(im.) Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde- Berichten. PER TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw. O n d e w ij s. Armenzorg. 1894 bezocht door 288,649 personen, het Kon. Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage door ruim 38,000, de Gevangenpoort aldaar door ruim 28,000, de historische zaal in het Prinsenhof te Delft door ruim 8000 personen. De ïVereeniging tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken", te Rotterdam, ontving meer dan 400 aanvragen ter bijwo on/ van de cursussen. Het bestuur bericht, dat daar hoogstens 20 personen worden toe gelaten op eiken 5 weken durenden cursus en er niet meer dan 5 cursussen per week kunnen worden gegeven, velen eerst later zullen v/orden opgeroepen, omdat ïn de eerste plaats het personeel van politie, havendienst, brandweer en groote fabrieken zal onder wezen worden. Een koopman in sponzen bood Maandag namiddag zijne waar te koop aan in pand no. 46 aan de Bopzemkade te Rotterdam. De bewoonster deed open, doch niets noodig heb bende, het zij hem vertrekken en begaf zich naar hare keuken in de veronderstelling dat de koopman weg zou gaan en de deur achter zich toetrekken. De man echtergingde woning binnen, liep de keuken voorbij en kwam in de achterkamer, waar hij eene chiffonnière opende en uit een lade al het aanwezige goud en zilver wegnam. Toen de vrouw tot de ont dekking van den diefstal kwam, was hij reeds verdwenen. Een paar gouden ringen, van liet gestolene afkomstig, zijn in een huis van ver koop met recht van wederinkoop in de Hugo- de-Grootstraat in beslag genomen. (JV. B. Ct.) De agent van politie 3e klasse L., dienst doende aan het hulpbureau aan de Voorstraat te Rotterdam, stond zijne vrouw toe voor een paar dagen uit de stad te gaan. Toen zij giste ren terugkeerde, was de echtelijke woning op de Luthersche Vest gesloten, waarom zij naar bare ouders te Schiedam terugkeerde. Van dezen vergezeld werd de reis naar Rotterdam weder aanvaard en nu liet men de woning openbreken, waarbij men tot de ontdekking kwam dat L. zich in de bedstede had opge hangen. Wat de reden tot deze wanhopige daad is weet men niet. (N. B. Ct.) Te Rotterdam stonden hedenmiddag om streeks halfvier de Blaak, de Leuvehaven en de Wijnhaven zoover onder water, dut ze niet meer begaanbaar waren. Hedenmiddag te vier uur bereikte het water aan den Hoek-van-Holland ongeveer dezelfde hoogte als op 22 December j.l. (N. B. Ct.) Na hoogwatertij is hedenmiddag de zee voor Seheveningen sterk gewassen en met den noordwestenwind onstuimig, zoodat het water tegen den duinvoet stond en de vlot geraakte schepen tegen elkander botsten vóór ïSeiapost" en sKurhaus". In de meeste gemeenten van Zuid-Beve land bestaan tegenwoordig wmusschengiiden", dat zijnvereenigingen, waarvan de leden zich verbinden tot het dooden van musschen en het uithalen van musschennesten. Naar een matige berekening worden door deze gil den jaarlijks ettelijke duizenden dezer vogeltjes gedood, en dat terwijl nog lang niet uitgemaakt is, of de musch werkelijk meer schade dan nut doet. Zou het zoo vraagt men ons later niet kunnen blijken, dat het middel erger was dan de k waal (B, v. d. D.) In een Zaterdagavond te Amsterdam in Artis te houden vergadering van het »Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap" zal de heer A. A. Beekman een voordracht houden over »De Rijn van onzen tijd als groote handelsweg (Keulen-Zeehaven en het Rijn- Eemskanaal)". Er hestaat te Amsterdam een sstudiekring voor werklieden", met de zinspreuk Mil nisi per Christum, welke zich ten doel stelt den katholieken werkman verstandelijk te ont wikkelen, van fouten en dwalingen terug te houden en in staat te stellen door eenige kennis en spreekvaardigheid zoowel zijn recht matige en billijke eischen te verdedigen, als op te treden tegen het socialisme. sDe katholieke werkman", schrijft een voor stander, »moet niet met den mond vol tan den staan tegenover den socialistischen rad- tODg." De vergaderingen worden eiken 2den en 4den Dinsdag der maand gehouden in het Wapen van Amsterdamop het Damrak. De heer W. Buiterman, onlangs te Pur- merend overleden, heeft vermaakt aan de diaconie der herv. gemeente aldaar f2300, aan de diaconie der evang. Luth. gemeente f2000, en als bijdrage in de kosten van een eventueel aan te leggen nieuwe algemeene begraafplaats f1000, alles onder bezwaar van vruchtgebruik door zijne erfgename, terwijl hij voorts aan de herv. gemeente heeft ver maakt eene som van