Gemengde Berichten. bij de trein-eompagnieën van de regimenten véld-artillerie, zullen met ingang van 4 Maart a.s. in drie gedeelten onder de wapenen ko men, teneinde geoefend te worden in het rijden met voertuigen. De heer Ferguson, minister-resident, consul- generaal in China, is in Den Haag aange komen met verlof. Hij zal weldra op zijn verzoek 's lands dienst verlaten en naar men verneemt worden opgevolgd door den heer Knobel, zaakgelastigde en consul-generaal in Perzië, die op zijne beurt vervangen zou worden door den consul te Hamburg, de heer Bosschart. De heer mr. A. A. van Bergen I.Tzendoom, .sedert 4865 lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, was aan de beurt van aftreding op 44 Mei a.s. Thans, moet, inge volge art. 6 der provinciale wet, nog in de thans door zijn overlijden ontstane vacature voorzien worden binnen twee maanden na het overlijden, dus vóór 46 Maart a.s. Graanrechten. Het Januari-nummer van de Economist be vat een opstel van mr. M» Mees over het sinkomend recht op graan en meel", waarin de schrijver, aansluitende aan zijne in Decem ber 1889 (eveneens iu de Economist) gemaakte berekening, uitcijfert wat zulk eene belasting kosten zou aan de consumenten, en wat de boeren, die land gepacht hebben, de eigenge- ertde boeren en de staat daarvan genieten zouden. Ofschoon »de protectionisten zich waarschijnlijk nu er niet meer mede tevreden zouden stellen", blijft mr. Mees ook nu uit gaan van de in 1889 door den heerBahlmann voorgestelde heffing van een inkomend recht per 400 kilo's op tarwe van f4 20 (gelijk f28.80 per last of f0.96 per hectoliter), op rogge en gerst van f 0.60 (f 12.60 per last of f0.42 per hectoliter), op meel van f2.40, enz. De schrijver komt nu tot deze uitkomsten üe stijging van de prijzen der granen zou aan de boeren, die tarwe verbouwden, eene gratificatie geven van f 24 per hectareaan hoeren, die rogge verbouwden, eene van fS,40, voor wintergerst eene van f 16.80 en voor zomergerst eene van f 12.60 per hectare. In het geheel zou genoteu worden door de eigengeërfde boeren ongeveer f 2,600,000 door de huurboeren (dus op den langen duur door de landeigenaars) ongeveer f 4,700,000; te zamen ongeveer f4,300,000. Hiervan zou afgaan voor meerdere kosten van zaaigraan ongeveer f 400,000 en dus als voordeel voor de landbouwers en eigenaars ongeveer f3,900,000 overblijven. De staat zou aan inko mend recht ongeveer f6,000,000 genieten. Daartegenover nu zou staan, dat de veeboe ren voor duurder veevoeder zouden gaan betalen: ongeveer f800,000, dat de brande rijen en brouwerijen ongeveer f 900,000 meer zouden hebben uit te geven voor hare giond- stoflen, en dat de consumenten van brood on geveer f8,200,000 meer zouden hebben te betalen. Te zamen dus ongeveer f 9,000,000, sVoor de consumenten van brood in ons land zou dit" zegt de schrijver»op eene bevolking van 4'/s millioen zielen, uitkomen op 'sjaars f 4.80 per hoofd. Dus voor een huishouden, bestaande uit 6 personen, f 10.80 'sjaars. Stelt men het inkomen van zulk een huishouden op f 14 's weeks of ongeveer f 700 'sjaars, dan zou zulk een matig inkomend recht op graan gelijkstaan met een inkomsten belasting, die voor de minst veimogenden zou uitkomen op meer dan 4 Va pCt. van het inkomen, of op ca. 6 weken huur. Het zou zijn eeue belasting, die men aan allen, ook aan de minvermogenden, oplegt, gedeeltelijk voor den staat, gedeeltelijk ten bate van de boeren en grondeigenaais." De