S P O lt T Gtemeiigdo Berichten. ~~PER TEL EG HAAF. Post en Telegraphic. Oitderwjj s. A rmenzorg. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. "pier- et ijs ijzend Ironk, {.At voer ende, in de lorde, meer ver- dis- zeit imefi lesck e t ge- n het rzoeis De justitie te Amsterdam heeft gisteren, niet zonder moeite, beslag gelegd op den in boedel van Reens, den bekenden voorzitter der anti-belasting-vereeniging. Reens is zelf tot bewaarder aangesteld van de in beslag genomen goederen, die binnen enkele dagen wegens belastingschuld in het openbaar zullen worden verkocht. De zaak van den moord, in Augustus j.l. te Bussum op het dochtertje van den heer Meinders gepleegd, zal eerst in de maand Februari voor de rechtbank te Amsterdam worden behandeld. De instructie in deze zaak is namelijk heropend om nog eenige nieuwe getuigen te hooren. De kanonnier Koeleman heeft bekend de dienstbode Henriette Momber blijft echter alle schuld ontkennen. Ook op het eiland Ameland begint men zich ernstg ongerust te maken over den toestand der duinen, vooral onder het dorp Ballum. Over eene vrij aanzienlijke lengte bestaan zij ten noorden van dit dorp slechts uit éene rij, en vele eilanders zijn van oordeel dat bij de jongste stormvloeden er werkelijk gevaar heeft bestaan voor doorbraak, ja deze onvermijdelijk waren geweest, zoo de storm van 22 Dec. eenige uren langer had gewoed. En eene door braak zou ten gevolge hebben gehad dat het eiland in tweeën was geslagen. Van de zuid zijde toch drong het water met kracht naar binnen, zooals sedert 1825 niet het geval was geweest, en weiden en bouwlanden, die tien tallen van jaren lang vei schoond werden door den vloed, waren nu met zeewater bedekt ter hoogte van verscheidene voeten. Na eene door braak zou de stroom spoedig de scheiding vol tooien. Door nu wijlen den heer H. Viëtor, te "Winschoten, is vermaakt, aan de algemeene armen te Winschoten f500 en aan het doof stommen-instituut te Groningen eveneens f500. Uit 's-Hertogenbosch schrijft men aan het H. v. d. D., dat eenige vertrekken van de woning, bestemd voor den commissaris der Koningin in Noord-Brabant, welke woning geheel gerestaureerd moet worden (de com missaris-zelf heeft een particulier huis ge huurd) met bekwamen spoed in orde gebracht zullen worden. Men brengt het in verband met bet daar ter stede verwachte bezoek dei- Koningin en der Koningin-Regentes. Door de leerlingen eener openbare school te Goes werd van 1887 tot 1894 in de rijks postspaarbank ingebracht tweeduizend vier honderd achttien gulden. Hapietscha Dat hoort men in deze tijden zoo vaak, en toch is er tegen verkoudheid, hoesten en niezen een eenvoudig en vrij afdoend middel. Snijd een ui in vieren, kook dien met wat bruine suiker en bewaar dat sap in goed gesloten flessehen. Neem er alle uren een theelepel van. (Fp.) De op 27 Juli 1894 te Schiedam opge richte wielrijders-vereeniging »de Postduif' is tot den A. N. "W. B. toegetreden. Het proces Joniaux te Antwerpen. In de zitting van Woensdagnamiddag kwam een codicil ter sprake, door Emilia Ablay, een dag vóar een gevaarlijke operatie, aan baar testa ment toegevoegd, en waarin het gebruik der assurantiegelden, op Léonie vastgesteld, werd aangewezen. Dit geschiodde, zooals er in het «tuk staat, vteneinde onaangenaamheden te besparen aan hen die mij ovei leven". De presi dent vroeg of dit stuk niet apocrief was, en -vees op de verklaringen der deskundigen, die meenen dat het niet geschreven is op den datum welke er in genoemd wordt, maar de beschul digde ontkende dit beslist. Zoo madame Joniaux de betaling barer schul den verschoof tot Maart en April, dan ge schiedde dit, verklaarde zij, omdat zij gewoon was omstreeks dien tijd van haar schoonmoe der een jaarlijksch geschenk te ontvangen, dat nooit kleiner was dan 3000 frs. Vervolgens kwam de dood van den heer Van den Kerckbove ter sprake. Indien de heer v. d. K. zonder testament stierf, vroeg de president, wie zou dan erven Mijn schoonzuster en haar broeder," was het antwoord van beschuldigde. De presidentHebt gij niet gemeend dat hij een testament gemaakt had ten gunste van uw echtgenoot Beschuldigde: Daar heb ik nooit in mijn leven aan gedacht. Wij dachten overigens dat zijn fortuin eigenlijk weinig beteekende. Pr. Hebt gij echter niet aan den notaris van Bellinghen geschreven dat de dood van uw oom u zou doen erven en gij dan al uw oude schulden geheel zoudt kunnen aflossen? Bes. Toen ik dit schreef, was ik reeds in zage gaan nemen