Biniien 1 andsche Bcrichten. Gazette te Johannesburg bestreden eenige leden van den Volksraad de overeenkomst aangaande Swaziland hevig, terwijl Kruger verklaarde dat de Transvaal gereed i3 om Swaziland desnoods gewapenderhand te bezet ten. In de Zuidafrikaansche pers is herhaalde lijk gewezen op het gevaar van de toene mende immigratie van Aziaten. Het gevaar dreigt niet alleen voor Transvaal, maar in de eerste plaats voor de Kaapkolonie. Te Kaap stad wordt thans een congres van burge meesters gehouden, waarin besloten is de regeering uit te noodigen wettelijke maatre gelen Voor te stellen om de immigratie van Aziaten te beperken, CHINA. Volgens bericht uit Shanghai staan de Ja panners vijf mijlen ten zuidoosten van Cltefoo. Aan de Standard werd gisteren uit Tient sin gemeld De terugroeping der Chineesche gezanten zal gevolgd worden door de aan staande benoeming van Li Hung Chang en prins Kung of sir Robert Hart tot gevolmach tigden om over den vrede te onderhandelen. Der Chineesche regeering is het doen van dezen stap aangeraden door de vreemde ge zanten. Telegrammen gisteren uit Wei-Hai-Wei te Londen ontvangen melden eenstemmig dat admiraal Ting zich heeft overgegeven. Maan dag en Dinsdag onderhielden de Japanners een geweldig vuur op de overblijvende Chi neesche forten en schependa Japansche vloot deed aan dat bombardement mee, maar de Chineezen antwoordden slechts spaarzaam en schenen hun mumtievoorraad te willen uitzui nigen. Reeds maakten de Japanners aanstal ten om de Chineezen den nekslag toe te brengen daar hesehen de Chineesche ku- nonneerbooten de witte vlag en een er van stoomde vooruit, op de Japansche vloot af. Nadat admiraal Ito het bevel had rondge- seind om het vuur te staken, zette de Chi neesche kanonneerboot een sloep uit, en een van admiraal Tings slafolïicieien nam danrin plaats. Het bleek dat hij een eigenhandigen brief van Ting overbracht, waarin die vloot voogd aanbood de overblijvende schepen zijner vloot en de Chineesche forten over te geven, mitsgaders de wapenen en den munitievoor- raad welke zich daarin bevond, mits de Ja panners aan alle Chineesche strijders en ook aan de Europeanen lijfsbehoud wilden waar- horgen. Admiraal Ito nam die voorwaarden aan, terwijl de Japanners terstond schikkin gen begonnen te treffen voor de overgave der Chineezen. De landende Chineezen werden met kiijgseer ontvangen. De Japanners had den echter hun maatregelen genomen tegen mogelijk verraad. Hiervan bleek evenwei geen sprake te wezen. De Japanners pi ijzen de dapperheid hunner vijanden, JAPAN. Volgens bericht uit Hiroshima heeft Ojama aan de regeering medegedeeld, dat de Japan ners sedert het begin van het beleg te Wei- Hui-Wei tot het einde van den strijd te land 83 dooden en 219 gewonden hebben gehad, terwijl de Chineezen zevenhonderd man alleen aan duoden hebben verloien. SCHIEDAM, 15 Februari De twaalf perceelen bouwmaterialen, gis teren ten behoeve der gemeentewerken in '1895 aanbesteed, zijn toegewezen aan de na volgende tirma's, allen laagste inscbiijvers P. rcee! 1, 33000 stuks keien, aan M. Du- freMie te Luik; perceel 2, hardsteenen trot- toii banden, aan L Golfin te Luik pet ceel 3, 20(1000 stuks vlakke vvaalstraatklinkers, aan W de Haas te Dodewaaid; pet ceel 4, 40000 stuks getrokken vvaalstraatklinkers, aan W. C. Burgeis Co. te Weuid; per ceel 5, 40000 stuks inetselplavei, aan li. U. Jongenburger te Waddinxveenperceel 6, 9 stuks beslagen