GRIEKENLAND. gü r Binnenlandse lie BeHcïiteiu ïbeterd, dat het aantal misdrijven verleden jaar lager was geweest dan in eenig sedert 1837. Hij beloofde voor de volgende zitting een nieuwe landwet. Eigen beheer bleef hij voor en na het beste bestuur voor Ierland achten. Bij de regeering is een voorstel in onder zoek om in 1901 te Londen eene wereld tentoonstelling te houden. NOORWEGEN. Het aftreden van het ministerie, waarvan de telegraaf reeds melding maakte, komt niet onverwacht. Bij de laatste Storthingver- kiezingen in November 1894 heeft het con servatieve ministerie-Stang niet de gehoopte meerderheid gekregen. Wel slonk de radicale meerderheid toen van 14 tot 4 stemmen, maar de conservatieven bleven in de minder heid en men verwachtte, dat het ministerie in het begin van dit jaar, voordat het nieuwe Storthing bijeenkwam, zou aftreden. Naar alle waarschijnlijkheid zal nu een radicaal de opdracht krijgen een nieuw kabi- aet te vormen. O O S T E N R IJ ü-ll ONGARIJE. In den Bo'neemschen Landdag is een voor stel tot oprichting van een hooggerechtshof voor de landen der Boheemsche kroon, even als een voorstel om het onderwijs in de Rus sische taal op de middelbare scholen ver plichtend te stellen, verworpen. Voorts heeft de Landdag, op voorstel van den gouverneur, een voorstel verworpen van een jong-Czechisch afgevaardigde om de wet op de ministerieeie verantwoordelijkheid ook vau toepassing te doen zijn op den gouver neur van Boliemen, ITALIË. De radicale partij is met het oog op de verkiezingen ijverig bezig, terwijl de regee- ringsgezinden vrij onverschillig zijn. Het wordt bevestigd, dat Crispi zich niet te Palermo candidaat stellen zal, maar te Rome. Twee bataljons, ter sterkte van '1268 offi cieren en soldaten, zijn Donderdagavond uit Rome naar Napels vertrokken, om aldaar met bestemming naar Massowah te worden ingescheept. SPANJE. Pe Kamer van afgevaardigden heeft twee zittingen besteed aan de schandalen betref fende de hertogdommen Monteleon en Terra- nuova. Graat Xiquena hield zijne beweringen staande. Graaf San Bernardo deelde mede, dat zijne eclitgenoote 30,000 pesetas heeft be taald aan rechten voor de schatkist en slechts 3265 pesetas aan den agent, die het hertog dom van Monteleon bezorgde. Op bevel van den minister van justitie hebben de proc.-gen. en een civiele rechter de personen, welke door graaf Xiquena waren aangewezen, verhoord, doch tot dusver zonder resultaat. Bij de zaak zijn verschillende hooggeplaatste personen en «Wonen de feeën te Amsterdam?" vroeg Cesina, nog altijd met een spottend lachje om den mond. Attilio zag het niet. «Zijne dochter vroeg hij al verder, zonder een oogenbiik de jongedame, eene schoone Idondine uit het noorden, uit het oog te ver liezen. «Neen, ik geloof zijne nicht, tenminste eene bloedverwant. Zij is eerst kort te Napels en komt uit Duitschland, waar zij opgevoed is. Zij is, zooveel ik weet, eene wees. Ik heb haar eeriige dagen geleden bij eene avondvisite aan het paleis Toreno even ontmoet." «Hoe schoon, hoe blank, hoe vo! gratie: Ziet zij er niet uit als eene fee?" j't Is zonder twijfel eene schoonheid van den eersten rang en wekt hier in het zuiden vooral veel belangstelling, dank zij hare blanke huid en haar lichtblond haar, zoozeer onderscheiden van onze bruine tint en zwarte haren. «Rij toch niet zoo snelriep Attilio den koetsier tos. ambtenaren van het ministerie van justitie betrokken, behalve nog de agent, die de titels bezorgde