J A0. 1895. N°. 8705. Jonderdag 17 Januari. g n ©'n veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGlTyER77T. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. GRIEKENLAND. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Jfrsaco por post, door het geheele Rijk 2.50. Afeonderlijke nommers- 0.10. ür Kitl O: BOTGR8TR11T O, Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K. Een nota van Havas deelt mede, dat Casi- inir Périer, president der republiek, ontslag heeft genomen. De nota van Havas vat de voornaamste •denkbeelden samen, die de president der repu bliek voornemens is te ontwikkelen in de bood schap, welke hij tol de Kamer zal richten. De president heeft het besluit genomen uit zijn ambt te treden. De vergadering en de stemming der Kamer van Maandag zijn in zijne oogen slechts ondergeschikte incidenten in den strijd, dien men tegen het parlemen taire stelsel en tegen de openbare vrijheid heelt aangebonden. Hij had gehoopt, dat het presidentschap der republiek, ontbloot als het is van middelen om krachtig op te treden, •ook verschoond zou blijven van de aanvallen •der partijen en dat het politieke vertrouwen van alle republikeinen hem kracht en gezag zou verleenen. Hij had gehoopt, dat zij, die hem zijns ondanks gesteld hadden in een post, waar hij de gelegenheid om zich zeiven te weren mist, zich de verdediging van den ambtenaar, die de hoogste waardigheid des lands bekleedt, tot taak zouden hebben gestald. De president heeft den ministers verzocht voorloopig hunne aanvrage om ontslag in te trekken teneinde een geregelde overdracht van het bewind te verzekeren. Dupuy heeft de presidenten van Kamer en Senaat van Périer's besluit in kennis gestelddeze zullen het parlement in urgentie bijeenroepen. Alle pogingen van Challemel Lacour, Dupuy en anderen hebben schipbreuk geleden op het vaste besluit van den pi esident der repu bliek om zijn ontslag te nemen. Casimir Périer beloofde zijn beslissing tot des avonds 11 uur uit te stellen, maar reeds om halftien stelde hij Dupuy van zijn ontslag neming in kennis en verzocht hem de presi denten van Kamer en Senaat er van te ver wittigen, ze in het Journal Officiel open baar te maken en ze aan Havas mede te deelen. Di.puy, in het volle besef zijner verant woordelijkheid, heeft alle maatregelen geno den, welke de toestand noodzakelijk maakte. prefecten van politie en van de Seine hebben instructiën ontvangen. Men verwacht, dat de Nationale Vergade- rmg Donderdag te Versailles zal bijeenkomen. Ook wordt geloofd dat Périer met groote meerderheid zal worden herkozen. Voor het geval dat hij bij zijn weigering blijft, spreekt Ien *an een candidaatstelling van Dupuy 'de regeeringsgezinden en van eene van Brisson door de socialisten en radicalen. Levendige opgewondenheid heerschte des nachts op de boulevardseen talrijke menigte bevond zich voor de bureaux der bladen en maakte hare opmerkingen over het gebeurde. De heer Ferrier, directeur der Voie Ferrée, heeft zich bij den rechter van instructie Dopffer vervoegd en is in hechtenis genomen. DUITSCHLAND. In de troonrede, welke de keizer gisteren tot opening van den Pruisischen Landdag uitsprak, deelde hij mede, dat het nog niet gelukt is het evenwicht in de staathuishou ding te herstellen, terwijl hij de hoop uit spreekt op herstel van de eensgezindheid met den Rijksdag over de iinancieele voorstellen. Aangekondigd worden maatregelen tot herstel der stormschade langs de Nooidzee. Leed wezen wordt uitgesproken over den ongunsti- gen toestand van den landbouw. Verder wordt aangekondigd een ontwerp betreffende het erfrecht ten aanzien van renten en de bezit tingen van kolonisten. De lede besluit met een beroep op alle vvelgezinden tot wering van de steeds toenemende aanvallen op de staatsorde. Het bestuur der Rijksbank heeft eene pre mie van 3000 mark uitgeloofd voor de ont dekking der vervaardigers van de in omloop zijnde valsclie banknoten van 50 mark. Het weekblad der Sozialist, welks gansche redactie-personeel thans gevangenisstraf on dergaat en dat in den laatsten tijd geregeld werd in beslag genomen, deelt in zqn jongste nummer mede, dat het vooitaan in het buiten land zal worden uitgegeven. De landiaad van Hanau, in Hessen, heeft, op geldboete van 30 mark, aan jongelieden beneden den leeftijd van 17 jaar den toegang tot herbeigen zonder geleide hunner ouders verboden. B E L G I E. In de Kamerzitting van gisteren verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, dat hij gemeend had in deze zitting verklaringen te kunnen afleggen omtient de Kongo-aange- legenheden, doch de verwachtingen van de regeering hebben zich niet bevestigd. De internationale onderhandelingen duren steeds voort. De minister verzocht de Kamer de beraad slaging over de Kongo-zaak te verdagen tot het oogenbltk, waai op de regeering ongehin derd zal kunnen antwoorden. De heer Lorand vroeg aan de Kamer om te beslissen over de verdaging zijner interpella tie, waarop de Kamer bij zitten en opstaan tot verdaging der interpellatie besloot. De minister van buitenlandsche zaken zeide nog in den loop der beraadslagingen dat de regeering hoopte dat de onderhandelingen over de Kongo-zaken weldra zullen zijn afgeloopen. Een der Brusselsche bladen deelt mede, dat de regeering binnenkort