w Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. O n d e r w ij s. "banen van de ysclub. De man vond den dood op een gedeelte van den Vliet waar niemand reed en het ijs den vorigen dag door een schuit was doorgebroken. Zij;-, onvoorzichtigheid kostte hem dus het leven. Een gezelschap jongelui uit Rotterdam, dat zich per schaats van Den Haag naar Leiden had begeven, ontsnapte aan een groot gevaar. Op het water de Schenk nabij Leiden zakte een der dames, mej. J. V., tot aan den hals door het ijs. De heer G. de B., die ook deel uitmaakte van het gezelschap, schoot toe, doch geraakte eveneens te water. Met vereende hulp gelukte het ten slotte de beide drenkelingen op het droge te brengen, waarna men zich per spoor van Leiden naar Rotterdam begaf. Terwijl de vader naar het werk was en de moeder eene boodschap deed, waren in de arbeiderswoning van I. P. onder de buurt schap Zevenhuizen twee kinderen van 3 en 5 jaar alleen thuis. Er ontstond brand en beide kinderen vonden den dood door ver stikking. Omtrent het terrein voorde wereldtentoon stelling van hotel- en reiswezen te Amster dam deelt men ons mede: Van Oud-Holland zijn al verscheidene huis jes zoover gereed, dat men reeds een heel brok van een aardige gevellijn kan bespeuren. Ook voor hel schip is reeds zeer veel inge heid, terwijl van het hoofdgebouw het fajade- gedeelte in geraamte klaar is en de rest daarvan (de expositiehallen met eene opper vlakte van '20,000 M2) al met balken wordt belegd. Een 250 a 300 werklieden zijn dagelijks aan den arbeid. Eenige nieuw belangrijke inzendingen zijn verkregen of zuilen althans waarschijnlijk komen. O. a. zeer waarschijnlijk een militair kamp, een Javaunsche inzending (waarbij de personen evenals op de koloniale tentoonstel ling, wel de hoofdzaak zullen zijn), eene com- pleete wasscherij in werking, van de zAllge- meine Electricitatsgeséllschaft" met eenige nieuwe zaken op electrisch gebied, enz. Over 't algemeen is vau de Duitsche nijver heid veel deelneming te verwachten. Te Hilversum, alwaar de zVereeniging tot werkverschaffing", wegens gebrek aan geld middelen, verleden week de werkzaamheden zou staken, is juist te elfder ure die vereeni- ging door milde bijdragen van eenige inge zetenen in staat gesteld om voorloopig met het verschaffen van werk voort te gaan. Bovendien zal de »Muzikale kring" van Utrecht geheel belangeloos en tot steun van devereeniging aanstaanden Donderdag 7 dezer eene uitvoering geven, waarbij in hoofdzaak ten gehoore zal gebracht worden de onlangs te Amsterdam met zooveel succes uitgevoerde iSclupbreuk", uit den bundel van sde School meester", van Van der Linde, muziek van J. Wagenaar, uit Utrecht. Uit Edam wordt van gisteren aan de E, B. Ct. gemeld: Met kracht is heden Maandag gewerkt, om de stoomboot Adèle te bevrijden uit het pant ser van ijs, dat haar bij de haven van Edam bekneld houdt. Circa 70 mannen togen weder, met bijl en haak gewapend, aan den ai beid. Men is nu verbazend gevorderd, en er bestaat kans dat ze in den a.s. nacht in de Edammer haven geborgen wordt. Tengevolge van het niet doorgaan van het ijsfeest te Leeuwarden op Zaterdag 1.1. deden de Hindeloopers op hun terugreis Sneek aan. Be burgemeester, de heer Avenhorn, van Nauta, die zijne gemeentaren, die in kostuum *an den priksleden-wedstrijd zouden deel nemen, begeleidde, bracht met hen een be zoek aan het raadhuis, waar z\j door burg. en weth,, die juist vergaderd waren, werden ontvangen. De burgemeester, mr. Alma, sprak hun toe, waarop de heer Van Nauta voor de ont vangst dankzegde. Daarna trokken zij door de stad, zoodat velen gelegenheid hadden de oud-Hïndelooper kleederdracht, zelfs aan vele Friezen onbekend, te zien. De armvoogden der verschillende dorpen in Opsteriand, Vrijdag te Beesterzwaag ter vergadering zijnde, ontvingen de mededeeiing dat er geen gelden voor hen beschikbaar waren. Men meldt aan de Amst. Thans blijkt dat ook bij de administratie der kerkvoogdij en diaconie der Ned.