Binnenlandse he Berichten^ ontwerp tot vermindering van de grondbe lasting op bouwgrond in onmiddellijke be handeling te nemen, zeggende, dat dit wets ontwerp slechts bedoelde de kiezers gunstig te stemmen. Toch is dit voorstel aangenomen. ENGELAND. Naar Bryce gisteren in het Lagerhuis mede deelde, zegt kapitein Freelance dat er een mast van het verongelukte schip de Elbe boven het zeevlak zichtbaar is, maar hij weet niet of de mast rechtop staat of niet. Grey zegt, dat Engeland nog geen officieele mededeeling ontvangen heeft van de overeen komsten tusschen België en Frankrijk en tus- schen België en den Kongostaat. Engeland heeft Frankiijks recht van voorkoop niet erkend. Verder deelt hij mede, dat de regeering de aandacht der Porte heeft gevestigd op de anti- christeljkegezindheid, lieerschende te Warasj en in andere gedeelten der vilajet Aleppo. Een onderzoek is toegezegd. Bij de behandeling van het adres van ant woord aan de koningin stelde Chamberlain een amendement voor, waarbij het in strijd met het staatsbelang verklaard wordt, dat onder leiding dezer ministers het Parlement zijn tijd moet wijden aan ontwerpen, welke volgens de verklaring dier ministers zelf, vol strekt geen kans hebben wet te worden, ter wijl er voorstellen worden aangekondigd, ernstige wijzigingen der constitutie inhou dende, over welke een beslissing van het Par lement onmiddellijk moet worden genomen. Asquith antwoordt, dat de regeering, versterkt door bet vertrouwen van het Lagerhuis, de taak zal volbrengen, haar door de kiezers van 1892 opgelegd. O 0 S T E 5 E IJ K-H O N G A It IJ E. De Hongaarsche minister Wlassies heeft gisteren een deputatie uit zijn kiezers ont vangen, tegen wie hij zich zeer afkeurend uitliet over de houding der clericale volks partij. ITALIË. De heer Giolitti is gedagvaard wegens een laster-pioces. Voldoet de oud-minister niet aan deze oproeping, dan zou hij eventueel bij verstek veroordeeld worden, en inen be weert zelfs dat in dit geval de dagvaarding in een bevel tot gevangenneming zou worden Veranderd. Generaal Baratieri is door keizer Wilhelm benoemd tot ridder le klasse der orde van den Rooden Adelaar, met de zwaarden. De Fransche lazaristen, die onlangs op hoog bevel de kolonie Erythrea moesten verlaten, zuilen vei vangen worden door Italiaansche zusters van Ste. Anna. Ook de universiteiten te Rome en Palermo zijn Donderdag gesloten, wegens de onge regeldheden, die onder de studenten plaats »Weg," antwoordde Carloccio. Alle drie zwegen. Don Luigi nam den man, met wien zijn vader sprak, wat nader op. Daarna sloeg hij den blik nadenkend naar den grond. oHij moet weergevonden worden, Cailuccio," sprak Castaldi eindelijk; ïChecco rnoet er meer van weten." ïlk t>eb ii ieeds gezegd, dat Cliecco niets van de zaak afweet. Hém terug te vinden is ook onmogelijk, Hij is in het gebergte." Waai om dat, als hij onschuldig is?" ïllij wil zich niet laten gevangennemen." Don Lmgi hief opeens het hoofd weer op, glimlachte, stak de handen in de broekzakken en slapie eenige malen het vertrek op en neer. sWat denkt gij er van?" vroeg zijn vader, wien zijne bewegingen niet ontgingen. ïlk wil u eens wat zeggen vader. Als Carluciio zoo goed wil zijn even in dez'jkamer te paan." Cailuccio zag Don Luigi wantrouwig aan en zag toen vragend naar den ouden heer op. »A!s gij mij niet vertrouwt." zeide hij, sbe- hoeft gij mij niet te laten roep, i." hadden. Op het oogenfclik heerscht volkomen