Kiinienlaiidsclie lie rich ten. generaal Thao. Zij zweren dat hij gewroken moet worden. De Chineesche vredesgezant gaat in het eind dezer week scheep naar Japan op het Duit- sche stoomschip König bestemd naar Joko- hamo. Aangaande de onafhankelijk verklaring van Korea door koning Li Hiu op Dinsdag 1.1. wordt nader vernomen, dat de lijfwacht van Z. M. bij die gelegenheid Japansche (Euro- peesche) uniformen droeg en dat de verklaring der onarhankeüjkheid bij decreet is openbaar gemaakt. Daarin wordt tevens bericht, dat Tai-Wou-Kun, bloedverwant des konings, Korea voortaan bij het Japansche hof verte genwoordigen zal. J A P A S. Uit Jokohama wordt van gisteren gemeld Japansche biaden vermelden het gerucht dat dekonmg van Korea vermoord is. Andere geruchten meiden dat hij tengevolge van een aanval van epilepsie ziek ligt. SCHIEDAM, 11 Januari 1895. Het onderzoek van de staatsbegrooting in de afdeelingen der Eerste Kamer is gisteren niet beëiruliizd. Twee afdeelingen zullen heden haar onderzoek voortzetten. Door HH. MM. de Koninginnen zijn, als blijk van ingenomenheid met deinApiilas. te Alkmaar te houden wedstrijd van hand werkslieden met daaraan te verbinden ten toonstelling der voorwerpen, geschonken twee zilveren medailles, een met den beelde naar van H. M. de Koningin en óen met dien van II. M. de Koningin-Regentes. S. 15., hoofd van een talrijk gezin te Steenwijkerwold, wiens vrouw lijdt aan een sleepende ziekte, ontving van H. M. de Ko ningin f25. teneinde daardoor in staat ge steld te worden, zijn uiterst zwakke echt- genoote van versterkende middelen te voor zien, nu B's krnciiten, door de tegenwoordig geringe vei diensten, daartoe tekortschieten. Bij kon. besluit van den lOn deze'* is, onder overweging dat bij kon. besl. van 4 April 1892 n°. 20 eene staatscommissie is ingesteld om na te gaan welke wettelijke regelen wen- schelijk zijn ten aanzien van de inrichting en de wijze van werken van begiafenisfondsen en soortgelijke instellingen, welker wei kkring omvat het verzekeren van uitkeeringen tot geringe bedragen bij overlijden en om die wettelijke regelen te ontwerpenen dat het wenschelijk is, de opdracht dier staatscom missie uit te breiden tot liet geheele leveris- verzekeringsbedtijf en haar in verband hier mede een adjunct-secretaris toe te voegen; bepaald dat het aan genoemde staatscom missie opgedragen onderzoek wordt uitgebreid tot het geheele levensverzekeringsbedrijf; en tot adjunct-secretaris dier staatscommissie benoemd mr. dr. K. H. Beijen, commies bij het departement van financiën, te 's-Giaven- hage. De minister van binnenlandsche zaken heeft, in overleg met zijn ambtgenoot van financiën, door tusschenkomst van Gedeputeerde Staten, ter kennis van de gemeentebesturen gebracht dat lo. akten en besluiten, die worden opge maakt krachtens eene daad of handeling, waarvan het onzeker is, of daarvan eene akte bestaat, niet behoeven te worden ge- registreeid. Bevelschriften tot uitbetaling van aannemingspenningen mogen dus worden af gegeven, ook zonder dat de akte van aanbe steding is geregistreerd, mits uit die bevel schriften niet van het bestaan der akte van aanbesteding blijke 2o. akten van aanbesteding van centrale en plaatselijke besturen niet behoeven gere gistreerd te zijn, vóórdat ze door eene hoogere autoriteit worden goedgekeurd. Lombok. Men herinnert zich, zegt liet AT. v. d. D. dat wij op Vrijdag 7 December een tele gram ontvingen uit Batavia, dat, volgens het Bat. NbL, het oorlogsschip Koningin Wil- helmina naar Bali zou vertrekken. Deze mededeelïng vindt bevestiging in een bericht in de Java-Bode van 9 dezer: «Het pantserdekschip Koningin Wilhélmina der Nederlanden heeft bevel gekregen naar de wateren van Bali en Lombok te vertrek ken, waar het zoo noodig tegen Karang-Asem dienst moet doen. Dat men er nu niets meer van gehoord heeft (de minister heeft sedert verklaard, dat hem niets bekend was van krijgsplannen tegen Bali), moet een bewijs zijn dat de regeering later van het plan afzag. De Jav. Ct. deelt mede, dat onze minister resident te Peking, de heer J. H. Ferguson, 8 December naar Europa is vertrokken, ter wij! de Duitsche zaakgelastigde aldaar met de behartiging der Nederlandsche belangen is belast. Voor 1895 is het contingent suppletie troepen voor Oost-Indië vastgesteld op 1500 man en voor West-Indië op 85 man. Daar in den eersten tijd de landmacht in West-Indië geen versterking behoeft, is Je werving voor die koloniën voorioopig alleen opengesteld te Harderwijk. Be partij in wording. «Samensmelting van gelijkgezinden moet groeien den groei eener dergelijke fusie kan men dus slechts bevorderen De (democr.