A°. 1895. Zondag en Maandag 4 Februari. N°. 8718 Eerste Blad. KENNISGEVING. egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Hinnen landsclie Berichten. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal JriKO per pose, door het geheele Rijk Afxanderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. B I' It R 4 |i BOTKRITRA1T 7 O. Advertentieprijsvan 110 gewone regels rre inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Bet lokken van Nedcrlnndsche Werklieden naar Uultschland. Schiedam, 2 Februari 1895. Dat de jonge keizer van Rusland rechtvaar digheid wil betrachten, blijkt reeds uit meer dan éen door hem genomen maatregel, maar dat hij aan zijn onderdanen meer aandeel in de •behandeling der staatszaken zou willen toe slaan, heeft hij beslist ontkennend beantwoord. Dat hebben verscheidene corporatiën uit zyn eigen mond kunnen vernemen. Als naar ge woonte hebben verschillende deputatiën den «aar hun opwachting gemaakt, by gelegenheid ran zijn troonsbestijging en zijn huwelijk. Was den czaar zeker niet onbekend, dat velen groote verwachtingen hadden, en de mee ting koesterden, dat met den jongen monarch «en constitutioneel tijdvak voor Rusland zou aanbreken. Kort en goed heeft de czaar aan •deze verwachtingen een einde gemaakt. Hij heeft veiklaard, autocraat, dat is, alleen- heerscher, te zijn en te zullen blijven. Enkele ■deputatiën hadden de vrijheid genomen, den czaar op het nederigst onder het oog te brengen, dat bij hen de hoop levendig was, dat zijn majesteit naast do stem van de hoog geplaatste» uit het rijk, ook die van de burgerij zou willen liooren, ter bevordering van liet algemeen belangde czaar beeft hun be- duid, dat deze uitingen dwaze droomen waren, Sn wier verwezenlijking in het minst niet noest worden gedacht. Alleen heethoofden en onverstandigen kun nen deze woorden van den czaar tot woede drijven. Gemakkelijk had deze jonge man beloften kunnen afleggenmaar als het op houden daarvan moest aankomen, wat zou er dan van de vervulling dier schoone woorden geworden zjju? Een parlement? De burgemeester van Schiedam Voldoende aan het vei langen der regeeiing: Vestigt bij vooi tduring de aandacht op het vol gende eitract uit de missive van den heei minister tan binnenland®e zaken. d.d. 22 Mei 1890: Herhaaldelijk komt het voor jat Nederland,echt terllieden door berichten in de nieuwsbladen of door hortos uitgezonden agentensoms met verstrekking van reisgeld voor de heem eis, naar Duitschland. ten behoeve tm aiustrieele ondernemingen worden gelokt, terwijl Jij htm aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet jjjniifó kunnen worden Hst is daarom geradendat die werkliedenalvorens tg zulke IcAchiex en voorspiegelingen der agenten af it gaan, of self o/ door lusschenkomst van den bur gmeester hunner woonplaats zich tot den Nederland- sthen consul in de streekwaar die ondernemingen zich betinien, om inlichtingen wenden omtrent de vooruit zichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Voorts deelt hij mede, dat hij bereid is de door fi~mimster" bedoelde tussehenkomst te verleeiien". Schiedam, den ln Februari 1895. De burgemeester van Scltiedam, VERSTEEG. Turkije permitteerde zich eenmaal, er éen te scheppen; zelfs Egypte volgde den stroom; maar door het bezitten van den parlemen tairen regeeringsvorm, worden in een volk zekere hoedanigheden verondersteld, die nu juist niet voor liet gi ij pen liggen. Als de Russische czaar op de hoogte blijft van de dagelijks verschijnende liieraluur op het gebied der politiek, dan moet het hem Wonderlijk te moede worden. Daar is België een Kamer van afgevaardigden, door het algemeen stemrecht uitverkoren, levert