Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Rechtzaken. Kerknieuws. Marktberichten. Beursbericht van AnistfonJiim. en de forten beschoten, zijn vertrokken. Hun vuur heeft geen schade aangericht. Volgens een nader bericht uit Cliefoo van gisteren hebben te middernacht de Japanners troepen ontscheept op tien mijlen afstand ten oosten van Chefoo. Zij vallen thans de forten ten oosten van Chefoo aan. In ds stad heerscht groote opgewondenheid. Heden wordt een verwoed gevecht verwacht. "Volgens berichten uit Wei-Hai-Wei giste ren te Shanghai ontvangen zijn de twee groot ste Chineesche pantserschepen Chen Yuen en 2ïjig Yuen den 5n dezer door de Japanners in den grond geboord, door middel van torpedo's bij een nachtelijken aanval. De Japanners maakten zich thans effectief meester van het '"eiland Liu Kung Tau. De dagbladen behelzen eene depêche uit Wei-Hai-Wei van 6 dezer, welke het boven staande aanvult met het bericht, dat de andere schepen van het eskader geheel in de macht zijn van admiraal Ito. Het verschrikkelijk bombardement van Zondag werd Maandag hervat. Bij de operatie te Wei-Hai-Wei ver loren de Japanners 235 dooden en gewonden. Volgens bericht aan de Shanghai Mercury blijven de Chineesche vredesgezanten op bevel van den keizer te Magasaki om nadere instructiën af te wachten. De keizer verklaart dat hij vroeger slecht was ingelicht en eerst thans den waren staat van zaken begrijpt. Volgens bericht uit Kaiping ontvangen de Cbineezen te Jingtsjou aanhoudend belang rijke versterkingen. JAPAN. Eene officieele depêche gisteren te Hiro shima ontvangen, bevestigt het te gronde gaan van de Ting Yuen en de Chen Yuen en van een Chineeschen kruiser. Verder wordt daarin nog gemeld dat twee uit de haven van Wei-Hai-Wei ontsnapte stoomsloepen door de Japansche vloot zijn ver volgd en bij Chefoo onbruikbaar gemaakt. A S I E i I I E, De ex-koningin Liliuokalani van Hawai, wegens medeplichtigheid aan de jongste poging tot herstel der monarchie in arrest, heeft afstand van den troon gedaan en de republiek erkend. Zij wordt nog in hechtenis gehou den, maar zal nu waarschijnlijk wel spoe dig op vrije voeten worden gesteld. Voor den Saint-Paul-prijs van 25.000 francs, uitgeloofd voor een middel, dat door de «Académie de Médecine" te Parijs als een vertrouwbaar en leker middel tegen diphtberitis wordt erkend, meldden zich 33 deelnemers aanDe prijs werd niet verdeeld, doch de academie schonk aan dr. Bourges ter aanmoediging 1800 francs. Zeker wel een bewijs, dat door een zoo gezag hebbend lichaam als de «Académie de Mé iecine" aan liet diplitherie-serum nog geen algemeen ver trouwen wordt geschonken. Het keizerlijk gezondheidsambt te Berlijn roopt eene enquête over de werking van het serum tegen diphtheritis in liet leven, en vanwege den rijkskan- «eiier is dienaangaande aan de bondsregeeringen een schrijven gericht. Inzonderheid is daarbij, ten einde betrouwbare bouwstoffen tot beoordeeiing van de wei kzaamheid van het diphtherie-serum te bekomen, diingend gewenscht genoemd, dat in alle grootere ziekenhuizen binnen liet rijk de waarne mingen niet het nieuwe middel volgens gelijklui dende voorschriften worden opgeteekend, en dat dezo waarnemingen gezamenlijk aan het keizerlijk gezondheidsambt worden opgezonden. Deze voor schriften zijn door eene deskundige commissie in het gezondheidsambt samengesteld, en