«A°. 1895. Zondag 17 en Maandag 18 Februari. N°. 8728. Eerste Blad. NOTIFICATIE. ©gen e'n veertigste .Taargan?. 'V Verschijnt dagelijks, uitaezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. O I) R. Schiedam, 16 Februari 1895. Biinienlaiidsclie Iierichteiu COURANT. .Abonnementsprijs, per kwartaal f 1,85, Stance per post, door het geheels Rijk2.50. Afioiiderlijke ïiommers - 0.10. BDKRit BOIER8TR 1 IT 7 O. Advertentieprijs: van 1—10 gewone rebels nut inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal b'rekend. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- 'Holland, Gelet op art 73, alinea 2 der Wet van den 4den Ju3i 1850 Staatsblad n° 37) Noodigeu de imvonc. s der provincie Zuid-Holland, die ■elders m 's Ryksdnecte belastingen lijn aangeslagen, int, om daarvan voor den 1 sten April 1895 aan hun Coilege te doen blijken, door overlegging van het .aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren -der' Rijks directe belastingen, teneinde daarop worde gelet bij het opmaken der LIJST VAN DE HOOGST AANGESLAGENEN, verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten-Generaal De aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren moeten, wat de grondbelasting aangaat, den dienst -1895 beti effen. De bedoelde stukken behooren door belanghebben den te worden mgez-onden aan iet lokaal van het Provinciaal Beduui van Zuid-Holland, met opgave tnn 1°. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene 2». de gemeente en de dagteekening zijner geboorte en 3". bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom llij als Nederlander is te beschouwen, met vermelding van de dagtee kening zijner naturalisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad 's-Gravenhage, den 4den Februari 1895. Be Gedeputeerde Staten voornoemd FOCK, Voorzitter. F. TA VENRAAT, Griffier. Wjj Nederlanders, bezitters van belangrijke «treken in verschillende deelen der wereld, volgen natuurlijk met de grootste belangstel ling den strijd, die thans in België wordt gevoerd over den zoogenoemden Kongostaat. Onze zuidelijke naburen zijn zeer woordenrijk en daarbij dikwijls vrij oppervlakkig. Wat is de zaak met den Kongostaat? Koning Leopold II heelt voor zijn land steeds gedroomd van nieuwe banen", hij meende er een ge vonden te hebb' n het Kongogebied in Afrika. Nu he' \g er een groot gedeelte van zijn bijzonder vermogen aan ten koste gelegd, en wenscht thans, nog bij zijn leven, dit gebied aan België te verzekeren. De ver zuchting, die we laatst van den grijzen vorst lazen, ademt een diepen weemoed, over veel wat in dit opzicht niet was verwezenlijkt. De tegenwoordige regeering in België heeft thans na onderhandelingen bij de betrokken mo gendheden een ontwerp met de kamers inge diend, waarbij de Kongostaat aan België zou komen. En Een correspondentie in het Handelsblad uit Antwerpen schetst ons rond en onomwonden, hoe onze zuidelijke naburen handelen, als het groote vraagstukken geldt. Reeds werd er in de Kamer van afgevaar digden een interpellatie over den Kongostaat aangekondigd en behandeld, nog voor het ontwerp was ingezonden. Volgens den correspondent in het Handels blad gaat het thans in België volgender- wijze toe; «Schier eiken avond wordt te Brussel of te Antwerpen, te Gent of te Luik, te Bergen of te Charleroi slag geleverd tus- schen de voor- en tegenstanders der reeds lang beruchte reprise du Congo. Clericalen en liberalen, behoudsgezinden en radicalen, burgers en socialisten, officie ren en leeken nemen aan die veldslagen, pardonaan die luidruchtige volksvergade ringen eeu werkzaam deel." Nog voor de zaak bij de Kamers in behan deling