A°. 1895. N°. 8727. Saterdag 16 Februar Negen© nve©rtigst© Jaargan?. Versch tit dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODE BURBA I' j BOTERITSA AT 7 O. Unitenl au dsclie Berichten. duitschland. SCNIEDA1SGHE courant. t 1.85. - 2.50. 0.10. Advertentieprijs van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. £i»OSMEMENTSPRUS, per kwartaal fnmo per post, door het geheeie Rijk ytdoderlijke nommers De audiëntie van het bestuur van den Duit- «chen landbouwersbond bij den keizer, waar toe reeds in het vorige najaar na de kanse lierswisseling besloten was, zal eerstdaags plaats hebben. De Rjjksdag behandelde Woensdag bij tweede lezing he® qrstel der heeren Auer c.s. tot opheffing ictatuurwet in Elzas- Lotliaringen, dat een kort debat werd aangenomen. Alleen ae rechterzijde en de nationaal-liberalen stemden tegen. De afgevaardigde dr. Kruse heeft bij de beraadslaging over de begrooting van bet rijks-verzekeringdepartement eene motie in gediend, waarin der Bondsregeering wordt verzocht, spoedig een wetsontwerp in te dienen, om in de verzekering tegen onge lukken ook de personen op te nemen, die zich met zeevisscherij bezighouden, en de klimatische ziekte van zeelieden, met name de gele koorts, „te rekenen onder de beroeps- ongelukken in den zin van de wet tot ver zekering tegen ongelukken. De begrootingscommissie uit den Rijksdag heeft in hare laatste twee vergaderingen 5 «eillioen mark van de oorlogsbegrooting ge schrapt. De verdeeldheid onder de vroegere leden der thans uiteengespatte antisemitische part: n den Rijksdag is zoo groot, dat twee der voormalige leiders, Liebermann en Böckel, •elkaar tot een tweegevecht hebben uitgedaagd. Tusschen een der havens van het Duitsche Oostafrikaansche gebied, het Victoria Nyanza en het Tangamka-meer zal een spoorweg worden aangelegd. II E t G 1 E. Het regeeiingsontwerp tot converteering der 3ji procents staatsschuldbrieven in 3 procents, is door de Kamer met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. De afgevaardigde Lorand had voorgesteld, de rente tot 2Vs procent te verlagen, hetgeen loor den minister van financiën ten sterkste Intreden werd. Een amendement werd nog "gediend door de socialistische groep, strek kende om de opbrengst der conversie te doen strekken tot oprichting eener weerstandskas voor bejaarde werklieden (zoowel landbou wers, als weiklieden bij nijverheids- en han- elsinstelhngen). Dit amendement werd met tegen 36 stemmen verworpen. He grondslag van het regeeringsontwerp CP het kiesrecht voor jde gemeenteraden, dat deze week zal worden ingediend, is algemeen «n meervoudig stemrecht, naar den maatstaf 5 daarbij reeds geldt voor de Kamer. Maar «Heen burgers van 30 jaar oud en die drie jaar in eenzelfde gemeente wonen, zullen iesgerechtigd zjjn (tot nog toe is 21 jaar de 5 isgrensj. Daarenboven zullen zjj die een zekere som aan grondlasten betalen, nog een vierde stem mogen uitbrengen. Het overwicht der socialisten hoopt men op deze wijze te vernietigen. ENGELAND. In de zitting van het Lageihuis van Woens dag verklaarde de minister Mortey dat het tarief van 3 shilling voor een telefonisch ge sprek tn«schen Londen en Parijs niet kan verlaagd worden en dal, te oordeelen naar het druk gebruik dat van de telefoon gemaakt wordt, die prijs ook niet te hoog schijnt. Een amendement van kolonel Nollan, leed wezen betuigende dat in de troonrede niet gesproken wordt van den nood in lei land en van middelen om daaraan tegemoet te komen, werd verworpen met 200 tegen 13 stemmen, nadat de minister Morley had toegezegd dat de regeering al het mogelijke zal doen om den nood te lenigen en de plaatselijke over heden reeds zijn uitgenoodigd om aari de werklieden werk te verschaffen. In de zitting van het Lagei huis verklaarde Grey gisteren dat het Nicaragua-kanaal onder contróle van Nicaragua moet staan. Bryce maakte geen enkele tegenwerping. Eene commissie werd benoemd voor het onderzoeken van de nieuwe reglementen op de signalen die de zeeschepen moeten heb ben. Een voorstel van Clancy desbetreffende wordt met 299 tegen 111 stemmen verwor pen. In het Hoogerhuis verklaarde lord Kimber- ley gisteren dat het voor de veiligheid van Oeganda noodig was een gedeelte van het Umgorogebied te bezetten. Aangaande het aanleggen van spoorwegen is nog geen enkele beslissing genomen. Oeganda is nu rustig. De inboorlingen zijn met het tegenwoordig beheer tevreden. Rosebery zegt dat de verantwoordelijkheid voor den aanleg van den spoorweg bij de regeering moet blijven. Zij moet ook beoor- deelen of het oogenblik daarvoor gekomen is. Thans is nog geen enkele definitieve regeling getroffen over het bestuur der lauden waar de spoorweg door zal gaan, en zoolang de on derhandelingen duren, is het noodig alle ver wikkeling te vermijden. Een ontwerp voor den nieuwen aanleg zal gereed blijken, zoodra er tot den aanleg is besloten. NOORWEGEN. De aanvoerder der radicale meei derheid in het Storthing, de heer Steen, heeft zich thans bereid verklaard de opdracht tot vorming van een nieuw ministerie te aanvaarden, nu de koning hem heeft toegezegd de bekende geschillen tusschen de beide r'ykshelften in zake de diplomatieke en consulaire vertegen woordiging te zullen onderwerpen aan de scheidsrechterlijke uitspraak van een college, bestaande uit leden der NoorscheenZweed- sche staatsraden. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJ E. Uit Weenen wordt van gisteren gemeld Volgens inlichtingen uit offieieele bron te Sofia geput, zjjn de geruchten, in verschil lende hoofdsteden van Europa verspreid aan gaande beweerdeongeregeldhedenin Bulgarije of andere abnormale gebeurtenissen, bloote verzinsels. De keizer heeft zes liberale pairs benoemd, onder wie de grootmeester der vrijmetselaars Ivanka, zoodat men thans de aanneming der kerkelijk-staatkundige ontwerpen door het Bongaarsche Magnatenhuis verzekerd acht. Het Bongaarsche Magnatenhuis heeft "Woensdag na een kort debat de voorloopige begrooting met algemeene stemman goedge keurd. De Bongaarsche regeering heeft eene com missie belast met een onderzoek betreffende den nood onder de landbouwende bevolking, vooral in de districten Bekes, Osanad en Osongrad en de middelen om in dien nood te voorzien. In de genoelmde "districten kwamen in de laatste twee jaren herhaaldelijk ongeiegeld- heden voor. De militaire macht herstelde toen de orde, maar dit maakte geen eind aan de ellende. De benoeming van deze commissie is een teeken van den ernstigeri wil der regee ring om den toestand te verbeteren. Het vraagstuk, dat de commissie moet helpen oplossen, is, hoe men liet geheeie jaar door werk zal vinden voor de honderdduizenden landbouw-arbeiders, die onder het feudale stelsel, tot 1848 toe, hun brood hadden. Na de emancipatie der boeren in dat jaar hadden zij eigenlijk er beter aan toe moeten zijn maar thans zijn zij, hetzij door eigen schuld, hetzij door den drang der omstandig heden, tot den bedelstaf gebracht. Zij bonden de verzoeking niet weerstaan, hunne kleine stukken grond te verkoopen aan de groote landeigenaars, die daarvoor in hunne oogen zeer hooge prijzen boden. En nadat het geld was opgeraakt, bevonden velen van hen, dat men, in plaats van het geheeie jaar door, zooals vroeger, slechts eenige weken in het jaar werk voor hen had; landbouwmachines deden de rest. Men heeft een paar jaar geleden een proef genomen met groote openbare werken, om de ongelukkige ai beiders aan den kost te helpen. Maar deze proef mislukte door knoeieryen van tusschen personen, die het geld in den zak brachten van geheel anderen dan waar voor het bestemd was. ITALIË. Het blad Italia del Popoio verzekert dat de heer Crispi voornemens is onderhandelin gen te openen met Ras Makonen, teneinde een verdrag van vriendschap en bescherming te sluiten met Harrar. Hei hof van cassatie te Rome heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van kapitein Romani, eerst door het hof te San Remo, vervolgens door dat te Genua veroordeeld we gens spionneering. Het hof heeft het vonnis van het hof van appèl te Genua vernietigd en de zaak naar de kamer van verwijzing te Genua teruggezonden, opdat een nieuw von nis uitgesproken worde. Te Milaan blijken voor den gemeenteraad de conservatieven en clericalen de overhand verkregen te hebben op de radicalen en socia listen tie legeeriugsgezinde pers ziet hierin een goed voorteeken voor de toekomstige algemeene verkiezingen voor de Kamer. BUL G A R IJ E. Uit Sofia wordt van gisteien gemeld: Alle berichten omtrent onlusten in Bul garije worden uitdrukkelijk tegengesproken. Het Balkan-agentschap noemt de in liet buitenland verbreide geruchten van een af treden van prins Ferdinand eeu leugenachtige en boosaardige uitvinding. Woensdagavond heeft er ten hove een schitteiend bal plaats gehad, waarjt^t-ggrff* diplomatique en vele andere aanzienlijke per sonen kwamen. T U R K IJ E. Omer Bpy, die deel uitmaakte van de com missie van enquête in zake de Armenische gruwelen, is tot gouverneur van Bitlis be noemd. De Armeniërs zijn daarover zeer on tevreden, daar zij deze benoeming onver- eenigbaar achten met de onafhankelijkheid der commissie; bovendien beschouwen zij die benoeming als een poging tot intimidatie van de getuigen, die zich wel tweemaal zullen bedenken alvorens een ongunstig getuigenis af te leggen, nu zjj hebben te vreezen dat de gouverneur het hun later zal inpeperen. Volgens berichten uit Armenische bron te Konstantinopel ontvangen heeft men de zeker heid gekregen dat, behalve in het district Sasoen, ook in het district Harzan allerlei gruwelen zijn gepleegd. Men zegt dat er 40 of 50 dorpen zijn verbrand of verwoest. EGYPTE. Te Alexandrië heerscht groote opgewon denheid, daar de rechtbank zeven inboorlin gen, die zich krachtdadig verdedigd hebben tegen eenige Engelsche soldaten, die het hun lastig maakten, heeft veroordeeld tot gevan genisstraffen van 2 jaar tot 6 maanden. AFRIK A.„ Naar de Times uit Kaapstad verneemt, heeft de staatspresident Kruger, naar aanleiding van een debat in de Transvaalsche Volksraad over de Swziland-overeenkomst, verklaard te ge- looven dat de Transvaal op vreedzame wijs Swaziland in bezit zal kunnen nemen. De staatspresident berispte een lid van den Volks raad, die geschimpt had op de rood baadjes", en zeide dat Engeland de Transvaal welwil lend heeft bejegend. Volgens den correspondent der Pall Mali

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1