aan de inspecteur, de heer Van Lokhorst, de onderinspecteur de heer Sariemijn en de chef van den locomotief- en treindienst de heer Kramer. Zooals wij reeds gisteren mededeelden) hebben bij dit ongeval geen persoonlijke onge lukken plaats gehad, alleen werd eenige schade aan liet materiaal veroorzaakt. Gisteravond te 7 uur is bij de wed. Van "Woerkom in de Baan diefstal gepleegd ter wijl zg even een boodschap was gaan doen. Bq het van huis gaan had zq de denrdicht- gehaald, doch niet gesloten en het licht laten branden. Toen zij, zooals zij zegt, slechts vijf minuten later terugkeerde, vond zij de deur open en waren uit de chiffonnière, waarvan de lade nog openstond, twee spaarpotjes met eenig geld, alsmede een paar snuisterijen ontvreemd. Hedennamiddag omstreeks halfeen is in de Overschiesche straat de wagen van den groen- tenventer J. Ogtrop, aangereden dooreen met een paard bespannen wagen van den slager Lindemaan, terwijl deze voor een spoeling- kist wilde uitwijken. Ogtrop geraakte dien tengevolge met zijn wagen in de Schie, doch werd spoedig door voorbijgangers uit zjjn neteligen loasland geholpen. De wagen was alleen met de wielen door het qs gezakt. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is opgeroepen tegen Dinsdag 26 Februari a.s., 's namiddags ten 3 ure. H. M. de Koningin heeft f50 geschonken aan de iZuidhollandsche ijsvereeniging". Een arbeider te St.-Maarten (N.-H.), die drie schapen, zijn geheele bezitting, bad verloren, heeft van de Koningin-Regentes f 60 gekregen. Het eerste overzicht van den dienst der middelen in dit jaar is verschenen, n.l. de opbrengst gedurende de maand Januari. Het eindcijfer is f340,000 hooger dan dat van dezelfde maand des vorigen jaars, maar de raming voor Mi gedeelte wordt in de eerste maanden nooit bereikt, dus ook nu niet. Het nadeelig verschil bedraagt voor de afge- loopen maand niet minder dan f 2,434,000. De directe belastingen brachten f 353,000 meer in de schatkist dan in Januari 1894, en wel doordien op de bedrijfsbelasting bijna 6 ton werd betanld, terwijl liet palent in de ge lijknamige maand van het vorig jaar slechts ruim i'/s ton opbiacht. In de volgende maan den kan cjie verhouding wel eens geheel tegen overgesteld wezen, doordien van de nieuwe bedrijfsbelasting de biljetten laat zijn londge- deelcl en dus kort na Mei, den datum der invoering in 1894, zoogoed als mets werd ontvangen. De opbrengst thans in Januari was ruim 2 ton boven de raming voor Vu- De rechten op den invoer zijn 135,000 hooger dan in Januari 1894. De gezamenlijke accijnzen f 101,000 meer, door de meetdere opbrengst van de suiker, het gedistilleerd, het zout en bieren en azijnen. Alleen bet geslacht, tot deze rubriek behoorende, bleef ruim f 20,000 achter. De belasting op de gouden en zilveren werken had ook een zeer gunstig verloop en bracht f5000 meer op. Gunstig is ook het aanzicht van de indirecte belastingen. Zegelrechten, registratierechten en hypotheeki echten zijn respectievelijk ge stegen met f 18,000, f51,000 en f 2( a 0, doch het zoo wisselvallige successieiecht bleef f22I,0uQ ten achter bij Januari 1894 en een hall millioen bij de raming. De domeinen staan op tie lijst met f 12,000 meer. Daaren tegen de posterijen met f27,000 en de rijks- telegralen met f 2000 minder. Met een cijfer dat vooruitgang teekent, sluit liet overzicht, n.l. rene hoogere opbrengst aan loodsgelden ad f 10,000. Door de arrondisscments-rechtbank te Rot terdam is, ter vei vulling van de vacature