-herv. gem. te Achlum (Fr.) een belangrijk tekort aanwezig moet zijn. Men noemt een passief van ruim f 20,000, doch officieel is het nog niet bekend, in hoeverre deze cijfers waarheid bevatten. Een bekende en zeer sympathieke figuur in de Friesche arbeidersbeweging gaat dezer dagen het terrein zijner werkzaamheden ver laten. De heer F. Mol, te Wojkum, heeft in eene openbare vergadering afscheid genomen van avrieriden en vijanden", wegens zijn ver trek naar Den Haag. Door het talrijke publiek, zoowel als door het fanfarekorps sConcordia", werden hem vele bewijzen van sympathie gegeven. Bij eene dezer dagen gehouden drijfjacht zijn door den heer Van Nes, kapitein bij de rijdende artillerie te Arnhem, met vier schoten vier prachtige hertebokken geschoten. Eindelijk is er in Lommei (Limburg) een getuige gevonden van den moord op den jacht opziener Exelmans. Een jongen, die bezig was, schansen te maken, was niet verre van de plaats der misdaad, toen deze gebeurde. Hij had het slachtoffer en den dader herkend. Bij het eerste schot nam hij de vlucht en heeft verder niets van de zaak verteld. Het parket is met den jongen op de plaats van den moord geweest om de zaak te onderzoeken. Ramp van de 2Elbe. Een der geredde passagiers, John Vevera, Zaterdag met de Cunard-lijn naar New-York vertrokken, heeft vóór zijn vertrek ernstige beschuldigingen tegen de bemanning der Elbe openbaargemaakt. Aan een der verslag gevers, die hem bijzonderheden vroeg, ant woordde hij: »In de eerste plaats moet ik dan zeggen, dat de bemanning der Elbe lafaards waren, en die van de Crathie stommelingen. Hel kan mij niet schelen wat anderen hebben gezegd ik weet dat ik de Waarheid spreek, uit de wijze waarop ik behandeld ben en waarop ik anderen heb zien behandelen. Toen ik begreep dat de toestand ernstig was, snelde ik naar een boot die neergelaten werd, Eenige sche pelingen duwden mij op zijde, zeggende j>Deze is voor de vrouwen"; rnaar later be merkte ik dat de laffe kerels er zelf gebruik van maakten, en dat er slechts óen vrouw was gered, de dame die ik uit het water heb getrokken. Ik liep naar «te andere boot, maar werd op zijde geworpentoen weer naar een andere boot, maar de kerels smeten er m(j uit. Ik worstelde met hen en noemde hen lafaards, maar zij waren mij de baas. Maar toen de boot in het water lag, sprong ik er in, en terwijl wij naar de kust roeiden, zagen wij een vrouw drijven. Zij wilden haar voorbij roeien, maar ik riep hun toe op te houden, en met tegenzin stemden zij er in toe haar op te nemeo. Naar mijne meening zijn de meeste levens verloren gegaan door de lafhartigheid en zorgeloosheid van de bemanning, die 25 minu ten lang uitsluitend haar eigen redding be proefde. Niemand scheen eetsig gezag te hebben de eenige man die orders scheen te geven en zgn best deed om de vrouwen en kinderen te redden, was de kok. De officieren staken den geheelen voorraad noodsignalen te gelijk af, zoodat er niets overbleef om noodseinen te geven. Zulke officieren behoo- ren niet op zeebooten. Het was verschrikke lijk de boot naar beneden te zien gaan en het gegil van de menschen op de boot en in het water te liooren. Zij zonk het eerst met den achterspiegel, en hoe dieper zij zonk, hoe meer de menschen zich op den boeg opeenhoopten, gillende, biddende en vloekende. Het was een schouwspel, dat mij tot het einde mijner dagen voor den