1 J 1 1895. Woensdag 13 ebruari. N°. 8724 Eerste Blad ©genen veertigste .T aargang. Huilen!andsche Berichten V i Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODE iBONNBHENTSPBiJS, per kwartaal |hwo per post, door het geheels Rijk ikonderlijke nommers t 1.85. 2.50. 0.10. BPKSH: BOTRRKTK1 AT ff O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It A S K It IJ R. De Temps bespreekt de overeenkomst, tus schen Frankrijk en België getroffen ten aan dien van den Kongostaat. Dat aommige En- gelsche bladen in deze schikking zooveel als .eer Fransch protectoraat willen zien mist, •volgens de Temps, allen redelijken grond. De republiek heeft eenvoudig haar rechten vullen handhaven. Na de Fransch-Belgische overeenkomst gevolgd is op de conventie tusschen Frankrijk en Engeland betreffende de grensregeling in Sierra-Leone, en de met Duitschland getroffen schikking aangaande bet Kaïnerun-gebied, zijn Frankrijks vrede lievende en verzoenende bedoelingen niet in twijfel te trekken. Na overleg tusschen den procureur der republiek en den rechter van instructie Dopffer is besloten dat een nieuwe instructie geopend zal worden tegen de heeren Canivet, Giiard, Trocart en andere beschuldigden in de afdreigings-kwestién, wegens poging tot achantage" ten nadeele van verschillende vereenigingen in de departementen. De heer Levaillant, vroeger directeur van den algemeenen veiligheidsdienst, laatstelgk ontvanger en betaalmeester te Saint-Etienne, is van dit ambt ontzet, daar gebleken is dat bij beloften deed om van zijn invloed op on wettige wijze ten behoeve van derden ge bruik te maken. De heer Favette, die kabinetschef geweest is van de ministers Thévenet en Jules Roche, is wegens valschheid in geschrifte naar het gerechtshof der Seine verwezen. Tegen den heer Merry, oud-maire van ien, is een bevel tot gevangenneming uit- gevaaidigd, wegens medeplichtigheid in de kvvestie-Lefèvre-Portalis. Door de koningin van Madagascar is tot de gouverneurs der provinciën een proclamatie gericht, waarin zij verklaart dat het volk vast besloten is geen duimbreed gronds aan de F ranschen af te staan, maar te strijden totdat «r geen Fransch soldaat meer op Madagas car zal vertoeven. De Koningin voorspelt dat tegen den zomer de Franschen door koortsen geteisterd zullen worden, en het dan den ova's zeer gemakkelijk zal vallen, hen te verdrijven. DUITSCHLAND. et ontwerp voor de zegelbelasting is nu bjj den Rijksdag ingediend. De voorgestelde verhooging van het zegelrecht treft ook de verzekering. Terwijl tot dusver alle polissen eet premiën beneden 150 mark vrij van zegel waren, zal volgens het ontwerp voortaan van elke honderd mark die de premie bedraagt, geheven worden. In de ruisisehe Kamer van afgevaardigden heeft de minister Thielen Zaterdag mede- deelingen gedaan omtrent het vorige begroo- ting«jaar ten opzichte van het staatsspoor- wegnet. Daaruit blijkt, dat bij de begrooting voor de spoorwegen voor liet jaar 1811/94 de ontvangsten waren geraamd op 937 millioen mark en de uitgaven op 591 millioen. De werkelijke resultaten waren ontvangsten 961 millioen en uitgaven 579 millioen, zoodat het batig saldo is gestegen van 342 millioen op 382 millioen. Voor het loopende begrootings- jaar 1894/95 zijn de ontvangsten op 962, de uitgaven op 591 millioen geraamdnaar alle waarschijnlijkheid zullen de ontvangsten on geveer 3 millioen hooger. de uitgaven 9 mil lioen minder zijn, zoodat het batig slot 12 millioen meer zal bedragen. De exploitatie kosten bedroegen in 1891/92 nog 65 pCt. der ontvangsten, in 1893/94 nog slechts 60.25 pCt,, in 1894/95 zullen zij waarschijnlijk 60 pCt. en in 1895/96 volgens de nieuwe op making 57.8 pCt. bedragen. Voor 1895/96 worden de ontvangsten op 994, de uitgaven op 550 iniliioeii geraamd. De sigarenmaker, die onlangs te Berlijn den keizer en de keizerin tijdens een rijtoer eenige scheldwoorden toeriep, heeft bekend anarchist te zijn en is door de rechtbank tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Het O. M. had 1M jaar tegen hem geeischt. B L G I E. Een gedeelte der Brusselsche liberalen schijnt besloten te zijn tot een nieuwe partij- formatie over te gaan. Aan de verschillende comité's van het arrondissement zal eene cir culaire gericht worden, waarin de noodzake lijkheid wordt betoogd der oprichting \an een nDemocratiscli-liberalen Bond". De bedoeling is, zich bij de verkiezingen alleen bij die pai tij aan te sluiten, welke bet piogramder pro gressisten als een minimum beschouwd, d.w.z. dat de vooruitstrevend-liberalen, ook met het oog op het aanwassen der socialisti-che groe pen, nog meer naar links zwenken, teneinde althans eenige kans te herwinnen tegenover de clericalen. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde de heer Bryce gisteren dat het ministerie van koophandel geen enkele bevoegdheid bezit om het wrak van het stoomschip JSlie te doen vernielen of zijne ligplaats door bakens aan te duiden, aangezien het wrak dichter bij de Hollandsche dan bij de Engelsche kust ligt. Bij de voortgezette behandeling van het adres van antwoord op de troonrede diende de heer John Redmond een amendement in, de verklaring inhoudende dat de tijd gekomen is om het Parlement te ontbinden en het vraagstuk van home-rule aan het oordeel der kiezers te onderwerpen. Het amendement werd verworpen met 256 tegen 236 stemmen. De heer Fardill, conservatief, is zonder tegenstand tot afgevaardigde voor Paddington gekozen, in de plaats van wijlen lord Ran dolph Churchill, I D S L A S D. Uit Petersburg wordt aan de Polit. Corresp. hit schier ongeloofelijk bericht gemeld dat de regeering voornemens zou zijn binnenkort verplicht kosteloos algemeen lager onderwijs n te voeren. Volgens particulier bericht aan de Magda- lu-gische Zeitung heeft de minister van binnenlandsche zaken een waarschuwing ge richt tot alle kranten die pleiten voor liet laten varen van de autocratische tradition. Alle bladen welke zich daaraan schuldig maken zullen worden verboden. Dit is het eerste droevige gevolg van de woorden die de verstokte aristocraat en reactionnair Doernowo zijn jongen keizerlijken meester in den mond heeft gegeven. Hoe ernstig de bedreiging is gemeend, is onlangs gebleken uit het volstrekt vei bod van de Héesskaja Zijizn (Russisch leven), een van de liberaalste bladen 'van Rusland, door Doernowo, Pobedonostsef en De'janof. Door zulke dwangmaatregelen wordt de ondersteuning, onlangs door den keizer ook aan persmannen in nood toegezegd, een gift aan een bedelaar, niets meer, misschien iets minder. Als men de pers dwingt tot liegen, doordien men haar verbiedt voor haar ge voelen uit te komen, en men stoot haar aan den anderen kant een douceurtje in de handen, dan mag dat wel haast heeten haar tot handlanger verlagen. Dat de minister zoo zijn keizer in een vaWche positie plaatst, is duidelijk, en dat de keizer goed zal doen hem en de ministers die het met hem eens zijn te vervangen door andere zoodra hij in staat is, zelf met vaste hand het roer te houden, springt evenzeer in 't oog. OOSTENRlJ K-H OStU It IJ E. De Hongaarsche minister-president Banfïy is Zaterdag bij den koningte Weenen geweest, om dverslag uit te brengen over den staat kundigen toestand" in Hongarije. De eerste officieele stap tot invoering van de drie kerkelijk-poütieke wetten is thans gedaan. De minister van binnenlandsche zaken, Percsel, heeft alle besturen van het land uilgenoodigd om uiterlijk 31 Maart voor stellen te doen over de indeeling van de dis tricten van den burgerlijken stand en de benoeming van de noodige ambtenaren en beambten. SPANJE. De Senaat heefl het door de Kamer aange nomen regeeringsontwerp tot het heffen van een invoerrecht van buitenlandsch graan bekrachtigd. De wet is reeds in de Oaceta afgekondigd en gisteren in werking getreden. T D R E IJ E. De oud-gouverneur van Samos, Caratheo- dori pacha, heeft den sultan op diens bevel een plan van hervormingen voorgelegd, maar de sultan moet dat, als onvolledig tetugge- zonden hebben. De Daily Dews verneemt uit Konstanti- nopelEen besluit van den sultan roept een aanmerkelijk gedeelte van de legerreserve op. De geruchten aangaande de ïeden daarvan loopen uiteen. Volgens sommigen is de reden, dat Rusland troepen ophoopt aan de grenzen, volgens anderen dat er onlusten dreigen in Macedonië, en er reeds onlusten te Monastic in Rumelië voorgevallen zijn. Men acht het eene einstige zaak aldus de landbouwers van hun werk te halen, vooral nu de oogst mis lukt. is. Bevelen van de Porte verbieden door het geheele rijk inlandeis zoowel als vreem delingen zonder bepaalde vergunning uit Konstantinopel hunne woonplaats te verlaten. AMERIKA. De Seuaat der Vereenigde Staten heefteen half millioen dollar voor het leggen van een telegraafkabel naar Hawaï toegestaan, zonder echter de wijze van legging en den conces sional is te noemen, zoodat de goedkeuring van het Huis van afgevaardigden twijfelachtig is. De Neto-York Herald rneldtuit Rio Janeiio, dat Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië ooilogsschepen zullen zenden navr Brazilië om kracht bij te zetten aan den eisch tot schadevergoeding, die ingesteld is door de vreemdelingen, welke tijdens de jongste om wenteling verliezen geleden hebben. Over den opstand in Columbia wordt uit Colon gemeld dat de generaal der opstandelin gen Salmiento met 1500 volgelingen tiaar Tolima optrekt. De opstandelingen werden hg Corrozal geslagen zij worden nu door de regeringstroepen vervolgd. Te Boirota zijn 500 Remingtongeweren in beslag genomen CHIN A. De kpizer zou, naar uit Petersburg aan de Pal. Corresponded gemeld wordt, eenige weken geleden het plan gevormd hebben, afstand te doen van den troon, mau' op dit besluit teiuggekomen zijn. De Novoje Vremja meent te kunnen ver zekeren dat, waar China niet wil toegeven aan de buitensporige eischen van Japan, de reden daarvan moet gezocht worden in de te Peking heerscbende overtuiging, dat Rusland, Frankrijk en Engeland elke te groote ver nedering van China zullen voorkomen. Blijkens officieel bericht, dat de Japansclie vlootvoogd admiraal Jdmiraal Ito aan zijne regeering heeft gezonden betreffende de inneming der Cliineesche zeehaven Wei-Hai- "Wei, zijn in den nacht van 4 dezer, na het ondergaan der maan, twee afdeehngen der torpedovloot tusschen de versperringen in de haven weten binnen te dringen, waar zij het pantserschip Ting Yuen vernielden en deu kruiser Ching Yuen zwaar beschadigden. De

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1