1