rust. PORTUGAL. Uit Lissabon meldt men, dat een koninklijk besluit den invoer van buitenlandsche granen tot een gewicht van 90 millioen kilogram heeft toegestaan. T U R K IJ E. Het gerucht, dat de regeering een groot gedeelte der reserve onder de wapens zou hebben geroepen, wordt van vertrouwbare zijde tegengesproken. De Porte heeft aan den Engelschen gezant te Konstantinopel de verzekering gegeven dat de zware vonnissen over de Armenische gevangenen geveld, zorgvuldig zullen worden gerevideerd alvorens ze worden ten uitvoer gelegd. In de laatste vergadering der Armenische enquête-commissie heeft een Armeniër een getuigenis afgelegd geheel strijdig met de beweringen der tot nu toe gehoorde. Turk - sche getuigen. A M E B I K A. Uit Washington wordt van gisteren gemeld De Japansche gezant heeft eene depêche uit Tokio ontvangen, meldende de aanneming der voorwaarden waaronder admiraal Ting zich overgaf. De secretaris van staat Gresham heeft gis teren den Senaat medegedeeld dat Frankrijk, Duitschland, Nederland, Portugal, Zweden, Spanje en Rusland beloofd hebben reglemen ten uit te vaardigen tct voorkoming van aan varingen ter zee. Japan heeft zulk een regle ment reeds uitgevaardigd. Engeland, Oosten- rijk-Hongarije en Italië wenschen bedenktijd. De commissie voor wegen en middelen uit het Huis van afgevaardigde» der Vereenigde Staten heeft met 8 tegen 5 stemmen een voorstel aangenomen, bepalende dat de nieuwe obligatieleening niet meer zal bedragen dan 65,116,275 dollars tegen eene rente van hoog stens 3 Dit besluit is aan het Huis ter goedkeuring toegezonden. Het Huis nam gisteren dat voorstel in be handeling, maar bleek niet geneigd er op in te gaan. Met 165 tegen 120 stemmen werd het voorstel om de 4-c/o-leeuing, betaalbaar in muntspecie, alsnog te vervangen door eene 3-°/,-goudleeningwaartoe ook president Cleveland in zijne nadere boodschap aart liet Congres den wensch had uitgesproken, ver worpen. Ook bij den Senaat s van democratische zijde een soortgelijk ontwerp ingediend, maar men betwijfelt of ook deze in de uitgifte van eenige goudleening zal bewilligen, daar de zilverpaitij in dit lichaam de meerderheid heelt en zeker weer met baar onaannemelijk amendement voor den dag zal komen om de aanmunting van zilver vrij te verklaren. Caslal'li wendde zich tot Dun Lnipi en zeide iMel hetgeen gij te zeegen hebt kunt gij vrijuit voor den dap komen, ook als deze man er bij is." Don Lnigi keek den schurftigen kerel nop eens aan en scheen zich te verwonderen over diens stout optreden. Toen trok hij aan de schouders en zeide sMij goed. Wat ik op te merken had is spoedig gezegd, en ieder die bij de zaak betrokken is mag het hooren. Gii weet, papa, dat Chilazd mij verdenkt. Dat kan mij niet zooveel schelen, want mij zal hij niet zoo licht in de kas stoppen als een onnoozelen visscherman. Maar als deze nu ook niets van het geval alweet, dan besluit ik, dat Cliilazzi liet rechte pad geheel bijster is. Ik mag natuurlijk niets doen om hem van zijne dwaling te overtuigen. Wat gaat mij het gerecht aan?" sGued, goed. Maar dat wisten wij beiden immers ook wel. Het blijft intusschen de vraag, waar hol kleinood gebleven is en hoe wij daar achter zullen komen." ïLuister nog eens, papa. Herinnert gij u don avond, waarop ik met hertog AttiUo van Positano AFRIKA. De Times verneemt uit Kaapstad dat in de eerste gewone vergadering van den Trans- vaalschen Volksraad de kwestie van den militairen dienst zal worden