A". 1895 Zaterdag 19 Januari. N°. 8707. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgeverT j. odé. SJuitenl an dsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pos<, door het geheele Rijk Aftonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. B B U E Hl BOTE Kr O T K A A T O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweehaal berekend. F It A N K R IJ K. Het congres te Versailles heeft gisteren bij tweede stemming Félix Faure tot president .der republiek gekozen met 430 van de 801 uitgebrachte stemmen, Brisson verkreeg 361 stemmen. De voorzitter van den Senaat Challemel Lacour verklaart Félix Faure gekozen tot pre sident der republiek. Door de rechterzijde wordt deze uitslag toegejuicht. Er ontstaat -«en heftig tumult onder de leden der uiterste linkerzijde. Er wordt geschreeuwd weg met de schurkenweg met de dievenHet tumult wordt onbeschrijfelijk. Men schreeuwtweg «iet de communeDe socialisten juichen Bris son toe. Baudry d'Asson tracht gehoor te krijgen voor een voorstel om het president schap af te schaffen. De voorzitter weigert hierop in te gaan. Over en weer blijft men elkander scheld woorden naar het hoofd werpen. Ten slotte verklaart de voorzitter de vergade ring gesloten, Na afloop der vergadering gingen Challemel ■Lacour, Dupuy en de ministers Faure geluk- wenschen, die zich vervolgens per extra trein naar Parijs begaf. De toespraken beantwoordende vau Dupuy en Challemel Lacour, zeide Faure: Ik ben ten diepste getroffen door de groote -eer en de grootsche taak waarmede de ver gadering mij heeft bekleed. Ik aanvaard daar van de lasten met erkentelijkheid en met het besef der verantwoordelijkheid en der plichten die mij zijn opgelegd. Ik zal er al mijne klachten aan wijden. Ik doe een be roep op alle republikeinsche meeningen, zon der eenig onderscheid, op de medewerking van alle vertegenwoordigers der natie. Wij .nullen eikander steeds ontmoeten bij ons ge meenschappelijk streven, zijnen grond vin dende in onze liefde voor het vaderland, onze ■toewijding aan de republiek, onze zorg voor ■de gerechtigheid en voor de bescherming der •nederigen en kleinen. De president kwam te halftien 's avonds hij het Elysée, luide toegejuicht door de om standers. Hij heeft zich vervolgens naar het ministerie van marine begeven, waar hij geluk- =gewenscht werd door zijne familieleden en enkele intieme vrienden. Hij verscheen op het balkon van het ministerie, van waar hij zijnen dank bracht aan de hem met groote •vreugde begroetende menigte. Blijkens de berichten uit de provinciën maakt de verkiezing van Faure overal eenen uitstekenden indruk. Bij de overdracht van het gezag aan Faure door Challemel Lacour sprak deze de hoop •uit, dat onder zijn presidentschap alle mannen des vredes tot elkander mogen worden ge bracht door de zegepraal der denkbeelden san verdraagzaamheid en vrijheid. Faure verzekerde dat hij zijne voorlichting zou weten te vinden in het voorbeeld en de ondervinding dergenen wier leven gewijd is aan de republiek. Faure wordt den 30sten dezer maand 54 jaar. In den Franseh-Duitschen oorlog was hij balaljonschef der mobiele garde en kwam, toen de coramnne Parijs in brand zette, van Havre uit hulp verleenen. In 1871 werd hij tot ridder in het Legioen van Eer benoemd. Gisteravond hebben Dupuy en de overige ministers hun ontslag opnieuw bij Faure in gediend, maar zij zullen voorloopig het be wind blijven voeren. De socialistische groepen hebben een mani fest uitgevaardigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de keuze van het congres, hunne tegen standers beschuldigende van den strijd tegen de democratie te willen volhouden en de sociale hervorming te vertragen. Volgens de Eéjmhlique Franpaisehet orgaan van Méline, is de verkiezing van Félix Faure eene schitterende overwinning van het vrijhandelsstelsel. Meester van het president schap der republiek, van dat der Kamer en van dat van den Senaat, kan volgens genoemd blad aan een terugkeer tot den tijd der handelsverdragen niet worden getwijfeld. Volgens een gisteren door den Parijschen correspondent der JV". F. Ot. gezonden tele gram, is de nieuwgekozeu president, naar men zegt, de zoon van een werkman in een Parijsche voorstad. Als leerling op een looierij is hij zijn loopbaan begonnen. Met het geld, dat hij opgespaard had, is hij naar Havre gegaan, waar hij thans tot de voornaamste reeders behoort. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft gisteren het voorstel der Centrumpartij, tot opheffing der jezuïeten wet, bij tweede lezing aangenomen. Tegen stemden de conservatieven, de rijkspartij, de nationaal- liberalen en de vrijzinnige vereeniging. In de begrootingscommissie uit den Rijks dag heeft de minister van oorlog de indiening toegezegd van een voorstel om aan onder wijzers het recht toe te kennen, als eenjarig vrijwilliger bij het leger te dienen. In de commissie voor het reglement van orde heeft de heer Pieschel een voorstel inge diend, waarbij den voorzitter van den Rijksdag het recht wordt toegekend, met goedkeuring vdri de meerderheid, aan een lid dat de rust verstoort of de waardigheid des Rijksdags schendt, het recht tot bijwoning der