van griffier van dat college, opgemaakt de navol gende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. J. Lechner, griffier der arrondissements rechtbank te Zierikseemr. J. W. Alting Mees, griffier bij het vierde kantongerecht te Amsterdam, en mr. J. H, Uiterwijk, rechter- plaatsvervanger in eerstgemelde rechtbank, advocaat en procureur te Rotterdam. Stct Op 44 dezer heeft te Brussel de onderteeke- ning plaats gehad eener additioneele overeen komst, houdende uitbreiding tot de Neder- landsche koloniën van het tusschen Neder land en België op 31 Mei 1889 gesloten uitleveringsverdrag. {Stct.) Met het oog op den strengen winter heeft de minister van oorlog bepaald, dat aan elke compagnie, escadron en batterij f 10 extra voor brandstoffen zal worden verstrekt. Be heer P. B. J. Ferf, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is tot herstel» van gezondheid naar Mentone vertrokken. Gistermorgen ontving de Telegraaf het volgende telegram uit Batavia Op Tjampea is een kornplot ontdekt, dat zich ten doel stelde de Europeanen en Chi- neezen op dit landgoed te vermoorden. De hoofdaanlegger met vijftig zijner makkers werden gearresteerd, zonder dat zij weerstand boden. Bij dit telegram teekent de Tel. aan, dat Tjampea een particulier landgoed is in de residentie Batavia, afd. Buitenzorg, distr, Leuwiliang, op de noordwestelijke helling van den G. Salak. Het landhuis Tjampea ligt 9K paal west-noordwest van Buitenzorg. Eigena res van het landgoed is mevr. A. R. ten Houte de Lange—Benjamins; huurster de maatschappij tot exploitatie van rijstlanden op Java ï.Michiels Arnolds" te 's-Gravenhage, administrateur C. J. W. van Motman. De voornaamste producten zijn koffie en thee en verder vogelnestjes en padi. Het land was sinds eenigen tijd aan Chineezen in onder huur gegeven. Door het centraal bestuur vnn het »Alg. Nederl. Werkliedenverbond" (B. B. Heldt, voorzitter, en H. Heijdenrijk, secretaris), het verbondsbestuur van het Nederl. sverklinden- verbond Patrimonium" (K. Kater, voorzitter, en J. Witmond, secretaris) en het centranl bestuur van den Nederl. R.-Kath. Volksbond" (W. C. J Passtoors, voorzitter, en B. Dam mers, secretaris) is tot verschillende vereeni- gingen en afdeelingen eene circulaire gericht met bet oog op de bij de Tweede Kamer aanhangige motie in zake de verzekering van den ouden dag van den weikman.Zij wenschen aan deze zaak een Krachtigen stoot te geven en achten het beste middel daartoe een vergadering van vertegenwoordigers van werkl iedetsvereenigingen, waartoe ook de leden van de Tweede Kamer worden uitgenoodigd, in het gebouw vDe Vereeniging" Willem straat, te 's-Gravenhage. In die vergadering zal de volgende motie worden voorgesteld »De vergariei ing uitgeschreven door het Alge meen Nrderliimisi-h Werkliedenverbond"het Ne.ie!landscli weikfierlen-erbomt «Patruuonium" en den »Nei!er!anrlsrhen Roonisch-KJithoiieken Volksbond", op 5 Maait 1895, m het gebouw »De Vereeniging", Willeinstraai te 's-Graven- hage: nOverwegend ïdat verzekering van het lot van den ouden en door nipj*rdorn invalide geworden weiktnan een dringende behoefte is; ïdat liet vooruitzicht om, oud wordende, ge heel afhankelijk te zijn en armlastig, reeds als de middelbare leeftijd aanbreekt, een pijnlijk gevoel is voor den weikman, dit menigmaal zijn levenslust verslapt en derhalve zijn arbeidsver mogen doet verminderen ïdat de getdelijke last, die voor een verzekering gevordeid wordt, voor den werkman alléén te zwaar is en om