Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Armenzorg. Re ctLtz aken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Christ.-Geref. Kerk. ineente. In het geheel is een bedrag van f12,550 ingeteekend. Van de uitwonende groote eigenaren heeft alleen mr. baron Van Harinxma aandeden genomenvan de inwonende groote eigenaren niemand. De boerderij van den heer R. C. C. van Hasselt te Kampen en bewoond door Willem Immeker, gelegen onder Wittenstein, op de grens van Oldebroek en Kamperveenis Woensdag een prooi der vlammen geworden. 19 stuks vee, 1 paard, al de landbouw- en melkgereedschappen, benevens de inboedel en een partij hooi gingen in de vlammen ver loren. Oorzaak onbekend. De vrouw en de meid waren alleen thuis; met moeite zijn de kinderen gered. De bouwhoeve »De Noteboom", welke ver leden week in de wijk Oei le te Tilburg af brandde, heeft haren naam te danken aan een kolossalen noteboom vóór het huis en waaraan historische herinneringen verbonden zijn. In het laatst der vorige eeuw was die boerderij hetvereenigingspunt van Fransche troepen, en in de schaduw van dezen noteboom is meer dan een persoon doodgeschoten. Een aantal kogels zijn nog te zien in den stam van dezen kolossalen boom, welke gelukkig dooi den brand niets geleden heeft. O verschic. - Woensdagmiddag is een paard, gespannen voor een wagen van de wed. II. v. d. B., aldaar, op hol gegaan, met het ge- vol!* dat drie ijzeren lantaarnpalen met de lantaarns verbrijzeld werden. Bij de wed. S., in de Dorpsstraat werden door den wagen twee winkelruiten verbrijzeld. Op den Rijweg kwam het paard tot staan, doordat de vaart van den wagen gestuit werd door een ijzeren lantaarnpaal. De wagen werd geheel vernield. Persoonlijke ongelukken werden, zonderling genoeg, niet veroorzaakt. Het proces-Joniaux te Antwerpen. De geheels zitting van gisteren werd bestemd aan het onderzoek van de anonytne brieven, door verschillende personen ontvangen na den dood van Léonie Abiay, en van bet aanhangsel bij Léonie's testament. De deskundige Gobert zeite uitvoerig uiteen waarom dat aanhangsel zeer waarschijnlijk niet door Léonie geschreven kan zijn, en verklaarde, de vaste overtuiging ta be zitten dat de afdreigingsbrieven geschreven wer den door madame Joniaux zelve. Intusschen zou ook dan bet bestaan dezer brieven slechts een zedelijk argument kunnen zijn, en niets bijdragen tot het overtuigende bewijs, dat vergiftiging heeft plaats gehad. De heer De Vreese bevestigde de verklaringen «an den heer Gobert. Daarentegen was de des kundige Mmot, door tie verdediging opgeroepen, van een geheel tegenovergestelde meening. Ook te dezen aanzien heerscbt dus volkomen gebrek aan eenstemmigheid hij de deskundigen. De beraadslaging over deze punten hadden voor het publiek natuurlijk slechts een zeer ondergesclirikt belang. In de ochtendzitting van gisteren werd beschul digde nog ondervraagd naar aanleiding van de verklaringen der deskundigen Gobei t, De Vreese on Ménotzij wist echter niet met zekerheid te antwoorden. Wel zette zij, op een vraag van den voorzitter, uitvoerig uiteen, hoe zij de atropine voor haar oogen gebruikte. De volgende getuigen waren mevrouw Mes- kens en haar gezelschapsjuffrouw Mile Hetten. Laatstgenoemde leende zelve 1000 frs. aan mad. Joniaux en geeft eenige inlichtingen aangaande de geldelijke omstandigheden van beschuldigde. Zij verklaart stellig te weten dat niet alle gel den die besch. voor haar broeder ontving, aan dezen ter hand gesteld zijn. Mevrouw Meskens bevestigde in hoofdzaak het getuigenis van mile. Hetten. Nadere bijzonderheden uit New-York betref fende de ontploffingen in het