A0. 1895. N°. 8719 Timede Blad. Woensdag 6 'ebruar Negenenveertigst© Jaargan®. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Hinnenlandsche Berichten. Koloniën. UITGEVER: J. ODÉ. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.86. franco per pose, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. RVREAVt BOTGRiTltlAT 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels mtt inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EERSTE KAM K i DLR STATEN-GENERA.AL. Zitting van 2 Februari. Staatsbegrooting. Binnenlandsche zaken. De heer Melvil van Lijnden had grieven tegen het koninklijk besluit van 24 December j.L, waar door geen subsidie krijgen bijzondere scholen, beantwoordende aan alle wettelijke eischen en welker leerlingen-aantal is geklommen, niette genstaande zij reeds subsidie genoten. De vorige minister was ten opzichte dier scholen vrijgevi ger. Spreker drong aan om door een kleine wij ziging aan de klachten te gemoet te kornen. De heer Bultman vroeg spoediger terugbeta ling aan de gemeenten van voorschotten voor onteigening bij besmettelijke ziekten en ruimer publiciteit voor regeeringsberichten omtrent vee- riekten. Hij waarschuwde tegen inmenging van de rijksveeartsen in het landbouwbedrijf en be treurde, dat de maatregelen van dezen minister tegen het mond- en klauwzeer niet zoo krachtig waren als die, welke zijn ambtsvoorganger, ter verkrijging eener spoedige heropening der Duit- sche grenzen voor het vee, nam. De heer Stork betoogde het belang van ver betering van het technische onderwijs aan de Polytechnische School in den zin eener meer practische vorming. De heer Van Weideren Rengers drong aan op billijker regeling van de bijdragen voor normaal lessen aan hoofden van scholen. Da heer Engeiberts vroeg gelijkstelling van het bijzonder hooger onderwijs met het open bare, bijv. door stibsidieering van de particuliere boogescholen of de invoering van een staats examen voor ambten. De heer Alberda van Ekenstein acht gezonden steun van landbouw en veestapel regeeringsplicht landbouwonderwijs noodig op de herhalings scholen en verzocht gelijke behandeling op de kweekscholen van ouderwijzers en onderwijze ressen ten aanzien van het ontvangen van toe lagen. Spreker verdedigde hierbij de rechten der trouw, waarvoor hij een kampioen hoopt te vin den in dezen minister, en wil ten opzichte van den geest onder tie openbare onderwijzers, het geheele korps niet aansprakelijk stellen voor enkeier afdwalingen, die het schooltoezicht straft en waartegen de plaatselijke besturen waken. De heer Van Lier bepleitte pensioen-toeken ning aan leeraren bij onverplichte gymnasia. De minister hernieuwde zijn belangstelling 'oor landbouwzaken, waarvan reeds verschil lende maatregelen getuigen, o. a. de voorge nomen reorganisatie van land- en tuinbouw* onderwijs. Rijkssubsidie voor het rundvee-stamboek is onnoodig na den particulieren steun krachtige! maatregelen zouden ntond- en klauwzeer niet hebben onderdrukt. "et nlmakingvsysteem ging hem le ver en andere landbouwdeskundigen keurden zijn ge dragslijn goed. Zijn stelsel is afmaking in het begin, doch overigens het vee te laten doorzieken. De minister constateerde dat nog veel aan de gebouwen voor honger onderwijs besteed moet worden. Het onderzoek naar een nieuw museum voor natuurlijke historie te Leiden van de heereo De Jong en Leemans heeft geleid tot een een voudiger plan, dat echter b>cli 1 millioen zal kosten. Aanstelling van vrouwelijke verpleegsters in het academisch zinkenhuis wordt overwogen. Even eens om gunstiger voorwaarden te maken, waar door vrouwelijke onderwijzers ook beurzen kun nen verkrijgen. Wat den subsidiën voor bijzondere scholen be treft, handhaaft dn minister het genomen besluit dat op de wet is gegrond. Zoowel bij uitbrei ding der bestaande als bij nieuwe scholen dient de