Rinnenlandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Voorziening in de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeenten Opsterland en Weststeliingwerf. Na kennisneming van de memorie van antwoord en bijgevoegde bescheiden is de commissie van rapporteurs van oordeel, dat de openbare behandeling der beide wetsontwerpen door de gewisselde stukken voldoende is voorbereid. Een der ieden heeft zich met dat gevoelen niet kunnen vereenigen. De commissie meent intusschen niet onop gemerkt te mogen laten, dat de bij het voor- loopig verslag omtrent onderscheidene punten verzochte nadere inlichtingen bij de memo rie van antwoord slechts ten deele verstrekt worden. Zoo behelst, om slechts op enkele punten te wijzen, dat staatsstuk geen nadere toelichting der gronden, waaróp Ged.Staten van Ftiesland thans van oordeel zijn dat de hoofdelijke omslagen in beide gemeenten tijde lijk aanmerkelijk hooger kunnen worden opgevoerd, dan door dat college nog in zijne missives van 26 Juli en 2G April 189-4 uit voerbaar geacht werd. Zoo ook worden de bezwaren van genoemd college tegen het beheer van het armwezen in Opsterland niet nader uiteengezet, en verkzaart de regeering de gevraagde statistische overzichten aan gaande de armenzorg in beide gemeenten niet te kunnen overleggen. Oflieieelo bericlifen. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Rotterdam, ter stand plaats der gemeente Schiedam, H. B. E. Blaisse, candidaat-notaris te Arnhem. Bij kon. besluit is dr. J. H. van 't Hoff, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. SCHIEDAM, 16 Januari 18D5. De wetenschap zoodanig te behandelen, dat zij voor iedereen bevattelijk woidt, is een gave waarop niet velen kunnen bogen. Tot die goedbedeelden behoort de heer dr. J.H. Jennes te Rotterdam, die gisteravond voor de bezoekers der volksvoorlezingen een voor dracht hield over de natuurkundige weten schap, waarbij hij zich, met liet oog op de geringe ontwikkeling in deze richting, be paalde tot aigemeene beschouwingen over verschillende verbrandingsprocessen, kool- zuurverbindingen en lichtsoorten. Spreker slaagde er in, door den vorm zijner voor dracht, welke opgeluisterd werd door eenige welgeslaagde proeven, zijne talrijke hoorders van begin tot eind te boeien, waarvoor hem herhaaldelijk toejuichingen ten deel vielen. Voorts werd door den lieer C, Kerdel een letterkundige bijdrage ten beste gegeven «De oude tamboer van Waterloo", welke wegens de juiste dictie en het weergeven van het dialect zeer gewaardeerd werd. In de pauze had een kleine plechtigheid plaats. De voorzitter, de heer J. C. Sander, richtte een hartelijk woord tot een der oude en getrouwe vrienden der volksvoorlezingen, Abr. van Noortwijk, die ze var. den beginne af had bijgewoond en nu onlangs een zeld zaam feest heeft gevierd, waarbij op ondubbel zinnige wijze de sympathie van zijn patroon gebleken is. Ook het bestuur wenschte hulde te brengen aan dezen getrouwen, ijverigen j werkman, die zonder noodzaak nimmer het werk had gestaakt, en overhandigde hem een sierlijk eere-diploma. Het publiek deed luide van zijne instemming met deze hulde blijken. Gaarne vestigen wij de aandacht op de uitvoering welke de gymnastiek- en scherm- j vereeniging «Olympia" voornemens is a.s. I Zaterdag te geven. Zoowel bij hare gewone jaarlijksche uitvoeringen als ter gelegenheid van haar zilveren feest heeft genoemde ver eeniging getoond alle reden van bestaan te hebben en mocht zij zich in de belangstelling van zeer velen barer stadgenooten verheugen, op grond waarvan het zich laat verwachten dat velen zich opgewekt zullen gevoelen deze uitvoering bij te wonen. Het verschenen overzicht van de opbrengst der rijksmiddelen omvat thans de uitkomst van het geheele jaar 189-4. Die uitkomst mag alles zins bevredigend heeten, daar zij f 2,259,000 hooger is dan de opbrengst gedurende het jaar 1893 en f 1,680.000 meer dan de raming voor het afgeloopen jaar. Op het eind van November was de stand nog gunstiger, doch dit komt doordien de maand December, wat het eindcijfer betreft, ongeveer GVs ton bleef beneden haar naamgenoot van 1893. Ter zake van de directe belastingen kwam in 189-4 meer binnen dan in hetdaaraan vooraf gaande jaar f 1,574,000, waarvan f 13(3^500 aan grondbelastingf 39,0f>0 aan personeel, en f2,303,000 aan vermogensbelasting, doch de eerste 4 maanden des jaars, gedurende welke de patentbelasting nog gelieven werd en de laatste 8 maanden toen de bedrijfs- en beroeps belasting gold, hebben te zamen 9 ton minder opgebracht, dan de patentbelasting over het geheeie jaar 1893. Aan rechten op