station Butte van den Montana-centraal-spoorweg bevestigen dat het verlies van menschenlevens verschrikkelijk is. De brand in het station had een groote menschenmenigte getrokken. Drie ontploffingen volgden achter elkaar. Dertig ton Giant powder, nitroglycerine en dynamiet ontplofte. Er zijn zeventig dooden en zestig zwaar gekwetsten. In den grond werd een gat van 75 voet diep gemaakt, waarin de ledematen van veertig personen werden geslingerd, terwijl de ledematen der overige slachtoffers ver in de rondte wer den geslingerd. Alle spuitgasten zijn gedood, alle brandspuiten vernield. "Volgens een bericht uit Fort Stanton, in Nieuw-Mexico, is de beruchte roover Bil! Cook, die met zijn bende verscheidende spoortreinen en banken geplunderd en ook moorden gepleegd heeft, eindelijk gevangengenomen. De gelegpnheid tot verzending der correspon dentie naar de Westkust van Afrika (Akassa, Gr. Bassa, Cape Palmas, Accra, St. Cruz de Tene- riffe en de la Palma, Arrecife, Puerto de Cabras, Sierra Leone, Salymak, Manoli, C. Coast Castle, Gr. Popo enz) bestaat door middel van het stoom schip Africa. De laatste buslichting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op 19 dezer, des namiddags ten 4.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Behalve door vele andere giften, werd de heer Joh. van 't Lindenhout, directeur der wees- inrichting te Neerbosch, de afgeloopen week verblijd door een gift groot f1000 onder de letters C. X. Een andere gift van f200, gegeven door een onbekende aan ds. K. te's-Hage. werd gezonden door freule S. Nog werd anoniem ontvangen f150 uit Nieuwer Amstel. Daaren boven werd men vertast door het bericht uit Leeuwarden, dat weder aan de weesinrichting f1000 is gelegateeid, vrij van successierechten. Nog weid (200 ontvangen van E. M. te Utrecht. Woord te Scbagen. Do gisterochtend voortgezette zitting der Alkmaarsche rechtbank ving aan met het verhoor van den veldwachter Koster, die verklaringen aflegt aangaande een familielid van beltlaagdes moeder, als zijnde wreedaardig, tot welko type bekbutgdes moeder schijnt behoort te hebben. Hierna wordt voorgelezen eene verklaring van beklaagde, op 15 December afgelegdj waarin hij zegt dat zijne moeder tot hem gezegd heeft: nontsteel mij niet telkens geld, doe dat bij een ander, vermoord vrouw Bute maar". Ook droeg zij kennis van den diefstal bij Asser. Zij raadde haar zoon aan den moord met een scheermes te volbrengen. Dat hij dien moord Zaterdagavond zou volvoeren wist zij niet, maar zij moet begre pen hebben, dat hij er mede bezig was, toen hij, na vrouw Bute drie bijlslagen gegeven te hebben, thuis kwam om een glas water te drinken. Deze verklaring heeft bekl. later ingetrokken, zeggende, zijn moeder beschuldigd te hobben om verlichting van straf te krijgen. Cornells de Wit en Jan de Nijs, die beklaagde kort na den moord hebben gesproken, verklaren dat hij tegen hen de heftigste verwenschingen uitte over den moordenaar. Maria Yisser heeft vier nachten met bekl. te Schagen kermis gehouden. Hij was toen vroo- lijk maar grillig. Ztj waren evenwel prettig uit geweest en Klaas, die nogal ruim van geld voorzien was, betaalde alles. Op een van die avonden zaten Anna Beijers en haar vrijer achter benKlaas keek dan telkens om, maar Anna lachte hem uit. Jan Wagenmaker verklaart dat Boes op de kermis te Dirkshorn tot hem gezegd heeft»Ik wou dat ik Anna Beijers hier had, dan zou ik haar doodsteken." Op een anderen keer dreigde hij een jongen met een geladen revolver. In zijn tegen woordigheid liet Boes eene met kruit, glas en spijkers geladen cacaobus, die hij zelf gemaakt had, springen, zeggende »ze