Binnenlandsche Berichten. gerucht %vil, dat de cadetten der krijgsschool een opstand beramen. Maandagavond werden de woelige betoogin gen der zoogenaamde Jacobijnen hernieuwd. De troepen bleven gedurende den nacht onder de wapenen, doch de politie slaagde er in de menigte te verstrooien, na eenige bot singen en het uitdeelen van eenige won den. Daar echter de Jacobijnen gisteravond met meer actieve vijandelijkheden dreigden, wordt de toestand ernstiger. De oploopen waren eerst gericht tegen het Jornal do Brasü, hetwelk eeu relaas van uitspattingen bevatte tydens de revolutie bedreven. Later richtte het volk zijne vijandigheid tegen de regeering. A F It I K A. By een Zondag te Pretoria gehouden feest maal ter eere van den verjaardag van den Duitschen keizer een toost uitbrengende, zeide president Kruger, dat het oogenblik was gekomen voor de Transvaal om de nauwste betrekkingen aan te knoopen met Duitschland. Hjj vergeleek de Transvaal met een klein kind, dat zich •onder de mogendheden bewoog. Indien dit kind door de eene werd bedreigd, moest het hulp zoeken bij de andere. Hij had een samensmelting pogen te verkrijgen van Engelschen eu burgers, maar die poging werd verijdeld door het onrustig gedrag der Engel schen en hun weigering, deel te nemen aan de verdediging van den staat. Hij achtte zich evenwel gelukkig te kunnen verklaren, dat het Engelsche gouvernement zich altijd vriend schappelijk had getoond jegens de Transvaal. De Timet verneemt uit Kaapstad, dat de Portugeesche troepen aan de Delagoa-Baai weder gereedstaan om de opstandelingen, met medewerking der flotille op de Inconiati, aan te tasten. CHINA. Volgeus de Times zjjn Maandag te Shanghai officieele berichten van Chineesche zijde van 26 dezer ontvangen, behelzende dat de Japan ners tweemaal Wei-Hai-Wei aanvielen. Aan den westkant werden zij op 25 dezer terug geslagen, waarop zij het aan den oostkant beproefden, maar ook daar moesten zij af trekken. Zij wilden vervolgens de forten van Chefoo aanvallen, doch werden hierin ver hinderd door de buitenlandsche vloten. Hetzelfde blad verneemt dat de noodige voorbereidingen zijn getroffen voor de uitgifte eener Chineesche 6 pCts. goudleening tot een bedrag van .1 millioen pd. st., gewaar borgd door de opbrengst der douanerechten in de tractaathavens. JAPAN. De Japansche bevelhebber moet thans zijn plan om Chefoo te bezetten hebben opge geven, en besloten zijn alleen de hoogten rondom die stad te bezetten, teneinde den Chineezen te beletten een uitval te doen in de richting der Japansche stellingen nabij "Wei-Hai-Wei. Generaal Nodzu heeft aan de regeering kennisgegeven dat een Tartaarsch opperhoofd van de giens van Kerin, in Oost-Mandsjoe- rije, zich in het kamp van het tweede leger korps is komen beklagen over de strooptoch ten der Chineezen en 5000 man hulptroepen heeft aangeboden voor den aanval op Mukden. Dit aanbod is afgewezen, maar de Tartaar is schadeloosgesteld voorde reiskosten enuit- genoodigd de Japanners op de hoogte te hou den van de bewegingen der Chineesche troepen. De bevolking der streek nabij Lian Yung heeft den Japanners te Haiehen laten verzoeken hun land zoo spoedig mogeijjk te bezetten. De Japanners hebben de lijken der te Port Arthur gedoode Chineezen met militaire eer bewijzen begraven. AUSTRALIË. De eerste ministers zullen heden te Hobart bijeenkomen om te beraadslagen over federatie, ■vrijhandel tusschen de koloniën onderling, verdediging der koloniën, en de vraag of de koloniën zich zullen aansluiten bij het han- delstractaat tusschen Engeland en Japan. SCHIEDAM, 30 Januari 1895. Met een veel dankbaarder programma dan de vorige maal trad Gemengd Koor" gister avond in de groote zaal der sociëteit ïHar- monie" te Rotterdam op. Deze 26e uitvoering bestond uit s Witte kind" van Karl Kliebert, »Sang an Aegir" van keizer Wilhelm II, finale Lorelei" van Mendelssohn en s Psyche" van Gade. Opgewekt, krachtig en gedragen klonken de koren, terwijl door het kwartet in Wittekind" en door het terzet in sPsyehe" de vereeniging blijk gaf over goede krachten te beschikken. Zijn de drie hoofdnummers geen onbekenden en is het gevoelen omtrent die werken vrijwel eensluidend, de»Sangan Aegir" mag zich niet in een eenstemmig oor deel verheugen. Wat ons betreft, wij be schouwen deze compositie van Duitschiands keizer als een proeve van prijzenswaardige tijdpasseeringde muziek is zeer gemoedelijk geschreven, in den trant van een landliedje, en de „.tvoering er van kan slechts strekken tot bevrediging eener verklaarbare nieuws