V. 1895. Zondag en IVfaandag 7 Januari N°. 8698. Eerste Blad. egenenyeerti^ste J aargang. Versch nt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Binnenlandse lie B ericliten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nummers f 1.85. 2.50. - 0.10. B U R K A V S T 8S 2t ft A j! 'ff ff O. Advertentieprijs van 110 gewone iegels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. *«aaecaiB£,*iacsflBs<c^i2ii»x5'=ia£3«OT*s*, t 'Schiedam, 5 Januari 1895. In de eerste dagen van het jaar, dat we aiju ingetreden, gaan we onwillekeurig, als de 'geschiedenis van ons werelddeel ons niet "V geheel vreemd is, met onze gedachten hon derd jaren terug. Nog eenige dagen scheiden ons van dien, waarop llet honderd jaar geleden zal zijn, "at met het vertrek van den stadhouder Willem V de omwenteling hier te lande haar eslag kreeg, die aan de republiek der zeven provinciën een einde maakte, in wier plaats en Bataafsche republiek trad, die op gansch ndere grondslagen rustte. Op dit feit hopen we>«®tgelcgener tijd terug te komen, thans hebben we op een andere beweging te wijzen, •hemelsbreed verschillend van de strooming, ie honderd jaar geleden door ons werelddeel mg. Toen was het geheele Fransche volk en kolossaal leger, begeerig zich met het verig Europa te meten, en het overig Europa draalde niet, de uitdaging aan te nemen. Bet einde van de achttiende eeuw werd door kanon- en geweervuur vergezeld. Zeker, de krijgstoerustingen zijn honderd ar later veel geduchter. Wat beteekenden 'e legers, door Napoleon I tegenover zijn estrijders gesteld, bij die, welke Europa hans op de been heeft Maar toch, te mid den van al die toerustingen ontwaren we en beweging, die aan de vorige eeuw geheel reemd was een beweging onder de volkeren en gunste van den vredeElke poging, in leze richting aangewend, verdient den steun van iederen menschenvriend, en daarom vol doen we gaarne aan de uitiioodigiag, die we "ontvingen, in ons blad op te nemen het vol gend: Beroep op de volkeren ten gunste van den vrede", dat als een gevolg te be schouwen is van hetgeen op liet jongste wereldcongres voor den vrede te Antwerpen is besloten. Het beroep is van den volgenden -inhoud: Het zesde wereldcongres voor den vrede, 'ergaderd te Antwerpen en bijgewoond zoo- iwel door vertegenwoordigers van de meeste landen in Europa als door afgevaardigden uit de "Vereenigde Staten van Noord-Ainenka, 'heeft ons opgedragen een beroep te doen op allen, die wenschen dat er vrede op aarde en Welwillendheid onder de mensehen heersche. l)e stern der rede en der humaniteit protes teert steeds krachtiger tegen de overdreven jmiiitaire lasten die de gewapende vrede den ^volkeren oplegt en de voortdurende bezorgd heid, waarin deze de natiën doet leven. De tegenstanders van den oorlog vormen ns in Europa meer dan honderd vereeni- gingen eu groepen; petitiën in den geest an hunprogramma zijn bedekt met honderd* uizenden handteekeningen en iu bijna alle parlementen hebben zich afdeelingen der interparlementaire conferentiën gevormd, welker afgevaardigden ieder jaar de vraag stukken vaststellen, door haar te doen aan de Kaniets met het oog op een vestiging der rechtsbetrekkingen tusschen de staten. Ai deze lichamen beijveren zich eendiachtig om de oorlogen steeds onwaaiscliijulijker te maken, misverstanden en de vooroordeelen, waaruit zij voortkomen, zooveel mogelijk weg te nemen. Door een onafgebroken propaganda bewer ken zij te dien einde de publieke meening, wier welwillende steun onontbeei lijk is voor de verwezenlijking van ieder groot toekomst beeld. De vrede tusschen de beschaafde volkeren is niet alleen een hartewensch, een mensch- lievend denkbeeld; hg is een dringende be hoefte en het gevolg van de vorderingen der beschaving. De drang der staatkunde en der zedelijk heid, die de volkeren van een zelfden oor sprong, doch verdeeld in verschillende kleinere staten, vereenigd tot die groote nationale bonden, waarop onze eeuw zich beroemen rnag, zal in de naaste toekomst de natiën van een zelfde vasteland aansporen om zich te ver eenigen voor de vertegenwooidiging en de verdediging van hun gemeenschappelijke be langen. De congiessen van allerlei aard, de internationale overeenkomsten voor hygiëne, voor spoorwegen, telegiafen, scheepvaart, pos terijen, munt enz. zijn een bewijs voor het streven van onzen tijd naar de vereeniging van belangen op breeden grondslag. Daardoor verliezen de oorlogzuchtige denk beelden ieder jaar meer terrein. De massa's gevoelen als bij ingeving, dat iedere oorlog slechts bloed, dienstbaarheid en verwildering na zicli sleept, terwijl de vrede de kiem be vat voor de beslechting van geschillen ir. den geest der rechtvaardigheid en de billijkheid tegenover alien. De regeeringen, zelfs de meest onontvankelijke voor de nieuwe begrippen, hebben de strekking der nieuwe wenschen ingezien en laten geen gelegenheid ongebruikt om te vei klaren, dat zij voorstanders zijn van vrede en van vriendschappelijke betrekkin gen met naburen. De gevoelens van deel neming door de machtigste monarchen in Europa uitgedrukt tegenover Frankrijk, toen liet geëerbiedigde hoofd der Fransche repu bliek viel onder den dolk van een moordenaar, zijn nog niet vergeten. Laat ons dan geen aarzeling