too- neelen op, die van de grootste verachting voor de parlementaire zeden en gebruiken getuigen. Den voorzitter, den heer Ue Lants- lieere, n zijn hoedanigheid als zoodanig door ieder geacht, wordt het door de volksverte genwoordigers onmogelijk gemaakt, zijn gezag te handhaven. De presidiale hamer begon zyn uitwerking te missen, en de lieer De Lants- heere was zoo verstandig, dien hamer voor goed neer te leggen, en zich met de plaats .van. eenvoudig afgevaardigde te vergenoegen. Alle pogingen, aangewend om hem op zijn besluit te doen terugkomen, zyn vruchteloos gebleven. Zelfs zij, die er de meeste aanleiding toe hebben gegeven, boden hem hun veront schuldigingen aan, maar de oude heer had er genoeg van. Aan zijn opvolger, den heer Beernaert, vroeger minister, de moeilijke laak, de orde onder de veel-en luidsprekende leden te hand haven. Benijdenswaardig is die taak zeker niet. En dan Frankrijk Levert dit misschien het aanschouwelijk beeld van een volksver- gadeiing, bijeen om de waarachtige belan gen des volks te behartigen, en eigen grieven, eigen wrevel, eigen haat op den achtergrond te dringen? Eindelijk, na de piesidentscrisis heeft de republiek weer een ministerie, dat echter eerst na veel mislukte proeven van kabinetsvorming is samengesteld. Het heeft tot eersten minister den heer Ribot, een zeer bekend politicus en meermalen vroeger minis ter. Hij behoort niet tot de vooruitsti evenden, veeleer kan bij tot de conservatie®benden worden gerekend. Toen de Panama-kwestie de gemoederen beroerde, trad hij op als minister-president en minister van binnen- landselie zaken. Na vijf maanden luimde hij zijn zetel. Hoe lang zal zijn ministerieel leven nu duren? Het ministerie heeft het nieuwe tijdvak ingewijd met aan de Kamer van afge vaardigden een ruime amnestie of vergiffenis voor te stelien voor allerlei politieke mis drijven. Als gevolg daarvan kan de bekende Henri Rocliefort, die in ballingschap leefde, maar in zijn blad IIntranskeant, de on verzoenlijke haat en tweedracht bleef stoken, naar Frankrijk terugkeeren. Of hij de hem bewezeu gunst waardeert In zijn blad noemt bij de amnestie een vertraagde erkenning van een der ergste rechterlijke dwalingen dezer eeuw. Van dezen dankbaren zoon kan Frankrijk nog pleizier hebben. Dan heeft Frankrijk deze week den laat stee zijner maarschalken verloren. Deze schepping van het keizerrijk heeft thans uit gediend. De thans overledene was maarschalk Camobert, die in hoogen ouderdom overleden is. Ruim veertig jaar geleden was hij een tijdlang aanvoeider van het Fransche leger in de Kl im, doch daar hij het niet best met de Engelsche bondgenooten vinden kon, stond hij liet bevelhebberschap aan den uit Algerié bekenden generaal Pélissier af. Ook in den Frensch-Duitsclien oorlog onderscheidde hij zich, o. a. bij Sainl-Privat, hetgeen de Duit- sche keizer in een schrijven aan de familie van den overledene volmondig heeft erkend. Welnu, aan dezen overledene wenschte de regeering een waardige hulde te bewijzen, door hem op staatskosten een plechtige be grafenis te verschaffendoch daar met der- ge'-ijke plechtigheid een twintigduizend francs kosten gepaard gaan, moet de regeering bij _!'