A0. 1895 Woensdag 23 Januari. N°. 8709. Tweede Blad Negenen v eert.gste Jaargang. Versch nil dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Hiniienlandsche Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Geineiigflo Berichten. Post en Telegraphie. Onderwijs. V i s s c h e r ij. UITGEVER: J. ODÉ. Armenzorg. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. BCREJlü: BOTERRTRAAT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels me Inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 22 Januari 1895. Bij kon. besluit is, met ingang van den dag, waarop in uitvoering van de wet van 6 Dec. 1894 (Staatsblad no, 184), de ver- eeniging der gemeenten Rotterdam, Kralin gen en Charlois zal tot stand komen, eervol ontslag verleend aan F. B. s' Jacob, als bur gemeester der gemeente Rotterdamaan G. H. Lambert, als burgemeester der gemeente Kralingen, en aan mr. J. D. A. van Blomme- stein, als burgemeester der gemeente Char lois, en benoemd tot burgemeester der nieuwe gemeente Rotterdam F. B. s'Jacob, voor noemd. (St.-Ct.) De minister van financiën maakt bekend, dat op 19 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 1,033,432.71 en dat op denzelfden dag door de Nederlanasche Bank, ingevolge art. Wbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 395,528.01 V» Blijkens mededeeling van den minister van buitenlandsche zaken blijft het lokken van Nederlanders naar Duitschland, waartegen in 1890 en 1891 werd gewaarschuwd, zich nog steeds voordoen en blijkt herhaaldelijk, dat de betrokken personen niet bekend zijn met de hun aangeboden gelegenheid om, alvorens zich in den vreemde te begeven, hij den Ne- derlaridschen consul ter plaatse inlichtingen in te winnen. De minister van binnetdandsche zaken heeft daarom den commissarissen der Koningin sn de onderscheidene provinciën verzocht, de burgemeesters aan te schryven, zorg te dra gen, dat de vroeger bedoelde publicatie en aanteekening op de verhuisbiljetten steeds blijven geschieden en niet worde verzuimd, bg afgifte dier biljetten den vertrekkenden de vereischte inlichtingen te verschaffen, en dat tevens, bij de afgifte van nationaliteits- bewijzen, de aandacht van personen als boven bedoeld worde gevestigd op de wenscheljjk- heid, zich tot den Nederlandsehen consul te wenden. Door de kerkvoogden der herv. gemeente Van Engwirden (Tjalleberd en Heerenveen) is aan de verschillende huurders van lande rijen medegedeeld, dat, wegens den mislukten oogst van verleden zomer, de helft der huur wordt kwijtgescholden. Bg de op den 16n Jan. j.l. gedane peilingen ill den Nieuwen Waterweg, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen, is als volgt waargenomen: aan de zwarte-tounen- zijde 73.0 decimeter60 meter benoorden de lijn der roods geleidelichten 77.0 decimeter op de lijn der roode geleidelichten 83.0 deci meter 50 meter bezuiden de lijn der roode- geleidelichten 81.0 decimeteraan de roode tonnenzijde 62.0 decimeter; grondslag voor gelijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 77.0 decimeter. Als grondslag van de getijseinen wordt ge rekend 77 dM bij gewoon laag water, zijnde het minste water in de 110 M breede vaar geul, van 60 M benoorden tot 50 meter bezui den de lichtenlijn. Een religieus-wetenschappelijk blad behelst het volgende: In verband met het jaar 1895 en Christus' dood wordt de volgende bijzonderheid mede gedeeld Het jaar 1895 zal een astronomische bij zonderheid medebrengen. Op den Goeden Vrijdag zullen de sterren, die zich om de zon bewegen, volkomen denzelfden stand hebben, dien zij aan het uitspansel innamen op den dag, dat Christus aan het kruis stierf. Het is de eerste maal, dat dit feit zich voordoet sedert 1862 jaren. Wij zeggen sedert 1862 jaren, want de Chris telijke jaartelling begint niet met het jaar van Christus' dood, maar met dat van Zijn geboorte. Dus zal op Goeden Vrijdag, te 4 uur 20 min. des morgens, de maan het zesde der sterrenbeelden de Maagd passeeren. De Duitsche keizerin Frederik is niet alleen een talentvolle waterverfschilderes, maar ook bekwaam in het beeldhouwen. Zij heeft in haar paleis te Berlijn en het slot Kronberg. in den faunus, ateliers laten inrichten waar zij smet spelende gemakkelijkheid en kunstvaardigheid", zegt de Nationale Zeitung., schetsen voor schil derijen en modelten van beelden maakt. De Keizerin maakt bij voorkeur borstbeelden en beelden van keizer Frederik. Zij heeft daar een geheele reeks van. Zij gelijken zeer goed, maar de vorstelijke beeldhouwster vertoont ze niet in het openbaar, om den beeldhouwers van beroep geen concurrentie aan te doen. Eenigen tijd geleden had de Keizerin den beeldhouwer Uphues een groot borstbeeld van keizer Frederik besteld, en op zekeren dag kwam zij hem in zijn atelier overvallen, om naar het werk te zien. Toen zij het beeld bezichtigd had, vroeg zij verlof, er iets aan te mogen veranderen. Zij ging onmiddellijk aan het werk, en binnen een half uur had zij iets geheel anders gemaakt van den kop, die nu, naar Uphues zelf erkennen moest, veel natuurlijker was en veel beter geleek. De kunstenaar moest nu het borstbeeld in marmer maken, en dit wordt algemeen nis de bestgelijkende