~S P O R tT" Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. bestuur niet minder dan f4300 aan arbeids loon uitbetaald. Bovendien zijn deze mannen Zaterdag en ook Woensdag door een der leden van het bestuur op erwtensoep met worst en vleesch onthaald. Bij de uitbetaling ontving elk hunner een hal ven liter bier. Er is een proces te wachten tusschen de jIJsclub" en de gemeente Amsterdam. Burg. en weth. namelijk passen op de ïIJsclub" de jongste belastingheffing omtrent publieke ver makelijkheden toe, hetgeen de sIJsclub" op ten hoogste f600 zou komen te staan. Hbl Aapjes. De koetsiers der stationneerende rijtuigen te Amsterdam hebben een nacht- vergadering gehouden, om tariefverhooging te verkrijgen. Wegens onvoldoende opkomst van belanghebbenden kon geen nader besluit genomen worden, dan om nogmaals te be proeven een vergadering te beleggen, 'en wel in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. De koetsiers willen den pi-ijs in overleg be paald zien op 70 ct. en des nachts op f 1.20 per uur. Thans zijn die prijzen resp. 60 ct. .en fl per uur. MaarlCt.) Dinsdagavond zijn de mannen, die de Zuider zee waren ingegaan, om de tjalk, die ten zuid zuidwesten van Enkhuizen in het ijs bekneld is, te bereiken, en zoo mogelijk hulp te bieden, teruggekeerd, zonaer het doel te hebben be reikt. Gistermorgen om halfvijf zijn wederom twaalf man met twee ijsvletten van Enkhuizen vertrokken. Een logementhouder heeft zich bereid ver klaard om het plan, ontworpen door den be kenden Frieschen schrijver T. G. van der Meulen, te Bergum, tot het oprichten eener Friesche herbeig, (type der 47e eeuw) op de wereldtentoonstelling te Amsterdam uit te voeren en in exploitatie te nemen. De stoomboot Adèle, van de salmoniak- fabriek te Amsterdam, is Dinsdagnamiddag behouden in de Zuiderzee-haven te Edam gebracht. De werkzaamheden, onder leiding der Zuiderzee-politie, zijn boven verwachting geslaagd, en het werkvolk te Edam is er goed bij gevaren. Gelukkig dat alles zoo best is afgeloopener is enorm veel moeite gedaan. Nabij de gemeente "Vledder is een mansper soon doodgevroren laugs den weg gevonden. Uit Winterswijk wordt aan de NB. Ct. gemeld Verleden Zaterdag had hier een geval plaats van even zeldzame als ongedachte uitredding van levensgevaar. Terwijl de treinsmid De G. op het teriein der H. IJ.S. M. werkzaam was, naderde hem van achteren een trein die langzaam rangeerend achteruitstoomde. De G., die dit niet had opgemerkt, werd door een der buffers omvergestooten en viel tus schen de rails, maar behield gelukkig zijne tegenwoordigheid van geest. »Ik voelde dat ik omviel", heeft hij later verteld, nmaar ik begreep dadeijk wat er j gebeurde en ik dacht: sNou moet ik plat j gaan liggen". Zoo rolden dan ook de wagens een voor een over hem heen, maar de loco motief, die achteraan kwam, moest wegens hare eigenaardige inrichting hem zeker ver morzelen want niemand van het personeel had den man opgemerkt. Maar juist toen de locomotief hem genaderd was, stond de trein stil, en stoomde daarna weer even langzaam vooruit, daar hij nu juist den gezocKen wis sel voorbg was; en De G. stond ongedeerd weder op. Te Venlo zijn Maandagavond in het café Van Oerle, bij een twist tusschen den kaste lein en een huzaar, door laatstgenoemde drie revolverschoten gelost, waardoor Van Oerle levensgevaarlijk is gewond. Men deelt hieromtrentaau deAT.Z2. Ct. mede Door minnenijd gedreven, schoot een huzaar op het dienstmeisje van den koffiehuishou der v. O. Laatstgenoemde plaatste zich tus schen beiden om het meisje te beschermen, wat echter ten gevolge had dat hem vier kogels troffen, waarvan een in de borst, die zijn overbrenging naar het gasthuis noodza kelijk maakte. De dader is in arrest. Te Ylissingen zijn door den inspecteur van het Ned. loodswezen aldaar,den heer De Ruijter de Wildt, in het wachtlokaal der