Binnenlanclsclie Bericht en. trent de nederlaag der Chineezen bij Haieheng.v Den 17n Januari des morgens te 8 uur begon de vijand langs drie wegen op te trekken, n.l. van Liaoyang, Pulangtai en Neuchvvang. Tegen den middag strekte het front der Chineesche strijdkrachten zich uit over een lengte van vijf mijlen met het doel de Japan ners te overvleugelen, en rukte in die ver houding voort tot op den mijl afstands van de eerste Japansche linie. Intusschen hield de derde divisie van het Japansche leger be noorden Haieheng den vijand in bedwang tot 4 uur, toen zij den rechtervleugel der Chi neezen aanviel en op de vlucht joeg. Te 6 uur trok het grootste gedeelte der Chineezen zich terug in de richting van het noord westen en de rest in de richting van Neu chvvang. De Japanners maakten 7 kanonnen en een groole hoeveelheid wapenen en munitie buit. Zaterdagavond kwamen 35 Japansche trans portschepen en 15 oorlogsschepen aan in de baai van Yung-Ching op 35 mijlen afstand van Wei-Hai-Wei. In den loop van Zondagmorgen vielen drie schepen de landbatterijen aan, welke zij tot zwijgen brachten. De Chineezen staakten allen tegenstand. '25,000 Japanners werden 1 te Yung-Ching aan wal gezet en 35,000 te Wei-Hai-Wei. Er viel veel sneeuw. JAPAN. Foster, ex-secretaris van Staat der Veree- nigde Staten, is te Jokohama aangekomen aan boord van het stoomschip Empress of India, teneinde de Chineesche gezanten bij te staan in de vredesonderhandelingen. Volgens bericht uit Tokio liet de regeering der Vereenigde Staten aan de Japansche regeering boodschappen, dat Foster hoege naamd geen regeeringspersoon is. AUSTRALIË. De opstand der royalisten in Hawaij waar van onlangs werd melding gemaakt in een telegram uit Honolulu, is thans volgens de officieele berichten zoogoed als onderdrukt. Yan Philadelphia is een oorlogsschip naar Honolulu vertrokken ter bescherming dei- belangen van Amerika. SCHIEDAM, 22 Januari 18J>5, Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 22. Januari 1805, des namiddags ten is/, ure. Voorzitter de burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig 20 leden. Afwezig de heer Van der Schalk. Na vaststelling der notulen van 8 Januari kwamen de volgende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen missive van de commissie tot herziening der plaatselijke belastingen, met voorstel om art. 26 der verordening op de heffing eener plaat- i selijke directe belasting naar het inkomen te wijzigenden wel om den datum 1 Mei 1895 te veranderen in 1 Mei 1897; tevens legt de commissie daarbij over een ontwerp tot wijzi gingvan het beschrijvingsbiljet dier belasting; om advies in handen gesteld van burgemees ter en wethouders rapport van de commissie ad hoc in zake onderwijsbelangen, waarin zij te kennen geeft, dat zij naar aanlei ding van de openbare behandeling harer voor stellen van 15 December ld. haar voorstel sub 2 moet wijzigen als volgtsin beginsel vte besluiten met ingang van 1 September sl895 de jaarwedden die verhoogd zijn voor »de lessen aan de handelsafdeeling, met het »bediag dier verhooging te verminderen" ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering naar aanleiding van een voorstel van den voorzitter om dat rapport in druk te voegen bij de handelingen van den Raad, verzoeken de heeren Elzevier Dom en De Groot om het apart te laten drukken, ten einde met de behandeling daarvan spoed zal kunnen worden gemaakt. Aan dit verzoek zal nu door Burgemeester en Wethouders worden voldaan. Bericht van den heer dr. J. Endtz, dat hij zijne herbenoeming tot lid der gezondheidscommissie aanneemtkennis geving adres van dr. J. van Leeuwen en L. P. J. Vermeulen, beiden leeraar aan de hoo- gere burgerschool, met verzoek hun eene afzon derlijke aanstelling te verstrekken als leer aren aan den handelscursus, en hunne jaar wedden, verbonden aan die betrekking, te willen regelen om advies in handen gesteld van de commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijsadres van T. Heezen alhier om aan hem, voorloopig gedurende •1895, in huur af te staan tegen il.per week, de woning staande op de voormalige werf sde Nijverheid" en adres van J. van der Marei alhier, om dezelfde woning aan hem in huur af te staan tegen fl.— per week en uiterlijk tot 31 December 189CA Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten gezegd perceel voor 2 jaar in huur af te staan aan den tweeden adressant tegen f 1 per week. De later ingekomen stukken zijnvan de Gedeputeerde Staten dezer provincie mis sive, houdende kennisgeving dat de hun toegezonden verordening regelende den werkkring der commissie, benoemd om bur gemeester en wethouders bij te staan in het beheer van het pakhuis »de Nederlanden", door hen voor kennisgeving is aangenomen kennisgeving; idem, missive met bericht dat C. J. Wouterloot! alhier, die zich bezwaard acht met zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dezer gemeente, dienst 1894, door hen opgeroepen is om zijn beroep voor eene commissie uit hun midden, nader mondeling toe te lichten op Maandag den 28 Jan. a.s. 