behandeld. C H I 5 A. De belangrijke zeehaven Wei-Hai-"Wei met alle haar omringende vestingwerken en arse nalen, alsmede het nog overgebleven deel van China's noorder-eskader zijn thans in handen der Japanners. Graaf Ito heeft de voorstellen van admiraal Tirtg aangenomen", waarbij hem de overgave van een en ander werd aangeboden, onder beding van lijfsbe houd voor de Chineesche officieren en min deren, die natuurlijk vooreerst krijgsgevan gen blijven. De gansche golf van Petchili is daarmede in de macht der Japanners, die nu ongehinderd troepen kunnen landen voor den opmarsch naar Peking. Hoe het daar uitziet, kan blijken uit een schrijven van den Franschen zendeling pater Favier. Niemand in Europa, zegt hij, kan zich daarvan eene voorstelling vormen. In en rond de hoofdstad liggen ongeveer 160,000 man troepen, die slecht betaald en slecht gevoed worden, bij eene koude van 10 graden onder vriespunt gekleed zijn als in den zomer en allerzonderlingst gewapend zijn. Men vindt er van de boog, den met ijzer beslagen stok en de 13de-eeuwsche donderbus tot het moderne geweer, maar dit laatste is stijf verroest uit de magazijnen gehaald, terwijl er geen pa tronen voor aanwezig zijn, zoodat het nog minder waard is dan de vuursteen-, percussie-, lont- en andere geweren uit vroegere eeuwen. Van eene verdediging tegen de degelijk uit geruste Japansche legers kan dan ook niet ernstig sprake zijn. Het eenig mogelijke is dat de keizer van China thans ernstig den vrede wil, wat tot dusver hoogst twijfelachtig scheen, en dat zijne regeering de nieuwe vredesgezanten naar Japan van eene volledige volmacht zal voorzien. Zooals de telegraaf reeds meldde, zijn daartoe op aanraden van de gezanten der vreemde mogendheden aangewezen Li Hung Chang (de van al zijne titels en waardigheden afgezette onderkoning van Petchili, die niettemin voort gaat alsof er geen macht boven hem staat en al zijne stukken aanvangt met»Ik, groot- admiraal, groot-onderkoning van Petchili, ge degradeerd, maar nog altijd in functie, enz.") en de voorzitter van den staatsraad, prins Kung, een neef des keizers, of de inspecteur- generaal der douane te Peking, sir Robert Hart. Te betwijfelen is hi-t evenwel of Japan inmiddels de wapens zal laten rusten en niet zul trachten den keizer van China in diens eigen hoofdstad de vredesvoorwaarden voor te schrijven, wel wetende dat een Chinees zich slechts in den uitersten nood tot toegeven laat dwingen. Wel worden de krijgsoperatiën door te Napels aankwam Ik weet zeker, dat Attilio dien av-md niets dan een wissel van twee duizend lire bij den bankier van hertog Cesare te incassearen haden toch heeft hij eene schuldvordering van honderdduizend lire afbe taald. Gij waart er zelf bij. Van waar haalde hij dat geld nDenkt gij ïlk denk, dat hertog Attilio evenmin kan tooveren als ieder ander. Hij kwam van Positano. Eenige dagen later werd de diefstal ontdekt. Zou het zoo onmogelijk zijn, dat AttiUo zijne zuster heeft weten over te halen om zijne schulden te betalen sDuivelsDe zoon van den hertog zelf de diel riep Castaldi verrast. Waarom niet? Attilio was veel te bang voor zijn vader, om dezen alles te durven zeggen. Hij heeft zich op een of andere wijze van den schat meester gemaakt, misschien in de meening, dat hij hem spoedig zou kunnen inlossen. Of zijne zuster er van geweten heeft, is nog de vraag, maar overigens komt mij da zaak heel eenvoudig voor." de gestrenge koude geducht belemmerd, maar