komt, legent het vlugschriften en wordt er reeds gesproken van een eerlang op touw te zetten progressistisch referendum, volksstemming en van het houden van een socialistisch congres over deze netelige zaak. Dan gaat de correspondent voortsRond- uit gezegd mijn landgenooten maken al een erg zonderling figuur 1 Ik zou bladen kunnen aanhalen, die jarenlang reeds - hebben aangedrongen op het scheppen van nieuwe wegen voor de producten der inlandsche nijverheid bladen, die, honderdmaal en meer, hebben geklaagd, en terecht, over het gemis aan dat persoonlijke handels-initiatief, dat Engelschen en Noord-Nederlanders sedert eeuwen en nu ook Franschen en Duitschers in zoo hooge mate kenmerkt, en die, op 't eigen oogenblik dat men die veelgevraagde nieuwe wegen poogt te banen en dat slapende initiatief wakker te schudden, zich haasten stokken in het wiel te steken." Duchtig wordendoorden correspondent de gelegenheids- en koflfiehuisredenaars onder handen genomen, wier taal hij eenvoudig ergerlijk noemt. Laat België deze gelegenheid voorbijgaan, om 's konings koloniën over te nemen, zie dan Frankrijk met den buit gaan strijken. Immers België heeft met Frankrijk een over eenkomst gesloten, waarbij aan de republiek uitdrukkelijk het recht wordt toegekend, de Kongo-kolonie over te nemen, zoo België zelf er voor bedankt. Voor de voordeelen die de Kongostaat reeds heeft afgeworpen, voorde uitbreiding van de Antwerpsclie en in het algemeen de Belgische handelsbeweging heeft verkregen door den invoer van allerlei artikelen van den Kongo, voor het inrichten van eenige speciale mark ten, als van Kongo-ivoor en gutta-percha voor dat alles hebben de lieden geen oor. »A1 die voordeelen, hoe algemeen bekend ook, halen het, schijnt het, niet, bij het alles pri meerend verlangen, emitter le gouvernement dat is, de regeering te kwellen, politieke driften bot te vieren, en zjjn bobbel te voeren!" Ten slotte krijgen de heeren nog deze krasse vermanings Waren de heeren chez- nousers, zooals men de Franschen hier wel eens heet, dan zouden ze niet anders hande len dan thans 1 Dan ware hun gedrag ten minste logisch, men gunt vaak aan eigen land, wat men misgunt aan een ander. Nu echter weet ik hun bedillen, afbreken en dwarsdrijven niet anders uit te leggen dan door die bespottelijke bemoeizucht eigen aan alle politieke tinnegieters, in België vooral, waar elk koffiehuis een politieke club en ieder clubje een klein een would-be-parle- ment is." Deze woorden verdienen behartiging niet alleen in België, maar overal waar de ziekte, aan welke de Belgen lijden, in meerdere of mindere mate heerscht. Dat was een zonderling gerucht, dat deze week in elk blad de ronde deed«Prins Ferdinand van Bulgarije zon zijjn vorstendom hebben moeten verlaten en een goed heenko men hebben gezocht bij den koning van Rumenië". 't Gerucht heeft zich niet bevestigd, maar dit neemt niet weg, dat de toestand in genoemd vorstendom allesbehalve rooskleu rig is, en dat, hetgeen in de laatste dagen in het vorstendom is voorgevallen, ons erg genoeg voorkomt, om den toch niet al te Hechten band tusschen vorst en volk in Bul garije geheel te doen verbreken. Er werden namelijk verkiezingen gehouden in Bulgarije, en de uitslag daarvan was, dat de partij van den thans aan het roer zijnden minister Stoïlof een schitterende overwinning had behaald. Naar men weet, heeft Stoiiof den vorigen machtigen minister van prins Fer dinand Stamboelof vervangen, tegen wien hij een grooten haat koestert, en dien hij zelfs had willen uitzonderen van de kort geleden uitgevaardigde algemeene amnes tie. 