1 A0. 1895. Zondag en Maandag 14 Januari, N°. 8703. Eerste Blad. egenenveertio-st b Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: .1. ODÉ. BUREAU: BOTEBITHAiT 9 O. Biniienlaiidsehe Berichten. CO RA Abonnementsprijs, per kwartaal JVasw per poü, door het geheele Rijk ifiouderlijke t 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: «m 1—10 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 12 Januari 1895. Nu we 1895 schrijven, komt ons Neder landers 1795 voor den geest. Nog weinige dagen scheiden ons van het tijdstip, waarop het een eeuw zal geleden zijn, dat de repu bliek der zeven provinciën vernietigd werd, het régime, door de Unie van Utrecht in het leven geroepen en, helaas! te lang bestendigd, ophield te bestaan en een zoogenaamd Ba- •taafsche republiek op de puinhoopen der oude verrees. Niet plotseling kwam die verandering tot stand. Ze was, als het ware, langzamerhand voorbereid. Van September 1787, toen de stadhouder Willem V met behulp van de Pruisische wapenen opnieuw in zijn waardig heid en gezag werd bevestigd, hadden zijn tegenstanders niet geiust, maar steeds ge hoopt op de eerste de beste gelegenheid tot wraakneming. In 1787 uitgeweken, hielden \ele voorname patriotten hun verblijf in het noorden van Frankrijk, vooral te St. Omer on te Duinkerken, niet ver dus van hun vaderlanden de Meidagen van 1789 aanvang van de Fransclie revolutie deden in hen groote verwachtingen ontwaken om trent hetgeen met hun eigen land zou ge beuren, en die verwachtingen werden niet beschaamd. Op 1 Januari 1793, toen Willem V de gelukwensc'nen van zijn hofhouding en van andere aanzienlijke inwoners der residentie ontving, werd hem tevens voorgelegd een blaadje, met de Fransclie post aangebracht, en getiteld nAan het Volk van Nedei land". Het kwam van het zoogenaamde iComité Eévolutionnaire" en behelsde niets minder dan een oproeping van het volk van Nederland, om het stadhoudeilijk juk af te schudden. Spoedig daarop volgde de oorlogsverklaring van de Fiansche Nationale Conventie aan den stadhouder, en weldra volgde de tijding, dat de Fiansche generaal Dumouriez reeds tot Turnhout was doorgedrongen en de uitge weken Nederlander Daendels met di ieduizend patriotten de grenzen van Limburg en Staats- Brabant naderde; die hij weikelijk den 16n 'ebruari 1793 overtrok, gevolgd door de voorhoede van een Fransch leger. Den 23n 'ebruari kwamen ongeveer duizend Fran schen, die over niet meer dan acht kanonnen beschikten, voor Breda. Wel werd een eerste «peisching door den bevelhebber van de stad afgewezen; wel moest de bevelvoerende Fran- scbe generaal reeds den volgenden dag wegens gebrek aan munitie het vuur staken; maar Jiiemand kon voorzien, wat in weerwil hier- wn gebeurde. De door het bombardement geleden schade was uiterst gering, er waren slechts drie personen in de stad getroffen i toch nam de krijgsraad, die bang scheen te zijn voor een door de Franschen gezonden parlementair, die een brutalen toon aansloeg, het besluit de stad over te geven. Verbazing en verontwaardiging heerschte onder de Nedei landers, toen zij moesten ver nemen, dat de bezetting ruim 1000 man, dus talrijker dan de belegeraars, - met krijgseer de stad had mogen verlatenmaar dat 300 kanonnen, 300,000 pond buskruit en 6000 geweren als welkome buit den Fran schen in handen waren gevallen. Bij den intocht der overwinnaars mar- cheeiden de Bataven aan het hoofd der troe pen. Zij hielden iu de veroverde stad op het schandelijkst huis, randden de godshuizen aan, verbrandden alles, wat maar aan liet huis van Oranje herinnerde, en ontzagen zich niet het schoone grafgesteente van Engel- breclit van Nassau in de Groote Kerk te be schadigen. Het ging zelfs den Franschen be velhebber te ver, die, om schrik onder de lieden te brengen, naast den vrijheidsboom een galg liet oplichten, als eenig middel om een einde te maken aan de wanbedrijven, door landgenooten op eigen bodem gepleegd. Overigens werd er dapper feestgevierd ter eere van de overwinning, en een ijverig patriot toonde zijn groote vreugde door een chassinet voor zijne woning te plaatsen met het volgende rijm Een brenger van geluk, een boodc van den vrée Ziet go in den braaven held, dengrooten Dumouriez. Doch de gelukaanbrengers toonden hier reeds, dat de schatten van deNedeilanders hen nietonverschilhg lieten. Zediendenbij de regee ring der stad weldra een rekening van on kosten in ten bedrage van honderd duizend gulden, welke som moest gevonden worden uit de verbeurdverklaarde goederen van den Baron van Bieda, anders gezegd, den Stad houder Willem V. Door verschillende omstandigheden keer den de Franschen in 1793 terug, en de groote Dumouriez uit het gedicht van den eerzamen Bredaschen winkelier, de groote Dumouriez wist niet beter te doen dan te vluchten. An derhalve ton gouds werd door de Nationale Conventie op zjjn hoofd gezet, maar lijj is niet gegrepen en overleed in 1823 in ballingschap. De zonen van den stadhouder toonden zoo in den strijd van dit jaar als in dien van het volgende, dat ze hun geslacht niet onwaar dig waren. In Augustus 1793 werd in Frankrijk de levée en masse, de