gierigheid. De solopartijen werden vervuld door mej. Joh. Stuifsand en den heer Paul Haase, deze laatste ter vervanging van den heer Orelio, die zich teruggetrokken had. Dat beiden, ook hier ter stede welbekend, een. uitbundig succes verwierven, zal nauwelijks behoeven te worden geconstateerd; het gedistingeerde, hoog opjubelende sopraangeluid vormde roet de omvangrijke, volle baritonstem een voor treffelijk ensemble, dat bij herhaling daverend applaus uitlokte. Kan de bekwame dirigent, de heerGeorg Rijken, met voldoening op zijn onvermoeide pogingen terugzien, ook de beide pianisten, de heeren C. v. d. Hoek Ostende W.Czn. en Anton Rijken, kweten zich, als naar gewoonte, loffelijk van hunne taak. Een welverdiende onderscheiding viel den heer Haase na afloop ten deel bij monde van den president, den componist Joh, C. Visser, die den weldra naar elders vertrekkenden zanger huldigde om zijn groote verdiensten in 't belang van den kunstzin te Rotterdam, als bewijs waatom hij hem onder luide toe juichingen een lauwerkrans overhandigde. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrydag 1 Februari niet plaats hebben. De minister van binnenl. zaken heeft aan de Eerste Kamer bericht, dat ook hij den toestand van het ethnografisch museum te Leiden onhoudbaar acht. Hij hoopt in staat te zijn een voorstei tot afdoende voorziening bij de staatsbegrooting aan te bieden, De stichting van nieuwe gebouwen voor het museum van natuurlijke historie is in onderzoek en voorbereiding. Met betrekking tot het opnemen in de be stekken van rijkswerken van bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeid geeft de minister van waterstaat aan de Eerste Kamer ais zijn gevoelen te kennen, dat het vaststellen van een loon, zonder dat daarbij rekening zou worden gehouden met de mate van bekwaamheie en bedrevenheid, weinig logisch zou zijn. De commissarissen der Koningin in de provinciën Noord- en Zuid-Holland en de minister van waterstaat, benevens gevolg, hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan Kallantsoog, om den toestand der zeewering aldaar in oogenschouw te nemen. In de St.-Ct. no. 24 worden medegedeeld eenige staten betreffende de Nederlandsche koopvaardijvloot. De staten betreffende de in- en uitklaring zullen later worden opgenomen. Voor Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land werd Maandag de vraag behandeld of de dienst van een vrijwilliger by het reserve kader als broederdienst in aanmerking kan komen tot vrijstelling van den dienst bij de militie. De militieraad had ten aanzien van een loteling te 's-Gravenhage, wiens oudere broeder als vrijwilliger bij het reservekader diende, deze vraag ontkennend beantwoord, o. a. op grond dat de dienst bij het reserve kader slechts als proefneming was ingesteld. Eene beslissing in hooger beroep werd intus- schen wenschelijk geacht, opdat ten deze een algemeene regel zou bestaan. Het lid van Gedeputeerden, dat over deze zaak verslag uitbracht, mr. graaf Van Bylandt, was van meening dat de dienst bij het reservekader kan vallen onder de bij art. 48 der militiewet bedoelde diensten, welke recht op vrijstelling geven, en adviseerde mitsdien om, met ver nietiging der uitspraak van den militieraad, den loteling vrijstelling van militiedienst te verleenen. De uitspraak wordt later medegedeeld. Volgens het ontwerp annexatie-plan tus schen Nieuwer-Amstel en Amsterdam zullen van eerstgenoemde gemeente 25,136 inwoners en 1145 HA grond bij de hoofdstad ge voegd worden, terwijl het aantal kiezers van Nieuwer-Amstel met 1890 verminderd zal worden. Lombok. Aan de Indische bladen, loopende tot 31 December j.l., is het volgende ontleend Generaal Vetter wordt spoedig te Batavia verwacht en zal dus niet naar Europa ver trekken zonder die plaats aan te doen. "Waar het 9e bataljon met zooveel hartelijkheid is ontvangen, zal huldebetoon bij de terugkomst van den opperbevelhebber zeker nietuilblijven. (S--B.) Het hoofdkwartier der Lombok- i.peditie is 31 December per Maetmycker van Ampenan naar Semarang vertrokken, waar de tot afdee- lingscommandant benoemde generaal Segov debarkeert. Van Semarang is de reis naar Batavia. In verband met een verklaring van den minister van koloniën, mr. Bergsma, onlangs in de Eerste Kamer afgelegd, dat hem niets bekend is van het zenden eener expeditie naar Karang-Asem (op Bali) zegt de Java-Bode het volgende: Dat over zulk een expeditie wordt gedacht, voor het geval de regeeiing niet langs anderen weg van Goesti Djilantik gedaan kan krijgen wat zij van hem