de rijkskan selier heelt de bondsregeeringen aanbevolen, de hijgewet kte verslagen en roededeelingen over liet nieuwe middel iedere 3 maanden aan het gezond heidsambt te zenden. Bovenstaande verordeningen zijn zeker uiterst doelmatig om over het serum tegen diphtheritis «en gegioml oordeel te kunnen vellen of bet als geneesmiddel tegen deze ziekte werkelijk vertrou wen verdient en zonder schade kan worden ge bruikt. De heerschende vorst geldt voor de grootste koude, die in deze eeuw in Engeland werd waar genomen. Gisternacht daalde in Midden-Engeland de thermometer tot op 12° Fahrenheit onder nul. De Theems ligt bij Gravesend dicht. Ette lijke menschen zijn doodgevroren. De stadsomroeper te Liverpool heeft, na 60 jaar die betrekking te hebben waargenomen, ontslag aangevraagd. Gedurende die 60 jaar heeft hij 130.000 ver dwaalde kinderen bij de ouders teruggebracht. Bij Vordingborg in Denemarkent"zijn op 30 Januari een achttal kinderen op een groote ijs schots, die plotseling losraakte, in zee gedreven. Een man, die hunne kreten om hulp hoorde, deed moeite om nog met een boot de arme kleinen ta bereiken, doch voordat men een vaar tuig kon vlot brengen was de ijsscho! met de kinderen verdwenen in het duister. Men ver moedt, dat de kleinen zijn omgekomen, daar het ijs niet sterk genoeg werd geacht om iang met dezen zwaren last drijvende te blijven. Een weduwe heeft vier van haar kleinen door het ongeval verloren. Volgens de uitspraak van hen, die de gelegen heid hadden het te proeven, moet giiaffenvleesch een heerlijk eten zijn en daarin slechts door twee of drie andere Amankaansche wildsoorten worden overtroffen. Het moet ongeveer gelijk zijn aan kalfsvleesch met een wilrfsmaak en dan nog een aromatisch bijsmaakje hebben, dat naar gelang van het jaargetijde meer of minder uitkomt, maar nimmer onaangenaam is. Die bijsmaak moet van de acacia-bladeren komen, welke giraffen bij voorkeur eten. Het vleesch eener jonge vrouwelijke giraffe moet zelfs zóo smakelijk zijn, dat het even hoog geschat wordt als het lekkerste wildbraad ter wereld. De tong van een giraffe, die 35 a 53 centimeter lang is, wordt als eene lekkernij gezocht, en de merg pijpen moeten volgens den roep alles overtellen, wat men van dien aard in Atrika krijgen kan. Zij versieren gewoonlijk den disch der inlandsche koningen, waar zij in stukken van bijna een meter lang worden voorgediend. De Afri- kaansclie jagers roosteren deze mergbeenderen dadelijk boven hun vuur, zagen die vervolgens in de lengte door en vergasten zich dan aan het lekkerste gerecht, dat men zich voorstellen kan. De afdeeiing Leeuwarden en Leeuwarderadeel der «Friesche Maatschappij van Landbouw" heeft de vragen door het hoofdbestuur gesteld betreffende het mond- en klauwzeer be handeld, om ze als volgt te beantwooiden 1. Acht ge het mond- en klauwzeer eene gevaarlijke dan wel eene lastige ziekte? Niet gevaarlijk, maar lastig en bijzonder schadelijk. 2. Is een krachtig optreden der regeering tot bestrijding dezer ziekte in het belang van de veehouders en handelaars gewenscht, of wordt aan doorzieken de voorkeur gegeven Bij sporadische gevallen acht men een krachtig optreden der regeering gewenscht; is de ziekte eens meer algemeen, dan zijn prantische mid delen tot afzondering gewenscht. Men acht het laten doorzieken niet gewenscht. 