moesten den burgemees ter van Schagen ook in de lucht laten vliegen," omdat er verordeningen gemaakt waren op vech ten en sluiten van tapperijen. De veldwachter Prijs zegt dat vrouw Boes kort vóór haren zelfmoord Item vroeg Klaas had bekend. Wanneer hij niet bekend heeft zeide zij maak ik een eind aan roijn leven. Bezoekers van het koffiehuis van Boes hebben vrouw Boes hooren zeggen »A!ot is onschuldig mijn zoon heeft alles gedaan." Hierna wordt nog gehoord de rijksveldwach ter De Vries, die nagenoeg hersteld is. Na de pauze wordt gedetineerd Oudshoorn (die een ware boeventronie heeft, veel meer dan Boes) gehoord. Hij verklaarde dat bekl. hem voorstelde de vrouwen te vermoorden om geld te bekomen, en wel door vergiftiging of door wurgen met een touw. Get. raadde beklaagds dat nooit af. Hij vond het alleen zonde van »dte lieve meid", waarop beklaagde zeide »'t moet gebeuren, want ik moet geld hebben". Get. wist, dat hek!, een hom ver vaardigde voor den burgemeester, wat hij af raadde. Des ochtends na den moord ontving hij een muntbiljet van Klaas voor zijn stilzwijgen, wat hij echter niet wilde aannemen. (Bekl. schud de ontkennend mot het hoofd.) Dat de moot dop 11 Augustus zou gepleegd worden wist hij niet, wel dat het omstreeks dien tijd gebeuren zou. Het muntbiljet verborg bij, omdat Klaas het niet wilde tet ugneinert. Op eene vraag ot hij bij het verhaal van de bijzonderheden van den ntomd niet ztjn afgrijzen aan Boes heeft te kennen ga- geven, antwoordt get. ontkennend. In den namiddag te 3 u. 30 min. nam het O. AI,, waargenomen door den «illiciet- van justitie mr. J. J. Karsebootn, zijn requisitoir. Het O. M. meende dat N. Boes behooit tot degenen, die prof. Van Hamel onvetbeteihjk noemt, en eiscine tegen Item levenslange ge vangenisstraf. Spr. hoopte dat voor bekl. eens kome de tijd dat hij volgens eene door pi of. Van Hamel wenschelijk genoemde verandering in ons straf recht, door een college van rechters vatbaar worde genoemd om voorloopig in de maatschappij terog te keeren. Bekl. gaf, toen de eisch gezegd werd, niet de minste teekenen van aandoening, alleen zag hij zeer bleek. Na de rede, die meer dan twee uur duurde, werd om over halfzes eerie pauze ingesteld tot halfacht, waarna het wo'-tg kwartt aan mr. Van der Hoeven, tot het uitspieken der erdediging. Na een uitvoerig pleidooi was pleiters con clusie, dat de diefstal bij mr. Asser en de moord op de weduwe Bute wettelijk bewezen zijn dat bekl. bij den moord op Anna Beijers een medeplichtige moet hebben gehad dat die medeplichtige kart geweest zijn óf vrouw Boes öf Jan Oudshoorn. Het wettig bewijs van den mooid op Anna Beijers noemt spreker door niets geleverd. Bekl. is vervreemd van alle gevoel, is een gelesorganrieerd wezen, zoodat lui is een der gevaarlijkste krankzinnigen die spreker kent. Bekl. behoort z. i. in een krankzinnigengesticht en er bestaat reden voor de rechtbank om een psychiatrisch onderzoek te gelasten. Achten deskundigen hem toet eketi baar, dan kan spr. geen verzachtende omstandigheden pleiten, maar hij wijst toch op de slechte boeken die bekl. las en de slechte opvoeding die hij kreeg. De toevloed van nieuwsgierigen om een plaatsje in de rechtszaal ie veroveren, teneinde het plei dooi voor beklaagde van mr. Van der Hoeven aan te hooren, was gisteravond zoo groot, dat het reeds versterkte aantal rijksveldwachters niet dan met gebruikmaking van hun zijdgeweer de orde konden handhaven. Dat enkelen slagen ontvingen, laat zich denken. Bij de vlucht vats de trappen die naar de zaai leiden, werden een paar vrouwen de kleeren letterlijk van 'tlijf gescheurd en verloor menigeen