Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegrap'hie. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. O n d e r w ij s. R^olitzak^u. Kerknieuws. Marktberichten. gen zijn die verdacht worden van inhumane ziekenbehandeling, dan is een nieuw onder zoek noodzakelijk. 3o. Komen werkelijk mishandelingen aan het licht, dan behooren die gestraft langs -wettigen weg. io. Blijkt het rapport te berusten op onvol ledig en verkeerd geapprecieerde gegevens, dat dan ook de naam der Ned. krankzinni- genstichten worde gerehabiliteerd door den minister, die door een ambtenaar op een dwaalspoor werd gebracht. Zoo worde het geschokte vertrouwen van hen, die er betrek kingen in hebben, hersteld. "Van het hoofdbestuur van den sBond van Orde door Hervorming" ontvingen we een brochure, getiteld Eigen Haard. Wat deze titel beteekent wordt aanstonds duidelijk, als we op pagina 1 lezen Zaterdag den 31 n Maart j.l. vergaderde het hoofdbestuur in 't s Hotel Willlems" te Gro ningen. Punt 3 van de agenda luidde: Vooistel van een bondslid in zake ontgin ning van woesten grond en het verschaffen van productieven arbeid. Reeds voor eenige weken was van den heer B. L. Tijdens te Nieuw-Beerta het voorstel ingekomen om vanwege den bond daarvoor gescliikten, ongecultiveerden grond aan te koopen en daarop kleine boerderijen aan te leggen. De voorsteller schrijft»'t Idee is niet nieuw, doch ernstige pogingen tot uitvoering zjjn nog weinig gedaan volgens de eischen der wetenschap. Duizenden HA goeden grond lig gen nog onbebouwd, wachtende op den werk man, die ze zal wekken uit den al te lang- durigen slaap. En steeds wordt de vraag naar loonenden arbeid grooter. 't Ligt op den weg van den bond om daar in verandering te brengen. Hij immers wil de opheffing van hen, die gebukt gaan onder de bestaande maatschappe lijke misstanden. Hij immers wil de werkloosheid voorko men. Hij immers wil oprichten of steunen onder nemingen bevorderlijk aan bet doel der ver- eeniging. Welnu dan de bond brenge ze tot elkan der, grond en werkman, en hij zal zich zijn naam waardig toonen. Hij zal door hervorming orde scheppen. Men twijfele niet aan het welslagen. De ondervinding leert ons dagelijks, dat onze moeder Aarde nog steeds genegen is een behomlijk stuk brood te geven, in ruil voor eerlijken arbeid. Men vreeze evenmin, dat het geld zal ont breken. Als hoofd en hart samenwerkenals men profiteert van de gegevens der wetenschap en van de ondervinding der practische land bouwers, dan zal het plan vertrouwen wek ken, en er zal steun komen van allen kant 1 Het voorstel mocht zich verheugen in de onverdeelde sympathie van het hoofdbestuur. De vergadering benoemde eene commissie, bestaande uit de heeren mr. A. H. Koning, B. Roeiofs, H. J. Tiemersma en deu secretaris, om met den heer Tijdens de zaak nader te onderzoeken en zoodra mogelijk te komen met een plan van uitvoering. De bedoeling van het hoofdbestuur is, dat de vennootschap voor cultuur gescliikten en goed gelegen woesten grond aankoope en dien in kleine boerderijen van 4 a 5 HA verdeele. Op elk dier stukken wordt een eenvoudige woning gebouwd, ingericht naar de behoeften van den toekomstigen bewoner. Heeft men met vlijtige en oppassende huur ders te doen, dan wordt de losse huur in vaste huur of beklemming veranderd, en zit de huurder zoogoed als aan zijn Ei gen Haard". Aandeelen in deze nuttige stichting zijn te verkrijgen ter grootte van flOÖ. »Een Socialist van Edel Bloed" is de titel van een didactisch drama in vqf bedrijven, door Tubalkaïn, uitgegeven te Amsterdam bij J. F. Sikke. Het thema van onze dagen, werkgever en werkman, is hier in een concreet geval be handeld. Een slecht patroon, met dito zoon, daarnaast een edel stiefzoon, die alles aan zijn beginselen opoffert, doch door waanzin aan gegrepen, geen overwinning op zijn streven ziet volgen, ziedaar de hoofdgedachte van dit drama, dat men met belangstelling leest, en dat veel belangrijke bladzijden bevat. Te Goes is Dinsdagmiddag een treurig drama afgespeeld. Twee gelieven, in een zelf den dienst zijnde en die langen tijd hun verstandho- eg hadden weten geheim te houden, stonden den bewusten middag voor een voldongen feit. Men vermoedde dat beiden het gevolg van hun daad van het leven hebben beroofd, 's Avonds schoot de jonge 1 man zich