f2500, waarvan de intrest moet worden besteed tot onderhoud van het kerkgebouw. Te Monnikendam begint de influenza weder om sterk te heerschen. De bekende Friesche schrijver T. G. v. d. Meulen, te Bergum, doet pogingen om op het terrein der aanstaande tentoonstelling te Amsterdam een ïald Frysk waerdhüs" (eene oude Friesche herberg) uit de 17e eeuw te doen verrijzen en die te exploiteeren. Hij heeft daartoe de hulp van Friesche kasteleins ingeroepen. Men meldt uit Almelo aan de N. B. Ct.: Zondagavond werd aan Schaake een tele gram ter hand gesteld om dit naar Tubbergen te brengen. Hij kwam niet terug. Gisteroch tend werd zijn lijk uit het water opgehaald. Er wordt onderzoek in deze zaak gedaan. Maandag is uit het kanaal tusschen Almelo en de Pruisische grens, nabij Almelo opge haald het ltjk van zekeren S., die den vorigen avond, door de duisternis, te water is ge raakt en verdronken. Te Utrecht is gistermorgen uit de Oude- Gracht het lijk opgehaald van den heer v. L., handelaar in oud ijzer, aldaar. Wegens den hoogen waterstand is de dijk langs de Schipbeek bij Markelodoorgebroken eu staan er de landerijen en huizen bijna ge heel onder water. De nieuwbenoemde president der Fransche republiek i.° in Noord-Brabant geen onbekende. De heer Felix Faure, die groothandelaar was te Havre, stond in nauwe relatie met den heer C. L. Bressers, lid der Prov. Staten en leerlooier te Dongen, in wiens woning hij meermalen kwam logeeren en het portret van dezen handelsvriend, zeker thans wel de aan dacht trekt. (2V. v. d. D.) De gemeente-ontvanger L. Smeets te Wes- sem is als zoodanig ontslagen. Hij had eervol ontslag aangevraagd. Uit Weerd meldt men In het naburige Belgische dorp Lommei is de jachtopziener F. Extermans vermoord. Men vond zijn lijk ijselijk verminkt in een boschje, nabij zijn woning. De dader is nog onbekend. Bij eene vechtpartij te Weert heelt de land bouwer Th. H. zooveel messteken in hoofd, rug en zijde bekomen, dat men voor zijn leven vreest. Door de marechaussees wordt naar den dader gezocht. Te Rotterdam deden zich de vorige week weder drie gevallen van pokken voor. 's-Gravenhage. In den opgang naar de publieke tribune van de Tweede Kamer is de volgende kennisgeving aangeplakt ïBezoekers der publieke tribune worden verzocht alvorens de trap te beklimmen, wandelstokken, parapluies en pakjes af te geven en zich boven aan de trap te ontdoen van hunne overjassen". Een schildwacht met getrokken sabel staat aan den voet van de naar boven leidende trap om te waken, dat aan het eerste deel van dit verzoek gevolg wordt gegeven. Het voorportaal bij de tribune is tot kleed kamer ingericht met kapstokken en wordt ook door een vulkachel verwarmd. Naar uit Zieriksee gemeld wordt zijn, uit de bijna 40 sollicitanten naar de veieenigde betrek kingen van stadsmuziekmeester, carillonbespeler, directeur van 't muziekgezelschap »Kunst en Eer", organist van de Nieuwe Keik, waarvan te zamen het salaris ongeveer f 1 000 bedraagt, vier heeien uitgenoodigd, die achtereenvolgens proe ven van hunne bekwaamheid hebben afgelegd, o.l. de heer Van der Griend uit Londen, De Vogel uit Schiedam, Klimmerboom uit Franeker en Richter uit Diesden. Men verwacht binnenkort de benoeming uit dit viertal. Het proces-Joniaux te Antwerpen. Nadat baron Osy, gouverneur der provincie Antwerpen, een onbelangrijke vei klaring had afgelegd, werd Maandagnamiddag het getuigen verhoor vooral belangrijk gemaakt door de vet klaringen aangaande de wijze waarop ten huize van mad. Joniaux weid gespeeld. Terwijl sommigen verklaarden, nooit iets buitengewoons opgemerkt te hebben op die feestjes waar men zonder overdadige weelde werd ontvangen en waar niet grof gespeeld werd, verzekerde kolonel Stoops dat hij op een avond zoowel den heer Joniaux als diens vrouw verdacht heeft van valsch spel, Tusschen get., kolonel Simonis en mr. Van Calstar zou Zaterdag j 1. dienaangaande nog een gesprek gevoerd zijn. Mr. Van Calstar verklaarde toen, zich te herinneren dat de houding van den heer Joniaux bij het spel hem verdacht was voorgekomen. Deze advocaat herinneide zich ook dat het geheele bedrag dat door mad. Joniaux' gasten op éen avond verloren werd, eens 1500 frs. had bedragen. Get. kan echter met zeggen dat de heer Joniaux valsch speelde hij heeft daar geen bewijs voor. De verklaringen der getuigen in de zitting van gistermorgen afgelegd, waren ai even tegen strijdig als zij dit Maandag en de vorige dagen geweest zijn. Weder waren de vragen aan de orde Werd er bij