uitge7e¥TT odé. A0' 1895. Woensdag 23 Januari. N°. 8709 Eerste Blad. KENNISGEVING. egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biiitcn 1 aïiasclie Bericliteii SCI lliSCI DOUBJiNT. ABDSNekentsprus. per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk AfionderlijV.e t 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAD: B O T K R t k? K A. A T 7 0. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courantf 1.10J Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het Hób suppletoir kohier der plaatselijke direct» be lasting naar het inkomen voorden dienst 1894/5, ,;en 8sten Jamiaii j.l. door den gemeenteraad vast gesteld en dcn!4den daaraanvolgendedoor heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, •aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijfmaanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, deu 21sten Januari 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd VISSER, L-B. De secretaris, VERNÈDE. F E A N K R IJ K. Bourgeois heeft Zaterdag de opdracht tot hel vormen van een nieuw kabinet definitief aanvaard, na met verscheidene politieke per sonen te hebben geraadpleegd. Gistermorgen heeft een bijeenkomst plaats gehad van de personen door Bourgeois uit- genoodigd om met hem een kabinet te vor men. De beraadslagingen over eene belasting op het inkomen werden heropend, doch men kwam niet tot geheele overeenstemming. In den namiddag heeft Bourgeois nog een aantal nieuwe stappen gedaan om tot de vorming van een nieuw kabinet te geraken, welke echter niet het gewensclite resultaat hebben opgeleverd, zoodat hij zich naar den president der republiek heeft begeven om te verklaren dat hij de hem gedane opdracht moest afwijzen. DUITSCIILAND. Naar thans veizekerd wordt, heeft de keizer, iazieude dat het ontwerp tegen de omwente- hngspartijen in zijn tegensvoordigen vorm niet aannemelijk is, genoegen genomen met eene wijziging in dien zin, dat de revolutionaire propaganda in het leger kan worden tegen gegaan. Is de Centrumpartij bereid aan het aldus besnoeide ontwerp zijn steun te verlee- nen, dan zou de Bondsraad als vergoeding voor dien steun het ontwerp tot wedertoelating der Jezuïtenorde in het rijk te bekrachtigen. De commissie voor den bouw van het nieuwe paleis van den Rijksdag heeft thans bepaald, dat boven den hoofdingang zullen worden geplaatst de woorden: «Aan het Duitsche Rijk" en niet »Aan het Duitsche olk zooals men vrij algemeen verwacht had. ENGELAND. Lord Rosebery, Vrijdag te CardifTliet woord voerende, zeide dat de regeeriug een ontwerp zal indienen tot opheffing van de staatskerk in "Wales. Een veldtocht tegen de loidswas onvermijdelijk. Het programma van 1895 zal een zakelijk programma zijn, omvattende slechts maatregelen die vatbaar zijn om te worden aangenomen. De regeering kan nog niet terstond aan het Parlement eene resolutie voorstellen met betrekking tot het Hooger- huis, omdat dit leiden zou tot eene onver wijlde ontbinding. Vooraf wilde de regeering eenige populaire maatregelen doen aannemen. DENEMARKEN. In het Folkething hebben de sociaal-demo craten een voorstel ingediend strekkende om tot eene regeling te geraken van arbeidsduur en arbeidsloon. Volgens dit voorstel zoude bij aanbestedingen door den staat een waarborg moeten worden gegeven, dat het arbeidsloon op den vervaldag wordt betaald, en een mini mum loon worden vastgesteld. De wettelijke arbeidsduur zoude bij dergelijke werken wor den bepaald op 10 uren per dag. Door den minister van openbare werken werd echter dit- voorstel vinnig gecritiseerd en ook bij de overige leden van het Folkething vond het een weinig" gunstig onthaal. Ten slotte werd het ontwerp in handen gesteld van eene commissie van onderzoek. RUSLAND. In de plaats van den minister voor de middelen van verkeer, die in de vorige maand gedwongen werd ontslag te vragen, is benoemd prins ChilkolT, een ingenieur die niet alleen in Rusland maar ook in Amerika jarenlang bij den aanleg van spoorwegen werkzaam is geweest. De czaar heeft gelast dat 1G studenten der hoogeschool te Petersburg, die weigerden den eed van trouw aan hem af te leggen, niet naar Siberië moeten worden gezonden, zooals zij hadden verwacht, maar binnen 24 uren het grondgebied des rijks, welks trouwe onderdanen zij niet verkozen te zijn, moes ten verlaten en elders gaan wonen. Waren zij in het buitenland genaturaliseerd, dan konden zij gerust als vreemdelingen naar Rus land terugkeeren om hunne studiën te vol tooien. De studenten, daarvan minder gediend, hebben terstond den eed van trouw afgelegd. O O S T E N R IJ K-TI O N G A R IJ E. Ia het Hongaarsehe Huis van afgevaardig den deelde de minister-president, baron Banffy, Zaterdag omtrent de plannen der regeering het volgende mede De regeering zal vóór alles trachten ver trouwen te wekken en de eenheid van ziens wijze te bevestigen tusschen de beide Kamers, en om de gemoederen te bevredigen, zal de regeeiing hare gedragslijn baseerèn op de liberale beginselen en de weuschen van Hon garije. De regeering zal de aanvallen tegen den