toonen in den strijd tegen den oorlog, welke hindei palen het denkbeeld, de vereeniging der volkeren, ook op zijn weg moge ontmoeten. Het dier in den men«ch, dat leefde van haat en bloed, is nog niet dood in ons allen en er zijn te veel lieden die er belang bij hebben het vooruitzicht op toekomstige oor logen te doen herleven. In het naburig volk den gehaten vreemdeling te zien en in den vreemdeling den vijand de oude grieven, die het gemeenschappelijk belang uilwissclien moest, te doen herleven vijandelijke bedoelingen te zoeken achter onschuldige handelingen de geringste voorvallen te vergrooten ieder oogenblik angst onder de volkeren te verspreiden door onvolledige of geheel valsche berichten, dat zijn de middelen, waarvan politieke drijvers en dagbladschrijvers zich nog al te vaak be dienen en die de komst van eeu duurzamen vrede in Euiopa vertiagen. Deze kunstgrepen te bestrijden, tegenover deze oude vooroordeelen, uit onwetendheid en haat voortkomende, de rechtvaardige en gezonde denkbeelden te stellen, die liet resultaat zijn van beschaving en wetenschap zonder ophouden in zijn omgeving te herha len, dat de oorlog de geschillen doet voort duren in plaats van ze te beslechten en dat het beter zou zijn aan een scheidsgerecht vieedzame en afdoende oplossingen te vragen aan zijn toevlucht tc nemen lot bloedige veldslagen, hoogst nadeelig zoowel voor de overwinnaars als voor de overwonnenen ziedaar het gemeenschappelijk programma voor de vredesvereenigingen en de denk beelden waarmede het onlangs te Antwer pen gehouden congres bezield was. Het is nog niet lang geleden, dat verdien stelijke minister, graaf Kalnoky, de vredes congressen verzocht heeft, zich te beijveren om de valsclie geruchten te doen verdwijnen, die op geregelde tijden in zekere persorganen voorkomen. Dit hebben de vredescongressen en vredesvereenigingen steeds gedaan maar zal van hun werk kracht uitgaan en zal het al de vruchten dragen, die men er van mag verwachten, dan is het gebiedend noodzakelijk, dat de gezonde elementen der bevolking, die de overhand zullen krijgen in alle stalen, als zij het willen, hun lunchten vereenigen voor een sterk, gemeenschappelijk optreden. Dan, maar ook alleen dan, zullen de volken de toekomst zonder vrees te gernoet kunnen zien, dan zal het tegenwoordige bevrijd wor den van den angst, waaronder nijverheid, handel en landbouw lijden, opgeofferd als zy worden aan de monsterachtige bewapenin gen en bedreigd door het groeiend pauperisme, nu duizendtallen va* millioenen verdwijnen in den bodemloozen afgrond van het militairisme. Wij doen daarom een dringend beroep op de talrijke vrienden des vredes, die tot nog toe meenden alleen te staan, en wij roepen hen toe Doet uwe humane denkbeelden ge stand. Voert oorlog tegen den oorlog. Sluit u aan bij de vereenigingen, die voor u open staan, en de eeuw zal niet eindigen, zonder dat een weldadige wind gekomen is om de sombere wolken weg te vagen, die heden de staten, de gezinnen en de individuen bedreigen. SCHIEDAM, 5 Januari 18'.). Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 8 Januari 1895, des namiddags ten 1% ure. Onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van leden in de vaste raads- commissiën en in de stembureaus voor de in '1895 te houden verkiezingen van leden voor de 2e Kamer der Staten-Generaal, deProv. Staten en den gemeenteraad. •4. Idem van een lid der gezondheidscom missie. Beraadslagen over 5. Het le supplet. kohier der pi. dir. be lasting naar het inkomen, dienst 1894/5; 6. Ont werp-beslui ten tot liet doen van af- en overschrijvingen op en het betalen uit den post voor onvoorz. uitgaven van de gem.- begrooling voor 1894. 7. Adressen van W. van Steenoven, G. Wagemaker en C. de Wolf om continuatie van huur van eene gemeentewoning. S, Adres van Meijntjes c. s. om het bij de maat veikoopen langs de huizen van droge vvaien, bij verordening te verbieden, en te bepalen dat die verkoop bij het gewicht moet geschieden voorts, om afdoening van de aan den raad ingediende adressen om verlichting van eenige straten. 9. Adres van de commissie voor godsdienst onderwijs vanwege de afd. Schiedam van den Neder!. Protestantenbond, om gebruik vaneen lokaal in de le openb. tus«chensehool, tot liet daarin geven vau godsdienstonderwijs. 10. Adres van J. A. Ilingman om aan hom, als leeiaar aan de B. avondschool, eene jaar wedde toe te kennen vau f450. 11. Bezwaarschriften van D Stolk e.a. tegen hunnen aanslag in de pi. directe belasting naar het inkomen, dienst 18945; met lap- porten daarop der comm. voor de pl. belas tingen. 12. Bezwaarschriften van C. L. Roelofs en J. W. Meulman tegen hunnen aanslag in bovengenoemde belast., dienst 18945, 13. Adres van de wed. C. van Katwijk Textor om vernieuwden aanslag in boven- noemde belasting, dienst '1894/5, wegens het overlijden van haren echtgenoot. En verdere voorstellen en mededeelingen. Abr. van Noortwijk, schildersknecht bij den heer T. J. Engering alhier, gedenkt den 7 dezer den dag, waarop hij vóór 50 jaren in dienst trad bij den vader van zijn tegen- woordigen patroon. De luit. ter zee 2e kl. A. J. M. Nolet is te Amsterdam geplaatst aan boord van Hr. M-. wachtschip.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1