eiken palen, aan G. J. Nij weide te Winterswijk perceel 7, meskant bezaagd Rijnsch eikenhout, aan K. van der Torren Jz. te Waddinxveen perceel 8, Wezelsch eiken ribhout, aan A. van derSanden te Udeuhout; perceel 9, dennenhout, aan F. W. van der Eist Co. alhierperceel 40, grenenhout, aan K. van der Torren Jz. te Waddinxveen perceel 11, vuren- en iepenhout, aan F. Mol te Breda; perceel 12, 25 stuks gegoten ijze ren padpalen, 20 stuks gegoten ijzeren meer palen, 20 stuks gegoten ijzeren straatsyphons met beweegbaar rooster en 40 stuk gegoten ijzeren putranden met geslagen ijzeren dek sels, aan Penn Ëauduin te Dordrecht. Gisteravond te 11 uur werd door den koet sier van den postomnibus, Weber, toen hij daar voorbijreed, brand ontdekt in den win kel van B. Knoops aan den Singel, hoek van de Polderstraat. Weber maakte onmiddellijk alarm, zoodat spoedig politie en burgers aan- - vvezig waren, die met den bewoner door middel van emmers water er in slaagden den brand te blusschen, welke zich vrjj ernstig liet aan zien, dooidat o. a. ook een standaardvat met petroleum in brand was geraakt. De schade aan vvinkelgoederen is niet on beduidend, doch is door assurantie gedekt. Onder het afdrukken.) De trein die hedenavond te 6.20 van Vlaar- dingen vertrok, is op het kiuispunt even voorbij de spoorbrug over de Schie alhier gederailleerd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen, doch de weg, ook in de richting Delft, is versperd. De memorie van antwoord van den mi nister van oorlog op het verslag over de gewerenwet heelt de Tweede Kamer bereikt. Wanneer de Tweede Kamer hare werk zaamheden zal hervatten, is nog onzeker. De Haagsche correspondent der Zutph. Ct. een bekend Kamerlid gelooft, dat het wel Maart zal worden, omdat nog geen belang rijke wetsontwerpen in staat van wijzen zijn. De heer H. Nervegna, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Brin- disi, is in die hoedanigheid door de Italiaan- sche regeering erkend. Graanrechten. De anti-rev, Nederl. vindt de bezwaren groot. Duur brood drukt den kleinen man het meest en van het afschaffen daartegenover van belasting b.v. op suiker en vleescli zal wel niet komen. Zal voorts de landbouwer worden geholpen of de grondeigenaar? Maar voornamelijk wedeilegt het blad, steunend op de jaarcijfeis, uitgegeven door de centrale commissie voor de statistiek, de verwachting dat er 150,<>00 hectaren meer in cultuur zouden worden gebracht voor graanbouw. In de laatste zestig jaren bleef de verhouding van bouw- en weiland altijd dezelfde, »Indien zelfs voor 1884, dus in een tijd toen liet koren veel duurder was dan het dooi invoering eener graanbelasting ad f3 per HL zal worden, die verhouding niet is gewijzigd, hoe kan men dan onderstellen dat er nu 150.000 hectaren bouwgrond meer dan tot dusver zullen wor den gebezigd voor den graanbouw?" Later wees hetzelfde blad nog op het voor beeld van Pruisen met zijn booge bescher mende rechten, waar toch de klachten van den landbouw even luide zijn als hier te lande. Indien de regeering ook daar, gelijk de minister onlangs zich uitdrukte, het meest van sgeduld en spaaizaamlieid" verwacht, is het dan zoo onredelijk of kortzichtig, indien wij ook bier het bezint eer gij begint in toepassing bren gen? Gelukkige inconsequentie. De naamCalvinistisch is beter dan de naam anti-revolutionnair, betoogt de Stand. De laatste is een naam, die nadere bepa ling eischt. Ontmoet ge dus