geest zal staan." De passagier Hofmann bevestigde de ver klaringen van Yevera. Toen hij zijn vrouw en kind in de boot wilde helpen, zeiden de matrozen, dat de booten voor de vrouwen en kinderen aan de andere zijde van het schip waren. Zij grepen Hofmann het kind uit den arm en wierpen het op dek. Hofmann ver keerde in de meening dat voor zijn vrouw en kind zou gezorgd worden, anders had hij die niet verlaten. Hij was het geheel met Vevera eens, dat indien de bemanning geen lafaards waren geweest en de officieren zich als officieren hadden gedragen, de meeste opvarenden zouden gered zijn. Op de Engelsche kust bij Aldeburgh zijn zes reddinggordeis aangespoeld, een met den naam Elbe er op. Te Lowestoft werd door de smak Terena eene madzak met brieven en het lijk van een der matrozen van de Elbe, Fiiedrich Ernst genaamd, aangebracht. Onder meer werd een zilveren horloge op het lijk, dat op eene reddinggordel dreef, gevonden. Het was blijven stilstaan ten 7 u. 5 m. De rnailzak,ge merkt Stockholm, werd naar Londen verzonden. Ook de schippers van eenige visschers- vaartuigen, te Lowestoft thuribehoorende, rapporteeren dat zij lijken hebben zien drijven. Zy hadden die echter niet opgevischt, omdat indertijd de schipper van een smak, die een lijk had aangebracht, zelf de begrafeniskosten moest betalen. De burgemeester van Lowe stoft heeft daarop laten bekendmaken, dat een belooning wordt uitgeloofd voor het aan brengen van lijken die van de Elbe afkom stig zijn. De Deensche boot TJranienborg heeft te Duinkerken de tijding aangebracht dat bij de Holiandsche banken een aantal lijken met reddinggordeis om drijvende vvareD gezien. Uit Biussel wordt van 4 dezer gemeld dat door een viscbsloep van den reeder Hamman eene mailzak van het ss. Elbe is opgevischt en te Ostende opgebracht. Volgens de thans bekende offieieele lijst waren tn het geheel 354 personen aan boord, zoodat er in het geheel 334 personen bij deze scheepsramp het leven verloren. I.eidgcliemlam. Hare Majesteit Koningin Wilhelmina heeft gisteren in streng incognito haar eerste tochtje op schaatsen gemaakt. Na te Leidscheiidnrn te hebben aangebonden, reed H, M. met gevolg, voorzien van het insigne der Zuidhollandsche ijsvereeniging, over de Goowatering door den Tedingerbroeltpolder ouder de gemeente Stompwijk tot nabij Voor burg, waar op den Viietweg de hofrijtuigen gereedstonden om H. M. met H. D. gevolg naar de residentie te brengen. H. M. de Koningin-Regentes was bij den afrit der Koningin tegenwoordig en wandelde vervolgens langs den Viietweg tot de plaats waar de rijtuigen weder werden bestegen. De burgemeester van Leidschendam, tevens districts-commissaris van de Zuidhollandsche ijsvereeniging, had speciale zorgen aan dit gedeelte der ijsbaan besteed. Een vraag «.it de lloll. Lelie »Kan een «ter Lelietjes mij ook helpen aan iets origineels voor een poëzie-album? Noten schrift, schilder- of teekenwerk bijv., want gedichten zijn zoo vervelend." De Nederlandsche portretschilder Willem Mar tens is te Berlijn overleden. Inhoud van no. 7 van het Geïllu streerd Zondagsblad. Het vergiftigingsproces Joniaux (met illustra tie). De Nieuwe President der Fransche Republiek (met portret). Het vervolg op den alom bekenden en beroemden roman De kinderen van den Nevel, naar het Engelsch van Rider Haggard. De oorlog in het Oosten (met illustratie). Een spoorwegoverval (met illu stratie). Oplossing en toewijzing Rebus no. f Waar Thiji Uilenspiegel werd geboren. Niet schraal maar spaarzaam. Macht der gewoonte. De Keizer van China op de slede vaart in den tuin van zijn paleis (inet illustratie). Per briel' genezen. Levenswijsheid. Hoe er anderhalve eeuw geleden