roeiers, op plechtige wijze, in tegenwoordigheid van het aan wal zijnde loodspersorteel, met een toe spraak uitgereikt de versierselen en diploma's van het kruis van burgerlijke verdiensten, door den koning der Belgen toegekend aan den loodsschipper der 2e kl. E. van Hoppen en aan de roeiers by het Nederl, loodswezen J. Kamermans, J. Jobse, P. de Jong, H. Monmans en J. H. Heijden, wegens het redden van de schipbreukelingen bij de bekende aanvaring met het stoomschip Seagull. De toespraak van den inspecteur werd luide toegejuicht, waarna door schipper Van Hoepen, mede namens de roeiers, voor het ontvangen van dit zeer gewaardeerd hulde blijk hartelijk werd dankgezegd. De volgende bijzonderheden worden mede gedeeld omtrent strenge winters In 1432, 1433 en 1434 waren de winters buitengewoon streng. Eenmaal sneeuwde het 40 dagen zonder ophoudenin 1683 was de winter zeer koud; het ijs in den Theems, die door rijtuigen bereden werd, had een dikte van 14 duimen, In 1709 drong de vorst 9 voet in den grond. In 1716 werden werden op den Theems winkels opgeslagen en hield men er marktdag. In 1718 vroor het van Nieuwjaar af tot Lichtmis toe zoo sterk, dat men van Pellworm en Nordstrand naar de Sleeswijksche kust bij Hatstadt over het ijs kon gaan. Dit had onmiddellijk plaats na den vreeselyken stormvloed van 1717. In 1744 was in Engeland de sterkste ale binnen den tijd vau 15 minuten met Va duim ijs bedekt. Van 1809 tot 1812 had men zeer strenge winters. In 1814 hield men markt op den Theems en reed men in April dag en nacht met zwaar beladen en dikwijls met 4 paar den bespannen wagens l'/s mijl over het ijs. MerkwaardigMen heeft ergens hier te lande zoo meiden verschillende bladen een quitantie gevonden, geteekend door Faure, thans president derFransche republiek. Dat is nog niets bij het wonderpapier, dat in 1777 hier verkocht werd, n.i. een quitan tie van Adam, wegens de huur van het P a r a d ij s. Vad.) Aangaande het spetroliet" zegt het Maand blad tegen de Vervalschmgen Naar aanleiding van verschillende tot ons gerichte vragen betreffende bovenstaande stof, welke gezegd wordt 25 pCt. petroleum te besparen en de lichtkracht zeer belangrijk te versterken, deelen wij als resultaat onzer proefnemingen mede, dat deze beweringen absoluut onjuist zijn. Er zijn altijd menschen die door suggestie langzamerhand zullen gaan gelooven, dat inkt de kleur van melk heeft, indien iemand met zeker gezag hun dit maar lang genoeg vertelt. Zoo gaat het even eens met kwakzalversmiddelen, en zoo is het gegaan met petroliet. Ongelukkigerwijs heeft men, afgaande op een quasi wetenschappe lijk buiteniandsch attest, een paar woorden over de zaak gesproken in het redactioneel gedeelte van een der bladen, en ziedaar dui zenden die hun halve gulden voor het goedje besteden. De waarde van dit wondermiddel bedraagt nauwelijks eenige centen Ramp van de Elbe. De bemanning van de Scheveningsche bomschuit de Brie Gezusters van de reederij der firma G. den Duik, welke Dinsdagavond te Scheveningen landde, heett in de afgeloopen week ter plaatse waar de ramp van de Elbe voorviel, veel kisten en losse goederen zien drijven, terwijl de wachthebbende man der equipage een lijk, voorzien van een zwemgor del, opmerkte, dat evenwel door het ruwe weder en den sterken stroom spoedig uit het gezicht was. Uit Londen wordt gemeld dat er meer en meer lijken van de Elbe worden aangebracht. Amsterdam. De door den dii ecteur der stadsreiniging in overleg met B. en W. geno men maatregelen, om te gemoet te komen aan de eischen van het verkeer, verstoord en be moeilijkt door den herhaalden sneeuwval, hebben ten gevolge, dat de op de begrooting aangewezen post voor sneeuwruimen en zand- strooien van f 10,000 ontoereikend is. Diens volgens vragen B. en W. den raad machtiging om, evenals in een dergelijk geval is geschied in 4891, op dien post