't Kwam er nu bij de verkiezingen op aan, Stamboelof en zijn aanhangers te weren. Hoewel te voren was verkondigd, dat de stemming ditmaal volkomen vrij zou zijn, dat aan het volk de meest vrije uiting van zijn wenschen zou woiden toegestaan, heeft deze belofte in werkelijkheid vrij wat te wenschen overgelaten. De Bulgaarsche regeering had haar handlangers, natuurlijk. Deze wisten wel gezinde burgers op te zweepen, zelfs te wape nen met knuppels, lezen we, om de tegen standers der regeering te lijf te gaan, als ze zich van hun kiezersplicht wenschten te kwijten. Het eigst maakte de regeering het echter in de geboorteplaats van den gehaten Stam boelof, te Tirnova. Daar was de gendarmerie belast met de waardigheid van lid van het stembureau, en bij dat stembureau hielden andere gendarmen de wacht, om hen, die tot Stamboelofs aanhangers behoorden, of van deze kwaliteit ook maar werden verdacht, met geweld van de stembus terug te drijven. En zoo kon het gebeuren, dat de ex-minister niet werd gekozen, en dat van eene schitte rende overwinning van de regeering kon wor den gewaagd. Als nu na dit gebeurde het volk de hoof den eeris bij elkander had gestoken, om aan dit wanbeheer een einde te maken; als het vorst Ferdinand eens had beduid, dat het van hein niet langer gediend was, zou dat zulk een wonder zijn geweest? 't Gerucht van de verjaging der vorsten heeft zich niet bevestigd; maar dat er iets broeit, iets, waarvan Rusland te zijner tfd partij zal trekken, is zeker. Offlcioele berichten. Bij kon. besluit is 1o. bevorderd tot ridder 3e kl. der Militaire Willemsorde de generaal- majoor van het leger in Nederlandsch Indië J. A. Vetter, en 2o. bevorderd tot comman deur der Militaire Willemsorde degeneraal- majoor J. A. Vetter voornoemd. Bij kon. besluit is bevorderd tot comman deur in de orde van den Nederlandschen Leeuw de luitenant-generaal A. R. W. Geij van Pittius, adjudant in buitengewonen dienst der Koningin, commandant van het legeren chef van het departement van oorlog in Neder landsch Indië. SCHIEDAM, 16 Februari 1895. Om op de kiezerslijsten geplaatst te worden hebben zich aangemeld 8 lodgers, terwijl 5 modellen B (voor onverdeelde boedels) wer den ingeleverd. l ot den heer S. J. Zoetmnlder, consulair agent van het Duitsche rijk alhier, is namens den rijkskanselier het verzoek gericht, om in geval van vinding van briefpakketten als anderszins van het verongelukte stoomschip Elbe, daarvan onmiddellijk kennisgeving te willen doen en voor de verzending aan het keizei lijk hoofdpostkantoor te Bremen zorg te dragen. De oorzaak van het derailleeren van den gisteravond omstreeks 7 uur van den van Vlaardingen komenden trein, op het kruis punt even voorbij de spoorbrug alhier, waar door de locomotief en de daarop volgende bagagewagen dwars over het dubbel spoor kwamen te staan, wordt toegeschreven aan een defecten wissel, waardoor de trein op dub bel spoor liep. De aansluiting van Den Haag met België, omstreeks 7 ure, werd gemist en de treinen tusschen Rotterdam, Den Haag en Amsterdam konden gedurende de ver sperring niet loopen. Om 9 ure vertrok een extra trein van Den Haag naar Amsterdam. De reizigers van Den Haag naar Rotterdam moesten bij de plaats van ontsporing over stappen en loopen naar een gereedstaande!! trein nabij het station Schiedam. Een trein van Rotterdam, welke ongeveer halfaclit in Den Haag moest arriveeren, kwam aldaar ongeveer ten 10 ure aan. Vooral het goederen vervoer ondervond oponthoud. De Duitsche en Engelsche verbinding had geene vertraging. Kort nadat liet ongeval had plaats gehad, kwamen op de plaats van het déraillement

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1