den invoer werd in het jaar 1894 f '151,000 meer geheven dan in 1893. Bij deaccijnzen slaat daarentegen de balans ten nadeele van 1894 over met een bedrag van f 213,000. De verlaagde zoutaccijns en de afgeschafte zeepaccijns hebben geen equivalent gevonden in de verhooging van het gedistilleerd, daar dit slechts f 709,000 meer opbracht, terwijl de verminderde opbrengst van zout en zeep f1,142,000 bedroeg. Ook de wijn- accijns was f 33,000 lager, evenzoo de bieren en azijnsn f 24,000 en het geslacht f 25,000, Van de suiker daarentegen kwam f 302,000 meer binnen. De belasting op de gouden en zilveren werken wierp f 9000 meer af. Dat de indirecte belastingen het jaar 1894 met een avans van f 284,000 sluiten tegenover 1893, is een gevolg van de ruimere ontvangst van zegelrechten ad f93,000 en van het recht van successie ad f 900,000, want de registra tie- en de hypotheekrechten, de beide overige onder dat hoofd gerangschikte middelen, ble ven beneden het peil van 1893, en wel de eerste f605,000, de andere f 10-4,000. Ook de domeinen staan in 1894 f49,000 achter tegenover het daaraan voorafgaande jaar; evenzoo de akten voor de jachten vis- scherij f 4000, en de rijkstelegrafen f 10,000, Daarentegen brachten de posteryen f 327,000 en de loodsgelden f 169 000 meer op. Aan eene weduwe te Workum, die in be krompen omstandigheden verkeert en wier zoontje in liet academrich ziekenhuis te Gro ningen verpleegd wordt, is dezer dagen namens de Koningin f30 ter hand gesteld, ter tege moetkoming in de verpiegingskosten. De miliciens der infanterie, lichting 1892, zullen tusschen 15 Juli en 30 September a.s, gedurende eene maand voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen komen. Denemarken is toegetreden tot de Unie ter bescherming van den industrieelen eigendom. Guatemala is uit de Unie getreden. Lombok, Aan eene correspondentie uit Soerabaja in de Tijd onlleenen wij het volgende: «Alle soldaten spreken ons over pastoor Voogel, en de officiereo niet minder. Majoor Biommenstein verhaalde mij het volgende Voogel stond naast mij bij den eersten over val mijn jongen viel neer, ik kreeg een schot in 't been, rondom ons lagen de lijken. Voo gel deed rustig zijn ambtsplicht." Wat de soldaten van pastoor Voogel vertel len, is niet te beschrijven; sommigen beweren, dat de kogels hem niet raken, «Driemaal is hij in de vuurlinie geweest," zeiden zij, »en als wij hem waarschuwden, dan antwoordde de pas toor: «Och, daar sneuvelen er zoo weinig, nog niet éen op de honderd''. Bij dejongste bestorming van Tjakranegara was Voogel zóo ver gegaan, dat een der officiereu vroeg Voogel, moet jij Tjakra innemen - «Neen," was het antwoord, «maaralleen hier vóóraan zijn er te bedienen." Den 22n Januari a.s. zal te Keulen eene vergadering worden gehouden van afgevaar digden van verschillende spoorwegen, betref fende spoorwegtarieven, waaraan ook door de Nederlandsche spoorwegen zal worden deel genomen. De heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer, zal a.s. Zondag in de afdeeling Kralingen van het «Algemeen Nederlandsch Werkliedenver bond" spreken over de plaats van het Alg. Ned. Werkliedenverbond in de arbeidersbe weging. Dr. T. C. L. Wijnmalen, directeur van de koninklijke bibliotheek, is Maandag na een langdurig lijden te 's-Gravenhage overleden. Te 's-Gravenhage is opgericht eene afdee ling «Zuid-Holland" van den «Bond van Nederlandsche Boekverkoopersbedienden" met den heer N. M. Bolle als voorzitter, den heer A. W. Boon als secretaris-penningmees ter, en de heeren P. D. Duran, S. Bijman Jzn. en J. A. Verhoef als bestuursleden. Aan de jongedochter, die onlangs, door eene vergissing van beambten der staatsspoorweg maatschappij, bij de halte Nootdorp-Leidschen- dam uit den trein in het water stapte, is door genoemde maatschappij eene schadeloosstel ling uitgekeerd. Te Middelharnis zijn op den jachtopziener A. Hoogzand twee schoten uit een geweer gelost. Beide schoten hebben gelukkig niet geraakt. De dader schijnt bekend te zijn. Van de onlangs te Velsen gestolen kleeding- stukken, ten nadeele van de vereeniging «Hulp en Bijstand" aldaar, is een gedeelte begraven gevonden onder het zand. Omtrent den op Texel gepleegden moord aanslag geeft de Zijper Ct. het volgende verhaal «Een avontuurlijke geschiedenis, die tot heden geen noodlottige gevolgen heeft gehad, bracht j.l. Donderdagavond Den Burg in rep en roer. «Een dam»- uit Saksen met hare moeder en een Amsterdamsch advocaat hadden dien dag hunnen intrek in het hotel «De Linde boom" genomen, 's Avonds ging de eerste naar dr. Wagemaker aldaar en loste 3 revol