wettelijke eisch gehandhaafd te worden. Aan den heer Wertheim verzekerde de minis ter, dat hij enkel het oog had op onderwijzers buiten de school. Op de school geldt art. 33 der schoolwet en hij zal dat artikel toepassen naar zijn geest. De heereo Wertheim en Pijnacker Hordijk namen hiervan akte, terwijl laatstgenoemde constateerde dat dus de sociaal-democratische onderwijzers niet zullen toegelaten worden ont op te zetten tot anti-christelijke beginselen en verstoring der maatschappelijke orde. De minister hield vol dat hij alleen beoogde te zeggen dat de richting van den onderwijzer zeketen invloed op den geest van het onderwijs moet oefenen, maar dat art. 03 zal toegepast worden. De heer Pijnacker Hordijk constateerde, dat de Kamer niet wil, dat sociaal democratische onderwijzers hun geest zullen laten schijnen op het ouderwijs. De minister wees op het beginsel van gelijk heid voor de wet. Wat men voor de sociaal democratische onderwijzers eischt, moet men ouk verlangen voor de kerkgenootschappelijke. Hij hoopt dat art. 33, derde lid, zonder toe passing zal blijven. Hoofdstuk V is hierop aangenomen. Hoofdstuk marine gaf aanleiding tot beschou wingen van den heer Van Alphen over het type 1 der kruisers. Hij vroeg nadere inlichtingen over het beweerde gemis aan samenwetking tusscben de marine en het leger op Lombok. De minister had de tapporten nog niet ont vangen. Hoofdstuk VI werd hierop aangenomen. Maandag te 11 uur is het vervolg der begroo ting aan de orde. Zitting van 4 Februari. De siaatsbpgrooting hield ook heden de niet voltnllige Gamer bezig. De heer J. Prins maakte zich tot tolk van de vele klachten tegen de samenstelling van de coutuiissiën van aanslag voor de bedrijfsbelasting, thiitis samengesteld uit personen, die dikwijls concut renten zijn van den aangever, waardoor de geheimhouding gevaar loopt. Een commissie enkel uit ambtenaren ware nog verkieslijker. In allen geval juichte spreker de toegezegde eenvou diger inrichting der beschrijvingsbiljetten toe. De beer Fokker betoogde de billijkheid van bet belasten van vreemde grondbezitters tegen over de perequatie der grondbelasting en de ver mindering der mutatierechten, die hun ten goede komt, en vroeg statistieken van de vermogens belasting en de ambtenaarspensioenen. De minister van financiën zeide dat de aan- geslagenen in de bedrijfsbelasting gerechtigd zijn den voorzitter-ambtenaar der aanslagcom missie vertrouwelijk, buiten zijn concurrenten om in te lichten. Bij de uitvoering der wet en bij benoeming der commission zal bij de bezwaren overwegen en tevens nagaan of het aanslagsys- teem is te handhaven. Onderzocht zal worden of het overgangsrecht voor vreemde grondbezit ters verhoogd moet worden. De statistieken zal hij trachten te geven. Hoofdstuk financiën en onvoorziene uitgaven -tierden aangenomen. Volgden de militaire uitgaven. Bezwaren van een heer Rahusen tegen het vestingsteisel en tegen het kleine plan voor de stelling van Amster dam dat de duinen, Haarlem en de waterleiding onbeschermd laat, waarom hij zou tegenstem men. De heer Wertheim verdedigde daarentegen het voortzetten van het kleine plan, in afwach ting van het maken van de groote stelling als laatste rëduit. De minister van oorlog stelde het kleine plan voor als een voorbereiding van het definitieve en het zal einde 1895 voltooid zijn. Eigenlijk werkt men reeds aan de groole stelling. Da oplossing van de drinkwatervoorziening verwacht hij van de staatscommissie voor dat vraagstuk. De aansluiting van de stelling aan zee wil ook de minister. Hij rekent op zelfver dediging, niet op bondgenouten. Doch tegenover den heer Rahusen houdt hij de groote waarde eener kleine stelling staande. De vestingbegrooting werd aangenomen met 30 tegen 3 stemmen, die van de heeren Breu- ning, Rahusen en Fokker. Bij hoofdstuk oorlog verklaarde