Binnenlandsche Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. CHINA. De beide Chineesche gevolmachtigden tot het onderhandelen met Japan over de vredes voorwaarden, Chang Jin Huen en ShaoYao Leen, zijn thans te Shanghai aangekomen, van waar zij binnen enkele dagen, vergezeld van een gevolg van een honderdtal personen, naar Yokohama zullen vertrekken en daar ongeveer gelijk met den Amerikaanschen staatsman Foster denken aan te komen. Berichten uitChusan melden dat de opstand der Tonghaks in Korea onderdrukt is. SCHIEDAM, 17 Januari 1895. Verbetering. In de advertentie van de Kamer van koophandel en fabrieken, in ons vorig nummer, staat in den laatsten regel: welke laatste thans herbenoemd, moet zijn welke eerste thans herbenoemd. Hedenmiddag te twee uur werd door bur gemeester en wethouders in het openbaar bij inschrijving verhuurd eene plaat, groot 10 HA -16 A en 58 cA in de rivier de Maas, opge hoogd tot 1.30 M boven A. P. Er waren 3 ine"hrijvingsbiljetten ingeko men, en wel van Jjost Kraaijenveld te Baren- drecht tegen f 1.75 per hectare; A. H. Labee Az., te Katendrecht voor f 3 50 per hectare en C. Kalis Pz. te Puttershoek voor f 5 per hectare, alles per jaar. De gunning werd aangehouden tot heden over 14 dagen. Over het tooneel en de tooneelwereld leverde de heer mr. G. S. Brantsma van Arnhem in de vierde leesvergadering van het Nut gister avond een allergeestigste, hoogst sarcastische vei handeling. Achtereenvolgens de verschil lende voornaamste rollen de revue latende passeeren, stelde spreker iu scherpe omlijnin gen en schrille kleuren liet groote contrast in het licht tusschen die rollen in de tooneel wereld en in het maatschappelijk leven; legde hij den vinger op de wondeplek, welke zoo wel de personages als het decoratief aankleeft, en gispte hij de eenzijdige waardeering der rollen en den veelal slechten smaak van het publiek, tengevolge waarvan de minst stichtende stukken zich in het grootste succes mogen verheugen. Als bijdragen gaf spreker een drietal voor drachten ten beste, n.l.«Niets te doen", monoloog van Marcellus Emants, «L'Homme qui ne peut pas siiTler" en «De moeder in het straatlied" van Quintus, De hartelijke, gulle schaterlach iets on gewoons bij het Nutspubliek alsmede de daverende toejuichingen, waarmede iedere voordracht werd onderbroken en bezegeld, waren voor den heer Branfsma eeu welspre kend bewijs, dat een herhaald optreden alles zins gewenscht wordt. In welgekozen bewoor dingen werd hem dit bovendien kenbaar gemaakt door den président, die bij de opening der vergadering een hartelijken heilwensch had uitgesproken. Gistermorgen werd door den keurmeester van vleeseh te Schiedam bij zekeren v. d. IC, in de Gorzen, een varken voor de consumtie afgekeurd, dat onder politietoezicht zou worden begraven. Toen de politie kwam om het varken weg te halen, was het verdwenen. De eigenaar verklaarde niet te weten waar het gebleven was. De St.-Ct. van 17 dezer bevat het kon. be sluit houdende benoeming van eene commis sie van deskundigen om advies uit te brengen omtrent de vraag op welke wijze binnen de stelling van Amsterdam, in tijd van oorlog, voldoende zal kunnen worden voorzien in de behoefte aan drinkwater, welke commissie bestaat uitluitenant-generaal J. H. Krom hout, inspecteur van het wapen der genie, als lid en voorzitter; als leden: de heerenJ.F. W. Conrad, jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg en C. Lely, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaa!kolonel H. T. Schalken en luitenant-kolonel R. Sturrns, bei den van den staf der genie, terwijl secretaris is kapitein P. Kleynhens, van den staf der genie. Door den minister van koloniën is het contingent suppletietroepen voor Oost-Indië voor 1895 voorloopig vastgesteld op 1500 man. Daaronder zullen zoo mogelijk moeten zijn: 6 sergeanten der bereden en 6sergean ten der vesting-artillerie, 194 kanonniers, als mede 26 militaire schrijvers. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië van 16 dezer wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 339,790 pikols. (St.