's voormiddags 11 uren. Voos ts wordt in dat schrijven medegedeeld, dat bij die mondelinge toelichting een lid van den raad, door dat college daartoe ge machtigd, of de burgemeester kan worden toegelaten; en wordt verzocht vóór of 24 dezer te berichten of een of meer gemachtig den tot gemeld einde zullen overkomen; op voorstel van burgemeester en wethouders wordt als gemachtigde van den Baad aange wezen de heer Schuurman, die aan die op dracht gaarne gevolg zal geven; idpm missive, daarbij terugzendende het door hen goedgekeurde le suppletoir kohier dei- plaatselijke directe belasting naar het inko men, dienst '1891/5; idem, twee missiven ten geleide van door hen goedgekeurde raadsbe sluiten tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1894, welke drie missiven werden aan genomen voor kennisgeving de rekening van de Kamer van koophandel en fabrieken over 1894, vergezeld van de daarbij behoorende bescheiden; om onderzoek en advies in han den gesteld der financieele commissie; mis sive van de commissie van beheer der fondsen afkomstig van de vernietigde gilden, ten ge leide van de rekening en verantwoording van hun gehouden beheer over 1894 vergezeld van de noodige bescheiden, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; adres van D. M. C. Nieuwhof c. s, om terug te komen op het raadsbesluit vati 8 dezer en alsnog vrije verlichting te geven aan de be woners van den In Tuinsingel, zooals thans die van den Oostsingel genieten in handen gesteld van burgemeester en wethouders om advies. De heer Iloogendam merkte op dat in deze straat reeds eenige lantaarns staan, zoodat er hier nu moeilijk sprake kan zijn van meer gaslevering. Daarom hoopt hij, dat burgemeester en wethouders dit adres in gunstige overweging zullen nemen. De voor zitter zegt toe, dat het college van burge meester en wethouders gaarne op het door den heer Hoogendam gezegde zal letten adres van de wed. W. JHeyligers om resti tutie van betaalde plaatselijke directe belas ting over 1894, wegens het houden van slechts éen, in plaats van twee vrouwelijke dienst boden, zal straks worden behandeld. Aan de orde was nu de herstemming over het amendement van den heer Elzevier Dom om den grondslag voor de regeling van het pensioen van den nieuwbenoemden gemeente ontvanger C. R. Bentfort vast te stellen op 12400 in plaats van f 2800 zooals door bur gemeester en wethouders was voorgesteld, en waarover de stemmen in de vorige ver gadering hadden gestaakt. De uitslag was nu dat het amendement van den heer Elzevier Dom werd verworpen, en het voorstel van burgemeester un wethouders vervolgens bij acclamatie werd aangenomen. Thans verzocht de voorzitter aan den secretaris om den nieuwbenoemden gemeente ontvanger binnen te leiden teneinde dezen in de gelegenheid te stellen de bij de grond wet en de gemeentewet gevorderde eedsn af te leggen alvorens in functie te treden. Nadat hieraan was voldaan en de heer Bentfort de vereischte eeden had afgelegd, sprak de burgemeester den nieuwen titularis met de volgende woorden aan: De treurige financieele omstandigheden, die zich geopen baard hebben in het afgeloopen jaar in deze gemeente, zijn aanleiding, dat om zoo te zeg gen aller oog op u is gevestigd. Eu waar ik u dan ook uit naam dezer vergadering geluk- wensch met de eer en onderscheiding, u te beurt gevallen om deze betrekking te mogen bekleeden, daar hoop ik dat gij hier zult komen om de betrekking te aanvaarden, toe gerust met ijver en volharding. Ik hoop, dat de keuze die de raad heeft uitgebracht op u, een goede keuze zal zijn geweest, en gij zult voldoen aan hetgeen in billijkheid van u kan worden gevraagd. Het oogenblik, waarin gij hier voor mij staat, hoop ik dat nooit uit uwe gedachte zal worden gewischtdat gij u de ernst daarvan zult gedenken, zoodat gij van het oogenblik, dat gij de betrekking zult aan vaarden, zult kunnen zeggen, ik heb haar trouw en eerlijk waargenomen, ik heb ge handeld in het belang der gemeente. Op voorstel van burgemeester en wethou ders werd de heer A. Koper met ingang van 1 Februari a.s. (zijnde de dag waai op de nieuwbenoemde gemeente-ontvanger zijne be trekking zal aanvaarden) eervol ontheven uit zijne betrekking van waarnemend gemeente ontvanger. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd herbenoemd de heer J. C. II. Kramers. Door den schuttersraad was machtiging verzocht om uit den post voor onvoorziene uitgaven van de begrooting der schutterij voor 1895, groot f201.51, en over welk be drag nog niet is beschikt, te betalen een som van f 100 ter voldoening der op de begroo tingen dier schutterij over de jaren 1892 en '1893, uitgetrokken jaarwedde voor den audi teur ad f 50 per jaar welke jaarwedde tot dusver door genoemden auditeur niet in ont vang werd genomen en waarvan thans dooi' hem betaling is verzochtop voorstel van burgemeester en wethouders werd besloten aan Gedeputeerde Staten machtiging te vra gen tot het doen der genoemde betaling. Enkele leden opperden tegen deze betaling verschillende bezwarennu toch zou worden betaald voor diensten, die niet waren gepraes- teerd. De heer Visser antwoordde, dat de woonplaats van den auditeur zeer belemme rend was voor het afdoen van zaken, dat de benoeming evenwel een koninklijke was, en dat Gedep. Staten dus toch tot die betaling zouden noodzaken. In stemming gebracht, ver klaarde nu alleen de beer Van Erpecum zich tegen het voorstel van burgemeester en wet houders. Overeenkomstig art. 6 der verordening regelende den werkkring der commissie van beheer van het pakhuis ide Nederlanden" was door die commissie ingezonden de in structie voor den penningmeester dier com missie, welke bij acclamatie werd goedgekeurd Burgemeester en wethouders stelden voor, dat de jaarwedde van dien ambtenaarin over leg met genoemde commissie voorloop!» worde bepaald op f50, om deze zoodra de om vang van de werkzaamheden van den pen ningmeester over dat jaar bekend zal zijn,die jaarwedde, zoo noodig, aan eene herziening te onderwerpen, Bij acclamatie aangenomen. Op de verzoeken van M. van den Bos Sr., W. A. J. Wittkampf, J. Tak, H. L, OostJ weeghel, A. H. Nolet, F. E. Numan, P. van der Velden Cz., Voogd en Co., G. Odé en de wed. W. J. Heyligers werd gunstig beschikt en hun restitutie verleend van betaalde plaat selijke directe belasting over 1894. Burgemeester en wethouders deelden ten slotte mede dat bij de op den 20n December j.l. gehouden inschrijving voor de 3'/s %ge!d- leening ten laste der gemeente groot hoogstens f21000 werd ingeschreven voor een bedrad- van f 83000en dat voor een bedrag van f 20000 is toegewezen aan de hoogste inschrijf- ster,de firma SchortinghuisSc Stikker, kassiers te Winschoten tegen den koers van 100V& percent. Nadat deze mededeeling voor kennisgeving i was aangenomen, en verder niemand het woord verlangde, sloot de voorzitter, daar er niets meer aan de orde was, de vergadering. Den moed niet te laten zinken, wanneer de belangstelling vau buiten verflauwt, e» i onder die omstandigheden met dezelfde op- gewektheid en ijver voort te gaan, getuigt voorzeker van prijzenswaardige toewijding e» volharding. In een dergelijke positie verkeert de gymnastiek- en sehermvereeniging sOlym- pia". Bij de jaarlijksche uitvoering van j.l. Zaterdag gewaagde de president, de tieerG. van der Most, daarvan in zijn inleidend woord, i Terwij! hij dankbaar terugzag op de viering i van het 25-jarig bestaan der vereeniging, moest hij tevens met leedwezen wijzen op de i geringe animo, welke in den laatstea tijd i voor de gymnastiek aan den dag wordt ge- j legd. Met den wensch, dat de aanwezigen veel genoegen mochten smaken, beval hij de 1 .belangen van dezen voornamen tak der sport bij hen aan. j Vervolgens traden de turners op, die onder begeleiding van orkest een reeks van oefenin gen afwerkten, welke getuigden van inge spannen studie en bij enkelen van groote spierkracht. Met name de oefeningen aan de harren en aan bet rek, alsmede het rek- koordspringen slaagden zeer goed en ver wierven een enthusiastisch applauseen gunstigen indruk maakten ook de staafgroe- pen, die smaakvol waren opgesteld. Van bet bal, dat nu volgde en den avond j besloot, werd druk gebruik gemaakt, zoodat 1 bet danslustig publiejt nog geruimen tijd in de recht huiselijk ingerichte zaal van Musis Sacrum" vertoefde, i Moge het aan nOlympia" gegeven zrjn, I door deze welgeslaagde uitvoering den lust I tot lichaamsontwikkeling aan t,e kweeken, gedachtig aan het klassieke gevleugelde woord: >Een gezonde ziel in ee.a gezond lichaam". De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 24 dezer niet plaats hebben. Bij kon. besl. is J. J. de Groot ontslagen uit zijne betrekking van consul te Port-au- Prince. De commissie van rapporteurs der Eerste Kamer is gisteren samengekomen tot vast stelling der begrootingsverslagen. De heer P. B; J. Ferf, lid der Tweede Ka mer, zal de vergadejingen voorloopig nog niet kunnen bijwoneD. Hij heeft pleuritis. De miliciens der lichting van 1892, die van de regimenten huzaren zqn overgeplaatst

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2