en ambtenaar is van het ministerie van biunenlandsche zaken. De opperste leger- en marine-krijgsraad is bijeengekomen om summier vonnis te veilen over generaal Fuentes. In de Kamerzitting deelde de minister van oorlog, op eene vraag van den heer Canovas, mede, dat de minister van buitenlandsche zaken naar Tanger heeft geseind dat het voorgevallene met generaal Fuentes een op zich zelf staand feit was, waartegen het gnn- sche volk en de regeering protesteerden. Hij telegrafeerde zulks ook aan de andere mogend heden, teneinde eene verkeerde uitlegging te voorkomen. 8 E R T 1 E. Uit Belgrado wordt gemeld dat alle staats lieden, die door koning Alexander voor zijn vertrek naar Parijs werden geraadpleegd, hem verklaard hebb°n dat het volstrekt noodzakelijk is dat de ex-koning Milan zoo lang mogelijk buiten liet land blijve. B O L G A R IJ E. Uit Sofia wordt gemeld, dat de enquête commissie uit de Sobranje heeft gelast dat beslag zou worden gelegd op de onroerende goederen van den ex-minister-president StamboulofT en dat de bevoegde overheid dat bevel heeft ten uitvoer gelegd. Het verhaal, dat er vroeger sprake is geweest van eene arrestatie van Stambouloff, als verdacht van medeplichtigheid aan den moord op den minister BeltchefT, moet slechts een verzinsel zijn geweest van de Svohoda. De onlusten die in Athene hebben plaats gehad, vonden hun aanleiding in de belasting- j voorsteller, der regeering, welke voor de hoofdstad hoogst bezwaiend worden geacht. Zij kwamen hierop neder, dat de plaatselijke j accijnzen zouden worden opgeheven en dat het rijK de gemeenten zou schadeloosstellen door de invoerrechten op graan met 50 pCt., die op andere artikelen met 2v» pCt. te verhoogen en de grondbelasting 20 pCt. te verzwaren. Voor de meeste Grieksche ge meenten was die luil voordeelig, omdat zij bijna uitsluitend granen uit den omtrek ge bruiken en van de grondbelasting een groot aantal perceelen zelfs van niet zeer geringe J huurwaarde zijn vrijgesteld. De last zou dus hoofdzakelijk neerkomen op Athene en enkele andere groote stedendie veel ingevoerd graan noodig hebben en waar de huizen zwaarder belast zouden worden. Bovendien woog het aandeel dat de hoofdstad in de opbrengst der verhoogde heffingen zou krij - j gen niet op tegen de elk jaar stijgende som j uit de accijnzen. Vermoedelijk zullen nu de belastingvoorstellen worden gewijzigd. T R K IJ E. Eindelijk schijnt de Porte te ltebben beslo- «Mag ik dan dat wonder niet een-; aanschou wen vroeg Cesina nieuwsgierig. Zij scheen liet den iieeien een beetje euvel te duiden, dat in haar bijzijn eene vreemdeling zoo boog geprezen werd. «Haar rijtuig komt nader!" zeide Attilio, die zich steeds meer opwond. «Groet haar, Emilio Gij moet mij aan haar voorstellen, hoort «Maar toch niet hief op het Korso?Gemoet eene betere gelegenheid afwachten. Misschien hedenavond in den schouwburg." Werkelijk naderde langzaam het rijtuig van den heer De Vries en reed op een kleinen afstand dat van de jongelieden voorbij. Graaf Tozzo groette, terstond vloog ook Attilio de hoed van het hoofd en zijne blikken verslonden als het ware het beeldschoone meisje. Zij scheen er iets van te bespeuren en boog met een beveiligen groet het hoofd, als om een glimlachje, dat om hare roode lippen speelde, te verbergen. Ook de heer De Viies en Cesina wisselden over en weer een hoofdknik. ten, op te treden tegen den beruchten gouver neur van Monastir (Meeedonië) Faik Pacha. De sedert