Iliuiieiilumlsche lïerichten. Door een viertal leiders van de oppositie partij in het Parlement, Di Rudini, Zanar- delli, Brin en Cavallotti, wordt getracht naar onderlinge samenwerking bij de algemeene verkiezingen. De heeren Cavallotti en Di Rudini hebben reeds een overeenkomst aan gegaan, waarbij wordt bepaald dat de candi- daten hunner partijen elkander niet zullen bestrijden. De houding van de partij van Zanardelli is nog niet vastgesteld deze groep heeft de meeste neiging, zich door de partij van den heer Crispi te lateo medesleepen. Intusschen is het nog volstrekt niet zeker, dat, indien de partijleiders het eens zullen worden, de partijeu aan de oproeping der leiders gehoor zullen geven. Blijkens de overgelegde processtukken moet Giolitti tijdens de verkiezingen 60000 lire bij de Banca Romana geleend hebben, die hij echter terugbetaald heeft. Op zijn uit drukkelijk verzoek is deze som niet in de boeken der bank opgenomen. Uit Massowah wordt gemeld, dat Zondag de laatste liefdezusters en Fransche orde broeders met het stoomschip Venezia ver trokken ïijn. De rust blijft ongestoord. De paus maakt een encyclica gereed, die gericht zal worden tot de geestelijkheid in de Zuidafrikaansche republieken. SPANJE. De Kamer heeft gisteren hare goedkeuring gehecht aan een invoerrecht op vreemde granen, die in Spanje komen, vun 2.50 peseta per HL, T O R K IJ E. "Volgens bericht uit Konstantinopel zijn er ernstige tijdingen uit Syrië ontvangen. De Drusen zouden allerlei gruwelen plegen, ge lijksoortig aan de Armenische. Men vreest eene herhaling van de Chnstenrnoorden in •1860. AMERIKA. De minister van financiën der Vereenigde Staten heeft aan den Senaat medegedeeld, dat naar zijn raming de inkomsten van 1895 de uitgaven met 22,503,000 dollars zullen overtreffen. In het Huis van afgevaardigden zouden Dinsdag de debatten over de Gnancieele ont werpen beginnen. Men verwacht dat liet Huis het ontwerp zal goedkeuren, waarbij de regee ring gemachtigd wordt tot het uitgeven eener 3 pCt. leening, doch in den Senaat toont de meerderheid zich nog steeds vijandig tegen het ontwerp gestemd. Uit New-York wordt van gisteren gemeld Men gelooft, dat het Congres morgen over bet wetsontwerp van Springer beslissen zal. Geldmannen zijn van oordeel dat de uitgifte van nieuwe honds eerst daarna aangekondigd zal worden. Volgens een welingelicht persoon is er op dit stuk nog niets bepaald. De be slissing zal Vrijdag genomen worden. CHINA. Nabij Newchwang moet op het oogenblik een Chineesch leger van 50,000 man bijeen zijn. De bevelhebber, generaal Sung, heeft aan zijne regeering doen weten dat, wanneer zij blijft voortgaan met het zenden van troe pen en krijgstuig, hij zich sterkt maakt de Japanners geheel uit Mandsjoerye te verdry- ven. De bevolking te Newchwang heeft veel van de soldaten te lijdenniet alleen wordt zij voortdurend gebrandschat, maar reeds verscheidene magazijnen zijn geplunderd. De Japansche vloot te Wei-Hai-Wei heeft, wegens de voortdurende sneeuwstormen uit het noorden, eene veilige haven moeten opzoe ken, slechts enkele schepen achterlatende om de Chineesche vloot in de haven in het oog te houden. "Volgens bericht uit Tientsin wordt de ver meerdering van de Chineesche macht in Mandsjoerye bevestigd maar slechts weinige troepen daarvan zyn oorlogsvaardig en be hoorlijk gewapend. Een keizerlijk edict gispt scherp de gedragingen der burgerlijke be ambten en militaire overheden te Jungchang, omdat zij zich terugtrokken zonder de Japan ners te bevechten. Verscheidene hoofdofficie ren werden gedegradeerd, maar mogen in de legerrangen blijven, teneinde door dapperheid het verleden uit te wisschen. Volgens bericht uit Newchwang ondervin den de Japanners toenemende moeilijkheden. Zij leden eene kleine nederlaag op 17 Januari door het Mandsjoesche guerillahoofd Yau. De Chineezen onthoofdden den commandant van een Mantsjoesch Hataljon, die hen te laat steunde. De Chineesihe gezant te Washington be weert van zijne regeeritg bericht te hebben ontvangen dat zij het baitengewoon gezant schap alleen naar Japr.n heeft gezonden om eens te vernomen welke vredesvoorwaarden de Mikado wel denkt te stellen. Dat die zen ding mislukt is, trekt zij zich niet zwaar aan, daar zij vertrouwt, dat het spoedig met Japaflfs overwinningen zal gedaan zijn. De Times verneemt uit Hongkong van 5 dezer dat Chineesche troepen, eene lichting uit de provincie Kwantung, Kanton verlaten hebben om Formosa te gaan verdedigen. JAPAN. Naar de Times uit Jokolmma verneemt, luidden de geloofsbrieven der Chineesche vredesgezanten als volgt »Wij besluiten, u als onze gevolmachtigden aan te wijzen om de 2aak met de gevol machtigden, door Japan aangewezen, te be handelen. Gij zult echter aan het Tsoengl'jamen seinen om onze bevelen te vernemen, waaraan gij u zult hebben te houden. Gij zult u van deze opdracht trouw en flink kwijten en het vertrouwen, dat wij in u stellen, niet be schamen. Volgt dit op." AUSTRALIË. Het parlement van Zuid-Austraiië heeft aan vrouwen niet alleen het kiesrecht verleend, maar ook het recht om tot afgevaardigde verkozen te worden. SCHIEDAM, 7 Februari 18i>5. Mochten wij van den avond van 5 Febr. getuigen, dat hij goed geslaagd was, de ver wachting, dat het tweede gedeelte van de openbare les der muziekschool het eerste verre zou overtreffen, is niet beschaamd ge worden. Hel programma toch kondigde een keur van stukken aan, die de moeite wel loonden, om ondanks strenge koude de zaal van Musis Sacrum op te zoeken. Die zaal was dan ook geheel bezet, en gaarne had men er de minder aangename nabijheid van een gloeiende kachel voorover, wanneer men maar niets miste van de gloedvolle accoorden, die onder een ademlooze stilte door de zaal klon ken. Doch ter zake. De voorzitter verklaarde, na verloop van het gebruikelijke kwartiertje, dat de voor drachten een aanvang zouden nemen, en on middellijk daarna klonk de ouverture »Zum festlichen Tage" door de zaal, die, zooals te verwachten was, uitmuntend werd voorge dragen. Dit geldt tevens van alle pianonum mers, waaronder bijzonder in den smaak van het publiek vielen »Nocturne" van Brassin, die met meesterlijke hand gespeeld werd, sTarantelle" van Nicodé, tiScherzo" van Chopin en sConcert G Mol" van Mendelssohn Bartholdy, dat, geheel gememoriseerd, uit muntend gespeeld werd. De zangnummers, zoowel die van de koor- als van de zang-soio- klasse, getuigden van ernstige studie en vielen zeer in den smaak, getuige het levendig applaus, waarmede de zangeressen begroet werden. Bijzonder verdient hierbij vermeld te worden nMéditation sur le Ir prélude de J. S. Bach" van Gounod, waarin zangstemmen, viool, orgel en piano samensmolten tot éen groote, bezielde en bezielende harmonie. Ook de vioolsolo's droegen over het alge meen de goedkeuring weg, terwijl de orkest klasse succes had met het altijd sehoone, immer jong blijvende Bintermezzo Sinfonico" van Mascagni, dat zóo levendig geapplaudis seerd werd, dat hierna nog een nummer werd ten gehoore gebracht. Zoo verstreek de avond, onder zang en snarenspel, en de »Marche Militaire" van St, Saëns vormde een •waardig slot. De voorzitter dankte in de eerste plaats de leerlingen voor hunne ijverige studiën, die het mogelijk hadden gemaakt, zooveel schoons ten gehoore te brengen; in de tweede plaats den onderwijzers, wier ijver en toewijding hij naar waarde wist te schatten, en in de derde plaats het publiek, dat door ruime opkomst en pret- tigen toon het zyne had bijgedragen om dezen avond zoo schitterend te doen slagen. Hij hoopte, dat deze avond voor velen een spoorslag mocht zijn om de muziekschool te steunen, en hiervoor is een eerste vereischte, dat men zijn kinderen die inrichting doet bezoeken. Na nog medegedeeld te hebben dat Donderdagavond nieuwe leerlingen kunnen worden ingeschreven, waarbij bij op een ruim bezoek hoopt, verklaarde de voorzitter de openbare les geëindigd. Hierna volgde een geanimeerd bal, waar men nog geruimen tijd gezellig en prettig bijeenbleef. Door een misverstand, tengevolge van on juiste opvatting van den inzender, is niet onder de ingezonden stukken geplaatst de advertentie van de leeraren der hoogere bur gerschool in ons vorig nummer. De rivier voor deze gemeente is heden be dekt met zwaar drijfys. Er kwamen 3 stoom- booten aan, n.l. de Nieuwe WaterwegVlaar- dingen en Maassluis. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat, zal Zaterdag 9 dezer niet plaats hebben. Biykens mededeeling van deDuitscheregee ring zijn het vorstendom Lichtenstein en het koninkrijk Servië toegetreden tot de op 15 April 4893 te Dresden gesloten internatio nale overeenkomst tot wering der cholera, hier te lande goedgekeurd bij de wet vari 9 Juli 1894 Staatsblad no. 94). St.