verlangt, zal de heer Bergsma natuurlijk wel wetenhij zelf zei in de Tweede Kamer, dat ook naar Bali eene expeditie zou gaan, wanneer dit noodig mocht blijken, en noodig zou het zeker zijn, wanneer Goesti Djilantik mocht weigeren aan de eischen der regeering te voldoen. Waar toch de regeering dien man als een verrader beschouwt, kan zij hem, ook tegenover de andere Balische vorsten, niöt ongemoeid laten in Karang-Asem, van welk leenrijk buitendien de positie ge regeld moet worden, nu de leenvorst, de radja van Lombok, die het van ons kreeg, zijn troon heeft verloren. Maar het spreekt wel vanzelf, dat noch de regeering in Indië, noch het opperbestuur in Nederland, zullen bekend maken, dat tot zulk eene expeditie is besloten, voordat alle andere middelen om het doel te bereiken hebben gefaald. Officieele en offi cieuze tegenspraak der loopende geruchten op dit punt zal dus niet anders willen zeggen dan dat de noodzakelijkheid tot het zenden van eene expeditie nog niet bestaat. De secretaris van het Lombok-comité voor Midden-Java verstrekt aan de Locomotie\f volgende mededeelingen Aan de weduwen van de op Lombok ge sneuvelde officieren, en aan de officieren, die wegens bekomen wonden op pensioen gesteld zullen worden, is eene uitkeering aangeboden van f1500 in eens; mocht later blijken, dat door omstandigheden voor sommigen verdere ondersteuning wenschelp is, dan kunnen zy zich daarvoor te allen tijde aanmelden. Ter richtige uitreiking aan de belanghebbenden zijn de daarover handelende brieven, verge zeld van een begeleidend schrijven, aan Z.Exc- den legercommandant toegezonden. Wat de toelagen voor mindere militairen betreft, kan worden medegedeeld, dat te oor- deelen Daar de weinige aanvragen om onder steuning, die binnengekomen zijn, velen zich blijkbaar door zekér gevoel van schaamte hebben laten weerhouden, de aangiften, die toch op alle militaire bureaux verkrijgbaar zijn gesteld, te benutten. Daarom is de mede werking van den legercommandant ook inge roepen om, door tusschenkomst van de ver schillende korpscommandantenopgaven te verkrijgen van de nagelaten weduwen of inlandsche huishoudsters en kinderem van Europeesche, Amlboneesche en inlandsche onderofficieren en minderen, die op Lombok gesneuveld zijn, alsmede van de gewonden, die het leger moeten verlaten. Zoodra die opgaven ontvangen zijn, volgt eene beschik king omtrent den te verleenen onderstand en de beschikbaarstelling der gelden. Het N. v. d. Z). verneemt uit Batavia, dat de agent der Koninklijke Pakketvaart, de heer Hoeck te Bonthain op Zuid-Celebes is vermoord. De Rotterdamsche diergaarde is door aan- koop verrijkt geworden met eene aanzienlijke collectie kostbare dieren, welke als het ware een geheele menagerie uitmaakt, o. a. ee» Chineesche koningstijger, 1 Senegalsche leeuw, 3 Indische panters, 1 Afrikaanscn luipaard, 2 Afrikaansche jachttijgers. benevens tal van zeldzame siervogels. Ook werden ten geschenke ontvangen eenige zeldzame diereu en kost bare planten. Naar de iP". It. Ct. verneemt, heeft zich te Rotterdam een syndicaat gevormd dat zooveel mogelijk gegevens zal trachten te verzamelen, teneinde te overwegen of de stichting van een fabriek van monoiines (nieuwe zetmachines) hier te lande mogelijk is. De stoomtramverbinding van het West- land met Delft schijnt tot stand te zullen komen. Reeds zijn daarvoor opmetingen ge daan. Zondagavond is de beurtschipper Smit, van Piershil op Rotterdam, bij Vlaardingen overboord geslagen en verdronken. Hij laat een vrouw met zeven kinderen achter. Zaterdagavond was de rechercheur van po litie Yan den Doorn aan het commissariaat, op het Alexanderveld te 's-Gravenhage bezig zijn revolver schoon te maken, niet wetende dat er zich nog een scherpe patroon op be vond, toen het wapen afging en de kogel hem naast het rechteroog trof. Door de ge- neesheeren Steijn Parvé en Beukema An- dreae werd de eerste hulp verleeud, doch de kogel was tot de hersenen doorgedrongen en kon niet verwijderd worden. De .verwonde werd spoedig per raderbaar naar het zieken huis vervoerd, waar hij eenige oogenblikken later overleed. Hij laat eene vrouw met negen kinderen achter. By het opnemen der schade door de hooge vloeden toegebracht aan de dijken van den polder Hongerland onder de gemeente Spij- kenisse is gebleken dat die djjken op 23 plaatsen zijn doorgebroken. De dijk langs de rivier is bijna geheel weg en vertoont nog slechts enkele heuveltjes. De polder is thans met eene kolossale ijsbaan overdekt.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2