van het testament, tergtiffie der rechtbank. Het was op den dag na de be grafenis van mijn oom. Pr. Bij welke gelegenheid hebt gij het diner gegeven waarbij uw oom werd uitger.oo- digd Bes. Toen mijn man tot neerste klasse" bevorderd was. Pr. had uw oom niet verscheidene malen geweigerd bij u te komen dineeren? Bes. Neen, hij heeft zelf den dag uitgekozen waarop hij bij ons zou komen. Wij stonden op zeer goeden voet met hem. Pr. Den 7n en den 9n Maart hebt gij atropine gekocht? Bes. Dat gebruikte ik om er mijn oogen mede te wasschen. Pr. Wie had u dat voorgeschreven? Bes. Dokter Coppée had het jaren geleden voorgeschreven aan Georges Ablay. Pr. Had de heer v. d. K. geen vermoedens alvorens bij u te gaan dineeren Bes. Als dat zoo geweest was, waarom zou hij dan gekomen zijn? Pr. Hij hield van goed eten en drinken. Hij zat naast u aan tafel. Gij hebt hem veel wijn ingeschonken. Heeft hij koffie gedronken Bes. Ja. Pr. Meer dan éen kop I Bes. Ik geloof het wel. Pr. Toen hij wilde vertrekken, gevoelde hij zich onwel. Toen hebt gij dr. Molitor laten komen Bes. Ja. De dokter vroeg, wat mijn oom gedaan had. Hij zeide dat het een aanval van beroerte was. Hij gaf last bloedzuigers te zetten achter het oor, en diende een lavement toe. Tegen 10 uur is hij teruggekomen. Pr. Wie heeft bij hem gewaakt Bes. Mijn man, mijn zwager en ik. Pr. Heeft hij gebraakt T Bes. Hij heeft bloed opgegeven, en is den volgenden middag gestorven. Pr. De doktoren hebben geconstateerd dat er geen bloeduitstorting in de hersenen had plaats gehad. Bes. - Zijn huisdokter uit Gent verklaarde dat hij vroeger een congestie gehad had, en meende dat er geen sprake was van beroerte. Toen het verhoor verder liep over do tijdstip pen waarop zekere quitanties waren geteekend, en de president hierbij scherp aandrong, riep madame Joniaux uit dat het er veel van had alsof zij wegens frauduleus bankroet vervolgd werd Ten slotte deed de president eenige vragen over het beleenen van zilverwerk en over een reis, na den dood van den heer v. d. Kerckhove door haar en haar dochter gemaakt naar Monte- Garlo. De beschuldigde ontkende dat zij daarheen gegaan zou zijn om te spelen. digbeden een groote kist op een kruiwagen naar een handelshuis in de Rue de Body bracht. De Mark daar wilde de kist eerst niet aannemen, maar de kruier wist hem te bepraten en sprak ten slotte af, dat bij de kist den volgenden ochtend zou terughalen. De detectives kwamen eenigen tijd later binnen, en deelden den klerk mede, dat zij van gevoelen waren, dat er iemand in de kist verborgen was. Er werd toen besloten, dat ze zich .zouden ver stoppen en afwachten, wat er gebeurde. Te middernacht werd het deksel van de kist opge licht en kroop er een man uit, die naar de brandkast ging, deze met de werktuigen, die hij medegebracht had, opende en, na er at het geld uitgenomen te hebben, naar zijn schuilplaats terugkeerde. De detectives wachtten tot den morgen, en toen de kruier om de kist kwam, werd hij gearresteerd en roet den man in de kist naar het naastbijzijnde politiebureau gebracht. Daar aangekomen, bleek het, dat de dief een kleine 2000 frs. uit de brandkast ontvreemd had. Een Russische dame, een kolonelsvrouw, was in een vveggon 2e klasse tusschen Dunaborg en Wilna ingeslapen en vei miste bij haar ontwaken 75.000 roebel en een groote waarde aan diaman ten. Er was in de coupé alleen nog een net ge kleed heer, die verdwenen was toen zij wakker werd. Hij schijnt haar met een slaapmiddel be dwelmd te hebben. De diamanten zijn te Wilna opgespoord bij een pandhuishouder, die er aan een onbekende 15.000 roebel op had voorge schoten. Het geld is echter spoot loos verdwenen met den dief, die vermoedelijk naar Pruisen is gevlucht. Zondag ontstond te Torento (Canada), een hevige brand in de handelswijk, Een groot gedeelte van de voornaamste straat dezer wijk weid vernield. Tot de huizen, die afbrandden, behooit ook bet kantoor van het blad l)c Globe. Twee brandweermannen weiden onder de puinhoopen bedolven. De schade wordt gesthat op 1,000.000 dollars. 