SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Bericliten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. A r menzorg. freer I. Mulder van den zolder gevallen en weinige oogenblikken daarna overleden. Het Nieuwe Nieuwsblad van het Noorden indertijd voor werkstakende typografen opge richt, maakt bekend, dat Jan Simon Nienhuis, aangesteld als administrateur om de zaak van dat blad te regelen, zich zonder voorkennis heeft teruggetrokken, medenemende de kas, die hij onder zijn bezit had. Een der te Franeker nog bestaande oud adellijke stinsen, het Martenahuis, is voorloo- pig voor ondergang behoed. Door den raad der gemeente Franekeradeel is namelijk besloten, dit gebouw met grooten tuin aan te koopen en tot gemeentehuis te bestemmen. Het be hoort thans nog aan de familie Telting, wier hoofd raadsheer in den Hoogen Raad is. Terwijl een jonge vrouw per schaats van Sneek naar Rossum (bij Heerenveen) reed, bevroren haar beide voeten. Ze kon niet meer ryden en moest verder per slede vervoerd worden. Te Meppel is aan een Amsterdammer eene dubbele briefkaart verkocht voor f 40, De bijzonderheid er van ligt alleen hierin, dat de woorden Briefkaart met betaald antwoord" onderstboven gedrukt zijn. Het ijs op de "Waal onder Herwijnen en op de Merwede voor Gorinchem heeft op sommige plaatsen eene dikte van 3 el 57 duim tot 3 el 60 duim. Maandagavond heeft te Breda in het huis bewoond door den heer Kimmel in de vr nauwe Cuiliarinastraat een gasontploffing plaats gehad, doordien men bij het ontdooien van den gasmeter gebruik maakte van licht. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de beide bovenverdiepingen geheel uit brandden. 's-Graveukage. De Koninginnen met gevolg woonden gisteren den schaatsenwed- strijd in hard- en schoonrijden bij, door man schappen van het reg. grenadiers en jagers gehouden op het ijs van het ververschingska- naal. De Koninginnen waren in een fraaie arreslede. Verschillende officieren werden aan haar voorgesteld. Koningin Wilhelmina had zelf zilveren hor loges als geschenken meegebracht, welke z\j persoonlek aan de overwinnaars uitreikte. De koninklijke kapel luisterde het feest op. De jeugdige Koningin laat geen dag voorbij gaan zonder van liet ijsvermaak genoten te hebben, terwijl toertjes met de arreslede voor H. M. ook een groot genot zijn. Bijna eiken middag 42 uur, onmiddellijk na afloop der morgenlessen van Haar gouverneur, den heer Salverda de Grave en miss Saxton Winter, komt een rijtuig met twee paarden bespannen voor het paleis. Dit rijtuig brengt de beide Ko ninginnen naar het tolhuis, waar de arreslede, die vorstelijk getooid is, Haar op staat te wach ten. Na een paar uurtjes te hebben geard, keeren Hare Majesteiten op dezelfde manier naar het paleis teiug, om 's middags per rijtuig met de schaatsen voorzien naar de vijvers achter het huis Ten Bosch te rijden. Woensdagnamid dag reed de jeuadige Koningin met een slier van 40 dames en heeren der hofhouding. Som tijds komt H. M. we! eens onzacht op het ijs te vallen. Hoewel dadelijk bereidwillige handen Haar toegestoken worde», wijst zij deze af, springt fluks overeind en zet Haar tocht voort. Even handig en vlug is Koningin Wilhelmina ook met het aan- en afbinden van Hare keurige geheel blank gepolijste schaatsjes, waarbij Zij ook niet geholpen wil worden. Lelden, Burg. en weth, hebben aan den gemeenteraad een niet onbelangrijk voorstel ingediend, naar aanleiding van het hun opge dragen onderzoek omtrent de vraagof het wenschelijk