met een revolver door het hoofd en oveileed direct. Het meisje werd, na hare bevalling, in het gasthuis opgenomen en heeft daar Woensdag de misdaad bekend. De jonge man was 21 en het meisje 23 jaar oud. De justitie uit Middelburg is naar Goes ver trokken om een onderzoek in te stellen. (Af. C.) Door den ijsgang op de Schelde is de water weg naar Antwerpen, volgens inlichtingen van de Jndép. Beige, hoogst gevaarlijk gewor den. Alle boeien zijn weggedreven. Verschei dene ducdalven nabij Austruweel en Vinke- nisse zijn door het ys afgesneden. De vuur schepen zijn van hunne ankers gedreven. De wrakken van een Fransch stoomschip dat drie jaren geleden nabij Terneuzen zonk en van een ander stoomschip nabij Bath, zijn beroofd van hunne masten, die tot dusver boven water uitstaken en den loodsen tot baken dienden. Vooral bij mist is de vaart hoogst gevaarlijk. Vooral bij Filippine, Walsoorden en bij den ingang van het kanaal van Zieriksee is de rivier met zwaar drijfijs bedekt. Men schrijft aan de N. B. Ct. De barometer heeft mij in den laatsten tijd herhaaldelijk parten gespeeld. Hij voorspelde verandeilijk weer en zelden hadden we zoo lang standvastig weer; hij wees storm aan terwijl een volkomen windstilte intrad. Mijn vertrouwen in het kwik heb ik dan ook geheel verloren. Na lang zoeken heb ik eindelijk een onfeilbaren weeraanwijzer gevonden. Hij bestaat eenvoudig uit een strik van touw, die ik in mijn tuin aan een boom heb opge hangen. Hij wijst als volgt aan. Schoon weer als hij droog is en stil hangt. Regen wanneer de strik nat is. Veranderlijk wanneer hij nu eens nat, dan weer dioog is. Wind wanneer hij heen en weer bengelt. Vorst wanneer hij bevroren is. Amsterdam. Op de missive d,d. 21 No vember 1894, door den gemeentel aad gezon den aan den minister van justitie, houdende bezwaar tegen liet voornemen 'Ier regeering om liet aantal politiecommissarissen te ver meerderen, is van den minister een antwoord ontvangen, waarbij den raad wordt kennis gegeven, dat de regeering door de uitgebrachte bezwaren niet van haar voornemen is afge bracht. Een Armenische vertaling der werken van Shakes|ieaie zal eeilang in Rusland verschijnen. Leo ToKtni heeft een nieuw wrik voltouid, getiteld: sP.ttioou en Aiheidei", dut in de Maiiit-ofleveimg van Lc Messager du Hord ver schijnen zal. Voor dit ve/h.tal heeft indertijd de uitgever van een geillustieerd maandschrift den beioem- den schrijver 1000 loebel per vel druks geboden. Door den onlangs overleden fabrikant H. Gruson, een der mede-eigenaren van de be roemde fabriek van dien naam, is voor het door hem gestichte pensioenfonds voor de werklie den en voor een nieuw ondersteuningsfonds, aan de fabriek te verbinden, elk i00,000 mark nagelaten. In Jutland is de stad Kjorring door een sneeuw storm, welke drie dagen duurde, geheel van het verkeer afgesneden. Spoor-, post- en telegraaf verbinding, alles is verbroken, en zelfs met sleden is het zeer moeilijk en gevaarlijk. Op een postzegelverkooping, te Londen ge houden, is voor een 4-penny-postzegel van Ceylon 130 (f 1560) beiaald. voor een blauwen 2-pence- postzegel van Mauritius f1104, voor een rooden 4-p. postzegel van de Kaap de Goede Hoop f 024 en voor een blauwen f780, voor een 15-c.-post- zegel van Réunion f 000 enz. In het geheel biachten de 472 postzegels f31,344 op. In de Po werd dezer dagen een steur gevangen, die 2.40 M lang, 1.30 AI in omtrek en 140 kilo gram zwaarjs. Spanje wordt weer met overslroomingen be dreigd. De Guadalquivir staat 9 roeiers boven zijn gewoon peil. Een deel van Sevilla, Castro del Rio en Edji zijn reeds onder water gezet. Ook de Sigura is hevig gewassen men vreest voor het vroeger zoo zwaar beproefd Mnrcia. Tot nog toe heeft men «lechts enkele slachtoffers te betreuren, maar de geleden verhezen zijn aanzienlijk. Het Spaansche dorp Leitariegos in de prov. Orense is geheel van de wereld afgesneden en zoo er niet spoedig bijstand komt, staal hongers nood voor de deur, 15 woningen zijn geheel onder de sneeuw begraven en dreigen in te storten. Het lijk van een kind, dat op 2 Januari gestorven was, bleef tien dagen lang boven aarde en ten slotte moest men door 7 nieter hooge sneeuw een gral graven. In Italió is de nood niet veel minder. Men schat de schade, welke door verschillende sneeuwvallen en