langen tijd tegen hem ingebrachte klachten zuilen worden onderzocht Het zou zeker in het belang der regeering zijn, dat zij begint met dezen hoogen ambtenaar, die het type is van den oud-Turkschen Vali, af te zetten. Zijn zonden-register is verbazend groot. Hij gold in de westelijke gedeelten van het Balkanschiereiland algemeen voor een geheim bondgenoot van den beruchten roo- verhoofdman Serfet. Wanneer slechts een honderdste gedeelte van wat deze gouverneur op zijn geweten heeft, bij de hooge regeering te Ivoristantinopel bekend was, dan zou hij reeds sedert lang verblijf houden in de zoogenaamde »hel" van Arabië, Taïf. Overeenkomstig het advies der commissie tot onderzoek der Armenische gruwelen is Tasjiu Pasja, de Vali van Bitlis, in zijn ambt geschorst en wordt zijne betrekking tijdelijk waargenomen door Eumer Bey, lid van de Armenische commissie, thans te Sasoen. AMERIKA. Naar men zegt is het geschil tusschen Mexico en Guatemala bijgelegd. Guatemala doet afstand van het grondgebied waarover de kwestie liep, terwijl de vraag of Mexico hiervoor eens schadevergoeding zal te betalen hebben, door scheidsrechterlijke beslissing zal worden uitgemaakt. De nieuwe Argentijnsche president, Uri- buru, heeft verklaard niet voornemens te wezen zijn toestemming te geven lot eene nieuwe leening of uitgifte van papieren geld. Een telegram uit Colon spreekt van een gevecht tusschen Columbiaansche regeerfijgs- troepen en insurgenten te Bogota. De strijd was zwaar en 200 dooden zijn gevallen. De president, die zelf de regeeringstroepen aan voerde, bleef overwinnaar. De Canadeesclie minister van financiën, Foster, heeft in eene redevoering te Listowel verklaard, dat hij persoonlijk de aanhechting van Nevv-Foundland aan Canada gaarne zou zien. Men neemt aan, dat die uiting de stem ming van de Canadeesehe regeering ten op zichte van deze kwestie weergeeft. CHINA. Uit Chefoo wordt gemeld dat de Japanners zich Woensdag na een tweedaagschen strijd hebben meester gemaakt van Wei-Ilai-Wei. De Chineesche troepen namen de vlucht. De verliezen der Chineezeu bedragen 2000 man. Liu Kungtar, een eiland waar zich tal van forten en rijks werkplaatsen bevinden, is nog in handen der Chineezen. Al de Europeesche kolonisten te Wei-Hai-Wei zijn goed en -vel ontkomen. Blijkens een officieel bericht uitKaiphing zijn de Chineesche strijdkrachten te Nevv- cliwang met 20,000 man versterkt. JAPAN. Uit Jokobama wordt gemeld Toen de rijtuigen vlak nevens elkander waren, vroeg graaf Tozzo«Zullen wij u hedenavond terugzien, mijnheer Da Vries?" en hij reikte hem de hand. «In San Carlo?" vroeg de heer De Vries. «Ja. Komt gij daar ook?" - «Zeker." «Tot weerziens dan 1" Het rijtuig van den heer De Vries reed door en Attilio staarde het na, geheel in de aan schouwing van zijne hemelsche verschijning verzonken. Hij liad misschien verwacht, dat de jongedame nog eens zou omzien, maar in die verwachting werd hij bedrogen en Alliiio begon teleurgesteld aan zijn knevel te draaien. Cesina sloeg hem van ter zijde gade en glimlachte. «Ge staat daar op eens in vuur, Attilio," plaagde zij. «Cesina," zeide hij op een toon van diep en innig gevoel, «houdt gij van mij «Hebt gij reden daaraan te twijfelen, Attilio?" Hij schikte nader en sprak: «Welnu, gindscb Het tweede legerkorps en de vloot hebben den 30n Januari in den loop van den moro-ea Wei-Hai-Wei aangevallen. In den avond had den de Japanners alle landforten in hun bezit. De forten op de eilanden