ff. 1895. Zondag 17 en Maandag 18 Februari. N°. 8728. Tweede Blad Feuilleton. Onder de Camorristen. Negenenveerti^ste Jaargang. Bnitenlandsohe Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ITOEVER: J. ODÉ. f 5*3^ COURANT. abonnementsprijs, per kwartaal Sranco per pose, door het geheele ïiijk Afzonderlijke noinmers f 1.8b. 52.50. - 0.10. BTKRilll: BOTKR8TRAAT 7 O. Advertentieprijs: vau 110 gewone regels mit inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend DüITSCHIISD, Keizer Wilhelm heeft bepaald, dat de ge denksteen van den Bismarck-toren, welke bij Rottingen gebouwd wordt, het opschrift zal dragen: Aan den grooten Kanselier. Keizer Wilhelm II 1895". Bij de tweede lezing der begrooting in de Rijksdagszitting van Donderdag bracht de heer JYese den rijkskanselier dank voor diens wel willende woorden aangaande de bemanning der Elbeterwijl hij voorts verklaarde dat bij ernstige scheepsrampen waterdichte schot ten en dubbele bodems niets baten. Dat de Orathie haar plicht heeft verzaakt is openlijk erkend. Met nadruk verklaarde spr. zich tegen staatstoezicht op den scheepsbouw en wees hij op de uitstekende leiding der Germaan- scheLloyd, terwijl hij de tegen deNorddeutsche Lloyd ingebiachte beschuldigingen bestreed. Door de regeering is bij den Rijksdag een ■ontwerp ingediend tot bestraffing van den slavent oof en den slavenhandel. Het ontwerp bedreigt mu tuchthuisstraf de deelneming aan den roof van slaven en, zoo dit met moorden gepaard gaat, volgt verzwaring van straf, terwijl den leider van dergelijke roof tochten zwaai dere straf erlangt en zelfs ter dood gebracht kan worden. De deelneming aan slavenhandel wordt bestraft met ten minste drie maanden tuchthuisstraf, terwijl in alle gevallen verbeurdverklaring van eigendom men der daders kan plaats hebben. Door 150 leden van den Rijksdag is het voorstel ingediend, tot de regeering het ver zoek te richten, de andere landen tot eene nieuwe conferentie uit te noodigen tot inter nationale regeling der muntkwestie. De Rijksdag behandelde gisteren het voor stel tot bïjeenroeping eener internationale munteonferentie. De conservatief Mirbacb, graaf Bismarck en Lieber, van het centrum, spraken ten gunste van het voorstel. Barth, van de vrijzinnige vereenigtng, en de sociaal democraat Schónlank bestreden het. De rijks kanselier verklaarde zich bereid tot overwe ging of het zaak was met andere bij den zilverprijs belanghebbende staten over maat regelen ter voorkoming eener verdere daling in onderhandeling te treden. Verscheidene dagbladen mal n sedert eeni- gen tijd melding van een gerucht, dat de keizer, tengevolge van het aandringen van eenige vakmannen, zich bijzonder zou inte resseeren voor het oorlogsrecht ter'zee, spe ciaal voor de bescherming van privaat-eigen dom, en dat hij van plan zou zijn te trachten deze kwestie langs diplomatieken weg tot een oplossing te brengen. Men zou dan wenschen dat in een zee-oorlog de koopvaardijschepen door de oorlogvoerende partijen ongemoeid werden gelaten, en dat dus evenals in een landoorlog het privaat-eigendom niet aange tast werd. De keizer zal vermoedelijk binnen kort de gelegenheid vinden, om deze kwestie voor een auditorium van vakmanneu te be handelen, De zegepraal der democraten in Wurtem- berg is door de herstemmingen nog vergroot. In 10 van de 24 districten, waar herstem ming noodig was, hebben de leden dier partij de meerderheid verkregen. F K i R II E. De president der republiek heeft Woensdag de brieven van terugroeping van den Iuliaan- schen gezant, den heer Ressmann in ontvangst genomen. Zijn opvolger graaf Tornielli is Don derdag te Parijs aangekomen. De Kamer zette Donderdag de behandeling der begrooting van onderwijs voort. Een amendement van Jaurès om ten behoeve van de onderwijzers der gemeentescholen voor j ongens een verhooging van fr. 35,000 aan te nemen evenals het Woensdag voor de onderwijzers van de nationale lycea was gedaan, werd goedgekeurd. Bovendien werd op voorstel van Maurice Faure besloten fr. 36,000 extra uit te trekkeu tot het vor men van twee nieuwe klassen voor dat onder wijzend personeel. Evenzoo werd aangenomen een amendemement Bérard tot verhooging van den post voor oprichting van scholen, die nog op sommige plaatsen ontbreken, met fr. 200,000. Nu de begrootingscommissie zich vereenigd heeft met het denkbeeld van den heer Poin- caré om de hervorming der successie-belas ting los te maken van de begrooting, mag men verwachten dat het budget van financiën zonder ernstigen tegenstand zal worden goed gekeurd, Zeker is het intusschen dat opnieuw een uvoorloopig twaalfde" toegestaan zal moeten wordenhet goedkeuren der begroo ting voor 1895 wordt eerst tegen het einde van Maart vet wacht. Terwijl de heeron Canivet c. s. voor het gerechtshof der Seine verhoord worden dit proces kan nog wel eenige dagen duren ondervraagt de enquête-commissie de com missarissen der spoorwegmaatschappijen over de omstandigheden waaronder het contract- Raynal tot stand kwam. De commissarissen verzekerden dat de oud-minister ongetwijfeld te goeder trouw gehandeld heeftde kwestie der rentegarantie had in 1883 lang niet zoo groote beteekenis