zitting voor een dag te ontzeggen en hem met ge weld te doen verwijderen, tenzij dat lid voor de stemming over zijne schorsing veront schuldiging aanbiedt. De bij het Pruisische huis van afgevaar digden ingediende staatsbegrooting voor het dienstjaar 1895/96 raamt de gewone inkom sten op 1865,173,497, de gewone uilgaven op 1837,214,105, en de buitengewone uit gaven op 62,259,394 mark, zoodat er een tekort is van 34,300,000 mark, dat door geld- leening moet worden gedekt. De gewone ont vangsten zijn, tengevolge der belastingher vorming, '14,274,916 mark lager geraamd dan ever het loopende dienstjaar, de gewone uit gaven 40,887,329 mark lager, de buiten gewone uitgaven daarentegen 4,402,413 mark hooger het tekort over 1895/96 wordt 22,210,000 mark lager geraamd dan dat over het loopende dienstjaar. B I d 1 E. Het Antwerpsche blad le Matin zegt uit goede bron te weten, dat de diplomatieke onderhandelingen, waarop de minister van buitenlandsche zaken zinspeelde in de Kamer zitting van 15 dezer, de onzijdigheid van den Kongo-staat betreffen. De regeering bad de aanhechting van den Kongo voorgesteld en wilde zich verzekeren van de waarborging der onzijdigheid van den Kongo-staat door de mogendheden. Naar de correspondent der Times uit Ber lijn verneemt, verzetten Duitschland en Enge land zich niet tegen de overneming van den Kongo-staat door België. RUSLAND. De gezant te "Weenen, vorst Lobanoff, is aangewezen tot opvolger van graaf Schuwaloft als gezant te Berlijn. OOSTENRIJ K-H O N G A ft 13 E. In een schrijven van den koning van Hon garije aan dr. Wekerle worden diens bijzon dere verdiensten ten opzichte van de bevesti ging van het evenwicht in de financiën van het land ten zeerste geprezen, terwijl hem verzekerd wordt dat de koning hem bij voort during welgezind blijft. De ministers Szilagyi, Lukacs en Hieronymi worden ontheven van hun ambt, met dankzegging voor hun met onvermoeiden ij ver bewezen uitstékende dien sten, en graaf Andrassy en baron Eötvös even eens, met dankzegging voor hun trouwe en ijverige diensten. De minister-president, baron Banffy, heeft Woensdag een bezoek gebracht aan den vorst primaat te Pest, die hem verklaarde dat de clericale partij in het Magnatenhuis hare oppositie tegen de nog aanhangige kerkelijk- politieke ontwerpen zal voortzetten. De Landdag van Neder-Oostenrijk heeft met bijna algemeene stemmen besloten de regee ring te verzoeken onder geen enkele voor waarde het invoerrecht op Fransche wijnen te verlagen. ITALIË. De procureur-generaal bij het Hof van Appèl te Rome is gisteren vermoord dooreen anar chist. De vermoedelijke dader is in hechtenis genomen. SPANJE. Hit Cuba wordt gemeld, dat de Spaansche regeering een vergelijk heeft getroffen met die leden der Cortes, welke een zelfstandige regeering op het eiland willen instellen. Er zal een raad worden gevormd, welke te Ha vanna zal zitting hebben, en die in alle aan gelegenheden op het eiland onafhankelijk z^l beslissen. Deze raad zal bestaan uit den gou verneur-generaal van Cuba, den president van het hooggerechtshof, den hoogsten waardig heidsbekleder der kerk en 27 andere perso nen, waarvan 12 door de regeering en 15 door het volk worden benoemd, PORTUGAL. De minister van marine heeft ontslag ge nomen en kapitein Ferra Almeida is tot zijn opvolger benoemd. S E R Y I E. Het bericht van een ontdekte samenzwering tegen den koning en van arrestatiën naar aanleiding daarvan, wordt van goedingelichte zijde tegengesproken. GRIEKENLAND. Naar uit Athene aan de Ti mes wordt ge meld, volgt in de Peloponnesus de eene monstervergadering op de andereverzoek schriften aan den koning zijn opgesteld en wor den hem toegezonden, op zijn uitdrukkelijk bevel. EGYPTE. Volgens een te Ka'iro verschijnend blad, zou de sultan van Turkije den paus verzocht hebben als scheidsrechter op te treden in de kwestie der Armenische gruwelen. A M E K I K A. Het comité voor wegen en middelen uit het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft een voorstel ingediend lot af schaffing der differentieele suikerrechten ten aanzien van landen, die een uitvoerpremie betalen. De aanneming van "elft voorstel wordt waarschijnlijk geacht. Een bericht uit Colon, gisteren te New- York ontvangen, meldt dat daar biljetten zijn aangeplakt, inhoudende dat eene samenzwe ring is gevormd om de stad in brand te ste ken, ingeval de loonen niet worden verhoogd overeenkomstig de levensbehoeften, terwij! voorts de spoorwegen en het leven der spoor wegbeambten worden bedreigd. De regeering heeft, uit vrees voor ongeregeldheden, troe pen uit Bogota en Panama aaugevraagd. Volgens bericht uit Pittsburg hebben de stakende blikvverkers genoegen genomen met een vermindering van loon van 12'/s tot 15 percent, wegens het nieuwe tarief. De werk staking, welke drie maanden heeft geduurd, is thans geëindigd. In Argentinië heeft het Kabinet nu voor goed ontslag genomen, wegens de weigering van den president der republiek om eene amnestie uit te vaardigen voor misdrijven van staatkundigen aard. Het Braziliaansche ministerie van buiten landsche zaken heeft aan de Fransche, Engel-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1