en de Chineesche vloot boden nog tegenstand. De Japanners beheerschen den mond der baai aan den oost- en aan den westkant. Het Huis van afgevaardigden heeft Don derdag met algemeene stemmen eene resolutie aangenomen, waarbij alle voor den oorlog noodige uitgaven bewilligd worden, ongeacht het tijdstip of het bedrag. Uit Hiroshima wordt gemeld dat de Chi neesche gezanten gisteren door den eersten minister, graaf Ito, op audiëntie geweest zijn. AUSTRALIË. De Woensdag te Hobart geopende confe rentie van eerste ministers der koloniën heeft met algemeene stemmen eene motie aangenomen, de verklaring inhoudende dat de vorming van een statenbond de voor naamste en dringendste aangelegenheid is der Australische staatkunde. EERSTE KAME i DER STATEN-GENERAAL- Zitting van 1 'Februari, In deze vergadering werd de beraadslaging over de staatsbegrooting voortgezet, allereerst over het hoofdstuk justitie. De heer Kist be toogde uitvoerig de dringende noodzakelijk heid eener wettelijke regeling van het politie wezen, zóo dat deze tak van dienst rijkszaak worde, ter vervanging van de tegenwoordige tweeslachtige organisatie van gemeente- en rijkspolitie. De heer Melvil van Lijnden besprak de wen- schelijklieid van verhooging van den straf baren leeftijd van kinderen en als uitvloeisel daarvan de correctie van kinderen en het- aansprakelijk stellen der ouders voor de mis drijven hunner jonge kinderen. In verband hiermede bracht hij en ook de heer Vlielander Hein het vraagstuk der ontzetting uit de ouderlijke macht, in verband met het toezicht op verwaarloosde kinderen, onder de aandacht der regeering. Beiden bespraken de bezetting der Haagsche rechtbank in den zin van uit breiding van het personeel, met het oog op het toenemend aantal zaken, waaronder die betreffende de handels- en fabrieksmerken. I)e personeel vermeerdering met éen rechter achtte mr. Vlielander Iiein onvoldoende. De rechtbanken zouden reeds van veel werk worden ontlast door uitbreiding van de be voegdheden der kantonrechters, en de kosten wegens uitbreiding zijn te com penseeren door vermindering van het personeel der gerechts hoven en uin den Hoogen Raad. De heer Vening' Meinesz bestreed de oplos sing van de gemeentepolitie in de rijkspolitie- en kwam op tegen het steeds dienstbaar maken van de plaatselijke politie aan het rijksgezag. De minister van justitie erkende de Wen- schelijkheid van herziening onzer gebrekkige burgerlijke wetgeving, een werk dat succes sievelijk wordt ter hand genomen. Ten aan zien der wenschelijke politie-regeling sloot hij zich aan bij den heer Meinesz. Met be- rijtuig voert mijn geluk. Begrijpt gij nu, wat ik bedoel »Ik geloof van ja. Ik moet u helpen om bet te grijpen, niet waar?" »Ja," klonk het bevend antwoord. De jnngs man geheel gevoel, zoo opgewonden als Cesina hem nog nooit gezien had. Zij drukte hem de hand. Zij spotte niet meer, maar gevoelde met hem, dat deze ontmoeting gevolgen zou en moest hebben. Spoedig hierna reed wen terug en toen men het Palazzo dei Tibaldi weder bereikt had, nam graaf Tozzo afscheid. Attilio drukte hem nog eens op het hart niet te laat in den schouwburg te zijn. Toen Cesina hem de hand reikte, sprak zij zacht: «Gij vergeet niet, watgij mij beloofd hebt?' «Gij kunt op mij staat maken, wellicht heden avond nog, waarde hertogin." Hij vertrok en Cesina en haar broeder be klommen de breede marmeren trap van bet oude paleis. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6