is om in de bestekken en voor waarden van aanbestedingen van gemeente werken bepalingen op te nemen omtrent minimum loon en maximum arbeidstijd. Bij dat voorstel zijn burg, en weth. hoofdza kelijk geleid door de volgende beweegredenen De wenschelijkheid, dat de werkman direct of indirect in dienst van de gemeente zóo be loond worde, dat hem een behoorlek bestaan voor zijn gezin verzekerd zij, en dat hem ge noeg tijd overblijft voor rust en huiselijk verkeeren de plicht der gemeente om het zelfde als voor hare eigene werklieden, te eischen voor de werklieden in dienst van aannemers van gemeentewerken. Te meer dringt deze laatste eisch, omdat aannemers vaak hunne winst in de arbeidsloonen moeten trachten te vinden. Burg. en weth. meenen dat het in den tegen woordigen tijd tot de roeping van de ge meente behoort den toestand der werklieden te verbeteren, ook in den bovenbedoelden zin. Een onderzoek naar den loonstandaard tus- schen werklieden buiten dienst en die in dienst der gemeente, bracht aan 't licht, dat de loonen der particuliere en stadswerklieden in den zomer zoowat gelijkstaan, doch dat de loonen der laatsten in najaar, winter en voorjaar aanmerkelijk hooger zijn dan die der parti culieren. Redenen om de loonen der stads werklieden te verhoogen bestaan er niet, ter wijl zij in tijd van ziekte gedurende zekeren tijd het halve loon ontvangen, daarentegen zijn de loonen van de werklieden van aan nemers niet voldoende. Burg. en weth. willen daarom het loon van de laatsten bepaald zien op 18 ct. per uur voor Tolwasser. werklieden en 45 ct. voor opperlieden en sjouwers, het minimum loon van halfwas naar leeftijd te regelen. De maximum arbeidsduur beiioort op 44 uur te worden gesteld. Hoewel overwerk in den regel verboden moet zijn, kan 't toch noodzakelijk worden, 't tegengaan daarvan kan bevorderd worden door de tijdsbepaling voor 't werk in de bestekken niet al te zeer te beperken, overschrijding van den maximalen werkdag altijd afhankelijk te stellen van de goedkeuriug der directie en het minimum loon voor de overuren vrij aanzienlijk te verhoogen. Buig. en weth. stellen in dien geest be palingen voor, waarin behalve het bovenge noemde nog voorkomtwerklieden beneden 23 jaar mogen voor uiet meer dan 20 pCt. deel van de werkkrachten uitmaken, berieden 14 jaar worden geen werklieden aangenomen, terwijl voor dezen het loon zal zijn: 44 16 jaar 4 ct. per uur, 1648 7, 48 20 10 en 2023 13 ct. per uur. Voor overwerk wordt Betaald voor liet 4e uur 10 pCt., 2e 20 pCt., 3e 30 pCt., verdere uren 50 pCt. boven zijn uurloon. Zondags bij noodzakelijken arbeid wordt het uurloon ten minste 50 pCt. verhoogd. Op deze wijze meenen burg. en weth. aan de eischen van den tijd en van liet. maatschap pelijk leven te hebben voldaan. Gouda De centrale liberale kiesveree- niging in dit district heeft den heer J. M. Noothoven van Goor candidaat gesteld voor de Prov. Staten. De heer H. M. Dercksen, lid van den ge meenteraad, is door het centraal comité van a.