de heer Schim- melpenninck van der Oye den minister te willen steunen en dankbaar te zijn dat hij zijn loyale oppositie tegen zijn voorganger kon staken. Maar desniettemin acht hij zich verplicht telkens te herhalen, dat onze levende strijdkrachten niet in orde zijn, ofschoon zij meer en meer het zwaarte punt onzer verdediging worden. De heer Wertheim juicht zeer toe het reserve kader, waarin hij een pêpinière ziet voor een goed Nederlandse!) leger, een aankweeking van intelli gente soldaten. De minister van oorlog, dankbaar voor den steun van den heer Schimmelpenninck van der Oye, eikent dat de levende strijdkrachten te wenschen overlaten, maar zal ernstig blijven streven naar verbetering en tevens naar bezui niging, mnar op eenmaal het budget met mil- lioenen te verminderen is onmogelijk. De proef met het reservekader is zeer gunstig. Reeds heb ben 74 adspïranten zich voor 6 jaar verbonden. Hoofdstuk oorlog is aangenomen. Bij het hoofdstuk waterstaat kwam de heer Van Nispen tot Pannerden op tegen de onbillijke bejegening van eigenaren van gtonden langs den spoorweg ApeldoornDeventerAlmelo. Spreker drong aan aan op verbetering van den IJsel en wijziging der wet op de rijkspostspaarbank. De heer Breebaart bestreed de motie-Gerritsen omtrent opneming in de bestekken van bepa lingen omtrent minimum loon en maximum arbeidstijd. Verder vroeg hij nadere inlichtingen omtrent de waterkeering np Kallantsoog. De heer Van Lier wenscht een ruimere sub sidie voor de vet binding van het Oranjekanaal met Weordingerveen, eene betere spnorwegge- meenschap voor het noorden van Drente en over weging van den aanleg V3n een noordooster- spoorweg. De heer W. Cremers deelt laatstgenoemden aandrang. De heer Wertheim bepleitte het belang van de telegraafambtenaren. De heer Fokker bestreed den heer Breebaart. De minister van waterstaat beloofde overwe ging van de verschillende wenschen, speciaal wat betreft eene ruimere subsidie voor de ver binding van het Oranjekanaal en verbetering spoorwegaansluiting. Het hoofdstuk werd hierop aangenomen. Batavia, 3 Jannari. Lombok. De aankomst van geUï^tïaal Vetter. De Java-Bade van den 2n schrijft Hedenmorgen 11 uttr stoomde de Bawean met de admiraalsvlag in den voortop onder kanonge bulder de haven van Tandjong Priok binnen, waar alle vaartuigen met wuivende jongedames en wapperend dundoek getooid waren. Van den gastvrijen bodem van de G. G. Mtjcrwaar de heeren Taylo - en De Bruine de honneurs waar namen, werd door alie hoof lolficieren en tal van dames de eerste groet aan den terugkeerenden overwinnaar gebracht. Onmiddellijk nadat de valreep was neergelaten, begaven de luitenant- kolonel, adjudant van den gouverneur-generaal, Staal, eene commissie, bestaande uit de wd. afdeelingscommandant, den overste Scheuer, den havenmeester, den assistent-resident v. d. politie en alle hoofdofficieren van land- en zeemacht in groot tenue zoomede een breede schaar van dames en heeren zich aan boord van de Bawean ont generaal Vetter welkom le heeten. Dit ge schiedde onder opwekkende tonen van de muziek der Bataviascha schutterij. Aandoenlijk was het oogenblik waarop mejuffrouw H. Meijll den gene raal namens zijne echtgenoote den eersten kus op het gebruinde gelaat drukte en hem 0<>k namens deze den eersten krans aanbood een traan welde uit het oog des opperbevelhebbers Sett zeker gemoedsaandoeningen van allerlei aard de borst beklemden. Ook da vier jongedames Scherer boden den generaal een krans aan. Onder een opgewonden hoera van de menigte begaf zich de generaal, docr alle autoriteiten gevolgd, in liet feestelijk versierd salonrijtuig van den extra trein, die precies ten 12 ure het station Weltevreden binnenreed. Hier was liet perron out geheel inge nomen door officieren in groot tenue en Verdere

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5