zijn klompen of holsbiokken. Tegen een persoon, die zich tegen de mannen van het gezag verzette, werd gever baliseerd. Voor de rechtbank te Leeuwarden beeft M. H., 30 jaar, geschorst brievengaarder te Driesum, in hechtenis, terechtgestaan wegens eene reeks van verduisteringen en voor valschheid in ge schrifte. In den loop van 1894 heeft hij uit een aangeteekenden brief van den administrearen- den kerkvoogd S. P. v. d. Veen aan de arm- en weesvoogden van de diaconie der iierv. gemeente te Harlingen een bankbiljet van f100 en twee van f 25 genomen verder heeft hij postwissels ad f15.52i/a, flS.7Gt/3 en f33.83, door A. P. de Vries verzonden aan de firma Roetman, Scheffets en Co. te Schiedam; f20 van A. Hietkamp voor N. Velt man te Parrega; f21.85 van P. Kuipers voor P. v. d. Wet ff te Leeuwar den f3 van Reuske de Vries oor J. Heinemnn te Groningen; en f5.S7t/s van de wed. R. Zijlstra voor mr. T. v. Ilettingn Tromp te Leeuwarden, niet verzonden en do bedrjgen voor zich behouden. Eindelijk heeft hij f 140, hem voor de wed. Horns tra gebracht om in de postspaarbank te beleggen, in het register inge schreven als f 1.40 en de f138.60 voor zich behouden. De subst. off. van justitie, mr. II. Tb. Westen berg, requireerde zijne veroordeeling tot 21/2 jaar gevangenissti af. De verdediger, mr 11. II. Iliddinga, bepleitte verlichting van straf. Uitspiaak morgen. De Amsterdamsche rechtbank uitspraak doende in de zaak van den makelaar, den heer J. B. Scholten, forens, contra de gemeente Amsterdam, verklaarde zich onbevoegd in dezen recht te spreken en veroot deelde den eischer tot betaling der ptoceskosten. De eischer had terugbetaling gevraagd van de betaalde belasting in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, waarvoor hij over 189L92 en 1892/93 was aangeslagen. De rechtbank vet klaarde zich onbevoegd, wijl de zaak slechts neet kwam op de al of niet wettigheid van den aanslag en wijl de beslissing daaromtrent bij de administratieve autoriteit, niet bij den burgerlijken rechter berust. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 18 vvinterzalmen, die voor f2.15 tot 2.60 per i/j kilo werden verkocht. Ned.-Herv,, Kerk. Beroepen: te Ttenhoven ds. G. B. Fijn- vandraat, te Nieuwetkerk op Duiveland te Waarder en Lange Ruige Weide ds. W. van del Waal Jz., te Moerkapelle. Aangenomen: naar Almelo door ds. P. Bruin ing, te Knijpe. Te Hoek-van-Holland zal men waarschijnlijk dit voorjaar nog overgaan tot den bouw van een kerk voor de ruim 700 Ned. hetvortnden, al daar. Daar echter het beschikbare terrein tus- schen de kleine en middelbare kringen van het fort Jigt, zoude ze enkel van hout gebouwd mo gen worden echter zal een verzoekschrift tot II. M. de Koningin gericht wot den om de kerk van steen te mogen bouwen, waartoe toestem ming kan gegeven worden, als zijnde een ge bouw van openbaar nut. De dor de ingezetenen bijeengebrachte giften ten bedrage van f3000 zijn nog niet voldoende voor de ontbrekende f 1000 wordt een beroep gedaan op de milddadigheid van de indeNed,- herv. kerk belangstellende vermogende landge- nooten. De heer R, Ensing, te Noord-Barge (Dr.j, heeft aan de chr. ger. gem. eene gilt van f2200 geschonken. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Enschede (ketk B.) ds. E. Zwiers, te Anjum. Roomsclt-katholieke Kerk. De aartsbisschop te Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Losser, den beer M. van Brienen tot pastoor te Vriezenveen, den heer G. P. Metj- knecht, en tot kapelaan aan de parochie van O, L. Vrouw Tenhemelopneming te Amersfoort den heer J. W. van Beurden.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3