>er en Senaat aankloppen, om die som te verkrijgen. En bij die gelegenheid nu barstte een storm in de Fransche Kamer los. Men herinnerde zich, dat Canrobertop 2 December 1851 't geheugen der menschen is op sommige punten uitstekend dat Canrobert toen medeplichtig is geweest aan den staats greep van den latereri Napoleon III. Hem, den medeplichtige aan die snoode aanranding van de vrijheden des volks, was men niets schuldigwaarom hem op staatskosten begra ven. Er ontspon zicli een debat, waarbij men elkander allerlei liefelijkheden naar het hoofd wierp. De naam Basaine werd in liet debat ge mengd als van een maarschalk, die door een krijgsraad wegens zijn houding bij Sedan ter dood werd veioordeeld. De naam Boulanger werd gehoord; men brulde, men schold, tot liet einde was: de aanneming van het voor stel met groote meerderheid. In den Senaat waren drie en twintig leden tegen het voor stel; alzoo woidt op 2 Februari de laatste maarschalk van Frankrijk met militaire eer begraven. Met hem sluit een merkwaardig brok van Frankrijke geschiedenis af. Sebas- topol en Suint-Privat, overwinning en neder laag, de maarschalk Canrobert heeft de glorie van het eene, de smart van het andere ge smaakt en geleden. Griekenland, met zijn wanhopig slechten staat der financiën, komt nog maar niet tot rust. liet heeft wel een nieuw ministerie, dat naar den formeerder den naam van Delyanni draagt, maar daarmede is de toestand niet verbeterd. Krediet heeft het eenmaal met zooveel geestdrift begroete koninkrijk niet. Er is een massa geld eigenlijk verknoeid. Met een zekeren grootheidswaanzin heeft het rijk zich een vloot gebouwd, waarvan de kosten ver boven de finaneieele krachten des volks zijn gegaan. Het woord «verhoogde belastingen'' alleen is reeds genoeg om het volk woedend te maken. Wat beteekent liet, dat men thans in de dagbladen leest het nieuwe ministerie vindt algemeen instem ming De tallooze Griekselie ministerien en dito Kamers van afgevaardigden zijn niet ;n staat den toestand te bezweren. Gelukkig, dat liet volk het vertrouwen in zijn koning niet verliest. Er heeft aan de opvoeding van liet Grieksehe volk iets ontbroken; daaiom heeft de parlementaire regeering er weinig of geen nut gesticht. Met zulke voorbeelden voor oogen is hpt van den Russischen keizer goed gezien, dnt hij tegen geavanceerde meeuingen een flinke houding aanneemt. SCHIEDAM, 2 Februari 18115. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 5 Februari 1895, des namiddags ten ly4 ure. Te behandelen onderwerpen do. Vaststelling der notulen van de ver gadering van 22 Januari j.l. 2o, Ingekomen siukken. 3o. Rekening Kamer van koophandel en fabrieken over 189-4. 4o. Rekening over 1894 der commissie van beheer der fondsen van de vernietigde gilden. 5o. Voorstel tot wijziging van art. 26 der verordening op de heffing der plaatselijke directe belasting naar het inkomen. 6o. Voorstel tot nadere regeling der jaar wedde van den adjunct-commies aan deafd. comptabiliteit ter gem.-secretarie. En verdere voorstellen en mededeelingen. Dat de ie Februari, den dag waarop de heer G. F. Penning, directeur van het post kantoor alhier, voor 40 jaar als surnumerair in dienst der posterijen trad, niet onopge merkt zou voorbijgaan, liet zich verwachten. Reeds vroeg in den morgen wapperde dan ook de vaderlandsche driekleur van het post kantoor. Het kantoor-personeel, welks sympathie de heer Penning door zijn aangenamen om gang en humane bejegening had weten te verwerven, had zich beijverd de/en dag voor hem tot een feestdag te «aken. Te halfnegen met zijne vrouw en dochter ten kantore ge- noodigd, waar zijn zetel met groen was ver sierd, werd de jubilaris opgewacht door het personeel, dat zich daar zooveel mogelijk ver- eenigd had. Bij liet binnentreden werd de jubi laris toegesprok en door den ondei -directeur, den heer Joh. Goedkoop, die ui korte trekken zijne verdiensten voor de posterijen en de groote toe wijding voor zijne betrekking in herinnering bracht, daarbij dankbaar gedenkende zijne goede eigenschappen jegens zyne onderge schikten. Hij wenschte hem geluk met liet

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1