als nu. Zij verzetten zich echter volstrekt niet tegen den wensch der Midi- en Orleans-maatschappijen te laten onderzoeken. Henri Rochefort doet een reisje door Franktijk. Donderdag werd hij te Marseille met groote geestdrift ontvangen en aan een feestmaal onder voorzitterschap van den heer Jules Roche behoorlijk bevvieiookt. Gisteren werd hij te Toulon verwacht. ■n Als al die hulde hem maar niet noodlottig wordt!" zegt de Débat». Wat zou het jam mer zijn als de heer Rochefort, dien de am nestie ons terugschonk, nu van ons wegge rukt werd door zijn vereerders!" De anarchist Tournadre is wegens afper sing veroordeeld tot 4 maauden gevangenis en 300 frs. boete. B E L G I E. In de Kamer werden Donderdag twee wets voorstellen toegelicht: een van De MaUnder, strekkende tot instelling van een pensioen fonds voor werklieden, en een van Hoyois, strekkende tot vermindering van de grond belasting op bebouwbare terreinen. Beide voorstellen werden commissarieel gemaakt. Beitrand diende een voorste! in over den duur van den werkdag, het nachtwerk en de wekelqksche rust. Alle beambten en werk lieden in dienst van den staat zouden acht uur per dag werken, behalve degenen die in een werkplaats met meer dan vijf werklieden werkten deze tien uur. De gemeenteraad van Laeken heeft in zijn laatste vergadering den wensch uitgesproken, dat de nieuwe gemeentekieswet zou berusten op het algemeen stemrecht op 21-jarigen leef tijd, met toepassing van de evenredige ver tegenwoordiging en het referendum. De minister van financiën heeft in de Kamer bestreden het voorstel, om een wets- 'Roman van W A L D E M A R URBAN. 24. «Deze hand is voor mij de sleutel tot het paradijs," sprak hij fluisterend maar op dwepend hartstnchtelljken toon. «O," hernam zij even zacht, «gij zult haar in uwe hartstochtelijkheid nog platdrukken." «Kan ik het helpen, dat het in mij stormt en bruist, als ik tot u opzie?" »En ik in dezen storm verpletterd word klonk het nauw hoorbaar terug, maar hij had bet zeer goed verstaan. Doch reeds stonden zij buiten. Hij moest haar wel volgen. En toch was a|jn hart nog zoo vol, had hij haar nog zooveel te zeggen hij moest het verkroppen, zijn harts tocht beheerschen, zijn argwaan en wantrouwen onderdrukken. Cesina was met hare nieuwe vriendin best in den schik en ook mejuffrouw De Vries scheen groot behagen te vinden in het fijn gevoelende, geestelijk en lichamelijk zoo wel ontwikkelde Napohtaansche meisje. Zij begon onder het aangename onderhoud te bedenken dat men een volk niet moet beoordeelcn naar het uitwendige, naar wat men in de eerste acht dagen bij den weg ziet maar dat zelfs de ondeugden eoner natie, dat lichtzinnigheid, dat dat dringendeen dreigende, of zooals zij zich eens in een aanval van ergernis had laten ontvallen dat hongerige in het Napohtaansche volksleven, goed geleid en honger ontwikkeld tot een schoon geheel kan voeren. Toch bleef zij bij deze eerste kennismaking op hare hoede en gaf aan Attilio geen gelegenheid meer haar onder vier oogen te spieken. Men schutdde na elkaar wederzijds tot een tweede bezoek te hebben uitgenoodigd, bepaaldelijk om den verjaardag van Cesina tegen het einde der loopende maand gezamenlijk te Positano te vieren. TWAALFDE HOOFDSTUK. Don Lnigi ging de Piazza Medina over. De couramenjongens ventien de pas verschenen moigenbladen en Don Luigi kocht voor een soldo eene routant. Hij zette zich voor een der op dit plein veelvuldig vocikomende koffiehuizen neder, bestelde iets en begon zijne courant in te zien. Don Luigi was, zooals de meeste jongelieden van zijn stand, nogal wel opgevoed, dat wil te Napels zeggen hij had leeren lezen, schrijven en rekenen. Verder dan tot dit allernoodigste had bij het nouit gebracht. Toen was de jonge man met dom. Het gebiek aan kennis werd bij hem ruimschoots opgewogen door een zekere gevat heid en sluwheid, die hem in bet dagelijksch leven bijzonder wel te stade kwamen. Met deze eigenschap toegerust weten de Napolitanen meesterlijk partij te trekken van alle omstandig heden, waarbij hun belang, hun dadelijk voordeel betrokken is. Nadat Don Luigi zijne nieuwsgierigheid naar eenig politiek nieuws bevredigd had, stak hij het blad achteloos in zijn rokzak, echter zorgende dat het een weinig boven den zak uitstak, opdat ieder zou kunnen zien, dat hij zich de weelde kon veroorloven de dagbladen te lezen, en begaf zich toen naar het kantoor van zijn vader. Dezen vond hij in de spreekkamer, zich onderhoudende met een oud, schamel gekleed man, dien Dun Luigi niet kende. «Gij zijt er dus geheel zeker van, Cailuccin," zeide de oude Castaldi tot den kerel, «dat Checco onschuldig is aan de zaak Volkomen. De jongen is veel te dom om zulk een stuk te bestaan," antwoordde Carluccio. »En gij weet er niets van waar de juweelen gebleven zijn?" «Niets," «Maar ze zijn toch gestolen. Waar kannen ze dan toch gebleven zijn?" Carluccio zette een wijs gezicht, maar sprak niet. «Gij spreekt over «de Ster van hetZmden?" vroeg Don Luigi aan zijn vader. «Ja," antwoordde deze i't is zonderling. Zoo iets kan onmogelijk spoorloos veidwijnen. En waar is Checco nu

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5