3. Indien gij het eeiste noodzakelijk acht, vindt ge dan de in den gepasseetden zomer van rijkswege genomen maatregelen tot afzondering enz. goed gekozen In beginsel acht men afzondering op de meest practisclie wijze gewenscht, maar men moet in het oog houden, dat onze stallen in den zomer ongeschikt zijn en groote schade aan het vee veroorzaken. 4. Zoo niet, welke maatregelen zoudt ge dan wenschen te zien toegepast Na beantwoording van vraag 3 vervallen. 5. Is bet u bij ervaring geblekendat het klauwzeer een direct gevolg is van de tong- blaar, m. a. w. dat het speeksel uit den bek der koeien de ontsteking en ettering der pooten doet ontstaan Het is eene ziekte die zich in verschillende vormen voordoet, in den regel het eerst in den mond, maar zij openbaart zich ook in andere deelen van het lichaam. Het eenige middel er tegen is zindelijkheid op stal en dier. 6. Indien ge meent dat dit het geval is, hebt ge ook door desinfectie getracht het klauwzeer te voorkomen en zoo ja, met welke middelen en welke gevolgen Na het antwoord op vraag 5 onnoodig geacht deze vraag te beantwoorden. 7. Welken tijd van het jaar acht ge bij eventueel doorzieken voor het vee den meest geschilsten, zoo met het oog op de belangen van de veehouders als op die van den handel Bij behandeling van vraag 2 heeft men het doorzieken niet wenschelijk ge& ht. maar wanneer het moest plaats hebben, dan gedurende den staltijd in bet najaar en den winter. Op 1 Februari j.l. heerschte het mond- en klauwzeer in Duitschland op 692 erven en stallen, gelegen in 274 gemeenten. De ziekte is over het geheele rijk verspreid en komt zoowel in Pruisen als in Beieren, Saksen, Wurtemberp, Elzas, Baden, Hessen als in de klei nere staten voor. De «Vereeniging van weesvaders" heeft van de Koningin-Regentes eene gift ontvangen van f 100 voor hare weeshuizon te Maarsen en te Dieren. Sedert 31 Januari hebben te Nijmegen dage lijks gemiddeld 860 kinderen en 430 volwassenen van de koflie- en brooduitdeeling gebruik gemaakt. Behalve giften «in natura", ontving de commissie 31 Januari en volgende dagen ongeveer f 430. Door mej. Dina Margeretha de Vries, wonende te Genève, is aan de «Orde van Vrijmetselaren" in Nederland geschonken een gedeelte van het buitengoed «De Parkeier", ter grootte van 3.752 HA, met hot daarop slaande heerenhuis en ver dere gebouwen, getimmerten, opgaand geboomte, enz., om daar mettertijdte stichten een ver blijf of doorgangshuis voor half verweesde, venvaar- loosda of verlaten kinderen. De waarde der schen king wordt op ongeveer f20.000 geschat. Te Oude-Tonge zijn aan de armen dier ge meente uitgedeeld de voorhanden zijnde afgewerkte f lederen van de hand wei kschool. Aan ruim 70 ^zinnen kon een aardig pakje kleederen worden verstrekt, hetgeen met deze strenge koude bij allen zeer welkom was. De procureur-generaal bij den Hoogen Rand concludeeide gisteien tot verweiping der cas satie-voorziening van de gemeente Gouda tegen dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland betref fende het onderhoud van een gedeelte van Schie- lands Hoogen Zeedijk. Uitspraak 15 Maart. De Haagsche rechtbank veroordeelde een huis schilder uit Nootdwrjk-Binnen, wegens het den ln Kerstavond opzettelijk vei storen van de godsdienstoefening in de Ned.-herv. gem. aldaar, tot 14 dagen gevangenis. Ked.