-lib.) Nederlander acht dit woord van den heer Gerritsen, ter Kerstver gadering van den radicalen bond. een waar woord. Precies haar idee, zegt zij. Geen ovetijling dus. Maar wè! twee dingen: dat gene doen, wat het verder-rijpen van de vrucht kan be-poedigen, en vermijden hetgeen op het rijpingsproces storend en belemmerend zou kunnen inwerken. Het blad betwijfelt of mr. v. d. Bergh daaraan indachtig is geweest. Hij bleek groote waai de te hechten aan den naam radicaal en wenschte slechts samen smelting door toetreding tot de radicale partij. Deze eisch is niet alleen kinderachtig, maar getuigt ook van zelfoverschatting en gebrek kige teireinkennis. Wat de vorming der nieuwe partij aanbe langt op het Binnenhof en in dert lande, de Nederlander herinnert er aan, dat de verte genwoordigers zich hebben te richten naar de ei«chen van het oogenblik de vertegenwoor digden hebben te denken aan den dag, waarop zij wederom zullen geroepen worden om de richting te bepalen van's lands bestuur. Men make een program, om daaraan, als de tijd er voor zal gekomen zijn, te toetsen de can didates en om, zoover zulks in hun macht staat, te weren of uit te werpen dezulken, die in een democratische partij, met bovenal sociaal-politieke oogmerken, niet op bun plaats zijn. Het blad verwacht, dat de «Lib. Unie" baar plicht zal doen en het initiatief zal nemen (wat sedert geschiedt is, naar men weet). Veel zal afhangen van de kracht, die de werkelijk democr.-gezinden in de aange sloten plaatselijke vereenigingen zullen weten te ontwikkelen. Kleur bekennen is onvermij delijk. Onttrekken vereenigingen zich aan de Lib. Unie, het zal wïnsto zijn, omdat daardoor de toestand verder gezuiverd en de hereeni- ging van hen, die slechts door verschil van inzicht gescheiden werden, in waarheid be vorderd zal worden. Het blad wijst ten slotte op het voorbeeld van enkele plaatsen in den lande, waar men tusschen radicaal en democr.-liberaal weinig of geen ondprscheid maakt. Dat zijn teeke nen, dat de overgangstoestand niet lang meer duren kan. Terecht zei mr. Treub ter Kerst misvergadering De nieuwe partij zal komen, wat hier ook besloten worde. De Amsterd., in een met drie sterretjes geteekend artikel, meent, dat ofïïcieuse samen hang tusschen het boven geciteerd opstel van de Ned. en de circulaire van het bestuur der «Liberale Unie" niet te miskennen valt. De Amst, juicht de daad van het bestuur der L. U. toe. Er blijkt wel uit, meent zij, dat het denkbeeld der samensmelting geen particulier ideetje is van mr. Treub. De nieuwe partij is in wording, en zoowel de radicale als de liberale zal er den terugslag van ondervinden. Van bet voorioopig hoofdbestuur van den «Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht" is eere oproeping uitgegaan tot eene vergadering op 27 Januari in «d'Geelvinck" te Amsterdam, waarin besprekingen zullen plaats hebben over de oprichting van eene Nederlandsche volks partij. Daartoe zonden kunnen behooren de afdeelingen van den genoemden bond, de af deelingen van alle Nederlandsche vereeni gingen, die op democratisch standpunt staan en plaatselijke vereenigingen, die het alge meen kiesrecht willen veroveren, teneinde het te gebruiken om verbeteringen in den maatschappelijken toestand te verkrijgen. Reeds sedert eenigen tijd maakte het bij het centraal bestuur van den Nederl, R.-k. «Volksbond" een punt van overweging uit, op welke wijze het best zou kunnen worden voldaan aan het ten vorigenjare te Schiedam door de afgevaardigden der vakvereenigingen genomen besluit, om telken jare een alge- meene vergadering of congres der vakbonden te doen plaats hebben. Thans heeft dat be stuur besloten in den loop .der maand Septem ber cKzes jaars te Amsterdam een vakcongres te doe:: plaats hebben, waaraan door alle bondsafdeeiingen en vakvereenigingen kan worden deelgenomen. Naar de N. B. Ct- verneemt, wenschen bij de verkiezing voor den raad der nieuwe gemeente Rotterdam op 29 Januari a.s. voor het lidmaatschap van den nieuwen raad niet in aanmerking te komen de volgende tegen- wooordige ledende heeren F. B. s' Jacob, A. Millers, H. V. B. Molenaar, mr. W. Baartz, A. Plate, G. Th. Philippi, J. V. Wierdsma, A. de Bruyne en Joan van Vollenhoven, ter wijl de heer W, J. Vermaes reeds vroeger ontslag als raadslid heeft genomen. In de Woensdagavond gehouden vergade ring der Roomsch-katholieke kiesvereeniging «Recht en Orde" te Rotterdam is in beginsel besloten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing samen te wei ken met andere partijen, op den grondslag van de proportioneele vertegenwoor diging. Ook de besturen van de kiesvereenigingen «Nederland en Oranje" te Rotterdam, Kra lingen en Charlois hebben in eene gecombi neerde vergadering een dergelijk besluit ge nomen. Van de onlangs opgerichte ehrist.