Biuiienlniidsclie Berichten. smaldeel om een oog in het zeil te houden. Uit Shanghai ordt gemeld dat er groote ongerustheid heerscht onder de vreemdelin gen te Newchwang. De Londensche dagbladen behelzen berich ten uit Chefoo van 4 dezer, luidens welke het gevecht te Wei-Hai-Wei den 3n dezer den ganschen dag geduurd heeft. De Japan ners hadden nog niet al de forten van het eiland Liu-Kung-Tau vermeesterd. De verlie zen aan weerszijden waren zeer groot. De Times verneemt uit Tientsin, dat de Chineesche admiraal Ting 2000 man ont scheept heeft om de Zuiderforlen te hernemen, maar het mislukte, en de manner, gingen weer aan boord. Het beleid van Ting wordt zeer geroemd, maar de Chineesche bevelheb bers schijnen weer verdeeld. De Times, in een hoofdartikel over het falen der vredesonderhandelingen sprekende, drukt de verwachting uit, dat nu de Japanners Peking zullen moeten bezetten voor China toegeeft. JAPAN. Een den 4n dezer te Jokohama ontvangen telegram meldt, dat de stad Wei-Hai-Wei zelve den 2n dezer door twee Japansche divisiën is ingenomen. De Chineezen vlucht ten naar Chefoo. De Ciiineesche vloot is nog in de haven van Wei-Hai-Wei. De Daily Telegraph weet mede te deeleu, dat de vredesvoorwaarden, die Japan aan China zal stellen, de volgende zijn 1. pro tectoraat van Korea 2. eeri handelsverdrag, waarbij vrije invoer in geheel China wordt verleend voor alle Japansche goederen 3. een bedrag van 50 millioen voor oorlogskosten 4. annexatie van Formosa en een deel van Mantsjoerije; 5. bezetting van Port Arthur en Wei-Hai-Wei als waarborg voor de gelei delijke betaling der oorlogsschatting, EERSTE KAMK >LR STATEN-GENERAAL. Zitting van 5 Februari. Staatsbegrooting voor 1895. Bij de Suri- naamsche begrooting zonder stemming aangenomen dankte de heer Wertheim de regeering voor hare krachtige maatregelen in het belang van Suriname. De minister van koloniën beaamde zijn wensch om op indirecte wijze, zonder dat de regeering geld leene voor ondernemingen, het toevloeien van kapitaal naar de kolonie aan te moedigen. De koloniale begrooting voor Nederland werd op gelijke wijze aangenomen. Na afdoening van den begrootingsaibeid handelde de Kamer het regeeringsontwerp tot teruggaaf van riet waarborgkapitaal der spoor- wegcoricessie SamarangChen bon. De heer Wertheim drong aan op teruggave van het waarborgfonds op gronden van bil lijkheid en lnyauteit. De heer Fransen van de Putte daarentegen wees op bet karakter van een waarborgka pitaal. waardoor de verbeurdverklaring is ge rechtvaardigd, en ontkende dat handelingen van de regeering de uitvoering der concessie onmogelijk maakten. Hij wil den staat niet het verlies laten dragen voor eene mislukte speculatie. De heer VSielander Hein was voor terug gaaf van de gestorte som, omdat het land door niet-totstandkoming van den spoorweg geen schade heeft geleden, daar de staat bij het werk geen belang meer had. De minister van koloniën verdedigde op gelijke en andere gronden uitvoerig zijn voor stel tot teruggaaf van de verbeurde boete. Hij handhaafde het standpunt dat de concessie, onafhankelijk van den wil der aanvragers, niet kon uitgevoerd worden, en deed vooral uit komen, dat over eenige jaren een stoomtram verbinding tusschen Cheribon en Samarang tot stand zal komen, zonder eenige opoffering van staatswege. De heer J. Prins is tegen de teruggaaf, om dat een gevaarlijk precedent zou worden ge steld en geen bijzondere omstandigheden be staan om van het beginsel af te wijken. De heer Bultman daarentegen meent, dat inhouding van de waarborgsom onbillijk is en het particulier initiatief zeer zou benadeelen. De minister blijft de billijkheid van de teruggaaf verdedigen. Het