-Herv. Kerk. Beroepen: te Roden ds. Bnsch Keizer, te Dwingelote Monster ds. E. Homoet, te Staphorst. Bedankt: voor Randwijk door ds. B. J, van Heijningen, te Huizen bij Naardenvoor Ouderkeik aan den IJsel door ds. J. G. Deur, te Zettenvoor Aalten door ds. W. H. Lief- tinck, te Loenen (Geld.). Het 25-jarig bestaan van het noordelijk evan gelisch zendingsfeest zal dit jaar luisterrijk ge vierd worden, waarschijnlijk te Assen. De Wcsleyaansche Methodisten in Engeland hebben een plan ontworpen voor eene nieuwe ver eeniging, waarvan zij zich voor het christelijke leven veel heil vooratellen. Het nieuwe verbond heeft tot hoofdbeginsel een kameraadschap in de hoogste levenstaak. Het zal voornamelijk op bet jonge volk werken, den godsdienst in hen versterken, een band vormen tusschen de bestaan de kerkelijke vereenigingen, en de jongelingschap invloed op elkander laten oefenen. In alle groote steden zullen afdeelingen gevestigd worden. De naam van de nieuwe vereeniging zal wezen «Het gilde van het goede leven". Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Drachten ds. H. Siertsema, te Bnrum c. a, te Alblasserdam de heer P. Warraenhoven, cand. te Rotterdam te St.-Anna-Parochie ds. J. P. Visscher, te Leeu warden (Afd. A), Schiedam 9 Februari. Rogge: Helena f 111/107 Ct.Saloniea f104 6/w; Dnieper f102 Ct. Clerst: per 1950 kilo Donau f100 3jen; Dorpat f118 6/w. Maïs» Mixed f120 Ct. noatw||n Noteering van den Brandersbond f 4-Va4%, s der Makelaars - 5%, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 1.per ketel. Leiden, 8 Februari. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt16 stieren f70 a 203, 93 vette ossen en koeien f148 a 252, ot 50 a 66 c per kilo, 95 vare dito f95 a 182, graskalveren f a 42 vette dito f 40 a 82, ol 60 a 80 c. per kilo, 76 nuchtere dito 5.a 10 20 vette schapen f16.a 28.—, of 30 a 35 c. per kilo, 142 weide dito f10.a 22.lammeren fa 6 magere varkens f12 a 18, 48 biggen f3.a 10..veulens t a paarden fa 60 kalf- en melkkoeien f150 a 250. Amsterdam, 9 Februari. Rogge op levering willig: per Maart f93, 94 95, 94; per Mei f94, 95, 96 per October f99, 100, 101. Tielerwaard, 8 Februari. Naar hooi is steeds weinig of geen vraarr ondanks de lage prijzen f 11 a 14 per 500 KG Stroo is jets meer gezocht tegen f 12.50 a 13.50 per 500 KG. Antwerpen, 9 Februari. Petroleum prijsh. ;Amerik. per Febr. fr. 14% Maait/April fr. 147/s; laatste* 4 md. fr. 15%; Russische in loco fr. 13%. 2 v's pCt. Nederland Papier Metalliek Zilver 3 pCt. Poitngal Rusland 1884 Buitenl. Spanje Turkije Venezuela Aand. Cultuur Mij Nederl. Handelmij. Staatsspoor WarschauWeenen. Baltische Sporen. i Zuid West Atchison le Jlyp 2e Lr. A. Shares Central Chicago Erie üblig Incomebond Denver Rio Shares Florida Missoini le Hyp. Ineoineboiid. Shaies N- L. Erie Shares Union Oregon Short. Obbg Wabash Shares Canadian Thei sloten Oostenr. loten I860 Madridsc >e loten N. W. Pac. Hyp. Pdbr. Amer. Nat. 1'iust 0. 5 pCt. Turksche Loten Prolongatie Per Teleor. 8 Febr. 9 Febr, 9.iiy16 81% 82 Vis 25%, 71% 433/4 1263/3 05% 64% 93% 81..,j 823% 25 3/J 106 44% 1265/16 95% 145 65% 64 18 Via 18 4% 4% 13% 13% 21 9% 79 45% 1 14 I 10% 9% 1 22% I 14 20% 11 9% 78% 45 14% 10 9 21% 14% 51 121 128 49% 50 74 a 741/. 58 301/-. 30% i'A 2 Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het N. v. d. 1). Behalve Portugeesche, die wat meer aanga-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 7