kennisgeving. ffirmi ier Kiezerclijsisn Feuilleton» 'Onder de Camorristen. V. 1895 Vrijdag 11 Januari. N°. 8701. KENNISGEVING. r n I? a r «oteritkaat ;o. egenen veertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: .T. ODÉ. Builenlanclsclic Berichten. en nEDJUBGn n ifi Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geneele Rijk Afeonderlijke nommers f 1-85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van i10 gewone regels me inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. 'Jurbemeester en wethouders van Schiedam. Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan de firma DURY HAMMES er hare rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding barer sodafabriek, slaande aan het Slop van Makkers no. 4, ka daster sectie L no. 4599. Schiedam, den 40den Januari 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VERNÈDE. ÜE VOORZITTER YAN den gemeenteraad van 'SSHIEDAM Gezien art. 7 der kieswet, zooals dat is gewijzigd bij art. VII der additioneel» artikelen van de grondwet, Noodigt de mannelijke ineerdei jarige inwoners dier gemeente uit om, zoo zij in eene andere ge meente over het laatstverloopen dienstjaai inde per- meelt belasting (dienstjaar 1893/94' zijn aangeslagen naar een hoogere huurwaarde, dan die, welke volgens art. 1, iitt. o en i, van de wet van '24 April 1843 (riaatélai no. 15), aanspraak geeft op vermindering tot eeu derde of twee dei de gedeelten der belasting «aar de eerste drie grondslagen, of in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen in de grondbelasting (dienstjaar 1891) zijn aangeslagen tot rem bedrag van ten minste tien gulden(hoofdsom •en rijlsopcenten) daarvan, door overlegging der voor •voldaan onderteekende aanslagbiljetten, vóór den 15den "ébuari a s ter secretarie der gemeente te doen .blijken, (Volgens art. 7, 3e lid, der kieswet wordt de man •geacht in de grondbelasting te betalen den aanslag lijner vrouw, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij liet vrucht- genat heeft.) Ook noodigt hij uit de mannelijke meerderjarige inwoners der gemeente, die op grond ran het bepaalde bij art, 1, sub c, of krachtens liet 4e lid van art. 7 der kieswet, aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan mede vóór 15 Februari as, aldaar aangifte te doen. De bi; koninklijk besluit van 28 Noiember 1887 (staatsblad no. 211) vastgestelde modellen A en J3 voor de zoo even genoemde aangiften zijn van lieden, ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar. Tot de bewijsstukken, over te leggen in het geval van het 4e lid van art. 7 der laatstgenoemde wet, moeten behooren liet aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bediag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden betrekkelijk het gemeenschappelijk bezit. Voorts deelt hij mede 1°. dat volgens lett. e van art. 1 der kieswet ook kiesbevoegd zijn de mannelijke meeiderjaiige inge zetenen, tevens Nedeilanders, die hetzij hoofden van gezinnen of alleenwonende peisoiien zijnde, van den ïnwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte vaneen woonhuis, waarvan de huui waai de voor de personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van bet laagste in de gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, gedurende negen maanden, voorafgaande aan den 15n Februari, een en betzelfde pei ceels-gedeelte onafgebioken in buur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche lmurwaaide, ongestudeerd, in verhouding tot de be- lastbaie huu waarde van liet woonhuis of afgezonderd gedeelte van bet woonhuis geschat, het sub a van dit artikel bedoelde bedrag van den vollen aanslag beieikt, zijnde voor deze gemeente minstens f55. 