ontwerp tot teruggaaf van het waar borgkapitaal werd aangenomen met 26 tegen -11 stemmen. Daarna kwam de motie der Friesche leden aan de orde, waarin aangedrongen wordt op het instellen van een speciaal onderzoek naai de oorzaken van den ongezonden toestand in Friesland. De heer Yan Weideren Rengers lichtte de motie toe. De bedoeling is geen vijandige, maar enkel om een juist licht te werpen op de toestanden en zooveel mogelijk tot verbete ring te kunnen aanleiding geven door onder zoek eener staatscommissie. De heer Schimmelpenninck van der Oye opperde bezwaren, daar de regeering niet het onderzoek geweigerd had. De heer A. Prins verdedigde eene enquête. De minister Van Houten achtte eene enquête onnoodig. Objectieve waarheid is toch niet te krijgen. De regeering streeft naar licht, met behulp van Gedep. Staten. De woor den der motie strijden met de toelichting, waarin aangedrongen werd op eene staatscom missie, niet op een regeeringsonderzoek. Overigens verzekert hij aan Friesland geen voorrecht te kunnen geven, maar die provin cie ook niet achter te stellen bij andere. De heer Fransen van de Putte hoopte dat de minister, ook als de motie niet werd aangeno men, een objectief onderzoek zou instellen. Nadat de minister andermaal verklaard had het onderzoek voort te zetten, maar de motie onnoodig te achten, is deze door de voorstellers ingetrokken. De Kamer is hierna uiteengegaan. SCHIEDAM, 6 Februari 1895. Gisteravond werd het eerste gedeelte van de openbare les gehouden der muziekschool van de Maatschappij tot bevordering dei- Toonkunst", afd. Schiedam. Mocht de winter vorst buiten ook streng regeeren, binnen, in de gezellige zaal van sMusis Sacrum", waande men zich verplaatst in 't hartje van den zomer. Tal van kinderen vulden het voorste gedeelte der zaal, allen in feestdos, allen in opgewekte stemming, nu hier, dan daar zwevend als evenzoovele vlinders, totdat de stem van den voorzitter aan a! hun gegons een einde maakte. Nu het gewichtige oogeriblik is genaderd, slaat velen nu niet de schrik om het hart bij de gedachte, dat straks zoovele oogen op hen gericht zullen zijn? Och neen, zie die gezichtjes, stralende van vreugd. Zij hebben niet de minste vrees, dat het niet goed zal gaanhun leermeester is er immers bij, en welgemoed beklimmen zij de verliooging, waarop hunne oude vrienden, een drietal piano's en een vleugel, zich bevinden. De beide eerste pianouummers liepen zeer geregeld van stapel en getuigden van degelijk onderricht en ernstige studie. Hierop volgde de eerste zangklasse, met twee alleraardigste liedjes, «de Krekel" en «Koekoekslied" die zeer goed en guitig gezongen werden. Het zou ons te ver voeren, wanneer wij van elk nummer een verslag wilden geven. Het zij daarom gezegd, dat de meeste voordrachten goed van stapel liepen; mocht een enkele soms al minder voldaan hebben, niemand zal toch het volmaakte eischen, en de overige maak ten dat weder goed. Vooral de «Lentezang" van Van Bruggen 0e, 2e en 3e zangklasse), «Auf Flügeln des Gesanges" (solo voorfluit, van Mendelssohn Bartholdy), »Sonntine" van Kühlau en «Turksche Marsch" (vierhandig) van Mozart vielen zeer in den smaak. Te kwart voor zeven verscheen onze geachte burgemeester, die met blijkbaar welgevallen bleef luisteren, totdat hij, even voor den afloop van het programma, de zaal verliet. Hierop verklaarde de voorzitter, dat het hem genoegen zou doen, wanneer de volgende avond zich kenmerkte door nog grooter opkomst, daarbij den ouders de zorg voor de kleinen aanbe velende; vervolgens gaf hij den kinderen vrijheid nog een poosje te blijven dansen, hetgeen met een levendig gejuich beantwoord werd. Zoo bleven de kinderen