over de tabak werd gedacht. De bekeerde dief. Eenvoud van zeden. Vaderlandsche trots onzer voorvaderen. Ook een meubilair. Een nieuw tooneeliftuk. Uit een brief. Een taalkenner. Een opschrift. Anekdoten. Nieuw prijsraadsel. De drie groote artsen. Practise!) voor de huisvrouwen. Amerikaanse!). Hoe men lieden met de vrijheid kan ergeren. SchaaK- rubriek. Mededeehngen, Mevrouw Joniaux is in hoi'ger beroep gekomen tegen het doodvonnis, door de Antwerpsche rechters tegen iiaar uitgesproken. Zoo spoedig mogelijk zal het hof van cassatie de zaak Ier hand nemen. De heer Joniaux en zijne twee dochters waren Zaterdagavond telkens in den omtrek van het gerechtsgebouw. In de meening dat zijn echtge noot zou worden vrijgesproken had hij ai een rijtuig besteld om haar af te halen. Maar zij zagen haar onder gansch andere omstandigheden terug, toen zij haar Zondagmorgen in de ge vangenis bezochten. Dat er nog velen waren, die aan haar vrijspraak geloofden, bewijst wel het feit, «lat vau Zaterdag avond af aan de gevangenis voortdurend bouquei- ten werden bezorgd, die haar btj haar ontslag moesten gegeven worden. De heer Joniaux is naar het buitenland ver trokken. In de mijn ïNordsiern" nabij Kerk rade (L.) heelt eene nnjngasontplolfing plaats gehad, wam- bij drie gehuwde personen zoodanig verwond werden, dat men voor hun leven vreest. De mijnramp te Monceau-les-Miries heeft, vonr- zoover men weet, aan dertig werklieden het leven gekost, ongerekend de vele die gewond werden. Er was brand in de nujn ontslaan en men was onmiddefijk aan het w««rk getogen om de lucht af te sluiten teneinde het vuur te dooven, toen Maandagmorgen om 5 uur een vreeseiijke ontploffing volgde Van de 52 werk lieden zijn slechts 2 Ongedeerd gebleven in den loop van den dag werden 2! lijken te voorschijn gebracht. De nog niet gevonden wei kliedert worden als verloren beschouwd. De President der Republiek heeft, zoodia hij kennis kreng van het ongeluk, iemand van zijn militair htns naar de plaats des onhetls gezonden. Aan de Kamer zal een crediet van 100 000 fis. voor de gezinnen der slachtoffer-; worden gevraagd. Een trein van den Southern Pacific Railway is bij Wilcox in Arizona door vijt gemaskerde roovers aangevallen. Nadat de roovers het treinpersoneel hadden overmeesierd. hebben zij de brandkast in den postwagen met dynamiet laten openspringen en een 'waarde van "10 000 Mexicaanst he dollars buitgemaakt. Te New-York is een vrouw tot 25 jarige hech tenis veroordeeld, die er haar her.,ep van maakte, woningen in brand te steken. Zij had in de vijfjaar, dat zij haar beroep uitoefende niet minder dan 300 gebouwen in brand gestoken. Zij had een compagnon, die als specialiteit winkelhuizen aanstak welke hoog verzekerd w.«ren. Dat bracht 25 dollars per brand op. De compagnons zoig- den er voor steeds zoo weinig mogelijk gevaar voer personen te doen omstaan en lieten het vuur altijd in de bovenste verdiepingen uitbreken. Zij waren zoo gelukkig, nog nimmer een slacht offer te hebben gemaakt en «laaraan dankten zij hun reputatie, zoodat zij vele opdrachten voor branden kregen, ten spijt van de concurrenten, want die waren er ook. De brand stichting geschiedde door middel van een naph la- preparaat, dat door een lont werd aangestoken. Tot onderwijzer te Waddinxveen is benoemd de heer W. Sterk, te Schiedam. Dr. A. II. de Hartog, hoogleeraar aan de vrije nniversiieit te Amsterdam en vroeger predikant te Rotterdam, is gisterochtend, vrij onverwachts, overleden.. Bij beschikking van den min. van binnenl. zaken is bepaald, eat het schriftelijk gedeelte van bet in het voorjaar van 1895 af te nemen

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 9