een hooger bedrag van f 10.000 uit te geven. Dom' het bestnur der ysclub van Kralingen en Omstreken is tegen Zondag 10 Februari een wedstrijd in het sehoonrijden uitgeschreven voor paren (dame en heer), leden der ijsclub, die vóór 1 Januari 1895 nog geen prijs gewonnen hebben. Dinsdagavond is meviouw Beersmans voor het eerst na haar ongesteldheid weder te Rot terdam opgeireden. Van alle zijden werd de zeer gewaardeerde kunstenares bij haar op komst met bloemen begroet en het publipk juichte haar bij haar verschijnen hartelijk toe. Zij speelde een harer beste creatiesjuffrouw Guichard in »Alphonse" van Dumas. De Etoile Beige deelt een ingezonden stuk van mevrouw Juniaux mede, waarin do veroordeelde, vóór zij »oiissi.bien voor altijd in stilzwijgen verzinkt, openlijk wil zeggen, wat zij Zaterdag, stom van ontroering, niet voor het geiechtshof heeft kunnen zeggen." ïlk zou," schrijft zij, szeer luid, met al de kracht mijner stem, willen roepen Ik ben on schuldig aan de misdaden die men mij ten laste legt 1 Neen. duizendmaal neen, ik ben geen mis dadigster Nooit is er vreeslijker rechterlijke dwaling begaan dan deze 1 »Zij. dio meedoogenloos een jaar dit schan- daalwerk hebben vervolgd," zoo gaat zij voort, xhebben een zware verantwoording op zich ge laden, en zij, die mij veroordeeld hebben, zul len eens gewetenswroeging gevoelen, omdat zij mij veroordeeld hebben zonder bewijzen. ïlk voel thans niets in mij dan haat en ver zet, maar ik bid God mij kracht ie geven om hen niet ie vervloeken. Die ktatht, ik beken het, heb ik nu niet. Als ik denk aan de oi herstelbare rampen waarvan zij de oorzaak zijn, als ik de wanhoop der mijnen zie, komt mijn ziel in op stand b,j de gedachte aan vergeven. nAls zij eenmaai getroffen worden in het liefst wat zij hebben, zullen zij bedenken, dat zij mij op éen dag alles wat ik liefhad hebben ontnomen. »Zij hebben niet gedarht aan het eervol ver leden dat achter mij lag en dat door hunne uitspraak teniet werd gedaan. Zij hebben niet gedacht aan degenen, die door hunne dwaling moeten lijden: het verwoeste leven van een huis vader, de bedreigde toekomst van de kinderen. ïToen ongeveer een jaar geleden dat vreeslijk onderzoek begon, ben ik vrijwillig ter beschik king van de justitie gebleven. Steik door de kalmte van mijn geweten, wachtte ik met ver trouwen het uur af waarop ik in mijn eer her steld zou w oi den. ïlk wist toen niet, maar ilc weet het nu, dat het nmt genoeg is, onschuldig te zijn, om ge rechtvaardigd te worden. Ik wist niet dat er "menschen zijn, die. tot staving van de afschu welijkste beschuldigingen, onbewezen en on bewijsbaar een gebouw van schande konden oprichten, met lasteringen voor steenen en mod der als cement. Ik wist niet dat een beschul digde zonder bewijs kon veroordeeld worden tot eeuwige schande. ïDe grootheid der misdaden waarvan men mij beticht moest alleen reeds een bewijs voor de onmogelijkheid zijn. En dit is zóo waar, dat men, alvorens die misdaden te bewijzen, het noodig heelt geacht een monster van mij te maken. Men voelde, dat er twijfel zou oveiblij ven, wanneer men mij niet voorstelde als een afschuwelijk schepsel, ellendiger dan de slechtste aller menschen. Men beeft mij te dien einde alles ontzegd, tot zelfs het instinct, dat men aan de dieren toekent. ïAls de tijd zijn werk zal hebben gedaan, als de izaak Joniaux" beoordeeld wordt, niet met de hartstochten van thans, maar met de kalmte die noodig is om goed te oordeelen, dan zal er misschien een barmhartige ziel gevonden worden die aan mij denken envon verre een woord van troost en rechtvaardigheid tot mij richten zal, in mijn giaf. ïDien dag zal de hoop. die ondanks alles in gebroken harten sluimert, ontwaken en mijne ziel tot nieuw leven doen ontvlammen. rThans is mij alles droef en hopeloos, en zonder het bezoek mijner kinderen, die hun eigen leed