SMSBBOREKflPITML loBasdai ta 13i Fetrnari 1895, Naamlooze Vennootschap een millioen 180,000 - gulden. SPORT. Gemengdi1! Berichten. S t e (1 e 11 j k N i e n w s. ADVERTENTIES. ONDERLINGE te SCHIEDAM. Letteren, Kunst en Wetenschap. Te Zwolle is Donderdag bij de veelading Gerrit Zandkamp, oud 58 jaar, die bezig was om de veewagens schoon te maken, door de locomotief van den personentrein, van Utrecht komende, aangeredenhij werd onmiddellijk Te Arnhem is het Arnhemsche en Velp- sehe Broek een binnenwaard van 750 hec taren, tengevolge van het hooge water in den Rijn geheel ondergeloopen. Door het werken der overlaat te Lobith zijn gisteren eenige honderden bunders bouw en weiland onder Oud-Zevenaar en Herwen en Aerdt diep onder water geloopen. Het water staat thans van dijk tot dijk. De gerechtelijke instructie in zake den moord-Van Laanen, oudejaarsavond te Nijme gen gepleegd, is afgeloopen. Een der verdach ten, Van Tricht, is weer op vrije voeten ge steld, zoodat men klaarblijkelijk alleen Verbeek voor schuldig houdt. De vrouw te Velden, die Zaterdag aan gevallen en verwond werd, is aan de beter- O hand. De dader, die te Roermond in de gevan genis zit, heeft bekend haar aangerand te hebben, met het doel haar van het markt- geld te berooven. In zake het te Yzendijke gebeurde meldt men ons dat de verdachte, die Woensdag werd gearresteerd en gehoord, den avond van denzelfden dag werd vrijgelaten. Ook Donderdagochtend werd iemand uit de buurt van de plaats, waar het treurige tooneel voorviel,gehoord; zonder eenig meerder licht te geven. Tot nogtoe schijnt men nog niets op het spoor te zijn, dat het vermoeden van een misdaad bevestigt. (M. O.) In den goeden ouden tijd, toen de solide geldkisten minder algemeen en de diefstallen vrij wat meer dan tegenwoordig voorkwamen, kostte het onzen zuinigen voorouders heel wat hoofdbrekens eene goede bewaarplaats voor Imnne spaarduiten uit te vinden. Dit blijkt nog zoo nu en dan uit de zonderlinge vindplaatsen van hunne schatten. En niet altijd is het juist in de handen van hunne erfgenamen, dat liet toeval die al te goed bewaarde schatten soms doet vallen. Zoo ook, vertelt men, vond dezer dagen een zekere De Roo te Winsum, terwijl hij bezig was een paar oude, door hem aangekochte schilderijen van de lijsten te ontdoen, achter de eene schilderij eenige oude papieren, welke bij nader onderzoek obiigatiën bleken te zijn, ter waarde van f 40,000. Vlug werd nu de lijst van de tweede schilderij gerukt en hier achter vond hij geldswaardige papieren tot een bedrag va" f92,000. Er ontbreekt nog maar aan, dat de schil derijen straks echte Rembrandts blijken te zijn. (W. Gr. Ct.) Hoog water. Uit Kuilenburg wordt gemeld, dat het water van de rivier de Lek aldaar nog steeds wassende blijftook van den Boven-Rijn wordt nog was gemeld. Te Renkum zijn reeds de lage uiterwaarden overstroomdook de weilanden van het ko ninklijk landgoed nOranje-Nassau-Oord" zijn reeds grootendeels onder water gezet. Wegens de buitengewone breedte der rivier is gisteren de gierpont van de reep moeten genomen worden, en is alle verkeer voor rij- en voertui gen met de Betuwe en Veluwe gestremd. Te Zevenaar is het water zoodanig gewas sen, dat de overtocht aan het Pannerdsche veer niet meer per pont kan plaats hebben en dus voor rijtuigen gestremd is. Thans kan men nog over per roeiboot. Uit Geldermalsem wordt bericht dat de Linge op het oogenblik zoo hoog is, dat alle lage uiterwaarden diep onder water staan. Ylaardingen. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting werd door den heer P. i Kikkert het voorstel gedaan om het plan voor een tweede haven, vroeger door een 5-tal raadsleden ingeleverd, zoo spoedig mogelijk j in behandeling te nemen, daar hij nu den juisten tijd gekomen acht om dat plan uit te voeren. Het voorstel werd in handen gesteld van burgemeester en wethouders. 's-Gravenhnge. Door H. M. de Koningin- Regentes werd de Raad van State in den loop dezer week in eene particuliere audiëntie ont vangen, die l!/j uur duurde en waarbij H. M. zich met den vice-president en ieder der leden eenigen tijd heeft onderhouden. Amsterdam. Woensdag j.l, nam de ge meenteraad een beslissing ten opzichte van een twaalftal reclames van »forensen". Onder die reclames was er ëen van iemand, die gemiddeld vijfmaal per week gedurende twee uur hier verblijft en hier een kantoor heeft. De raad besliste dat deze reclamant niet kan geacht worden bitineu de grenzen der belastbaarheid te vallen, en wees zijne reclame toe. Een andere van de reclamanten, die gedu rende een deel van het dienstjaar geregeld hier vier a vijf uur op zijn kantoor aanwezig was, werd geacht voor dat deel wegens ver blijf terecht te zijn aangeslagen voor het verdere deel van het dienstjaar, waarin hij slechts eenmaal per week hier kantoor hield, werd hij vrijgesteld. De aanslagen der andere reclamanten, die hier geregeld dagelijks ge durende zeven tot elf uur kantoor hielden, werden op grond van hoofd verblijf gehandhaafd. Twee reclamanten werden dus in het gelijk gesteld, waarbij rekening gehouden werd met het feit, dat men bij hen niet komen kon tot het verblijf van drie maanden, door de ge- rneentewet geëischt. De thans behandelde, afgewezen reclames behoorden tot de minst quaestieuse, zoodat eene beslissing van Ged. Staten op deze recla mes van groote beteekenis wordt voor die van de andere forensen, wanneer de beslissing gunstig mocht wezen. Morgen, 27 dezer, zal op het exercitieveld eon wedstrijd plaats hebben tiisschen de S. C. en F. C. Hennes" te Schiedam en sConcordia" te Delft. Te Londen is eene verzameling van uitgaven van de Imitalio Christi van Thomas a Kempis vei kocht, welke eenig mag genjpemd worden. Zij heeft behoord aan een boekenliefhebber. Water ton geheeten, die onlangs is gestorven en telde 1199 verschillende drukken in 40 talen. De ver zameling is verkocht in twee gedeelten elk heeft ongeveer 1800 gulden opgebracht. Deze prijs is belachelijk laag, wanneer men nagaat dat er zes uitgaven bij de collectie waren, die elk op 1800 gulden waren geschat. Deze vei zameling uitgaven van de Imitalio was natuurlijk niet compleet in Frankrijk alleen, zegt de Temps, is de Imitalio meer dan 1500- maal uitgegeven. Een zeer geacht muzikaal criticus schrijft in een der Deensche bladen een'ga zeer waardeerende woorden over het te Kopenhagen gegeven concert door de dames De Jong, Oorver en Snijders, en zegt ten slotte Aardig was 't te hooren, hoe vertrouwd en ons verwant hoe Deensch de zang en voordracht dezer Hollandsche dames klonk. Het proces-Joniaux te Antwerpen. Nadat generaal Desmarets gehoord was, die verklaarde, bij den heer v. d. Kerckhove kort vóór diens dood niets bemerkt te hebben van een minder gunstigen gezondheidstoestand, terwijl hij integendeel meende dat v. d. K. een ijzersterk gestel bezat, werd opnieuw eenigen tijd gebat- teerd over de resultaten, verkiegen door den expert Bogaerts, in wiens