nog eenigen tijd gezellig bijeen, terwijl de ouderen het niet versmaadden, ook nog eens rond te zweven, gedachtig aan de spreuk «verblijdt u met de blijden". Burgemeester en wethouders hebben L. Bitter belast met zijn sleepbooten het vaar water in de gemeente zooveel mogelijk open te houden. De toestand der rivier voor deze gemeente is sedert gisteren onveranderd. Heden kwamen slechts twee sloombooten aan, n.l. de Vlaar- dingen en de Nieuwe Waterweg. Hedennamiddag omstreeks halfzes is de knecht van den schipper der kolenaak O er- mama, liggende in de Lange Haven, aan wal willende gaan, door het uitglijden van de plank te water geraakt. Door J. C. van der Meer en C. J. van Koppen, knechts aan den stoomkorenroolen «Nederland", die met den molenwagen kwamen aanrijden, opgemerkt, begaven zij zich dadelijk op de kolenaak en mochten er gelukkig in slagen den dren keling te redden. Aan de Hoogstraat is weder een winkelhuis verrezen, n.l. van den heer J. H, Wirxel, waarin hij zijn vleeschhouwery en spekslagerij heeft overgeplaatst. Dit nette winkelhuis, ingericht naar de eischen des tijds, draagt er ook weder toe bij deze straat te verfraaien. Bij den schietwedstrijd voor buitengewone ieden van het korps koninklijke scherpschut ters te Rotterdam in Januari j.l. gehouden, afstand 225 meter, staande uit de vrije hand, behaalde de heer A. H. van der Most alhier de 20e medaille met 54 punten. Aan den gouverneur-generaal van Ned. In- dië is door den «Nederlandschen-Anti-Opium- Bond" het volgende adres gericht Excellentie Nu du vom" ons Indisch leger zno roemrijke veldtocht op Lmiibok is geëindigd en op dat eiland een bestuurs inrichting zal worden ge vestigd, beantwoordende aan da eischen van menschelijkheid en beschaving waagt de Nerlandscbe aAnti-Opium-Bond" het tswe bijzondere aandacht te vestigen op de omstandigheid, dat, naar luid van de tot ons gekomen berichten, tot nog toe het gebruik en de invoer van opium behalve voor vreemde lingen op Lombok ten strengste verboden was en dat de overtreding van dit verbod zelfs werd gestraft met den dood of mei levenslange verbanning naar Karang Asem op Bali. Hieruit zou blijken, dat de bevolking van Lombok de behoefte aan dit verderfelijk genui- middel vooralsnog niet kent en dat het vursten- bestuur, niettegenstaande zijn grove tekortko mingen op veleilei gebied, zijn onderdanen althans heeft willen vrijwaren voor de treurige gevolgen van dit lichaam- en ziel-verdervend heulsap. Waar nu het Nedei landsch-Indisch gouverne ment zich verplicht zag een einde le maken aan het op dit eiland beerschende wanbeheer, teneinde aldaar een bestuur te vestigen, waarbij, in stede van knevelarij en rechtsverkrachting, de zege ningen van rerhtszekeilteid en die eener be schaafde bestuurs-inrichling ten deel zullen .'al len aan deze zoo bard beproefde bevolking, daar vertrouwt onze vereeniging. dal in zake opium de Nederlandsch-Indische regeering niet zal ach terslaan bij het verdreven vorstenhuis, maar op Lombok den invoer en het gebruik van opium als genotmiddel aan een ieder zal verbieden, opdat het Ne ferlaridsch bestuur, zooveel moge lijk in alle opzichten der bevolking tot zegen strekke. Tevens zou Ie onze bond met de meeste be scheidenheid den wensch willen uiten, dat, even min als de opium-pacht, op Lombok mogen worden ingevoerd and«re pachten, zooals de pandhuis pacht of de pacht op het slachten van runderen, enz welke pachten toch in handen van vreemde Oosterlingen op Java veelal bevor derlijk zijn aan het smokkelen en den verkoop van opium, en ernstige moeilijkheden opleveren bij het handhaven der bepalingen omtrent het verblijf dezer lieden binnen de hun aangewezen wijken. Namens den «Anti-Ojuum-Bond", Het Dagelijksch Hes tuur w g. J. H. F. K. van Swmdeien Voorzitter. H. D. Canne, Onder-Voorzitter. E. B. Kieistra. 