verschoten op hem, waarvan éen kogel mis was, éen in zijnen arm en éen in zijne klee deren drong. »'tls nog niet geheel duidelijk, wat tot die daad aanleiding heeft geven. Volgens de ge sprekken, die daar de ronde doen, had dr. W. reeds 4 jaar kennis aan die dame, met het gevolg dat zij een kind van 3 jaren beeft. «Hij had beloofd haar te zullen huwen, als hij een vaste betrekking had. Kort geleden evenwel moet hij haar hebben afgeschreven. «Het doel der reisgenooten was, hem nu aan zijne belofte te herinneren en hem des noods te noodzaken die na te komen. Hij bleef weigeren en wees ze de deur. Toen, zegt men, eischte zij haar kind op, wiens verblijfplaats haar onbekend schjjnt te zijn. Ook hiervoor bleef hij doof, waarop de ongelukkige radeloos werd en de misdaad bedreef. «Nog denzeifden avond werd zij in verze kerde bewaring gebracht, terwijl de moeder en de advocaat den volgenden ochtend zijn vertrokken. «Over het algemeen heerscht op Tessel diep medelijden met de beklagenswaardige vrouw en haat tegen den geneesheer," Het centraal-bureau voor werkverschaffing en armenzorg van den «Bond van Orde'te Groningen, waarschuwt de ingezetenen tegen het verstrekken van hulp, zonder dat vooraf omtrent den aanvrager, een grondig onderzoek heeft plaats gehad. Begunstigers, die ten minste f l per jaar bijdragen, kunnen ten aanzien van 25 personen kosteloos inlichting ontvangen, terwijl het bureau aan niet-begunstigers voor 10 cents schriftelijke inlichtingen omtrent een opgegeven persoon verstrekt. Door de hulp van aangestelde wijkcommis- sarissen en verschillende corporation is het daartoe in staat gesteid. Door den heer S. Hamelink, directeur der Nederlandsche tramwegmaatschappij te Hee renveen, is uit Paramaribo eene uitnoodirin^ D ontvangen, om aldaar een onderzoek in te stellen naar de geschiktheid dier stad voor den aanleg en exploitatie van tramwegen. Een legaat van f1000, aan de werkver schaffing te "Warf um vermaakt, zal niet kun nen worden uitbetaald, omdat niet duidelijk genoeg is uitgedrukt of de gemest. V'ijke daa wel de particuliere vereeniging bed' «ld is. Te Exioërveen, gem. Odoorn, heeft een schaapherder in het roode zand, twee voet beneden het maaiveld, een holle bronzen bijl- punt en drie fragmenten van een bronzen zwaard gevonden. Deze voorwerpen zijn afge staan aan het provinciaal museum van oud heden in Drente. Op den ln Januari j.l. was de sterkteder bevolking van de rijkswerkinrichtingen Veen- huizen 3080 man; gedurende 1894zijn 1828 personen opgenomen, 1367 ontslagen en 82 overleden. De leerling-machinisi De W., die Maandag te 's-Hertogenbosch van den tender eener locomotief is gevallen, is tengevolge der bekomen verwonding heden overleden. In zake de Maasbrug schijnt het gemeente bestuur van Maastricht tot het plan van den stads-ingenieur over te hellen. Volgens dit plan zal de tegenwoordige brug behouden blijven, doch zullen door uitdieping van de bedding der rivier de pijlers der brug ver lengd en op hechtere grondslagen gevestigd worden. De kosten hiervan worden op f300,009' geraamd. Dertien jaar geleden werd te Nederweerd tijdens een hevige vechtpartij zekeren Jonkers een steek in den buik toegebracht, tengevolge waarvan hij na eenige minuten bezweek. Destijds werden 3 personen als vermoede lijke daders gearresteerd, maar deze moesten bij gebrek aan bewijs na eenige maairien weer in vrijheid worden gesteld. Thans is bij een woordentwist uitgekomen, wie de moordenaar is. Geen der vroeger gearresteerden, maar een jongeling van 16 jaar schijnt de vreeselijke daad gepleegd te hebben. Deze, thans in Duitschland wonende, sinds gehuwd en vader van vijf kinderen, is aldus door het te betreuren en zeer afkeurenswaar dig stilzwijgen van ooggetuigen zoolang aan den arm der justitie ontsnapt, maar zal niet langer zijn gerechte straf ontgaan. Het plan bestaat te Ludwigsburg in Baden een eenvoudig gedenkteeken op te richten voor Fr. Kammerer, den uitvinder der lucifers. Wie zich een oogenblik voorstelt, in welken toestand wij zouden verkeeren, als er eens geen lucifers waren, zal beseffen welk een onschatbaren dienst Kammerer aan de maat schappij heeft bewezen. Grootsch en verheven moge die uitvinding niet zijn, geen enkele voorziet in gelijke mate in de dagelijksclie behoeften van het leven als die kleine ont vlambare stokjes, die thans volkomen on misbaar zijn. Toch wordt zijn naam in de Conversations Lexikons gemist. ArnhCt.) Gouda. Mr. A. A. van Bergen IJzeu- doorn, sedert 30 jaren burgemeester dezer gemeente, is heden plotseling overleden.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2