IUïi«eiilan<lse]ie lïerich ten. sche, Duitsche en Italiaansche gezanten ken nisgegeven, dat de klachten van hunne land- genooten over beschadiging van hun eigen dom gedurende de revolutie zullen worden onderworpen aan het oordeel van het hoogste gerechtshof in Brazilië, in plaats van aan scheidsrechters, zooals eerst beloofd was. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de gezantea hiertegen wel geprotesteerd hebben. CHINA. De regeering schijnt er nog niet best toe te kunnen besluiten Japan om den vrede te verzoeken. Uit Shanghai wordt althans gemeld dat het vertrek der beide onderhandelaars opnieuw is uitgesteld, omdat de regeering hunne instructiën nog wenscht te wijzigen. Hare bedoeling kan natuurlijk slechts zijn, tijd te winnen voor het in behoorlijken staat van verdediging brengen der hoofdstad en Japan blijkt dat geheel in te zien, daar het zijne krijgstoerustingen ongestoord voortzet, ook ondanks de plagerijen van Engeland, welks vloot nu naar Japan is vertrokken om de bewegingen der transportvloot met een deel van het derde legerkorps te kunnen na gaan en te waken dat geen der Chineesche tractaathavens bezet wordt. Te Tientsin zijn vierduizend man Moham- medaansche ruiterij aangekomen, terwijl er nog evenzooveel onderweg moeten zijn. Zij hebben gezworen tien dood van hurt aanvoer der, die bij Ping-Yang sneuvelde, te zullen wreken. De Mandsjoe-prinsen hebben thans de verdediging van het land ter hand geno men. Hunne pogingen tot hervorming hebben steeds schipbreuk geleden op den tegenstand der ambtenaarswereld. De hoogere ambte naren willen niet gaarne afstand doen van de voordeelen, welke zij bij contracten voor oor- logsbenooiligdlieden genieten. De Times heeft uit Peking tijdingen ont vangen over onlusten en plundertochten in de provinciën Sjantung en Tsjili. Men gelooft echter niet dat de reddingsstations gevaar loopen. De meening dat Japan onderhandelbaar blijkt te wezen wint veld. Volgens berichten uit Tientsin aan hetzelfde blad toonen de thans bekend wordende nadere bijzonderheden over het gevecht bij Kaiping aan dat weer de superioriteit van het veld- heersbeleid der Japanners den slag te hunnen voordeele heeft beslist. De Chineesche gene- taals Sjui en Ma bevonden zich met voldoende strijdkrachten in de nabijheid van het terrein van den strijd, maar ze verkozen wei keloos te blijven. Het verlies der Chineezen bedroeg tweeduizend dooden en gewonden, waaronder vele opperofficieren. SCHIEOASf, IS Januari 1895. De commissie uit de Tweede Kamer ter voorbereiding van het wetsvoorstel van den heer Hartogh tot herziening der burgerlijke rechtsvordering, heeft Woensdagmiddag te 's-Gravenhage hare werkzaamheden hervat en deze in eene avoudbïjeenkomst en ook gisteren vooitgezet. Naar men thans mededeelt, heeft de heer M. J- H. van Lier, die reeds geruimen tijd geleden ontslag had aangevraagd als directeur der kanselarij en honorair consul-generaal van Nederland te Parijs, dit verzoek inge trokken en zich bereid verklaard beide func- tiën voorloopig nog te blijven vervullen. De directeur van het bureau voor den in- dustrieelen eigendom brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij genoemd bureau, tegen vooruitbetaling van den prijs van 10 cents per exemplaar, algemeen verkrijgbaar is gesteld no. 23 van het bijvoegsel Les marques Internationales tot het Journal van het internationaal bureau te Bern, waarin de aankondigingen zijn opgenomen van de in de maand December 1894 internationaal inge schreven fabrieks- en handelsmerken. t Bij dit laatste nornmer van den jaargang I 1894 is eene alphabetische opgave gevoegd van de in 1893 en 1894 internationaal inge- j schreven fabrieks- en handelsmerken. Vroegere nommers van die bijvoegsels zijn 1 alsnog tegen denzelfden prijs bij het bureau verkrijgbaar. Abonnementen voor eenen geheelen jaar gang, zoowel voor dien van 1893 en 1894, als voor den jaargang 1895, worden aldaar aangenomen tegen vooruitbetaling van éen gulden, in geval van schriftelijke aanvrage bij voorkeur door middel van een postwissel, houdende tevens die aanvrage. Ook voor geabonneerden op den nu gesloten jaargang 1894, die de in 1895 verschijnende nommers wenschen te ontvangen, geldt de verplichting tot vooruitbetaling. St.