verschillende redenen ook niet uitsluitend op hem mag drukken »dat, blijkens de gedurende eenige jaren ver kregen ervaringen, het getal ondernemers die uit eigen vrije beweging hunne werklieden verzekeren of hen in znlke verzekering tegemoetkomen uiterst gering blijft; ïdat echter van de zijde van ondernemers in verschillende bedrijven meermalen stemmen zijn opgegaan tot verplichte verzekering, omdat de voorwaarden alsdan voor allen gelijk zouden worden »dat in de kringen der werklieden reeds ge durende een aantal jaren op verplichte verzekering is aangedrongen ïis van oordeel ïdat de gelegenheid, welke de regeering voor de arbeiders wil openen, om zich door het rijk gewaarborgde lijfrente te verzekeren, aan de gewensche algeroeene verzekering van der werk lieden ouden dag niet kan voldoen ïdat de meeningen omtrent de meest ge- wenschte regeling eener verplichte verzekering hier te lande in de nijverheidskringen lang niet gelijk loopen dringt er met den haar passenden eerbied en bescheidenheidj ïlo. bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal op aan, dat zij hare stem geve aan de bij haar j aanhangige motie betreffende het hier besproken onderwerp »2o. bij de regeering op aan, aan de eventueel j aan te nemen motie een zoodanige uitvoering te geven, dat in de gewenschte staatscommissie zitting zullen erlangen patroons of ondernemers, hoofden of bestuurders der voornaamste patroons- en nijverheidsvereenigingen, benevens werklieden, j hoofden of leiders der voornaamste werklieden- verbonden. j sDe vergadering machtigt het bureau van deze motie een afschrift te zenden aan H. M. 1 de Koningin-Weduwe-Regentes en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal." Alleen vereenigingen welke met de strek- 1 king der motie instemmen worden uitge noodigd zich ter vergadering te doen ver tegenwoordigen. Wereldtentoonstelling to Amsterdam. i Het Italiaansche comité voor de tentoon- i stelling te Amsterdam bood Donderdagavond te Turijn aan de heeren Calisch en Mesdag, leden van het uitvoerend comité dier ten- toonstelling, een gastmaal aan. Locarni, pre sident der Turijnscbe Kamer van koophandel, zat daarbij voor. Onder de gasten waren ver- scheiden afgevaardigden. De heer Calisch stelde een dronk in op boning Humbert en de Nederlandsche Koninginnen, hij werd levendig toegejuicht. De afgevaardigde Rizetti dronk op de vriendschap tusschen de beide j landen, Locarni op de tentoonstelling en het comité. De teekeningen van Oud-Holland werden zeer bewonderd. Officieel is toezeg ging gedaan van het totstandkomen der Ita liaansche sectie. Barazzuoli, minister van han del, beloofde een reductie van 50 pCt. voor het vervoer van goederen op de spoorwegen heen en terug ten behoeve der exposanten. De president van het Italiaansche comité wacht de heeren Calisch en Mesdag te Rome om hen aan den koning voor te stellen. Uit Amsterdam wordt gemeld De commissie voor siOud-Hoiland" heeft tot de burgemeesters en secretarissen dei- gemeenten in ons land het verzoek gericht, oude wapenen en andere curiosa, als zwaar den, sabels, degens, muskeiten, vuurroeren, geweren, pieken, lansen, schilden, helmen, bandeliers, kurassen, lantaarns, krijgswagens en dergelijke ter beschikking der commissie te stellen, om gebruikt te worden voor de tqdens de tentoonstelling in sOud-Holland" te houden optochten. Het Technikum Mittweida, eene onder staatstoezicht staande hoogere vakschool in het koninkrijk Saksen, waaraan thans ook een electrisch instituut