staat en tegen de eenheid van den staat best) jden. Ten opzichte van de constitutio- neelt rechten der niet-Magyaarsche burgers, waarvoor gewaakt zal worden, plaatst de regeering zich op het standpunt van het compromis van 1867, dat de hoeksteen is van de veiligheid der monarchie en van hare macht in Europa. Het kabinet zal de politiek volgen van het vorig kabinet en de uitvoering der kerkelijke wetten verzekeren, maar met dal al de gevoelens van sommige gezindten ontzien. Wat betreft de wetten waarover nog moet gestemd worden, zal het ministerie er naar streven, de katholieke autonomie tot oplossing te brengen. Tevens stelt het ministerie voor, het spoor wegnet uit te breiden, vooral naar het Oosten, en het oveischot der begrooting ten dienste van den landbouw aan te wenden. In den loop der debatten over het program van het nieuwe kabinet beloofden graaf Appo- nyi namens de nationale partij en graaf Szapary namens de secessionislen het kabinet te zullen steunen, Eötvös en anderen bestre de! Aiamens de uiteiste linkerzijde het kabinet heftig en trokken te velde tegen het com promis. Banffy verklaarde het compromis te zullen toepassen zooais tot dusver is geschied. De rechten der nationaliteiten zou hij eerbiedi gen, onder uitdrukkelijk voorbehoud dat deze rechten beperkt blijven binnen de grenzen van den nationalen Hongaarschen staat. Ook in het Magnatenhuis heeft Banffy het program van het nieuwe Kabinet uiteengezet en den steun van het Huis verzocht. De voorzitter heette het nieuwe Kabinet namens het Huis welkom. Graaf Zichy verzekerde den minister-pre sident van zijne goede gezindheid, maar ver klaarde dat hij ten aanzien der kerkelijk- staatkundige ontwerpen bij zijne houding zal volharden. B U L G A R IJ E. Naar de Times uit Sofia verneemt, nemen de moeilijkheden voor de regeering naar aan leiding der nieuwe accijnswet toe. Het pro test van Oostenrijk tegen die wet laat geen andere keuze aan het kabinet dan ontslag of handelsoorlog met Oostenrijk, hetwelk vrij stelling der Oostenrijkers vei langt overeen komstig de bepalingen der onpopulaire «Capi- tulatiën". Ook Turkije weigert de nieuwe Bulgaarsche invoerrechten te erkennen. AMERIKA. Aan Cleveland, den president der Ver- eenigde Staten, is een door 354 leden van het parlement onderteekend adres aangeboden ten gunste van het oplossen van internationale geschillen door scheidsrechters. De werkstaking der voerlieden en koetsiers te Brooklyn breidt zich steeds uit. Op ver schillende punten der stad is het tot daden van geweld gekomen, zoodat de overheid 3000 man militie heeft opgeroepen en deze met snelvuurgeweren gewapend, teneinde detrams en andere rijtuigen tegen de werkstakers te beschermen. Brazilië heeft den post van militairen attaché aan zijne gezantschappen in Europa opgeheven. Naar de Times uit Buenos-Ayres verneemt, betoogt de meerderheid der bladen dat het aftreden van den staatspresident de eenige oplossing der crisis is. Doch diens lijfblad, JEl Pais, meldt dat hij heden een nieuw kabinet heeft gevormd. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt gemeld Veel opzien maakt hier een aitikel van Ons Landhet voornaamste blad in de Neder- landsche taal, waarin een felle aanval wordt gericht tegen ds. Moffart, onder-commissaris voor het instellen van een Britsch protecto raat over Bechuanaland. Ons Zand beschuldigt ds. Moffat van vijan delijkheden tegen de «trekkers" in de streek aan het Ngami-meer en hun vertegenwoordi ger Hofmeijer-Moffat zou deze trekkers" tegenover de «Chartered Company" hebben voorgesteld als eene bende dieven en stroo- pers, slechts in het land gekomen om Kaffers te dooden en bittere verwijten tot Hofmeijer hebben gericht, toen deze voor de belangen der «trekkers" opkwam. Ons Land verzekprt, dat Hofmeijer han delde met toestemming en steun van gouver neur Loch en beweert, dat Moflarts gedrag derhalve óf een daad is van zware insubor dinatie tegenover den gouverneur óf dat de Britsche regeering tegen den strek" is. Het blad verlangt een onderzoek en hoopt, dat het eerste waar zal wezen. Eene herlp- ving der betreurenswaardige vooroordeelen tusschen de beide rassen zou betreurenswaard wezen. CHINA. Te Shanghai ontvangen berichten melden dat de Japansehe vloot Zaterdag begonnen is met de beschieting van Tengtsjoe, de noorde lijke punt \an hei schiereiland Chantung, aan den ingang der golf van Petchili, tegen over Port Arthur. Een Engelsche en een Amerikaansche kruiser bevinden zicli in de nabijheid. De keizer van China moet nog in de laatste dagen van het vorige jaar een besluit heb ben uitgevaardigd, waarin hij zegt dat de geldmiddelen des rijks door onwaardige en onbekwame generaals verkwist of voor hun eigen gebruik aangewend hebben, reden waarom hij op financieel gebied ingrijpende hervormingen wenscht in te voeren. Wat den oorlog zelf betreft, zegt hij zich liever tot den dood tegen de zegevierende Japanneis te' zullen verdedigen dan te vluchten. Generaal Nodza seint bijzonderheden om-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1