iemand, die zegt»ik ben anti-revolutionnair", dan moet ge hem, om te weten of hjj een der uwen is, nog nader onder vragen, en er achter zoeken te komen, of hij is een Roomseh, een Luthersch, een louter historisch, een Pantheïstisch, of wel waarlijk een Calvinistisch anti-revolutionnair. Wil dit nu zeggen, vraagt het blad aan het slot van het betoog, dat onze georganiseerde partrj niemand toelaat, dan die Calvinist is Politiek gesproken, is dit zoowant art. 1 van ons program is niet weg te cijferen. Maar zoo ge dit gingt opvatten alsof nie mand onder ons verkeeren kon, dan die de gereformeerde belijdenis is toegedaan, dan moet dit ontkend. Lutherschen, Doopsgezinden, en wie niet al, kunnen, al zijn ze kerkelijk van ons geschei den, zeer wel politiek met cns samenwerken, mits ze, door gelukkige inconsequentie, in de politiek goed Calvinistisch zijn. De algemcene vergadering van den Volks bond tegen drankmisbruik zal dit jaar in de maand Juli te Deventer plaats hebben. Daar komt o. a. aan de orde het rapport, dat rar, J. A. Levy op uitnoodiging van den Volksbond heeft uitgebracht over het vraag stuk der ouderlijke macht. Over het loepassen van de koudwaterbe- handeling op kleine kinderen heeft pastoor Kneipp onlangs in een voordracht te Straats burg het volgende gezegd s Wilt gij, dat de kinderen gezond en sterk worden, dan moet gij hen in het water dom pelen, niet in warm water, maar in koud dat is het best. Dompel het kind, als het twee of drie dagen oud is, tot aan den hals in koud water en haal het er weer uit zoodra gij tot drie hebt geteld. Dan zal het vijf uren achtereen slapen. »Zoo moet, men alle dagen doen, totdat het kind 2 jaar oud is. Dan is zulk een bad niet meer noodig dan twee- of driemaal per week. ïKinderen die men op deze wijze behan delt zullen echte reuzen worden, gezond naar lichaam en geest." Het proces van den iNordd. Lloyd", contra de eigenaars van het ss. Crathie, in zake de bekende aanvaring met de Wie, zal te Rot terdam worden gevoerd. Als advocaat voor den sNordd, Lloyd" treedt op mr. E E. van Raahe, terwjji de door deze maatschappij be noemde experts, zijnde de hperen A. de Bruijne, inspecteur van het loodswezen, D. Oi oil, directeur der Nederlandsche stoomboot maatschappij, en E, Deddes, reeds door de rechtbank zijn beëedigd. Voor de eigenaars der Crathie zal pleiten mr. W. M. Reepmaker. Op bet ijs van den Kraüngschen Plas werd gisterochtend eene juffrouw, die zich met schaatsenrijden vermaakte, door een bulhond aangevallen en deerlijk gewond. In bewuste- loozen toestand werd zij opgenomen en naar hare woning vervoerd, waar onmiddellijk ge neeskundige hulp werd ingeroepen. Een dienstbode te Boskoop had hei ongeluk, bij het in de kachel werpen van oud papier, twee bankbiljetten van f 40, welke zij had gekregen om betalingen te doen, mede te branden. Het ongeval gebeurde ten huize van haar schoonbroeder, bij wien zij even was aangeloopen. Gelukkig had de lieer L., bij wien zij diende, de nummers der biljetten genoteerd; met die .nummers en letters en het overschot der ver brande biljetten begaf haar schoonbroeder zich naar de Nederlandsche Bank, welke de schade vergoed heeft. - Burgemeester en wethouders van Amster dam, die voor sneeuwopruiming dezen winter over f 10000 uit de gemeentekas mochten beschikken, kwamen niet toe en vroegen er nog f 10,000 b(j, Na den sneeuwval echter van Dinsdag j.l. vragen zij er nog eens f 5000 bij. De gemeenteraad