madame Joniaux grof gespeeld? Werd er valsch gespeeld De advocaat De Cavalier bijvoorbeeld zag er nooit iets buiten gewoons, en meent dat beschuldigde eenvoudig gelukkig speelde. Kolonel De Villers de Fourneau verloor ten huize van mad. Joniaux nooit meer dan een zestig fiancs; het hoogste verlies wordt door den heer Evely, een Drusselsch bankier, opgegeven het beliep slechts 200 frs. Een der getuigen echter houdt vol, dat raad. Joniaux ten huize van mad. Neef haren inzet heeft verwisseld. O'.k hieromtrent echter heerscht geen eenstemmigheidvolger.s den kapitein verving beschuldigde een vijffrankstuk door een halven francvolgens mad. Stevens was juist het omgekeerde het geval. Beschuldigde zelf protesteert ten krac! „--te tegen de vertrouw baarheid van den heer Neef, Drie getuigen, waaronder de commissaris van politie Froidville te Spa, hebben gezien dat beschuldigde in het «Cercle des Etrangers" kaarten op haar knieen hield. Zij maakte er echter geen gebruik van. Beschuldigde doet hiertegenover opmerken dat men haar dan toch wel uit het speelhuis gezet zou hebben Uit Londen wordt gemeld, dat te Audley alle pogingen zijn opgegeven em de mijnwerkers, die zich nog in de mijn bevinden, te redden. Op advies der deskundigen werden verdere pogingen gestaakt, daar ook het leven der redders daardoor in ernstig gevaar zou komen. Falb, de bekende weerprofeet, voorspelt aan houdend dooiweder en overstroomingen in de eerstvolgende dagen. Het duizendjarig bestaan van het Hongaarsche koninkrijk zal in i896 o. a. herdacht worden door het uitgeven van jubileum-postzegels. Aanhoudende plasregens hebben in Portugal op verschillende plaatsen ovei stroomingen ver oorzaakt. Sedert 1876 heeft de Taag niet zoo hoog gestaan. 'S-GRAVEKIIAGE23 Januari. Tweede Kamer. Bij het algemeen debat over de ontwerpen ter voorziening in het bestuur van de gemeenten Opsteriand en West-Stel lingwerf bestreden de heeren Borgesius en Pijttersen die ontwerpen als ongemotiveerd en drongen aan bij uitzonderingswetten toe te staan de heffing van opcenten op onge bouwde eigendommen en gedistilleerd. De heer Kuyper zag in de ontwerpen aantasting van de autonomie der gemeenten, aanranding van de vrijheid en het recht der gemeente besturen. De heer De Beaufort (Amsterdam) verdedigde de ontwerpen. De minister van binnenlandsche zaken heeft met ingang van 24 dezer ingetrokken zijne be schikkingen, waarbij het vervoer van herkauwende dieren en vaikens raar liet overige gedeelte des lands verboden is uit een kring, omvattende de prov. Noord-Holland (met uitzondering van de daartoe behoorende eilanden), Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Brabant, Zeeland en een gedeelte van de prov. Gelderland en waarbij het vervoer in een gedeelte van de piovincie Limbuig slechts voorwaardelijk is toegestaan. Bij beschikking van den minister van binnen landsche zaken is bepaald dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en indefiaaie handwerken voor meisjes, voor het jaar 1895 zul len aanvangen op 18 Februari e.k. en dat de commissien, met het afnemen dezer examens be last, zitting zullen houden voor de nuttige handweiken te Bieda, 's-Gra venhage, Utrecht en Groningen voor de fraaie handwerken te Breda, 's-Gra venhage en Groningen. e Tot de gemeenten aldus lezen wij in het Volksblad, orgaan van «Volksonderwijs" wel ker openbare school langzamerhand wordt rleeg- gepompt", behoort ook Woubrugge. De gemeen teraad, wiens meerderheid dit leegpompen vol strekt niet met leede oogen aanziet, kon eemgen tijd geleden wegens het veiminderd aantal leei- lingen weder eens een onderwijzer eervol ontslag; geven met ingang van 1 Januari, en den ge meentenaren deze bezuiniging niet -slechts dank baar te doen beseffen, maar ook in hun zak te doen gevoelen, besloot hij met ingang van 1 Januari de hondenbelasting tot op de heitt te vei minderen Te 's-Gravenhage is thans definitief een fonds opgericht tot ondersteuning van brhoeftigen van hoogen ouderdom, die niet in gestichten van liefdadigheid kunnen woiden opgenomen. Daar H. M. de Koningin-Regentes door het schenken van een eerste bijdrage Haar hooge belangstel ling getoond beeft in deze aanvulling van de be staande armenverzorging, zal de vereeniging den naam van nKoningin-Emmafonds" diagen. De leeftijd voor het ondersteunen der behoef- tigen wordt op 80 jaar gesteld. Zoowel de sta tuten als het bestuur zijn in een Maandag ge houden vergadering vastgesteld.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3