-Ct.) De bezoekers der publieke tribune in de Tweede Kamer zullen voortaan, evenals thans reeds die der gereserveerde tribune, gelegen heid vinden hanne overjassen af te geven, alvorens te worden toegelaten. Bij regen ver oorzaakten de natte kleederen in de warme zaal vaak onaangename uitwasemingen. Lombok. Blijkens de Westindische mailberichten is bij den voorzitter der commissie te Parama ribo tot het inzamelen van giften voor het nationaal fonds ter ondersteuning der nage laten betrekkingen van militairen van leger en vloot, in of door den stiijd in Indië gesneuveld of overleden, van 9 tot 16 December inge komen f '124. In de daaraan voorafgegane week, waarin de inzameling was begonnen, was er f 187.50 ontvangen, Alzoo te zamen tot op 16 December f 311,50. De belangstelling ia de ontvangst van de uit Lombok terugkeerende troepen, welke zich bevinden aan boord van de Conrad, neemt met den dag toe. Heel IJmuiden zal vlaggen als de mailboot aankomt, hetgeen vandaag of morgen kan geschieden. De daar bestaande liedertafel s Concordia" zal eenige liederen zingen. Door eenige oud-officieren van het Oost- indisch leger is het plan opgevat tot een ge zellig samenzijn, ter herinnering aan het feit van de inneming van den Kraton op Atjeh, nu weldra 21 jaar geleden. Het zal de eerste maal zijn, dat dit feit van zooveel gewicht in de geschiedenis van den Atjeh-krijg en dat eenmaal in Nederland zoo grooten indruk heeft gemaakt, door hen, die rechtstreeks daaraan hebben deelgenomen, zal worden herdacht. Men hoopt de wapenbroeders tot elkaar te brengen, die te zamen ginds voor Koning en Vaderland hebben gestreden en sedert jaren elkaar niet hebben weergezien. Het voornemen is dus hen te vereenigen aan een kameraad schappelijk diner te's-Gravenhage te houden. Alle officieren en oud-officieren die den 24n Januari '1874 tot de krijgsmacht op Atjeh behoorden kunnen zich tot deelneming aan melden bij de heeren generaal-majoor A. Luijmes, kolonel G. E. V. L. van Zuijlen en luit.-kol. M. A. E. Phaff, allen te 's-Gravenhage. Reeds hebben verschillende gepensionneerde hoofd-officieren te 's-Gravenhage hunne in stemming te kennen gegeven. Met het oog op den korten tijd van voorbereiding is spoe dige opgaaf zeer gewenscht. De (anti-rev.) Delvenaar schrijft n. a. van zekere mededeelingen van den anti-rev. afge vaardigde, den heer Staalman, in de T. K. «Gevraagd moet worden: Waarom enkel getuigd van hoogere militairen? Waarom niet van ministers, advocaten, notarissen, schutterij-officieren, burgemeesters, hoogleer aars, leeraars van middelbaar onderwijs, tot zelfs Kamerleden enz. enz. Waarom enkel getuigd tegen speciale zonden van prostitutie en dronkenschap, bij éen klasse van menschen en niet tegen de zonden in algemeenen zin, opdat het kwaad in den wortel worde aan getast en leide tot vernieuwing van den ge- heelen mensch? ï't Schijnt te blijken dat deze taal «ons volk pakt". Wij wenschen ons volk juist in onze dagen wijsheid toe, om zich ten opzichte van deze zaak niet te laten pakken. «De zonde leeft in alle standen. Hoog en laag. Rijk en arm. De zonde kent geen poli tiek. Of wij dan de speciale zonden vergoe lijken willen? In afkeuring van de gesigna leerde feiten doen wij niet onder voor dien afgevaardigde. Allerminst, wij zouden een anderen weg kiezen. Een afgevaardigde kan bij den minister in het kabinet al die treu rige feiten noemen en onderzoek vragen en geen minister zal deze feiten vergoelijken. De tegenwoordige stellig niet. Nu vinden wij iets in den opzet van deze zaak, dat wij ongaarne in den Christen staatsman zien. Het succes zoude tot navolging kunnen prik kelen ook in andere partijen. «De Kamer zou dan niet alleen praatkamer maar kletskamer worden, 't Wil ons voorko men, dat een groot gevaar bij ons volk is, dat men onze afgevaardigden beoordeelt alleen naar 't geen naar buiten werktnaar 't geen klinkt en schel luidt en geen rekening houdt met den invloed, dien men niet ziet en die berust op den onmiskenbaren invloed, die, onder welke richting ook, aan talent en lang jarigen omgang met staatszaken ten slotte zal en moet toekomen." Dat de socialistische beweging bier te lande niet vooruitgaat, blijkt o. a. uit de opheffing van verschillende blaadjes van die richting, ten deele door samensmelting met andere. In een daarvan, De Baanbreker, dat met een ander wordt vereenigd, leest men «Ons landje is klein en de sociaal-demo cratische beweging, ja zelfs de belangstelling der arbeiders in die beweging, is nog niet groot genoeg, om allerlei bladen en blaadjes op de been te houden. Ook ontbreekt het aan personen in onze beweging, die èn tijd, èn talent, èn kennis, ön ervaring, èn tact genoeg in zich vereenigen, om met weinig of geen hulp een blad uit te geven, dat eenigs- zins beantwoordt aan de eischen, die men aan een arbeidersblad mag stellen." Te Rotterdam zal een naamlooze