-Ct Lombok. Hulde aan ds. Rogge. Te Deventer heeft Woensdagavond in den schouwburg om 8 uur de plechtige ontvangst plaats gehad van den gewezen veldprediker C. Rogge. De heer en mevrouw Rogge werden eerst in de commissiekamer van den schouwburg door de commissie ontvangen, waarna aan mevr. Rogge een fraaie bouquet werd aan geboden. Vervolgens werden zij door de com missie den sehouwburg binnengeleid en naar hun plaatsen gebracht. Het orkest »Uni par 1 les sons de la Musique" speelde toen volks- I liederen. Daarna hield de president der com- j missie, ds. C. J. van Slee, een aanspraak, i waarin hij ds. Rogge welkom heette namens Deventers burgerij. Hij meende de tolk te zijn van hare gevoelens van hulde en waar- l deering, welke ook in het geheele land wer- den gedeeld. Toen zeide spr. ongeveer in de laatste dagen van Augustus de hoogst treurige be richten tot ons kwamen van hetgeen in het Oosten was gebeurd, maakten bekommering en verslagenheid zich van ons meester. Onze lippen trilden van verontwaardiging over het laaghartig verraad, waarvan zoovele kloeke strijders het slachtoffer waren, en in gedachte brengen wij het eere-saluut onzer hulde. Maar niet minder is het ons behoefte ook hen te gedenken, die, trots duizend gevaren, Goddank gespaard bleven. Onder dezen mogen wij ook u rekenen, die ais veldprediker uw deel hebt gehad aan de hachelijkste van alle gebeurtenissen uit die bange dagen. Ik weet: gij vraagt geen lof. Het besef is u genoeg dat gij deedt, wat plicht, roeping, geweten u geboden. Maar ons past het u dank te brengen voor den kloeken moed, de zelf verloochening en de trouwe toewijding, wan neer gij. naast mannen als Vetter, Scheuer, pastoor Voogel en vele anderen, getoond hebt welk een zedelijke kracht er uitgaat van een plichtbesef, dat wortelt in den diepen bodem van bet onwrikbaar vertrouwen in Hem, iri wiens hand ons leven is. Daarom roep ik u een hartelijk welkom toe. Wees verzekerd van de sympathie, waardeering en hulde van uwe tegenwoordige stadgeoooten, en aanvaard het onderpand hunner eerbiedige gevoelens, dat ik de eer heb u aan te bieden. Dat Huldeblijk bestond uit een gouden medaille, aan de eene zijde het Deventer wa pen en aan de keerzijde een opschrift, De- venters burgerij aan ds. C. Rogge, veldpre diker: Lombok 1895. Hierna hief het orkest fanfares aan. Ds. Rogge dankte voor alle hulde, hem door de «Deventer burgerij, den burgemeester, de militaire autoriteiten, enz., enz., bewezen, zoomede aan het orkest van nUnis par les sons de la Musique," het Deventer mannen koor, de verschillende solisten, enz. Hij dankte God, dat hij behouden bij zijne familie was aangekomen, en dat hij die in gezondheid had aangetroffen. Hij eindigde zijne toespraak met een sieve de Koninginnen, leve het Indi sche leger!" Het Deventer mannenkoor zong verschil lende liederen. De zaal was stampvol en er heersehte groote geestdrift. Ongeveer 11 uur eindigde de feestviering met het spelen van vaderlandsche liederen, die staande door de aanwezigen werden mede gezongen. Het tooneel was smaakvol met wapentropeeënwaartusschen bloemen en vlaggen waren aangebracht, versierd. Het N. v. d. D. ontving gisteren het vol gend telegram uit Batavia Luitenant Van der Plank is aan dysenterie overleden. Deze droeve tijding zal in Nederland als in Indië met innig leedwezen worden vernomen. De le luit, der art. A. v. d. Plank be hoorde tot het detachement van kapitein Lind- green en was dus eenigen tijd in gevangen schap bij de Baliërs, zooals zijn anderen lot genoot, dr. Ujlaki, op zoo aangrijpende wijze heeft beschreven. Men herinnert zich hoe de drie officieren, nadat zij ongewapend te Ampenan waren teruggekeerd, onmiddellijk naar Soerabaja werden geëvacueerd om te herstellen van de doorgestane ellendeDokter Ujlaki keerde reeds eenige maanden geleden met verlof naar zijn vaderland, Hongarije, terugkapi tein Lindgreen kreeg intusschen weder een nieuw commandoluitenant Van der Plank echter schijnt voortdurend ongesteld te zijn gebleven. In Indië zal sPlankie", zooals de kame raden hem noemden, als een vroolijke, joviale makker oprecht worden betreurd. Het Indi sche leger verliest in hem een degelijk, flink officier, wiens veelbelovende loopbaan aldus te vroeg (Van der Plank was nog geen dertig jaar) door den wreeden dood werd onder broken. Wel is hij niet gevallen onder het moor dend lood van den vijand, maar ook deze wakkere officier stierf als een, die, naar het woord van den gesneuvelden Alting von Geusau, zijn roeping heeft vervuld en wien het vaderland met dankbaren trots mag ge denken. De Telegraaf ontving gistermiddag uit Nederl, Indië het volgende telegram De vorst van Goa is door een beroerte ge troffen. Zijn toestand is bedenkelijk. Het hoofdbestuur van de Nederl. protectio nistische landbouw-vereenïgïng heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin met klem verzocht wordt, in den geest van de molie-Dobbelman te besluiten tot invoering en heffing van graanrechten. De vereeniging verwacht daarvan verbete ring