verbonden is, telde in het 28ste schooljaar 1606 leerlingen, die de- afdeelingen voor werktuigkundig ingenieur, electrotechniek enz. bezochten. De leerlingen waren afkomstig uit bijna alle staten van Europa; ook uit Azië, Amerika en Afrika zond men leerlingen naar de inrichting. Door het nieuwgebouwde electrotechnische instituut is het onderwijs in de electrotech niek belangrqk uitgebreid en geschoeid op de leest van de tegenwoordige eischen der practijk. De nieuwe halfjaarlijksche zomer cursus begint 18 April a.s., het kostelooze onderricht, dat als voorbereiding dient van het onderwijs in het eerste halfjaar, vangt- aan op 25 Maart aanst. Nadere bijzonderheden omtrent doel en wezen der verschillende leerplans bevat het programma, dat met het jaarverslag kosteloos is te ontbieden bij het secretariaat van Tech nikum Mittweida. Gistermiddag werden twee knapen door een ijsschuit, die in volle vaart zeilde over het ijs van den Kralingschen Plas, omver geworpen, tengevolge waarvan beiden de- schuit over het lichaam kregen en zwaar ge kwetst per rijtuig huiswaarts werden gebracht. Twee geneesheeren te Kralingen verleende» geneeskundige hulp. Bij Freericks te Hillegersberg is een ijs- gebouw opgericht. Reeds geruimen tijd was te Amsterdas» valsch zilvergeld in omloop, hetgeen ook af spoedig de aandacht vau de justitie getrokken had. Een scherp onderzoek werd ingesteld, dat met goeden uitsiag bekroond werd. I» hechtenis is genomen zekere J. Th. Both, een man, die in de Eerste Laurierdwarsstraat8 een sigarenwinkeltje drijft, welk zaakje, naar het schijnt, slechts voor de leus werd uitge oefend, want winkelvoorraad was niet veel aanwezig. Wel werd daarentegen een zoogoed als volledig stel voorwerpen, dienstig om valsch geld te maken, in beslag genomen. Tijdens de huiszoeking in het sigarenwin keltje geschiedde, werd Both ten huize va» zijn ouders in de Jacob van Lennepstraat- gearresteerd. Aangehouden is een 18-jarige koopman, die in een sigarenwinkel in de Willemstraat te Amsterdam een van valschheid verdacht kwartje in betaling had gegeven. Hij bekende- dit te hebben gedaan, wetende dat het geldstuk valsch wa=, terwijl op hem is bevonden nogee» valsch kwartje, benevens 10 slukjpscompositie. Al de afdeeelingen van het iGenootschap van Nijverheid in de provincie Groningen" behalve Groningen, Hoogezand, Sappemeer, Veendam, Wildervank en Winsum hebbe» zich met groote meerderheid verklaard voor graanrechten. Het genootschap telt 23 afdeelingen. Naar uit Winschoten gemeld wordt, is de Amsterdatnsclie photograaf (een Duitscher) die jeugdige meisjes in zijn atelier lokte om haar in verschillende onzedelijke standen te laten poseeren, en uit vrees voor vervolging gevlucht was, aldaar gisterenavond aangehou den. Te Utrecht is een boerenwoning met bijbe— hoorende getimmerten, erf en tuin, alsmede diverse perceelen wei- en bouwland, staande en gelegen te Waverveen, gemeente Vinke- veen en Waverveen. ter gezamenlijke grootte van 30 HA, 27 A, verkocht voor. éen gulden. Een complete boerderij verkocht voor éen gulden Ter verklaring hoe dat mogelijk is, voegen- wij aan de médedeeling van dezen verkoop nog toe, dat de boerderij gelegen is in het- waterschap Groot-Mijdrecht en dat de verkoop is geschied in de zitting der ai rornlissements- rechtbank, kamer van burgerlijke zaken, ter» verzoeke van den heer Klaas van Deukerei») in kwaliteit van penningmeester van dat Waterschap. UDgbl)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2