algemeene volkswapening afgekondigd. De ziel van de krijgsbewegingen in Frankrijk in die dagen was de kapitein ingenieur Carnot. Van dezen lezen we: »De geestkracht en het talent, waarmede de jonge officier zicb van deze moeilijke taak kweet, een geheele hervorming der strijdkrachten tot stand te brengen, zijn boven allen lof ver heven. Carnot was inderdaad de Gambetta der eerste Fransche republiek en door zijn organiseerend talent de voorlooper van Napo leon. Gansch Frankrijk geleek een vesting in staat van beleg; de republiek was herscha pen in éen gioot legeikamp met maga zijnen, wapenfabrieken en tuighuizen, alwaar nieuwe legers, geheel gewapend en uitge rust, als bij tooverslag te voorschijn kwamen, Keikklokken werden gegoten tot kanonnen en mortierenhet salpeter van keldermuren en gewelven diende tot de vervaardiging van buskruit; parken en lustverblijven lever den liet hout voor de affuiten, artillerie-voer tuigen, oorlogsschepen en pontons, en bij gebrek aan baar geld tot betaling drukte men assignaten. Grijsaards en huisvaders, die niet in de gelederen stonden, smeedden wa penen; vrouwen en jongedochteis voorzagen met de naald in den aanmaak van militaire kleeding of verpleegden de zieken en ge wonden kinderen maakten pluksel voor de hospitalen; de rijken bestemden hun rijpaar den voor de ruiterijde landbouwer zorgde voor trekdieien tot bespanning van het ge schut en de trein-colonnes Het scheppend genie van Carnot bevestigde opnieuw het Grieksche spreekwoord, dat de oorlog de moeder is van alle wetenschap. Met een gedeelte van deze nieuwgevormde legerscharen zouden de Nederlanders spoedig kennis maken. F. de Bas, Prins Frederik der Nederlanden en zijn tijd. I Slot volgt.) SCHIEDAM, 12 Januari 1805. Voor de leden der volksvoorlezingen alhier zal Dinsdag a.s. als spreker optreden de heer dr. J. II. Jennes van Rotterdam. Van den veehouder C. M. van der Velden is een rund verbrand dat uit nood was ge slacht en bleek aan miltvuur te hebben ge leden. Bij kon. besluit is jlir, mr. W. A. C. de Jonge benoemd tot Staatsraad in buitengewo nen dienst. Het onderzoek der staatsbegrooting is gis teren in de afdeelingen der Eerste Kamer afgeloopen, nadat nog twee sectiën na het einde der openbare vergadering waren bijeen gekomen. Nader kan worden medegedeeld, dat de Tweede Kamer nog deze maand voor de Frie- sclie ontwerpen zal bijeenkomen, wanneer de regeering daartoe het verzoek mocht doen. Anders zal het Januari-reces niet verbroken worden. De miliciens der lichting 1894, die voor het blijvende gedeelte zijn aangewezen, wor den 13 Juli weder in het genot van groot verlof gesteld. Een veteraan onder onze politieke mannen, de heer mr. W. Wintgens, is te 's-Graven- hage overleden. Lid van de Tweede Kamer, eerst voor Delft, later voor 's-Gravenhage, was Wr.tgens ge durende bijna veertig jaren een der steun pilaren en voornaamste woordvoerders van de conservatieve partij in eri buiten 's lands ver gaderzaal. Zijne redevoeringen muntten steeds uit door vorm en inhoud. Na het overlijden van den minister van justitie mr. Borret, was hij gedurende eenige maanden hoofd van het depaitement van justitie in het ministerieHeemskerk. Als scherpzinnig jurist en voortieffelijk pleiter was mr. AVintgens bij de Haagsche balie in hooge eer. In de laatste jaren rustte hij uit van zijne drukke rechtspraktijk en zijn parlementairen ai beid, en tot vóór korten tijd mocht hij zich in eene ongestoorde gezondheid verheugen. Hij ontsliep op 77-jarigen ouderdom. (N.R. Ol.) Beschermende rechten. Het Hblad. vestigt de aandacht op de be schouwingen, door den oud-minister De Sa- vornin Lobman iu zijn blad Be Nederlander geieveid over beschermende rechten, en noemt die beschouwingen zeer opmeikehjk. De heer Lobman, zegt het Hblad., toont daarin weder een man te zijn van beginselen, die zich niet laat meesleepen door een waan van dpn dag, in .strijd met zijne overtuigingen. Voor de leiders der anti-rev. richting ware wellicht politieke munt te slaan uit de pro tectionistische neiging in hun kamp. Maar de heer Lohnian versmaadt dit middel en wijst, krachtens zijn ovei tuiging, zijn partijgenooten op het bedenkelijke en schadelijke der kunst matige uevooi deeling van den eenen burger ten koste van den ander. Dat door kunstmiddelen als protectie het kwaad niet verholpen, maar zoo al niet verergerd, dan toch op zijn hoogst ver plaatst wordt, door dit opnieuw in het licht te stellen, heeft, meent het Hblad., de heer Lobman zich veidienstelijk gemaakt. Be Tel. deelt mede, dat de heer Van Lier, onze consul-generaal en kanselier der legatie te Parijs, met 1 Juni a.s. eervol ontslag uit die betrekkingen heeft aangevraagd. Hij is voornemens zich in het vaderland tei ug te trekken, om daar nog eenige rustige jaren te kunnen dooi brengen. Hr. Ms. pantserdekschip Koningin Wilhel- mina zal uit Indië naar Delagoa-baai vertrek ken, om tegenwoordig te zijn bij de opening van den Zuidafrikaanschen spoorweg. Lombok. Aan de J.-B. werd den 12n December uit Boeleleng geseind Generaal Vetter gaat wegens ziekte (buik-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1