3. E. N. Schimmelpenninck v. d. Oye. W. Elout van Soeterwoude, Secretaris. Den Haag, 2i Jan. 1895. Op 2 Februari j.l. heeft aan het departe ment van buitenlandsche zaken te 's-Graven- hage de onderteekening plaats gehad van een verdrag tusschen Nederland en Liberia, tot regeling der uitlevering van misdadigers. Spoedig zullen Hr. Ms. schoeners Dolfijn en Argus in dienst worden gesteld tot het- houden van het politietoezicht op de visscherij in de Noordzee. De hoofdconducteur der H. IJ. S. M., die dezer dagen in een vlaag van waanzin een remmer verwondde, is naar een krankzinni gengesticht overgebracht, nadat hij eenige malen voor den rechter van instructie was verschenen. Door de Pruisische politie is aan de onze kennisgegeven, dat er valsche kassenscheine groot 100 mark, de dato 1 Mei 1891, no, 0406850 B en 0640850 D, in omloop zijn. De liberale kiesvereeniging «Rotterdam'" zal Maandag 11 Febr., des avonds te 8 uurr in het gebouw van het Nut (Oppert) een openbare vergadering houden (voor zoover de plaatsruimte toelaat ook voor niet-leden toegankelijk), waarin de heer C. Lely, oud minister van waterstaat, lid der Tweede Kamer, «Het Zuiderzee-vraagstuk" zal be spreken. Te Rotterdam werd Maandagochtend op het Israëlieiische kerkhof het stoffelijk over schot ter aarde besteld van David Hirsch, oud- directeur der doofstommen-inrichting aldaar,, een man wiens heele leven was een toewijding aan ongelukkigen. De kist was met kransen en palmen gedekt. Aan de groeve bevonden zich het bestuur, de directeur en de onder wijzers der doofstommeninrichting benevens vele vrienden, In kernachtige woorden werd het verdienstelijk leven van den afgestorvene* herdacht. Voor de liefhebbers van een tocht op schaatsen wordt aanbevolen de volgende route: Van de ijsclub van Kralingen en om streken over de Plas en langs de zeven molens achter Crooswijk naar dc Rotte, om van daar Zevenhuizen te bereiken. Van Zevenhuizen knn de tocht voortgezet worden langs Bent huizen naar Leidschendam, vandaar op Voor burg, Delft, Schipluiden, Ketel, Schiedam en van daar naar huis terug. Het ijs is goed en de banen zijn geveegd. De te Rotterdam aangehouden Moerman en Kley hebben ten slotte bekend den dief stal van ruim twintig duizend gulden ge pleegd te hebben. Wisdom, hun medeplichtige en wellicht de hoofddader, blijft halsstarrig ontkenneu. Een dienstbode aan de Plantngeweg te- Kraiingen had Maandag het ongeluk een bank biljet van f40 te verliezen. De werkman J. v. Klaveren, wonende in de Rubensstraat aldaar, was de vinder en spoedde zich zoo spoedig mogelijk naar het dienstmeisje, aan wie hij het verloren biljet ter hand stelde, Eene beiooning voor zijne eerlijkheid weigerde hij aan te nemen. (N. B. Ct.) Te Kraiingen is Maandagmorgen in den Spiegelnissepolder een knaapje van 9 jaar dood op het ijs gevonden; men vermoedt dat het door de kou bevangen op het ijs is geval- len en doodgevroren. Te Delft- is Zaterdagavond bjj een vecht partij tusschen studenten ei» burgers een- student zwaar mishandeld, doordat een bur ger hem op den grond wierp en met zijn hakken op het gezicht trapte, terwijl een ander student met een mes een diepe wonde in den linker bovenarm bekwam. Om zijne vrienden te ont zetten, loste de student E. een tweetai revol verschoten in de lucht, waarop de burgers het- hazenpad kozen. De politie zoekt de daders. Zondagmiddag is een schaatsenrijder in den Vliet by de spoorwegbrug te Voorburg verdronken. Dit water behoort niet tot de

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 8