-r. kiesvereenigingen candidaat gesteld. "Woerden. Door de liberale kiesvereeni- ging Burgerplicht" alhier is tot candidaat bij de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in liet district Gouda gesteld de heer R. W. Haentjens Dekker, burgemeester van Oudewater. Maastricht. Het huldeblijk, door de sociëteit sMomus" aan H. M. de Koningin- Regentes, beschermvrouw van Momus eannen- afdeeling", aan te bieden, zal bestaan uit eene schilderij van ongeveer 2 op 1.50 meter, voorstellende Charitas. De uitvoering van dit kunstwerk is opgedragen aan den lieer Henri Goovaerts. Aan de schilderij wordt toegevoegd een album met de namen van ben, die tot het huldeblijk hebben bijgedragen. Te Leeuwarden is Woensdag vanwege de ijs- club op de r.ieuwe ijsbaan een wedstrijd gehou den van amateurs om het kampioenschap van Friesland op afstanden van 500 en 1500 M. Op Je baan van 500 M werd door 16 flinke rijders deelgenomen. Het kampioenschap van Friesland met ln prijs, een gouden medaille, werd behaald door A. van Wely, te Leeuwarden de 2e pr., een zilv. med., door U. Romkema, te Joure, en de 3e pr., een bronzen med., door C. H. Kappers, te Leeuwarden. Op de baan van 4500 M waren eveneens 16 deelnemers. Op dezen afstand, waarbij over het algemeen flink werd gereden, werd het kampioen schap met ln prijs, een gouden medaille, behaald door A. van Wely, te Leeuwardende 2e prijs, een zilveren med., door H. J. Gorter, te Zwolle, en de 3e prijs, een bronzen medaille, door U. Romkema, te Joure. Na afloop van het feest volgde een optocht, met de prijswinners en de muziek aan bet hoofd, door de voornaamste gedeelten der stad. Een talrijke volksmenigte volgde den stoet. Op de Gouwzee zal heden door de vereeniging vOlympia" te Monnikendam weer een eigenaar dig feest gegeven worden. Het meest aantrekke lijke punt 2al zijn: de Marker bruiloft in kos tuum ook de hardrijderij van Markers zal een nummer zijn, dat veel belangstelling wekt. In het ijspaleis zal een café cbantant van muzikale Samojreden verschillende nummers ten beste geven. Dat alles afgewisseld en besloten met een bal op het ijs, waarbij het fanfarekorps van Bioek in Waterland zijne medewerking zal verleenen. Jhr. Barnaert Jr. vertrekt naar Hamar, om aldaar den Nederiandschen Schaatsenrijdersbond te vertegenwoordigen in de jury, bij de op 24 'en 25 Februari a.s. te houden wedstrijden om het wereldkampioenschap. De Tijd vraagt een gedenkteeken voor dr. W. J. F. Nuyens, -lOmtrent de wijze van uitvoering, zegt het blad, kieze ieder den weg, die hem het meest dienstig toeschijnt. Kwam er een commissie tot stand, die zich de zaak bijzonder aantrok, wij zouden niets liever wenschen dan in haar handen bet werk over te geven. s Voorshands verklaren wij ons bereid om aan ons bureau van administratie elke gifi, boe ge ring ook, te ontvangen en te veraniwoorden, die ons voor het monument van dr. Nuyens zal worden toegezonden." Duitsche (daden maken melding van een nieuwe nster", tnej. Wedekind, van de opera te Dresden, die in Bet Gcwandhaus te Leipzig op het Brahms- concert niet groot succes voor het eerst is opge treden. De jongedame, een leerlinge van Oigenyi, heeft, volgens de bewonderende beoordeeimgen, o. a. de Kölnisclw Zeitung, een zeer sehoone en omvangrijke stem en zoo groote zingensvaardig heid, sdut zij alleen met de grootste zangeressen vergeleken kan worden." Zij heelt," zegt ge noemd blad, «mevr. Albnni, die de vorige week te Leipzig zong, geheel in de schaduw gesteld, en als Paiti, dia een extra-concert had aange kondigd, maar wegbleef wegens ziekte, gekomen was, wie weet hoe dan het oordeel van het pu bliek zou zijn geweest." Dat Nederlandsche talenten ook in den vreemde gewaardeerd worden, bewijst het volgende be richt uit Hamburg. De lieer Louis Zimmerniann, uit Groningen, thans concertmeester te Hamburg, wist door zijn viool-vooidracht de toehoorders zóo te boeien, dat een muziekkenner, na Zimmermann eenige maleu te hebben gehoord, hem een Nicolaus Amati