het Japansche legerbestuur doet al het moge lijke om het den soldaten geriefelijk tema ken. Behalve de gewone winterkleeding heb ben de troepen mutsen en jassen met bont wollen bovenkleeren, papieren ondergoed dikke handschoenen en twee wollen dekens extra ontvangen, terwijl ook voor de koelie* die anders een ruime soldij krijgen, waarvan zi| zelf in hun onderhoud moeten voorzien uitstekend gezorgd is. De voeding der troepen laat mede weinig te wenschen over. De genees kundige dienst is voortreffelijk ingericht; vair de gewonden overleden slechts 4 percent ia de hospitalen, van de zieken tengevolge van epidemieën en ontbering nog geen 3 percent. De ernstig gewonden worden zooveel mogelijk naar hunne haardsteden teruggebracht, waar de overheid het hun aan niets laat ontbreken. Uit Tienstin wordt gemeld De keizer heeft Li-Hung-Chang weder ia al zijne eereteekenen hersteld. Hij schonk hem het gele statiekleed met depauweveer weer terug en geilste hem ia allerijl naar Japan te gaan ori den vrede tot stand te brengen. Li-Hung-0harig zal zich eerst naar 'Peking begeven, teneinde eene audiëntie bij den keizer te hebben. De bevelhebber te land te Wei-Hai-YVei en admiraal Ting moeten zich van het leven hebben beroofd, teneinde zich te onttrekken aan de wraak van de regeering. De Times verneemt uit Peking dat de kansen op den vrede hopeloos zijn. De keizer heeft de buitenlandsche gezanten ontvangen. Deze kwamen de groote paleispoort door. SCHIEDAM, 16 Februari 1895 Mishandeling in krankzinnigengestichten, Dr. Justus zegt in «en ingezonden stuk in het Handelsblad met verbazing de missive te hebben gelezen, door den minister van binneniandsehe zaken aan Gedeputeerde Staten der provinciën gericht, n. a, van een bericht van de inspecteurs van het staatstoezicht op krankzinnigen, in welk bericht gezegd wordt, dat nog altijd in verschillende krankzinnigen gestichten, dikwijls zelfs eigenmachtig door de verplegers, patiënten aan handen en voe ten gebonden en somwijlen bovendien aan de kribben worden vastgesnoerd. Alleen dr. v. d. Chijs, Ie geneesheer aanr het gesticht te Zutfen, kwam op tegen deze aantijging, waarvoor natuurlijk niet de minis ter aansprakelijk is, maar de inspecteurs, die den minister bericht, hebben. "Wat staat thans te deen lo. Alle hoofden van krankzinnigengestich ten moeten het voorbeeld van dr. v. d. Chijs; volgen en zich zuiveren van de op hen ge worpen blaam. 2o. Blijft er nog twijfel of er inrichtin- Casialdi zeide tegen Carluccio met den het» kenmerkenden glimlach ïllebt gij het gehoord?" ïlk ben niet doof." bGij ziet dat wij vorderen. Wanneer het ons gelukt vroeger dan procureur Chilazzi achter liet geheim te zijn, dan zijn wij allemaal geborgen. De oude hertog koopt zijn schat terug en betaalt bovendien eene goede som voor de eer van zijn zoon. Alleen wij moeten nog zekerheid hebben, en wel zoo spoedig mogelijk, beier heden dan morgen. Want eik oogenblik kan de kans verkeken zijn, als het namelijk Attilio gelukt geld te krijgen om zijn pand in te lossen en hij ons het corpus delicti voor den neus wegkaapt. Begrijpt gij, dat hier van een omzichtig en snel handelen alles afhangt sDat begrijp ik zeer goed. Maar wat wilt gij nu eigenlijk doen ïlk zou dadelijk den sgeneraai" willen spreken. Hij rnoet te Napels zijn en hij moet mij helpen met alle ons ten dienste, staande middelen de- ju weelen op to sporen." Wordt vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6