heer Mees zet verder de verderfelijke gevolgen uiteen, welke het inkomend recht op meel zou moeteu hebben, waarvan de in voering een onvermijdelijk uitvloeisel zou zijn van die van het inkomend recht op graan. Bij een inkomend recht van f 1.20 op tarwe en van f 0.60 op rogge, zou het inkomend recht per 400 kilo meel moeten zijn voor tarwemeel f 4.60 en voor roggemeel f 0.67. Worden beide belast bij invoer met f 2 40, dan ligt daarin bovendien eene bescherming van f 0 80 per 400 kilo voor tarwemeel en van f 1.73 voor roggemeel, en dit zou alleen aan de consu menten van brood enz. kosten f 9,190,000. De, door dergelijke protectie in het leven ge roepen, concurrentie zou, naar de schrijver aantoont, ten slotte den dood der meel-indu- strie zelve veroorzaken. Lombok. Omtrent de ontvangst der van Lombok repa- trieerende militairen kan nog worden mede gedeeld, dat de Conrad, na voor de Hembrug eenig oponthoud te hebben gehad, omstreeks 5 uur aan de Handelskade te Amsterdam aankwam. Daar werd het detachement door den plaatselijken commandant, kolonel Loelï, hartelijk toegesproken, waarop nog de kapi tein Wijnmalen en de luitenant Velds, die gelijk men weet op den terugtocht van Ma- taram naar Arnpenan werd verwond en met het detachement is medegekomen, het woord voerden. Het detachement werd gedebarkeerd in een kleine stoomboot, welke de militairen naar het ^Passantenhuis" aan de Lauriergracht bracht. Langs den weg daarheen waren de brug gen dicht bezet. Een aantal particulieren had den de vlag uitgestoken en ook van eenige tjalken woei de Nederlandsche driekleur. Op de Lauriergracht ter hocgte van het Passantenhuis stonden de menschen gepakt als haringen in een ton. Er was geen door komen aan. Omstreeks 6 uur kwam het stoombootje, dat de wakkei e strijders had overgebracht, voor het Passantenhuis aan. Langs den ge- heelen weg waren de mannen daverend toe gejuicht en ook hier weerklonk een luid hoeraIn hét gebouw wachtte den aange- komenen nog een aangename verrassing. De ingang was smaakvol met groen, bloemen, en lampions versierd en daarboven prijkten in een lauwerkrans de woordenallulde aan de strijders van Lombok" benevens de por tretten van eettigen, wier namen door de expe ditie in Simon feting bekend zijn geworden. Daarna volgde de feestmaaltijd. De teruggekeerden van Lombok zijn behalve de 4e-luit. der inf. Velds, de seig. der inf. P. Piet, de infanteristen Lanssens, Stiel en Gremmó; de 3e machinist Glitters, de ma troos 4e Ll Bakker, de matroos 2e kl, Grolid de konstabelmaat De Winter; de marinieis 4e klasse Brants en v. d. Berg; de vuur- stoker 2e kl. Korssens. De luit. Velds, die een schotwond in den linkerenkel had, en zeer ziek aan boord was gebracht, is op reis weder voor eeu groot deel hersteld. Ter verklaring hoe het kwam dat de Conrad, die reeds Donderdag was verwacht, eerst Zaterdag aankwam, woidt gemeld, dat liet schip na het verlaten van Port-Said een slechte reis geiiad heeft. Eerst had men door broeiing een kleinen brand in het vooronder van het voorschip, die gelukkig geen ernstige gevolgen had. Verder had men na het verlaten van Genua in de golf van Lyon met zwaar storm weder te kampen, zoodat een deel van de ver schansing van liet voorschip werd weggesla gen. Ook de schoorsteen droeg de duidelijke sporen, met het zeewater duchtig kennis te hebben gemaakt. De luit. Velds, die Zaterdag met de Conrad terugkeerde, is ook in zijn geboorteplaats Sneek met warmte