2°, dat ait. 7, 4e lid van laatstgenoemde wet, luidt: «Aanslagen iri de grondbelasting WegéllS onver- sdeelde onroerende goederen gelden ook voor den «mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag ih «het kohier is vernield, rnits zijn aandeel in dien «aanslag ten minste tien gulden bedraagt." En is hiei van afkondiging geschied, waar het be hoort, den lüden Januari 1895. De voorzitter van den gemeenteraad van Schiedam, VERSTEEG. DUITSCIILAND. Bij de gisteren in den Rijksdag voortge zette behandeling van het ontwerp tot be teugeling der omwentelingspartijen betoogde de heer Vor Stumm dat de sociaal-demo cratische party revolutionnair is en slechts door geweld is te onderdrukken. De heer Groeber voerde hiertegen aan dat geweld niets zal baten, maar dat de werking van binnen moet komen. De houding van het Centrum ten aanzien van dit ontwerp wordt aangegeven door zijne vroegere houding ten opzichte der socialistenwet. Overigens stelt spreker voor, het ontwerp in handen eener commissie te stellen. De voornaamste taak in den strijd tegen de omwentelingsparUjen be hoort aan de kerk. De staatssecretaris Nieberding betoogde dat het ontwerp geenszins tegen de werklieden gericht is. Heden voortzetting van het debat. De Duitschers in de Vereenigde Staten zul len een deputatie van tachtig personen, allen oud-strijders uit den veldtocht van 1S70—-71, uitzenden om aan vorst Bismarck, ter gelegen heid van zijn tachtigsten geboortedag op 4 April a.s., een geschenk te overhandigen. Dit geschenk zal bestaan in een obelisk van mas sief-zilver, ter hoogte van 4.80 M., waarop een adelaar, houdende een Amerikaansche en een Duitsche vlag in de klauwen. De Berlijnsche correspondent der N. JR. Ct. schrijft van gisteren: Gelijk de keizer indertijd om het handels verdrag met Rusland aangenomen te krijgen en in andere gevallen het gewicht van zijne persoon in de weegschaal heeft geworpen, schijnt hij ook nu tot aanmerkelijke verster king van de Duitsche vloot zelf te willen ingrijpen. Gisteren had hij een twintigtal afgevaardigden van den Rijksdag conser vatieven, nationaal-liberalen en centrumsman nen op het nieuwe paleis te Potsdam ge- noodigd, en hield voor hen eene aanspraak, waarin hij eene versterking der marine be pleitte. De rede duurde ongeveer twee uren en werd door uitgebreide teekeningen, die tentoongesteld waren, opgehelderd. De keizer vergeleek de Europeesche oorlogs- en handels vloten met elkander, putte leering uit de zee slagen tusschen Japan en China en weesop de noodzakelijkheid van den overzeeschen dienst der Duitsche marine. De keizer ein digde met de merkwaardige woorden Doet prins Bismarck, den grondvester onzer kolo niale politiek, op zijn 8Qsten geboortedag de vreugde aan, in de voor de vloot verlangde en noodige gelden te bewilligen." De keizer droeg bij zijne voordracht liet groot admiraals- tenue. De ministers van marine en financiën waren ook tegenwoordig, Eugen Richter schrijft hedenavond in zijn blad »Nog nooit is door een monarch zoo onmiddellijk op de beslissingen van de Rijks- dagsafgevaardigdeu gewerkt om hen voor aangevraagde kredieten te winnen." E H A N B H IJ R, Kamer en Senaat hebben Dinsdag de par lementaire werkzaamheden hervat. Dezen eersten dag is er niets bijzonders voorge vallen behalve de herkiezing van den heer Brissori tot voorzitter der Kamer, met 272 van de 310 stemmen. In den ministerraad werden door deu heer Delcassd berichten medegedeeld, van luit.- kol. Monteil ontvangen over zijn optreden tegen het inlandsche opperhoofd Samory. Diens benden werden onophoudelijk terug geworpen, waar zij met de Franschen slaags raakten, maar men heeft nog geen kansgezien, zijne hoofdplaats Khone aan te vallen. De heer Ballot, gouverneur van Dahomey, zond bericht dat de landengte, die de lagune van Porto-Novo '""beidt van de zee, nu doorgegraven i:, zooaat schepen van greater, diepgang deze plaats kunnen bereiken. Het Belgische socialistische blad Le Conscrit IRotnan van W A L D E M A R URBAN. 