vergeten om mij te troosten, zou ik misschien niet de kracht hebben tot het dragen van de afschuwelijke straf, die mij verstikt. iMaar toen zij, liefdevol ah vroeger, tot mij spraken: ïswij hebben u dubbel lief omdat gij lijdt"", toen gevoelde ik dat God mij nietgebee! en al verlaten heeft en dat ik niet het recht heb te wanhopen. iMaar ik verzeker u, ah men de kwellingen lijdt, die wij ondergaan, dan moet men ovei- tuigd zijn dat de menschelijke smart geen gren zen kent. »Als mijn brief al was het maar éen enkel mensch in de wereld overtuigen kon, dat ik een slachtoffer en niet een schuldige ben, dan zal hij niet nutteloos zijn geweest." De rechtbank te Hamburg heeft een reporter, die verleden jaar van daar geseind had. dat de cholera weer was uitgebroken, tot 0 weken hechtenis veroordeeld. Dit vonnis is in appèl bevestigd. "Volgens een officieuse statistiek kwamen de werkstakingen in de Fransrhe mijnen over 1893 den mijnwerker te staan op een Joonsvei lies van lOiAmillioen frs. Een half millioen ton steen kolen néér dan in het vorige jaar moest uit den vreemde worden betrokken de eigenaars der mijnen leden ongeveer 9 millioen frs. schade. De jonge Ier van goeden huize die eenigeu tijd geleden te Londen gevat werd wegens een vrouwenmoord en in wien men een oogenblik meende den beruchten »Jack the Ripper" te moeten zien, is thans ontoerekenbaar verklaard en naar een krankzinnigengesticht gebracht. Hij was, gelijk men weet, uit een gesticht voor idioten ontsnapt toen hij de misdaad pleegde. Te Pootiers zijn in een gesticht voor oude lieden vijf mannen van ongeveer 70 jarigen leeftijd gestikt. Zij waren gaan slapen na een kachel te hebben aangelegd, om zich te vei- warmen. 's Morgens vond men hen dood. In de Vereenigde Staten zijn gedmende 1894 niet minder dan 9800 mom den gepleegd. Er werden 132 veroordeelde tnhdaihgeis terechtge steld en 190 door eene volksmenigte ter dood gebracht (gelyncht). Een telepboonlijn van Berlijn over Hamburg naar Kopenhagen zal in illaart a.s. geopend worden. De Engelsche regeering zal een aantal nieuwe teiephoonhjnen laten leggen, en wel m de eeiste plaais die, welke Londen iecht-tieeks met Leeds. Glasgow, Edtnburg, Belfast, Dublin, Manchesier en Liverpool zullen verbinden Deze lijnen te zamen met de thans reeds bestaande teiephoon hjnen zullen den eigenlijken stam van een uit gebreid Britsch telephoonnei vormen. De Sl-Ct. van 2 Februari j.l. bevat het ïoordeel omtrent den oogst over 1894" betrek kelijk de provincie Zuid-Holland. Daaruit blijkt dat de uitkomsten van het landbouwbedrijf er ver beneden het middelmatige zijn gebleven. Was de verwachting die men in sommige stre ken van enkele gewassen koesterde ook al niet hoog gespannen, de uitkomsten hebben ook daar nog teleurstelling gebaard. De oorzaken die in deze provincie werkzaam waren om een ongunstige uitkomst van het landbouwhedryf in het leven te roepen, waren in hoofdzaak dezelfde als in do overige ge westen. Bovendien werd, evenals in Noord-Holland, een deel van de provincie in hot begin van Augustus door een hagelslag getroffen, die aan de te void staande landbouw- en tuingewassen het ooft on fruit belangrijke schade deed. Vooral worden de warmnezemeis getroffen en dat niet alleen in hunne teere tninbouwgewav- sen, maar bovendien in de menigte broeiglas- ramen die door de stukken ijs werden veibrij- aeld. Nog wordt door sommige burgemeesters er op gewezen, dat tijdens de regenperiode ook menig dag voorkwam met windstilte, zoodat de windwatermolens niet konden malen. Waar dus de landerijen niet onder een stoomgemaal gelegen zijn, werd behalve het nadeel dat de regen reeds veroorzaakte ook nog schade gele den door een te hoogen waterstand, zoodat vele laaggelegen landerijen en hiervan inzon derheid het grasland, een tijdlang onder water

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3