begroet. Het korps officieren der schutterij had hem een officieele ontvangst bereid. De wachtkamer le klasse, door den stations chef daartoe welwillend afgestaan, was keu rig met vlaggen versierd, evenals het gedeelte, dat door officieren en muziek er. door het kader der schutterij was afgezet. Voor de deur was een transparant aange bracht met een s Hul de aan het Indische leger". Toen de trein stilhield, hief de muziek liet volkslied aan. het kader presenteerde de geweren. In de wachtkamer werd den heer Velds en zijne echtgenoote door mej. Alma een bouquet aangeboden en werd de luit. Velds toegespro ken door den heer Jaarsma, commandant der schutterij, die in welgekozen woorden zeide wat tot deze ontvangst aanleiding had gege ven en den heer Velds gelukwenschte met zijn voorloopig herstel. Daarna sprak de bur gemeester, mr. D. Alma, een woord van wel kom, waarna de heer Velds dankzeide voor de ontvangst in zijn geboorteplaats. Bij het subcomité voor Nijmegen en om streken is in het geheel ingekomen f213 50 aan jaariijk^che bijdragen en f4699 51 aan bijdragen in eensonder dit laatste bedrag is begrepen f 523,32 ontvangen van de com missie voor de soiiée in '»Ue Vereeniging" gegeven door de onderofficieien van het 3e bat. 2e reg. infanterie en de afd. Nijmegen van den bond van oud-ondetofficteren. Aan het centraal-comité te VGravenhage werd op 21 Nov. f 1000 en gisteren f 300 overgemaakt. Bij het Lombok-comité is ontvangen eerie som van f 628,68 ais opbrengst eener te Zutfen gehouden Lombok-soiree. Blijkens het 44e bericht van ontvangen bijdragen voor het uRoode Kruis" in Ned. Indie, is ingekomen bij het hoofdeomite van het Nederl. Roode Kruis Van de Nederlandische vereeniging voor Zuid-Aftika, afdeeling Johannesburg, ten be hoeve van de slachtoffers der Nederlandsch- Indische ooi logen, de opbrengst eener, voor die afdeeling te Johannesburg rondgezonde inteekenlijst, ten bedrage van 44-yp pd. st. (Holl. courant f536.45). Hiervan is de helft gezonden aan het centraal comité van liet »Roode Kruis" te Batavia, en de hei ft aan het nationaal fonds ter ondersteuning van de door de gesneuvelden in de Indische oorlogen nagelaten betrek kingen. De Katholieke Landbouvvvereeniging" te Maastricht heeft een adres gericht aan de Koningin-Regentes, waarin gevraagd wordt om invoering van graanrechten. De adres-an ten zien in die invoering het middel om de landbouwnijverheid uit haren kwijnenden staat op te heffen. Volgens De Ingenieur hebben ingelanden van Delfland bij de jongste begrooting de ver- liooging van traktement een paar honderd guldeu geschrapt, door liet dageltjkseh bestuur van dat hoogheemraadschap toege dacht aan den lieer Vreugdenhil, den oudsten en trouvvsten ambtenaar van Delfland, die dezer dagen zijn 45-jarig jubilé als zoodanig vierde. Men moet daarbij weten, dat zijn traktement beduidend lager is dan dat van de rijks- en provinciale ambtenaren van de zelfde positie. Verleden week is door de firma Fried. Krupp voor een bedrag van ruim f 27,000 aan granaten alhier ingevoerd, welke bestemd zijn voor onze zeemacht. De dichting der doorbraak te Nieuwstvijen is aangenomen door de hit. Brand en Van der Vlies te Giesendant en Zalt-Bommel, voor f 95,450. Het werk moet in zes weken tijd gereed zijn. j De landbouwer J. Schouwenburg, te Strijen, j heeft, als tegemoetkoming in de zware ramp welke hem heeft getroffen door den storm vloed in den nacht van 22 op 23 December j.h, van