woning door den rechter Hayoit een onderzoek was ingesteld. Ver volgens waren de verklaringen der geneesheeren aan do beurt. Dr. Spehl verklaarde Léonie Ablay onder zocht te hebben op last der verzekeringsmaat schappij. Hij vond haar volkomen gezond en was zeer veibaasd op het bericht van haar overlijden. Nog zeide getuige dat brakingen zeer zelden voorkomen bij typheuse koortsen, maar meest altijd bij morphine-vergiftiging. Dr. Rtielle verzekerde, geen oogenblik bij Léonie aan vergiftiging ge.dachl te hebbenhij constateerde een maagaandoening, en mad. Jo- niaux had hem gezegd dat haar zuster onmatig veel gegeten had. Getuige, die vroeger verklaard had dat Léonie te zes uur 's avonds nog zeer helder van geest was, zegt nu het tegeuover- gestehle te 10 uur was zij reeds bewusteloos. Ten aanzien van zijn certificaten van overlijden voor de verzekeringsmaatschappijen zegt get.: »De beschuldiging, tegen mad. Joniaux inge bracht, schenen mij zoo monsterachtig toe, en ik was er zoo door ontroerd, dat ik misschien wat te categorische verklaringen heb afgelegd. Zoo getuige aan lijkopening gedacht heeft, was dat alleen met een wetenschappelijk doel. Ten aanzien van de omstandigheid dat Léonie Ablas den zoogenaamden Fowler-drank had inge nomen, verklaart dr. Philippe nu, die te hebben voorgeschreven omdat zij aan een huidziekte leed. Get. volhardt bij zijn meening dat Léonie aan typhus overleden is. Mile Dufrasne, ziekenverpleegster, vet klaart dat mad. Joniaux somtijds zelve water en melk toe diende aan Léonie. Na het vertrek van den dokter zeide beschuldigde dat men nog een ver pleegster moest laten halen om haar zuster af te leggen. Get. antwoordde »Zij is toch nog nut dood" waarop mad. Joniaux zeide sLaat er maar iemand gaan, zij zal dood zijn, vóór de zuster komt." Somtijds werd Léonie een lavement toege diend, dat dan door de veryleegster en mild. Joniaux gereedgemaakt werd. Een paar malen drong bescii. er bij de verpleegster op aan dat deze een wandeling zou gaan maken in den tuin. Dr. Ruelle herinnert zich niet. Léonie een lavement te hebben voorgeschreven. In de namiddagzitting weiden eenige dienst boden gehooid. Een dezer legde de verklaring af dat mad. Joniaux na het diner, waar ile heer v. d. Kerckhove aanzat, in de keuken hate tevre denheid is komen betuigen en zelve een kop kolfte medenam, omdat de andere meid boven was. Een naaister zegt nog, dat zij, toen Alfred Ablay bezoek bad ontvangen van een heer, mad. Joniaux, die bij het ondei houd tegenwoordig was, hooide zeggen Alfred, pas op, het is de laatste maal dat ik voor u betaal. Uit een verklaring van een bedienaar der be grafenissen volgt nog dat mad., na Afied's dood, gezegd heeft dat men zich moest haasten omdat het lichaam spoedig lot ontbinding zou overgaan. Get. heeft toen doen opmerken dat de toestand van het lichaam volstrekt niet daarop wees. De Times verneemt uit Teheran (Perzie) vree- selijke bijzonderheden aangaande de aardbeving te Koesjan. Na drie minuten stond geen gebouw meer overeind, liet veilles aan levens is ont zettend groot, 600 menschen werden in de moskee verpletterd, evenveel in openbare baden. Van de overlevenden zijn er bij de strenge koude dood gevroren. Er was gebrek aan eten. drinken en geneeskundige hulp. Uit Asknbad zijn Russische dokters te hulp gekomen. Sedei t den 17n houden de schokken niet op. Dinsdag was het 't ergste, en het blijft streng koud. Het opruimen van sneeuw in de vorige week te Bet