buste van keizer Frederik be schouwd. Van den omvang der Britscha liefdadigheid, aan den Britschen rijkdom geëvenredigd, geven de volgende cijfers, ontleend aan het 20ste jaarverslag van het «Classified Directoiy of Metropolitan Charities", een begrip. Er zijn te Londen alleen ongeveer duizend ei kende liefdadigheids- of weldadigheidsgenoot schappen, die op den steun van een goedgeefsch publiek hunne beroepen doen. In 1894 nu genoten deze voor zoo ver het zich be rekenen laat gezamenlijk een inkomen van 5,291,692 p. st. Het hoogste bedrag, 998,627, p.st. ontvingen de genootschappen voor buitenlandsche zending. Dan kwamen die voor binnenlandsche zending, met 746.679, p. st., en voor bin nen- en buitenlandsche zending gemengd, met 199,320. p. st. Zeer hoog staan ook de bijbel genootschappen in de gunst, met 237,987 p. st en de tractaatjes-vereeniging, met 100,145 p. st. Voor blinden, doofstommen, ongeneeshjken en idioten werd 199,159 p. st. geofferd voor her- stelhngs-inrichtingen 70,152 p. st; voor de verzoiging van bejaarden 491,280 p. st voor instellingen tot het verschaffen van voedsel en ander hulpbetoon 390,022 p. st.voor weeshuizen 167,294 p.st.; voor doorgangshuizen 80,602; voor inrichtingen van ondarwijs 437,879 p. 6t voor instellingen tot het veileenen van bescherming aan kinderen en allerlei andere soorten van weerloozen, 136,868. Van de kleinere posten zwijgen wij. Een buitengewoon groot toestel voor photo- grapheeren van sterren wordt te Jena gemaakt. De lenzen zullen een middellijn hebben van 1.13 meter. De blokken glas waaruit die gemaakt wor den moeten twee of drie weken op een zeer booge temperatuur verhit blijven en het ge leidelijk afkoelen zal eenige maanden duren. Te Chicago worden thans electrische brieven bussen gebruikt. Bij het steken van een brief in de bus door den brievenbesteller wordt de bewoner van het huis langs electrischen weg gewaaischuwd door drie korte geluiden, ter onderscheiding van de gewone huisbel, die in dezelfde geleiding geschakeld kan worden. De kleine republiek San Marino, in de Roma- gna, had een nieuw regeerings-hotel gebouwd, maar bezat de fondsen niet oni die weelde te betalen. Men kwam nu op 't denkbeeld om, ter gelegenheid van de inwijding, herinnerings-post. zegels, briefkaarten enz. te doen maken en uit te geven, die 300,000 fr. opbrachten de ge heele schuld voor 't gebouw zonder dat het postverkeer er noemenswaardige drukte van hadde meeste zegels enz. waren al spoedig door handelaars en verzamelaars opgekocht en ze doen nu opgeld. Het Centrum verneemt, dat, met toestemming en goedkeuring van den bisschop van Haai leun, te Amsterdam door de paters der sociëteit van Jezus eene inrichting van hooger onderwijs zal geopend worden. De klassen van het gymnasium beginnen met September e.k. Een tweehonderdtal behoeftigen van Scheve- ningen, voor bet meerendeel weduwen, ontvingen Zaterdag, den geboortedag van wijlen Koningin Anna Paulowna, een buitengewone bedeeling, bestaande in kleedingstukken, dekens, eetwaren en brandstoffen. De kleedingstukken waren ver vaardigd door de leerlingen der koninklijke naaischool te Scbeveningen, welke inrichting thans geheel wordt onderhouden door H, M. Ko ningin Wilhelmina. Ook de geheele uitdeeling geschiedde voor rekening van II. M. De directrice der school, mevrouw de wed. Lee, geb. Maas, had zich met de uitdeeling belast en werd in baar taak bijgestaan door de leden van het damescomité van «Arbeid Adelt" te 's-Graven- hage. De Koninginnen hebben aan de dames-armon- commissie te Helievoetsluis f 150 doen toekomen. «Weldadigheid naar Vermogen" te Haarlem, ontving de vorige week (1272 aan giften. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is aan den burgemeester van Dordrecht f2000 ter hand gesteld, om ta worden verdeeld onder de armbesturen of diaconieën der verschillende godsdienstige gezindten. Eene commissie, die zich het lot der armen te Meppel aantrekt, is begonnen met het uitdea len van warm middageten en brandstoffen. De inzameling hiervoor langs de huizen gehouden, heeft eene aanzienlijke som, naar raming f1200 a 1500, opgebracht. Te Groningen heeft het Leger des Heils een huis voor dakloozen geopend. Te Meppel is, evenals in de laatste jaren, de uitdeeling van warme spijzen en brandstoffen aan behoefiigen weder begonnen. De collecte, daarvoor gehouden, bracht f 1249 op. De armoede is veel minder nijpend dan in vorige jaren wel eens het geval was. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 34 winterzalmen, die voor fl.60 tot 1.90 per Vs kilo werden verkocht. De vorige week werden alhier ter markt aango- voerd en verkocht 169 zalmen. IIARDINXVELD. De vorige week werden alhier ter markt aangevoerd 47 stuks zalmen, die voor f2.a 2.55 per Vs kilo werden vei- kocht. Deze groote aanvoer, te rekenen naar liet jaargetijde, is het gevolg van da ijsopruiming in de Oude en Nieuwe Merwedede zalm trekt onder het ijs niet zoo snel maar schoolt meer, terwijl zij met ijsgang niet gevangen kan woi den, de visschersschuit die- na de ruiming van *t ijs liet eerste uitgaat hee t dan ook doorgaans eene goede vangst.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5