16. Bet naaste vermoeden was, dat de dief door 'middel van een touwladder liet torentje be klommen had. 'Don Luigi dacht en hij hield dit vermoeden ast geheim dat Checco de dief was. Op deze «ijie werd het raadsel omtrent zijne toezeggingen -aan Carmela opgelost. Zelfs gaf liij de politie té .Pusitano van een en ander kennis en wist d» zaken zoo voor te stellen, dat zijne verklaring gfoète waarschijnlijkheid verkreeg, i Carmela werd op liet hooren er van zoo bleek i een lijk, maar hare oogen schoten vonken. "Checco een dief Zou het waar kunnen zijn Zen hij gevat worden Die vragen lieten haar oogenblik met rust. Ze bear oorden kon zij niet, maar zij zou een oog in het zeil houden en oppassen wat de carabinieri deden. Ook zij kreeg bezoek van de mannen der wet, die haar vroegen waar Checco in Napels verblijf hield. Zij zeide het niet te weten, ofschoon de jonkman haar had medegedeeld, dat hl bij eene tante, die te Piedigrotta bij Napels een vleeschwinkel had, zijn intrek dacht te nemen. Voor geen geld had zij Checco vet iaden. Want al had hij schuld, zij zou, als zij het beletten kon, wel zorgen, dat hij niet gevangengenomen word. Hoeveel te meer, als hij onschuldig was. Als bij ingeving geloofde zij het laatste, doch in elk gevalhij moest gered worden. Met hare levendige verbeelding stelde zij zich Checco reeds voor, opgesloten in de kleine gevangenis te Positano en haar door hot tralievenster, dat op den weg uitzag, om hulp smeekende. Het hok werd meest gebruikt om visschers in op te sluiten, die in gebreke bleven de rechten te betalen, die de regeering op de koraal- en zeevisscherij gesteld had. Die rechten werden door de bewo ners van Positano als een roof beschouwd en de ambtenaren, die ze moesten innen en de politie, die daarbij medewerkte, als htm grootste vijanden. De in hechtenis gestehien waren in hunne oogen martelaars, en uit dit oogpunt beschouwde nu ook Carmela de gevangenneming van Checco. «Heb ik het niet gezegd, dat het zoo zou afloopen V' voegde Don Luigi haar op een toon van verontwaardiging toe. «Het verlangen om Carmela te bezitten en rijk te worden heeft hem tot een schandelijken roover gemaakt." Carmela werd boos, schold den beschuldiger van Checco onbehoorlijk uit, zette zich toen, alsof zij van aandoening niet meer staan kon, op een steen en begon te schreien. «Ge moest blij zijn," zeide Don Luigi, »dat ge op deze wijze van hem afkomt. Is het niet zoo, Pasquaie V' De oude knikte met hel hoofd. »Ik had het nooit kunnen denken," zei hij. sChecco was altijd een eerlijke jongen." »Dus heeft hij het werkelijk gedaan vroegen een paar voorbijgangers. «Zonder twijfel," verklaarde Don Luigi, «Carmela heeft hom zijne bezinning doen ver liezen." Na nog eenig praten en weerpraten kwamen alien tot de overtuiging dat Cheeco de dief was. Carmela zat nog roerloos op haar steen, snikte en hield de handen voor de oogen. Toen zij, na een half uur zoo gezeten te hebben, opkeek, zag zij twee carabinieri het pulitie-bureau uit komen van wie de eene een brief in den zak stak. Zij stond op en sloop op een alstand beide mannen na. Deze sloegen den weg in naar CasteWamaie. Carmela verloor hen niet uit het oog. Vervolgens zetten zij koers naar Monte San Angela, langs smalle wegen en bergpaden. Carmela volgde hen. De roode vederbossen op het hoofddeksel dei- soldaten wezen haar den weg. Het was reeds donker, toen zij hun doe! ba- reikten. De mannen gingen naar het station om met den trein verder te reizen. Daar stond Carmela, Zij had honger en geen geld om voedsel

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1