van 4690, eene waarde vertegenwoordi gende van 5000 mark, ten geschenke heelt aan geboden. Op de Gascogne, thans behouden te New-York gearriveerd, bevonden zich voor een waarde van verscheiden.honderdduizenden aan kunstwerken, o.a, tal van stukken van Raffaelli, en meer dan twintig oude Hollanders (M. Hobbema, A. Cuyp enz.) van het huis Sedelmeyer. Een buitengewoon lage thermometerstand wordt uit Schotland bericht. De thermometer van bet Castleton-observatorium Braemar stond Woensdagmorgen op 47° onder 0 Fahrenheit (49 graden vorst). De Engelsche bladen berichten een aantal ge vallen van menschen, vooral voerlieden, die op barre wegen van koude omgekomen zijn. Nog steeds komen berichten uit Engeland over menschen, die doodgevroren zijn. Door de hevige koude neemt ook het pauperisme in Londen grootere afmetingen aan. Het getal der behoettigen die onderstand genieten moet deze week 17,878 grnoter zijn dan in de overeenkomsti ge week van 4894. Naar men uil Warnemunde bericht, is daar de Oostzee zoover men zien kan dichtgevroren. De heer H. A. Joniaux, echtgenoot der als gifmengster door de Antwerpsche rechtbank veroordeelde, heeft op zijn verzoek eervol ont slag verkregen ala hoofdingenieur ie klasse bij de openbare werken in België. Het gerechtelijk onderzoek in zake de mijn ramp van Monceau-les-Mines is gesloten. Het schijnt dat het onderzoek bezwarende leiieii voor twee ingenieurs der maatschappij aan het licht heeft gebracht volgens een bericht van de Agence Havas liep te Monceau-les-Mtnes het gerucht, dat da beide ingenieurs gerechtelijk zullen vervolgd worden. Keizer Wilhelm heeft 3000 mark gezonden voor de nabestaanden van da slachloffers der Elbe. In Hamburg zijn tot dusver 53.000, in Bremen 77,000 mark ontvangen. Het bericht, dat de weduwe van den fabrikant Schüll de premie der levensverzekering van haren met de Elbe verongelukten man 100 000 mark zou afgestaan hebben ton behoeve van de nage laten betrekkingen van andere verongelukten, blijkt ongegrond te zijn. Het bestuur der «Compagnie Transatlantiqus" heeft den kapitein van het stoomschip Gascogne een brief met gelukwenschen gezonden en hem een gouden gedenkpenning geschonken als blijk van waardeering zijner energie. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie, de heer J. P. Ilavelaar te 's Gruvenhag*, heeft zich dezer dagen naar Berlijn begeven, tot het houden van eene conferentie met den heer Stephen, minister van staat, chef van den post- en telegraaf- - dienst in Dnitscbland. De internationale tclegraal'conferentie, welke dit jaar te Bnda-Pest zou gehouden worden en waar ook Nederland vertegenwoordigd zou zijn, is uitgesteld tot 1896. Tengevolge van averij zijn de dd. 8 Februari 1.1. met den nachtdienst Vliushigeti-Qneensbo- rough verzonden brievenmalen voor Noord- Amerika en voor Zuid-Afrika te laat te Londen aangebracht, om met de eerstvolgende gelegen heid te worden doorgezonden, en vindt de over brenging thans plaats respectievelijk den 13n Februari 1.1. via Southampton, per stoomschip Lahn, en den 46n Februari a.s. per stoomschip Mexican. stCt.) Naar men verneemt, zal te Echt eene rijks- landbouwschool gevestigd worden. Het diaconie-armbestuur der herv. gemer-nlo te Schiedam heeft de vorige week eere extra bedeeling gehouden van bruine boonen en spek en deze week van steenkolen en brood. Het R.-k. parochiaal armbestuur te Schiedam hield gisteren eene exlra bedeeling van steen kolen en brood.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3