-histo- j rische kiesvereeniging is een verzoek tot j samenweiking aan de verschillende kiesver- j eenigingen uitgegaan, echter met het stellen van vraagpunten. Naar wij vernemen, heeft de liberale kies- j vereeniging «Rotterdam" dit verzoek vun de hand gewezen. Stand. i De rechter-eommissaris van strafzaken te Rotterdam verzoekt te worden bekendgemaakt met de verblijfplaats van Louis Schatting, 23 jaren, dagblad-correspondent, laatst gewoond hebbende te Rotterdam, tegen wien rechts ingang met last tot instructie is verleend, tei zake van het te zamen en in vereeniging uitgeven van geschriften van strafbaren aard. (Weekbl. De Vlinders Op de zetterij der Nieuwe Botterdamsche Courant zijn thans twee zetmachines geplaatst, welke spoedig in gebruik genomen zullen worden. Te Rotterdam is door een winkelier in den Oppert een valsche gulden in betaling ont vangen. Gistermiddag geraakten de kleederen van een zesjarig meisje in de school der zusters van den H. Lambertus, aan den Lagea Zeedijk te Kralingen, in brand, doordien het kind te dicht bij eene brandende kachel stond. Zij liep, door angst gedreven, naar buiten, en stond al spoedig in lichte laaie. Een vrouw had de tegenwoordigheid van geest een wollen doek over de kleederen van het kind te wer- pen, waardoor de vlammen werden gedoofi Het meisje bekwam in het gelaat ernstige brandwonden. Op den Kralingschen Plas zijn gistermid dag 5 personen door het ijs gezakt, doch met veel moeite gered door het personeel van de «IJsclub Kralingen en Omstreken", met be hulp van een boot en reddingstoestellen. Het ijs op den Plas heeft slechts eene dikte van 4 centimeter en in het midden bevinden zich verschillende wakken. Ondanks de waar schuwingen der politie waren daarop gisteren velen aan 't schaatsenrijden. Met de stoomtram Den Haag—Scheve- ningen, geëxploiteerd door de «Maatschappij voor Staatsspoorwegen", werden in het afge- loopen jaar vervoerd 728,618 personen tega 671,092 ia 1893, alzoo 57,526 meer. In Den Haag vond een arme werkman Woensdag een bankbiljet van f25. Hij deponeerde het op het bureau van politie. Naar wij vernemen, is de fourier J. W. H, van het 2e reg. veld-artifierie te 's-Hage, ter beschikking gesteld van den auditeur-militair, verdacht van verduistering van een aantal paardendekens, die hij als chef van de tuigen, kamer onder z(jn berusting had. Verschillende dekens, by opkoopers en particulieren in besla» genomen, waren nog zoogoed als nieuw. De werkzaamheden van Delfland te Scheve- ningen, door het bedekken van het talud voer de Kerkwerf, met een dikke cementlaag, worden met kracht voortgezet, zoodat mes daarmede deze week wel zal gereedkomen. Op de lijn Haastrecht—Oudewater van de IJselstoomtrammaatschappij werd gisteren de gewone dienst hervat. Na het ongeluk op 53 Dec. j.l. had het vervoer per omnibus plaats. Te Waddinxveen zakten Dinsdagmorgen twee knaapjes door liet ijs. Niemand was in de nabijheid om de drenkelingen te redden, doch de familie B. werd opmerkzaam door het on gewone leven, dat het kleine hondje in den tuin maakte. Naar de oorzaak er van vernemende, zag men den kleinen menschenredder cle wan hopige drenkelingen aanblaffen. De beide jon gens werden op liet droge gebracht. Niet on mogelijk dat het kleine diertje in dankbaar aandenken bij de kinderen blijft. Een zoon van dpn landbouwer B., te Spier dijk, is bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. Woensdag zakte een kind te Binnenwijzend (gem. Westwoud) door het ijs en verdronk, en gisternamiddag werd een jongeling K.A, oud 28 jaar, het slachtoffer van zijne onvoor zichtigheid. Op de Lutjebroekerweel rijdende, zakte hij door het ijs en verdween in de diepte. Ofschoon men zjjn hulpgeroep hoorde, was geene redding mogelyk. Uit Amsterdam meldt men dat het meer en meer waarschijnlijk wordt, dat de ver giftiging van het dienstmeisje van den dia manthandelaar Mandel een geval van zelf moord is geweest. Men heeft in de kamer, waar men het meisje aantrof, eene flescli met koningswater en daarbij een kopje ge vonden. Tevens is reeds aan het licht ge komen, dat er een liefdesgeschiedenis in hel spel is geweest. Intusschen is het onderzoo' nog niet geëindigd.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2