een wetsvoorstel zal indienen, waarbij socialistische opruiing in het leger, ook als zij geen gevolgen heeft, strafbaar wordt gesteld. Te Thuin, waar een socialistische en een clericale Kamer-candidaat tegenover elkaar stonden, is de socialist Berloz gekozen met 2000 stemmen meerderheid. ITALIË. De heer Zanardelli heeft Zondagavond voor gezeten bij een groot feestmaal te Brescia, waaraan 28 afgevaardigden en 3 senatoren deelnamen. Een belangrijke ïeilevoering werd door den heer Zanardelli uitgesproken, waarin de wijze waarop de regecring de uitzonderings wetten toepast, en in het algemeen het door haar gevolgde stelsel van besluiten waardoor de staatsinstellingen en de grondwettelijke vrijheden getroffen kunnen worden, ten steikste werden bestreden. Mannen uit alle partijen moeten zich veteenigen aldus zeide spr. tot verdediging der wetten zonder welke Italië niet zou bestaan. De heer Zanar delli besloot met een betuiging van toewij ding aan den koning. Bij eene verkiezing voor de Kamer is te Palermo verkozen de heer Bosco Garibaldi, een der personen die door de militaire recht banken veroordeeld waren. Uit Massowah wordt van gisteien gemeld: De Italiaansche generaal Baratieri kwam den 12n dezer des morgens vtoeg te Coatil aan. Den 13n viel hij onverwacht het hoofd Mangascia aan, die over 10,000 man bevel voeide. Mangascia werd gedwongen zich terug te trekken. Hij trachtte vervolgens de Itali aansche troepen in het front aan te tasten, maar werd teruggeslagen. 8 E R T I E. De regeetfng moet opnieuw eene samen zwering tegen het leven des konings ontdekt hebben. Reeds een 20-tal aanzienlijke radi calen zij n gevangengenomen en meerdere schijnen nog ophanden. Te Patras en eenige andere steden zjjn protestvergaderingen belegd tegen de ver hooging van de belasting op huizen en op handel en bedrijven. Overal besloot men eene petitie aan den koning te zenden om hem te verzoeken tegen deze ontwerpen, indien zij door de Kamer mochten worden aange nomen, zijn recht van veto te doen gelden. Te Patras verklaarde men in geen geval de belasting te zullen betalen. E F T B. De voorposten zijn, een honderdtal mijlen ten westen van Wady Haifa, aangevallen door een bende derwischen, die op een stroop tocht waren. Een aantal inlanders werden bij den overval gedood. Er is een kameelen korps uitgezonden om de derwischen te achter volgen en hun den terugtocht af te snijden. AMERIKA. Bij den Senaat der Vereenigde Staten is door den democraat Jonet een voorstel inge diend, waarbij de secretaris der schatkist ge machtigd wordt tot uitgifte eener 2ys of 3 percents goudleening ten bedrage van 500 millioen dollars, aflosbaar binnen 30 jaren, maar met bevoegdheid aan de legeeringom haar reeds na 20 jaren af te lossen. Vei der wordt daarbij bepaald dal alle banknoten be neden 20 dollars betaalbaar zullen zijn m zilver, dat de aanmunting van zilver vrij zal zijn en de belasting op de door de banken uitgegeven betaalmiddelen verlaagd, met be paling dat zij geen banknoten beneden 20 dollars meer zullen uitgeven. Te Biooklyn staakten ongeveer 8000 koet siers c i voei lieden liet werk. Een postkar werd door de werkstakers aangevallen, maar de politie kon nog bijtijds eene charge uit voeren, waarop de menigte uiteenstoof. De spoorweglij nen door de stad waren opgepropt met reizigers, daar dit nog het eenige middel van vervoer was dat dienst deed. In New-Foundland is men druk bezig maat regelen te nemen ter leniging van den alge- meenen nood. Toch wordt de toestand er van dag tot dag ongunstiger. Het denkbeeld van een verbond met de confederatie van Canada valt zeer in den geest van het publiek en men stelt reeds voor eene koninklijke com missie te benoemen om de voorwaarden van de toetieding tot den bond te regelen. In Argentinië dreigt weer een ministerieele crisis, daai president Saenz Pena, de hem door het kabinet voorgestelde amnestie weigert. De gezanten van B'-aziliê, Argentinië <*n Chili onderhandelen onder begunstiging der Vereenigde Staten over eene ontwapening. CHINA. Het gevecht bij Kaiping, de havenstad van Newchwang, heeft weereen eigenaardig staaltje opgeleverd van de krijgskunde der Chineezen. Nadat de beide flanken hunner strijdmacht Donderdagnacht door de Japanneis uit hunne sterke stellingen waren verdreven, sloeg ook het centrum in volkomen wanorde op de vlucht. Juist was eene afdeeling van 10,000 Chineezen op weg om Kaiping te ontzetten, maar toen de aanvoerder vernom dat de stad reeds in handen des vijands was gevallen, liet hij zijne troepen rechtsomkeeit maken en trok ook hij zich terug op Thientchwang. De Japanners hebben thans sterke stellingen in genomen, waardoor zij alle Chineesche tioe- pen, die nog in de buurt van Newchwang mochten opgesteld zijn, hebben ingesloten, zoodat het eerstvolgend gevecht zeer bloedig dieigt te zullen zijn. Aan de Times wordt uit Kobe van 8 dezer gemeld dat het zich bevestigt dat verscheidene Japansche transportschepen uit Ujuni zijn vertrokken met een gedeeite van het derde Japansche legerkorps. Men gelooft dat die troepen ten zuiden van Wei-Hai-Wei zullen landen. Uit Hongkong wordt van 14 dezer aan hetzelfde blad geseind dat het Britsche es kader naar Japan is vertrokken.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1