H. M. de Koningin f100 en van H. M. de Koningin-Regentes f50 ontvangen. Uit het water van den tweeden vijver in het Haagsche Bosch zijn opgehaald de lijken van een vrouw en van een ze-jarig knaapje, dat zij omklemd hield. Bij onderzoek is ge bleken, dat het een moeder met haar kind was. Verschillende omstandigheden wijzen er op, dat de jonge vrouw zich met haar zoontie verdronken heeft en dat de dienkelingen nog niet lang in het water hadden gelegen, kien vond aan den waterkant liet boterhammen- trommeltje, dat het jongetje mede naar school genomen had, waaruit wordt afgeleid het vermoeden, dat het ventje door zijn moeder vooraf uit de school is gehaald. De vrouw had de echtelijke woning verlaten wegens huiselijke oneenigheden. Plet voordeel in de conversie der 3j^ pC't. leening in een 3 pCt. fonds, ten laste der gemeente Amsterdam, is moeilijk te bepalen, zegt bet llll., omdat de tijd van uitgifte onbe paald is gelaten. Wordt het geheels bedrag spoedig geplaatst, dan z.al over f 42.350,000 in 4895 ongeveer 4!A millioen aan rente en op 1 Jan. 4896 f 333,000 aan aflo-ring zijn te voldoen, te zamen dus ongeveer 16 ton. Voor rente en aflossing der tiians af te lo-sen 3 k pCts. schulden is op de begrooting f 1,776,619 uitgetrokken, zoodat der gemeentekas een bate tan ruim 4% ton zou ten deel vallen, ongeveer Vj pCt. der inkomstenbelasting of 41 opcenten op liet personeel. Dat is niette versmaden Tengevolge van het vermeerderd gebruik van electrisch licht en besparingsbianders heeft de Amsterdamsche Imperal Gasmaat schappij in het vorige jaar weder 730000 kuh. meter minder geproduceerd dan in 4893. Deze vermindering komt wat het aandeel voorde gemeente betreft, op een nadeel van ciica f 29,000 te staan. Een bewoner van de Weesperzijde te Am sterdam vond Zondag in zijn tuin een leven den meikever. De daglooner Willem Bunks te 2e Fxioer- mond tGron.). wiens zoon op Lombok sneu velde, heeft van den minister van oorlog be richt ontvangen, dat hem eene jaarlijk.-che toelage van f'50 f« toegestaan. Uit Dinxperlo wordt gemeld: Van de goedheid van den vorst Von Salrn- Salm in het naburige Anholt, van wiens milddadigheid velen in deze gemeente en om streken de bewijzen ondervonden hebben, beeft men in de laatste dagen grovelijk mis- btuik gemaakt, door hem lijsten voor wel dadige doeleinden, die geheel gefingeerd waren en valschelijk met den naam van onzen bur gemeester ondei teekend, aan te bieden. De vorst, die deze lijsten wantrouwde, verzocht een onderzoek met het gevolg dat een der bedricgets ontdekt is. 's-Gratenhage. Door den president van de Argentijnsche republiek is benoemd tot consul dier republiek alhier de lieer Andie Mulder. Amsterdam. Prof. dr. G. A. F. Molen- graaff is, na eene afwezigheid van ongeveer dertien maanden, Zaterdag van zijne weten schappelijke reis door Borneo teruggekeerd. Het proces-J oniuux to Antwerpen. Het giootste deel der narmd.lagzitting van Zaterdag weid ingenomen door het verhoor van den expeit Bogaerts, belast met het onderzoek van mevrouw Joniaux' fmanrieelen toestand. Deze deskundige blijkt echter een zonderlinge methode gevolgd te Lebben; hij ging dikwijls slechts te rade met aanwijzigingen, door mevr. Joniai.x zelve gegeven, en zijn rapport bevat ook minder cijfers dan beschouwingen, o. o. in deze tiant sMovr. Joniaux deed zich in dien tijd kennen als een bewonderenswaardige echtgenoot en

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3