stond zonder stemming de gevraagde meerdere f15000 toe. De Amsterdamsche brandweer moest Woens dag 40 maal uitrukken om kleine branden tengevolge van het felle stoken, te blusschen. Uit Amsterdam meldt men aan de W. R. Ct.: De hofmeester van het stoomschip Oranje- Nassau der Westindische mail, die op de- uitreis van Amsterdam naar Curasao door zijn zonderling gedrag het leven der dertig opvarenden in groot gevaar bracht, heeft thans voor den rechter-commissaris bekend met opzet en dus met vol bewustzijn gehandeld te hebben. Men zal zich herinneren, dat de hofmeester op zekeren avond in zijn hut werd gevonden,, badende in zijn bloed, met afgesneden pols e» op den rand van den dood door bloedvei lies. De kapitein der Oranje-Nassau werd ter stond beneden geroepen. Hij legde een ver band om het bloed te stelpen de Oranje- Nassau voer als ïtusschenschip" en had der- hatve geen geneesheer aan boord en kon voorloopig geen andere vei klaring uit den man krijgen, dan dat hij met zijn pols in een scheer mes was gevallen. Maar spoedig kwamen er andere zaken aan het licht, De smailkamer" bleek opengebroken te zijneen kist, sbus kruit" gemeikt maar met patronen gevuldr was uit die kamer gedragen, naar de spiek" overgebracht en daar'met een bijl opengebro ken. En blijkbaar ook was bij dat openbre ken zoo onhandig met de bijlomgegaan.dat het weinig had gescheeld of de patronen zouden gesprongen zijn en wie weet welk groot ongeluk hebben aangericht. De kapitein, die den hofmeester met groote zorg bleef verplegen, maar hem tevens bleef ondervragen, ontlokte hem eindelijk de beken tenis, dat hij zich met het scheermes om het leven had willen brengen, nadat hij tot de- ontdekking was gekomen, dat hij, in een vlaag van verstandsverbijstering, de kist met- patronen nad opengebroken. Te Curasao werd de hofmeester aan boord van het stoomschip Prins Willem IIgebracht om, onder toezicht van een geneesheer, naar Amsterdam te- worden vervoerd. Hier aangekomen werd hij onmiddellijk in arrest genomen. Voor den rechter-commissaris bleef hij aanvankelijk vol houden, dat hij niet meer wist wat hij eigen lijk gedaan had en dus in een vlaag van krankzinnigheid had gehandeld. Daarom werd aan deskundigen een onderzoek naar zijne- geestvei mogens opgedragen. Dit onderzoek nu is niet te zijnen voor- deele uitgevallen. Inmiddels was nog ontdekt, dat hij ge tracht had met de pitten van waskaarsen eene lont te fabriceeren, maar deze overboord had geworpen, toen een scheepsjongen hem bij dit werk had verrast. De tegenstrijdigheid zijner verklaringen voor den kapitein en voor den rechter-com missaris en de huidige toestand zijner geest- mogens hebben den doctoren de zekerheid gegeven dat de man volkomen toerekenbaar moet worden geacht. Nu men hein aan het verstand heeft gebracht, dat hij zich bena deelde met nog langer de waai heid te ver zwijgen, heeft hij bekend zich het leven te hebben willen berooven door het schip in de lucht te laten vliegen en dus zijne mede-op varenden te hebben willen opoffeien om te voorkomen, dat in het vaderland zijne ver dwijning aan zelfmoord zou worden toege schreven. Te Slochleren is het schoolgebouw in Ham men opgegaan. De brand ontstond tussehet» de schooluren en greep zoo hevig om zich heen, dat bijna niets kon gered woiden. Te Het Zand (Gr.) is het twaalfjarig zoontje van G. Hartsema in den pelmolen van den

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2