lijn kostte het Gemeentebestuur 200,000 mark. Op alle spoorwegen in Duitschland wordt met ingang van 1 Mei 1895 de Zondagsrust ingevoeld krachtens het reglement van 8 Mei •1894. Dio Zondagsrust geldt het goederenvervoer en is een uitvloeisel van het ministerieel besluit van 20 Nov. 1893, waarbij Zondagsrust werd verordend op de Pruisische staatspoorwegen. De Duitsche vereeniging voor lijkverbranding gaat steeds vooruit en wint velil onder alle standen der maatschappijvan hoogleeraren tot werklieden zijn reeds leden en vooral dokters, kunstenaars en elecirotechnici zijn zeer talrijk toegetreden. Geheele gezinnen laten zich als lid der vereeniging inschrijven twee en twintig Berlijnsche raadsleden zijn lid. De afdeeling Berlijn telt reeds 1503 leden. In den circus van Hagenbeek, welke thans te Cincinnati voorstellingen geeft, zijn de toe schouwers dezer dagen getuigen geweest van een bloedig tooneel. Juist had een rijderes haar paard bestegen, om «zich te produceeren", zooals de circusterm luidt, toen een voor den uleeuwenrit" afgerichte tijger op het paard toesprong, de rijderes er af wieip en het dier begon te verscheuren. De leden van het circuspersonee! trachtten met zweepslagen liet wilde dier tot loslaten te be wegen. Maar nu viel de tijger op zijn aanvallers aan, velde er een met éan slag op den grond en viel toen weer op het paard aan. Hij verscheurde ook nog een in den circus aanwezigen hond. Eindelijk, na verloop van ongeveer een half uur, werd men, met behulp van twee gedres seerde bloedhonden en twee wolfshonden, die zich met de tanden klemden aan ooren, pooten en keel van den tijger, het wilde dier meester. BURG E R L IJ K F. STAND. Geboren t 23 Jan. Dirkje Engelina, doch ter van J. Stekelenburg en T. W. van Rijn, Hagasiraat. 24. Adriattus Gabriel, zoon van A. N. Arkesteijn en M. C. Waardeloo, Noor dmolenstr aal. Cornelia Gozina, doch ter van H. van Bellen en M. van Wielingen, Piet-H tinstraat. 25. Daniël Johannes Pie- ter, zoon van D. Oranje en S. VI. van Milaan, Nieuwstraat. Catharina, dochter van G. A Kok eu M. Mak, Singel. Voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden onzer geliefde Moeder en Behuwd- moeder, Mejuffrouw JOHANNA CORNELIA HU1JZER, Wed. van den Heer I.EONARDUS THEIJSE, betuigen wij onzen harteüjken dank. Uit aller naam M. I. L. THEIJSE. OP des namiddags ten l'/s ure, In een tier lokalen der VEREËWIGIXG VAN GIST IIA NI) El LA REN te Schiedam. Ponten van behandeling: Vaststelling der Balans. Benoemingen volgens Artt. 16 en 24 der Statuten. Mededeelitigen. Namens het Pestuur, W. A. J. WITTKAMPF, Foorz. A. VAN BUIJSEN, Secr. Opgericht In 1891. Commissarissen: de Ileeren S. A. MAAS, Wethouder der Gemeente en distil lateur; Th. C. MELCHERS, brander en dis tillateur, en Jac. J. G. NOLET, Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken en distillateur. Directeuren: Mr. W. II. JANSEN en J. A. M. JANSEN. De Onderlinge Borgtochtmaatschappij te Schiedam verzekert kosteloos de per sonen die zich voor hare leden tot Borg stellen of hebben gesteld bij de Administratie der Invoerrechten en Accijnzen, en waarborgt hen daardoor tegen alle nadeel, welk uit het stellen van zoodanige borgtochten mocht voortvloeien. HH. Distillateurs en Branders, die wen- schen tot lid te worden aangenomen en Heeren Borgen, die zich wenschen te ver zekeren tegen alle nadeel, kunnen zich te dien einde aanmelden bij de Directie.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3