in den treurïgen toestand van den bouw- boerterugkeer van de werkloozen uit de groote steden naar het platteland, waar het aan arbeid niet zal ontbrekenbehoeding voor verderen achteruitgang van het bedrijf van veehouder en zuivelbereider en eindelijk beter en gezonder brood, zij het dan ook tegen ver hoogden prijs. Op het oogenblik, zoo wordt gezegd, heeft de maatschappij reeds het aan zien van een groot armenhuis bij heffing van graanrechten zal men algemeen weer brood kunnen koopen, In verband roet het vlugschrift van mr. A. J. graaf van Randwijck over de verhouding van Thorbecke en de katholieken, bevat de Tijd een brief van den vroegeren hoofdredac teur van dat blad, dr. Cramer, aan den vader van den schrijver, den toenmaligen minister van buitenlandsche zaken, L. N. graaf vau Randwijck. Die brief strekt tot volkomen refutatie van een geschrift uit dien tijd, door F. de V. in "t licht gegeven en waarin slechts onwaarheden zijn verhaald omtrent de handelingen en plan nen van de katholieken, wat dr. Cramer door bewijzen staaft. Inzonderheid is van belang, wat uit dien brief overtuigend blykt, dat er nooit eenioe band heeft bestaan tusschen Thorbecke en ds- katholieken. Al de praatjes uit de dagen der Aprilbeweging omtrent Thorbecke en zijn «heulen met Rome", gelijk het heette, zijn op- de meest overtuigende wijze wederlegd en de groote staatsman is ook gezuiverd van het geen in veler oog een vlek op z'yn eer en karakter wierp. Het is een nieuw veroordeelend vonnis- van de hailiooze Aprilbeweging zegt de Arnh. Ct, De hoofd-commissaris van politie te Rotter dam verzoekt namens de familie opsporing en bericht van den boekhandelaar W. B.S. Rede, wonende te Rotterdam, 30 jaar. Deze persoon is 13 dezer op reis gegaan van Rotter dam naar Meerkerk en is volgens bekomen bericht dienzelfden dag van daar per arreslede vertrokken naar Arkel, vanwaar hij per spoor zich heeft begeven naar Rotterdam. Hij is echter tot nog toe niet in de echtelijke woning teruggekeerd. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. Woensdagavond omstreeks 10 uur werd aan het station D. P. te Rotterdam door den kantoorknecht der posterijen E. Messinger een groot ongeluk voorkomen. Een oud heer met 2 dames bevond zich op het middenperron aldaar, juist toen trein 241 H naar station Beurs vertrok. De trein werd door hen niet opgemerkt, maar Messinger, het gevaar ziender greep hen en duwde hen achteruit; anders waren zij zeker te pletter gereden. De arbeider W. G. te Poortugaal werd gisteren gearresteerd en naar Dordrecht over gebracht, beschuldigd van in den herfst twee schapen te hebben gestolen. Bij een huise- lijken twist bracht de vrouw van den be schuldigde dit misdrijf aan 't licht. De raad der gemeente Oudewater heeft onlangs met eenparige stemmen besloten, op voorstel van burg. en weth. aan hare ambte naren en beambten op 65-jarigen leeftijd wanneer zij voor hunne betrekking ongeschikt zijn pensioen te verzekeren, berekend voor elk jaar dienst naar een 60ste deel der jaar wedde of belooning, welke over de laatste twaalf maanden, aan het ontslag voorafgaande, door hen is genoten, doch 3/i gedeelten dier jaarwedde of belooning niet te boven gaande. Ook in bijzondere omstandigheden, zonder dat daarop eenig recht wordt toegekend, kan beneden genoemden leeftijd pensioen of wel eene gratificatie, hetzij jaarlijks of in eens, worden verleend. De ongeschiktheid en bijzondere omstan digheden zullen voor elk geval afzonderlijk door den iaad worden beoordeeld en bepaald. De onderwijzers worden, als rijkspensioen genietende, van deze regeling uitgesloten. In den avond van Zaterdag 22 December hl- werd Amsterdam opgeschrikt door een blik semstraal, onmiddellijk gevolgd door een hevi ge n donderslag, 't Had allen schijn dat in het zuidelijk deel der stad het een of ander moest getroffen zijn, maar er bleek niets van. Eerst nu is bekend geworden wat gebeurd is. De wijzerplaat van de electrische klok in den Vondelkerktoren is door den bliksem ge troffen, waardoor bet uurwerk voor een groot- deel gesmolten is en ook de regulateur be neden in den toren schade ondervond. Het Ilild. verneemt thans, dat de assurantie bezwaar maakt de kerk opnieuw te verzeke ren, wanneer niet de electrische klok door een andere vervangen wordt. Mr. Ph. baron van Harinxma thoe Slootenr commissaris der Konjngin in Friesland, heeft voor f 300 aandeel genomen in het kapitaal der afdeeling Opsterland van «Door arbeid tot verbetering", welk kapitaal besteed zal worden voor ontginning van woeste gronden als middel van werkverschaffing in die ge-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2