lawinen werd aangericht, op bijna zeven millioen lire. Het aantal menschen- leveris, dat verloren ging, is met op te geven. In Piemont bedreigen groote troepen wolven de dorpen en reeds werden een aantal personen door de uitgehongerde dieren gedood. Soldaten zijn uitgezonden om jacht te maken op de verscheu rende bosehbewoners. In Zwitserland zijn de meren voor een deel met ijs bedekt. In het Juragebeigte wisselt, de thermometer reeds sedert een maand tusschen 20 en 30 graden Celsius onder mil, terwijl het ve-'»=er op vele pl ratsen tusschen hooge sneeuw- muren aan weerszijden der wegen plaats heeft. Ingevolge het bepaalde bij art.'21 der wet van 25 Mei 1880 Staatsblad no. 88) wordt ter algemeene kennis gebracht, dat gedurende de maand Dec. 1894 Sn de rijkspostspaarbank zijn ingelegd ett terugbetaald de navolgende bedragen: Inlagenf 1,537.407 86 Terugbetalingen. - 1 299 66332 Meer ingelegd dan terug betaald f 237.744.54 Aan het einde der maand November was ten name der verschillende inleggers inge schreven f 36,562 728 SG'/a zoodat liet gezamenlijk te goed op ultimo Dec. bedroeg f 36,800.472 SO'/s In den loop der maand zijn 5199 nieuwe spaar bankboekjes afgegeven; 1808 zijn geheel afbe taald. zoodat er aan het einde der maand nog 448,581 in omloop war en. Sl.-Ct In den polder Mijzen (prov. N.-Iloil.) werd dezer dagen ongeveer 5 HA land verkocht voor den goiingeri prijs van f2500. De eigenaar had er vóór eenige jaren 10,000 voor betaald. De firma Duintjer, Meihuizen, Wilkens en Co., aardappelmeelfubrikanten te Veendam, deelt aan een barer fabrieken driemalen per week aan behoeftigen een liter erwtensoep met spek uit. Men meldt uit Willemstad Ook in onze ge meente worden bijzondere uitdeelingen aan de behoeftigen gedaan, bestaande in steenkolen, boonen, rijst enz,, tot leniging van den nood in dezen strengen wintertijd. De armen te Kralingen werden gisterochtend door de commissie van weldadigheid aldaar ruim onthaald op voeding en brandstoffen. Te Barneveld heeft het bestuur der spaar- hank voor de verschillende kerkgenootschappen aldaar de som van f1000 beschikbaar gesteld, om hiervoor den 19n Februari, bij gelegenheid van bet 50-jarig bestaan dier instelling een extra be deeling aan de armen te doen. Te Middelburg is opgericht eene Yeroeniging voor christelijke normaallessen. Het onderwijs zal geheel overeenkomen met de eischen der wet voor normaallessen, klasse A, en dus behalve de de gewone vakken van lager onderwijs ook om vatten Fransch en wiskunde. Op den ln Januari j.l. waren in ons land 570 «christelijke" scholen met 1406 onderwijzers. De rechtbank te Amsterdam heeft de jonge dame wegens diefstal van eene binocle en een presse-papier bij Rimmei in de Kalverstraat. veroordeeld tot 2 maanden gevangenis. Klaas Boes komt niet in honger beroep van het vonnis waarbij hij tot levenslange gevange nisstraf werd veroordeeld wegens de moorden te Schagen, Hed.-H«rr. Kerk. Beroepen: te Arnhem dg. A. S. Talma, te Vlissingen. Bedankt: voor Lutkewierunr door ds. R. Creraer Jr., te Midwolde en de Leek; te Oude Wetering door ds. W. van der Waal, te Moerkapelle voor Oudeschild door ds, A. J. Adrian! Nz„ to Warnoenhuizen. Gereformeerde Kerk»:», A a n g e n o m en naar Voorschoten door ds. II. Alting, te Westbroek c. a. Bedankt: voor Sneek dot r d«. A. T. van Dijken, te Marken voor Naarden door ds. P. van Son, te Amsterdam. - -.4 s< i'ifham 16 Februari. Rogge: Helena f 112/108 Ct.Salonica 1102 Ct. fierstper 1950 kilo Donau f 105'99 3'tn. Maïs, Mixed f122 Ct. Moutwijn Noteering van den Brandersbond f4Vs—4%, di Makelaars -5'*, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Apocliug nog niet genoteerd. Leiden, 15 Februari. De aanvoer en pi ijzen ter veemarkt van heden waren als vuist9 stieren f 100 a 160, 50 vette ossen en koeien f140 a 240, of 52 ,i 68 per kilo, 43 vare tito f98 a 200. tzraskalveien f a 27 vette dito f 30 a 98. or 70 ,i 90 c. per kilo, 104 nuchtere dito f 4..i 9 62 vette schapen 116a 25.—, of 35 a 40 r. per kilo. 60 weide drto til.a 22.lammeren f u12 magere varkens f 1 6 a 22, 34 biggen I 3. a 10.veulens t a paarden Ia 80 kalf- en melkkoeien f145 a 220. Amsterdam, 16 Februari Rogge op levering traag; per Maart f92; per Mei f94, 95; pet October 1100.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 7