vennoot schap worden opgericht onder den titel Trans- vaaische handelmaatschappij met een kapitaal van f 500,000 verdeeld in 2000 aandeelen van f250 elk. De inschrijving op deze aan deelen a pari wordt Maandag 21 Januari opengesteld bij de Disconto-Maatschappijalhier en de heeren Gebr. Boissevain te Amsterdam. BJSTbl.) De bevolking op Fijenoord neemt steeds toe, hetgeen voor een groot deel is toe te schrijven aan den voortdurenden aanbouw van arbeiderswoningen, zoodat Fijenoord thans bijna 11 000 zielen telt. De toestand van prof. Snijders te Delft is beterende. De prijs der steenen is in den laatsten tijd aan de steenfabrieken langs den IJsel geste gen. Sommige fabrieken hebben geen grooten voorraad meer. Door den natten zomer van 1894 zijn er veel minder steenen gemaakt dan in andere jaren. In de Texelsche duinen is verleden week eene groote opruiming gehouden onder de konijnen. Door de vele sneeuw waren de toegangen tot de holen dichtgeraakt. Vele personen togen er toen met knuppels op los en sloegen honderden konijnen dood. De bakkersgezellen te Sneek hebben be sloten eeue beweging op touw te zetten voor Zondagsrust en een 12-urigen arbeidsdag. Te Hardenberg brak in den molen van E. Nijsink het touw, waarmede men de zakken ineel naar beneden laat. Daardoor viel een groote zak meel op het hoofd van den knecht J. de Leeuw, die zóo ernstig getroffen werd. dat hg terstond dood was. De oudste inwoner van 's-IIertogenbosch, J. van den Heuvel, is daags vóór zijn 99r> verjaardag overleden. Door Belgische liefdezusters is te 's-Herto- genbosch een aanzienlijk pand aangekocht,, waarin een klooster, tevens pensionnaat, zal gevestigd worden. Een ander klooster aldaar zal iqede aan merkelijk worden uitgebreid. De socialist W. H. Vliegen, te Maastricht,, die in het anarchisten-proces te Luik als beschuldigde is gedagvaard, heeft aan den president van het hof van assises aldaar schriftelijk bericht, dat hij aan deze dagvaar ding geen gevolg zal geven. Hij ontkent de hem in de akte van beschuldiging ten laste gelegde feiten en verklaart zich bereid zich daaromtrent voor den Nederlandschen rechter te verantwoorden. Zooals men weet, wordt Vliegen beschuldigd de hand te hebben gehad in de verspreiding van een gedrukt manifest, bevattende bedreigingen aan het adres var» den burgemeester of andere functionarissen en burgers te Luik. Delft. Bij de gisteren gehouden verkie zing van een lid van den gemeenteraad waren uitgebracht 783 stemmen. Dr. J. Thomee. candidaat der liberalen, werd gekozen met 628 stemmen. Op den heer H. N. Basoski, candidaat der anti-revolutionnairen, werde» 74 stemmen uitgebracht. 's-Gravenhage. De heer Conrad, lid der Tweede Kamer, heeft in het begin dezer week de reis naar Egypte aangenomen, waar hrj met den heer Jules Guichard, president van den raad van beheer van de Suez-kanaul- maatschappij, voor de zaken dier maatschappij eene maand zal doorbrengen. De gemeenteraad van New-York heeft een som van f 75,000 beschikbaar gesteld voor de bereiding van het anti-diphtberitisserum. Daar voor zullen 60 paarden aangekocht werden. Gelijktijdig heeft ook de New-York Herald eene inschrijving geopend om de bereiding san het serum in Amerika te bevorderen. Parijs is volmaakt rustig. De revolulion- naire groepen hebben een zeer rumoerige vergadering gehouden. Alle maatregelen tot bewaring der orde zijn genomen. Dupuy heeft verklaard dat hij zich niet candidaat stelt. De vergadering van het congres te Versail les werd hedenmiddag om twintig minu ten over eenen, onder voorzitterschap van Challemel Lacour geopend. Verscheidene afgevaardigden vragen het woord, maar de voorzitter weigert en opent de stemming. Men denkt dat een herstemming noodig zal wezen. Stembriefjes worden uitgedeeld met de namen Waldeck Rousseau, Brisson en Faure. De W. M. Ct. ontving hedennamiddag 3 u. 50 min. het volgend telegram uit Versailles, Onder voorbehoud Bij eerste stemming zijn uitgebracht 3173 stemmen. Daarvan verkreeg: Brisson 326; Waldeck Rousseau 314; Faure 127. Eene tweede stemming is noodig. Het proces-Joniaux te Antwerpen. Dr. Stiénon, die de reeds medegedeelde voor de verdediging gunstige verklaringen heeft afge legd, is niet de eerste de bestehij is professor aan de universiteit te Brussel, Wat hij in óe naraiddsgzitting van Dinsdag zeide, was niet veel meer dan een bevestiging zijner vroegere ver klaringen. Dr. Dallemagne was het overigens met hem

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2