'g-CRAVEAIIAOE, li Januari. Eerste Kamer. Aangenomen werd met 43 tegen 2 stemmen de overeenkomst met Pruisen omtrent den Ouden IJsel. Daarna is het wetsontwerp verleenetide korting aan suikerraffinadeur bij verwerking van suikers tusschen 99 en 997j percent na krachtige verdediging door den minister aangenomen met 28 tegen 17 stemmen. De Kamer is daarna gescSieiden tot 28 Januari. Brieven en andere stukken, a'smede pakket ten, bestemd voor het eiland Madagascar, kun- tot nader order slechts ter vprzending worden toegelaten, voor zoover zij bestemd zijn voor Tamatave of aan het postkantoor aldaar kunnen woiden afgehaald. Te Parijs zijn twee dieven-inbrekers op eene bijzondei e manier gesnapt. Twee rechercheurs volgden een man, die onder verdachte omstan- De Nedeilandsch Indische postkantoien Edi en Telok-Semawe in Atjeh zullen, te rekenen van 1 Jantiaii 1895, niet meer deelnemen aan de dien sten der postwissels en tot invordeting van gel den op quitantien in het internationaal verkeer. De verzending van pakketten niet spekslagers waren naar Duitschland is thans onvoorwaarde lijk toegelaten. Alleen zijn door de geadresseer den van dergelijke pakketten enkele formaliteiten te vervullen, omtrent welke ter plaatse van be stemming inlichtingen kunnen worden verkregen. Art. 4 no. 1228 der Verzameling kan derhalve als vervallen worden beschouwd, Voor het examen jn boekhouden en aanver wante vakken vanwege de vereeniging van handelsbedienden sMercutius" te Rotterdam ge houden, zijn geslaagd de heeren A. A. Hulsman, J. S, Jf. van Kemenade, G. Nederpelt, W. Stevens en C. Tengeler, allen te Sahiedam. Bij kon. besluit is benoemd tot ieeraar aan de polytechnische school te Delft T. K. L. Sluyierman, thans Ieeraar aan de school voor kunstnijverheid te Haarlem, Ter beteugeling van het bedelen langs de huizen is te Brielle opgericht pane sCommtssie van Weldadigheid" roet het doel van uitreiking van giften aan behoeftigen," die werkelijk hulp waar dig zijn, door daarvoor aangewezen personen. Daartoe worden voor ieder der -erschillende afdeehngen 2 of 3 personen aangewezen, welke nauwkeurig onderzoek doen zullen naar de levens omstandigheden van hen, die zich voor onder stand aanmelden. Da giften zullen worden uit gereikt in den vorm van bons voor levensbehoef ten en brandstoffen en zich slechts bij uitzonde!ing uitstrekken tot het geven van geldelijken ondei- stand. De uitdeelingen van brood en koffie vanwege den Chnstelijken Volksbond te 't-Gravenhage zullen morgen (Zaterdag) aanvangen. Te Ridderkerk heeft niet alleen vanwege het burgerlijk armbestuur en de diaconie eene uitdea- ling van kleederen en dekens plaats gehad maar ook de heer Joh. Smit liet aan meer dan GO huisgezinnen steenkolen, dekens en soms ook eenig geld uitreiken, nadat iemand van zijnent- wege zich door persoonlijk huisbezoek op de hoogte gesteld had, waar de grootste behoefte aanwezig was. De Apeldoornsche wielrijdersclub j>P. IJ. L." heeft eene uitstekend geslaagde soiiée gegeven ten behoeve van de kindervoeding. Bij die ge legenheid werd de club door eenige jonge dames met een prachtig vaandel vereerd. In de kas voor kindervoeding werd f80 gestoit. Woensdag werd voor het gerechtshof te Am sterdam behandeld de zaak van den loopknecht, die bij de verwisseling van Engelsch geld bij de I wentsche bankvereeniging een banknoot van 20 p. st. te veel ontvangen en verzuimd zou hebben dezs terug te geven. Evenals voor de rechtbank ontkende beklaagde 20 p. st. te vee) te hebben ontvangen. De adv.-gen. concludeerde tot bevestiging van het vonnis der rechtbank, waarbij bekl. ts veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. R. Boei lage, besneed t vonnis, ten eerste op grond dat 'tten laste gelegde leit niet zoude zijn bewezen en ten tweede omdat dit feit niet zoude vallen binnen het bereik der strafwet, doch slechts tot eene condictio indebili aanleiding zoude geven. Het hof zal over acht dagen uitspraak doen. Gisteren deed de arrondissements-rechtbank te 's-Hertogenbosch uitspraak in zake: M, v. Berkum uit Os, thans voortvluchtig, en J. G. de Bie, bijgenaamd Gis, gedetineerd te Leeuwar den en verklaarde den ln beklaagde schuldig aan het op/ettelijk schenden van een graf en veroordeelde hem te dier zake tot een gevangenis straf van 1 jaar en sprak den 2n beklaagde vrij als zijnde diens schuld niet rechtsgeldig bewezen. KRALINGSCHE vEER, Gisterochtend werd ter markt alhier aangevoerd 1 winterzalro, die voor f2.30 per 1/s kilo werd verkocht. Heden (Vrijdag) geen afslag van zalm. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Oostwold (Gr.) ds. T. T. Heringa, te Gasseite (Dr) Aangenomen: naar Enschede door ds. O. Schriecke te De Lemmer. Bedankt: voor Maassluis door ds. J. J. van den Broek, te Noordvvijkerhout. Gereformeerde Kerken. Bedankt: voor Nieuwerkerk a/u IJsel door ds. F. Drost te Viaardingen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3