-Ct De heer .1, Doornbosch, burgemeester van Bafloo, voorzitter van het hoofdbestuur der ïNed. Protectionistische Vereeniging", heeft als lid der Prov. Stalen van Groningen aan de m de jongste zitting tot hem gerichte uitnoo- diging dier Staten, om een zelfstandig voorstel, de schaalrechten betreffende, in te dienen, vol daan. Bij «iit voorstel is gevoegd een concept adres aan de Koningin-Regentes, waarvan de conclusie luidt: j>De Staten van Groningen,vertrouwende dat de landbouw de grondslag van het bestaan dezer provincie, de bron van haar welvaart en van gansch het land, niet langer mag worden opgeofferd aan buitenlandsche mededingers, hebben de vrijheid genomen Uwer Majesteit den waren toestand der zaken bioot te leggen van dit gewest, en verzoeken Uwer Majesteit eerbiedig, dat by de herziening van de tarief- wet, zoodra mogelijk door de wetgevende macht naast de belangen van de industrie, tevens een recht worde vastgesteld op den in- en doorvoer van granen, en wel tot zoodanig bedrag en in dien vorm, als de wijsheid Uwer Majesteits regeering zal gelieven te bepalen en vast te stellen, opdat de alles drukkende invoeren worden beperkt en uitvoer bevor derd in het belang van landbouw en nijver heid, arbeid en scheepvaart in Nederland." Zooals men weet, is in de jongste zitting der Prov. Staten besloten, zoo noodig een buiten gewone bijeenkomst te houden ter bespreking van dit onderwerp. Een 250-tal landbouwers van het eiland "Walcheren heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarbij met het oog op den treurigen toestand van den landbouw wordt aangedrongen op het hellen van invoerrech ten op graan en meel. Het bestuur der afdeeling Valkenswaanf der ïNoordbrabantsche Maatschappij vai» Landbouw" en 90 andere landbouwers uit die gemeente hebben aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, waarin ziij hunne afkeuring te kennen geven i» zake de van verschillende kanten aangewende pogingen tot het verkrygen van invoer rechten op granen. Juist de lage graanprijzen achten zij een zegen voor deze streken. Door invoering van graanrechten zouden de belangen van de min der bevoorrechte landbouwers eigenaars en pachters van arme zandgronden zeer benadeeld worden, aangezien die landbouwers betrekkelijk veel rogge, afval van tarwe en andere granen als veevoeder moeten koopen. Ook de belangen der arbeidende klasse zoowel van fabrieksarbeiders als van andere- werklieden zouden door het heffen vart invoerrechten op granen geschaad worden. Slechts een klein deel van hen, die op het land hun bestaan vinden, zouden van graan rechten voordeel trekken, namelijk die land bouwers, welke gronden in graanproducee- rende, door de natuur meest bevoorrechte- gewesten bebouwen. En zelfs zouden in de toekomst ook in die graantelende streken de voordeelen niet komen ten bate van de pach ters (de bebouwers van de meeste gronden), maar hoofdzakelijk van de eigenaars der lan derijen. Door de heffing van graanrechten aldus besluiten adressanten zou dus alleen het belang van enkele bijzondere personen, en geenszins het algemeen belang gebaat worden. Om die redenen dringen zij er op aan, dat de invoer vau granen worde vrijgelaten. De politie te Rotterdam heeft thans ook de hand gelegd op den laatste der drie inbre kers, die Zondagavond het pand no. 64 aan de Zwartjanslraat met een bezoek vereerden den 26-jarigen D. W. zonder vaste woonplaats- De gestolen effecten blijken een waarde van f35.000 te vertegenwoordigen, dus f 15.000 meer dan de eerste berichten melden. De jongste, in wiens bezit het kistje werd gevon den, heeft voor den commissaris der 3e afdee ling reeds een volledige bekentenis afgelegd, de anderen ontkennen nog. Alle drie zijn vanmiddag naar de strafgevangenis overge bracht. (B. Nbl.) Hedenmiddag werd er op de Maas aan den zuidelijken oever, nabij de Koningshaven te Rotterdam schaatsen gereden. De hoogleeraar H. A. Ravenek te Delft, die onlangs bij het afspringen van de tram aan hand en arm zwaar gewond werd, heeft zijne lessen Tiervatde toestand van den arm, hoewel deze nog lang niet hersteld is, blijft regelmatig vooruitgaan. Door de brievenbestellers en de agenten van politie te Haarlem wordt een coöpera tieve bouwvereeniging opgericht. Uit Barendrecht wordt aan de N. B, CU gemeld Ruim een jaar geleden stierf de zoor. van de wed. M. Jongezuster alhier aan een onge luk met een jachtgeweer. Maandagochtend was een andere zoon dezer weduwe, Leendert, oud 19 jaar, in het veld om ganzen te schie ten, toen zijn broeder een schot hoorde vallen en te gelijk Leendert zag ter aarde storten- Naderbij komende ontdekte men dat hij zwaar verwond was aan den rechterslaap van het hoofd en ternauwernood was hy in huis gedragen, of hy bezweek. Daar er niemand in de nabijheid was, weet men niet hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Op de banen der Amsterdamsche ijsclub zyn per dag gemiddeld ongeveer 150 man aan den arbeid. In de afgeloopen week heeft het

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2