,A°. 1395 Woensdag 20 "ebruari. N°. 8729. egenenveertigste .Taargatü?. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. COURANT. Abonnementsprijs, per kv rtaat f 1.85. post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke notnmers- 0.10. B C K E A Fi BOTER8TKAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels m.t inbegrip van eene Courant. 1.10, Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend BUITSCHLAND. In eene gisteren aan het bestuur van den Landbouwersbond verleende audiëntie bij den keizer werd een adres voorgelezen, waarbij uit naam van 200,000 landbouwers bij den keizer gehoor wordt gevraagd voor den ge- drukten toestand des landbouws. De keizer antwoordde, dat de audiëntie reeds bewijst, hoezeer het hem ernst is het welzijn der boeren te behartigen en dat het keizerlijk woord »dat zijne deur openstaat voor elk. zijner ondeidanen" geen holle phrase js. De verleden jaar veroorzaakte agitatie, welke alle perken van gepastheid te buiten ging, heeft zijn landsvaderlijk hart diep be droefd de dag van heden heeft dien misslag weer goedgemaakt. De keizer sprak de hoop uit, dat uit de beraadslagingen van den Baad van State iets 4;oeds voor den landbouw moge voortsprui ten en dat de heeren zich verder van ver ontrustende beroering mogen onthouden. Wij willen God bidden, zoo besloot hij, dat de bemoeiingen van den Raad van State tot heil van den landbouw mogen strekken. De Rijksdag heeft het voorstel betreffende het doen bijeenroepen eener internationale muntconferentie aangenomen. Vóór stemden de conservatieven, het Centrum en de meeste «ïationaal-liberalen. Zooals men weet, kon de commissie uit den Rijksdag tot herziening van het reglement van orde, in dien zin, dat den voorzitter grootere bevoegdheid werd verleend tot hand having der orde niet tot een besluit komen. Door den heer Rören, van het centrum, en drie leden van andere partijen is daarop een voorstel ingediend bepalende: t>De handhaving der orde is opgedragen aan den voorzitter. Verstoort een lid de orde, dan kan de voor zitter hem tot de orde roepen. In gevallen van ernstige verstoring der orde kan de voorzitter hem voor het verder gedeelte der fitting uitsluiten. Weigert zoodanig lid de zaal te verlaten, dan kan de voorzitter hem met geweld doen verwijderen. Heeft na de uitsluiting van een lid eene stemming plaats, op den uitslag waarvan zijne stem van invloed zou kunnen geweest zijn, dan moet die stem ming in de volgende zitting worden herhaald. Het uitgesloten lid kau in de eerstvolgende zitting bij den Rijksdag in verzet komen tegen zijne totdeorderoeping of uitsluiting, waar over de Rijksdag dan in de daaropvolgende zitting zonder debat bij hoofdelijke stemming heeft te beslissen." Na eenig debat werd dat voorstel met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen. De conservatieve partij in den Rijksdag heeft besloten telkens wanneer de sociaal democraat Schónlauk het woord voert, de zaal te verlaten, als protest tegen de opneming in zjjn blad van den door vrijheer Von Man- teuffel n het gebouw van den Rijksdag ver loren particulieren brief. Reeds gaf zij aan dat besluit uitvoering. Bij gelegenheid van Von Bismarcks 80n verjaardag zullen de gezamenlijke 65 Saksi sche steden, waar de herziene gemeentewet geldig is, hem tot eereburger benoemen. F R A N K R IJ K. In de Kamerzitting van Zaterdag heeft zich, bij de behandeling der begrooting van eere- dienst, eene uitvoerige discussie ontwikkeld over de scheiding van kerk en staat. Chau- vin diende eene motie in, strekkende om de begrooting van eeredienst af te schaffen. Poinearé drong aan op stemming over de begroeting. De Kamer besloot met 347 tegen 155 stemmen over te gaan tot de artikels- gewijze behandeling. Chauvin bepleitte toen nader de noodzakelijkheid der af-«haffing van deze begrooting. Hij wil dat het Concordaat worde te niet gedaan, en dat de goederen in de doode hand terugkeeren tot de natie. Maurice Faure diende eene motie in, welke de regeering verzoekt de scheiding van kerk en staat voor te bereiden. Dit werd door Ribot bestreden als gevaarlijk. Goblet veide- digde de motie. Ten slotte werd de motie van Faure verworpen met 305 tegen 205 stemmen. Eveneens verwieip de Kamer, met 246 tegen 164 stemmen, een voorstel van Gevville over de association. Op voorstel van Ribot zal de Kamer twee bijeenkomsten per dag houden om de begroo- tingsdiscussiën vóór den 31n Maart ten einde te kunnen brengen. Men zegt dat graaf Tornielli, de nieuwbe noemde Italiaansche gezant te Parijs, instruc- tién heeft tot het sluiten eener handelsover eenkomst met Frankrijk. De heer Crispi zou veel hechten aan het tot stand komen van een toenadering tot Fi ankrijk op handelsge bied, en daarvan willen gebruikmaken bij de aanstaande verkiezingen in Italië. ESSELi.\9. In het Lagerhuis heeft de heer Giey giste ren verklaard Naar het schijnt, bestaat er wat de geschillen tusschen Frankijk en Madagascar betreft, hoegenaamd geen voor nemen de toepassing te verlangen van de rechten der oorlogvoeienden tegenover de neutralen ter zee, en dus bestaat ook niet het voornemen eene neutraliteits-proclamatie uit te vaardigen. De regelen van het volkenrecht leggen aan de neutrale mogendheid niet de verplichting op neutrale schepen te beletten oorlogsmateriaal voor de oorlogvoerende par tyen te vervoeren. De Engelsche regeering zal neutraal blijven, en de verplichtingen der neutraliteit nakomen. Het door Chamberlain op het adres van antwoord voorgestelde amendement is ver worpen met 297 tegen 283 stemmen. In den loop der beraadslaging verklaarde sir William Harcourt de leer te verwerpen dat de regeering of het Lagerhuis zich moeten laten influenceeren door de vraag of het Hoogerhuis al dan niet de door de regeering voorgestelde maatregelen aanneemt. Hij ver werpt ook het denkbeeld dat de meerderheid moet wijken voor eene oppositie die niet de feitelijke meerderheid achter zich heeft. Harcourt vroeg vervolgens de sluiting van het debat, welke met 279 tegen 271 stem men werd toegestaan, waarop het adres aan genomen werd. De Pall Mall Gazelle heeft vernomen, dat zeventien anarchisten, die uit Tessino zijn ge bannen, naar Londen onderweg zijn Onder hen is ook de advocaat Gori, de leermeester van Carnot's moordenaar De Fall Mall maakt zich over die komst ongerust. Wel zegt men, dat de anarchisten Engeland, hun veilige wijkplaats, niet zullen vei ontrusten, maar toch zouden zij, zich sterk voelende door hun aantal, wel eens de Londensche burgerij kunnen verrassen met den een of anderen duivelschen aanslag. Gelukkig dat zij elkander niet vertrouwen en altijd over- hoopliggen. NOORWEGEN. Het blad Verdens Bang meldt, dat de koning den vroegeren minister-presidentSteen heden by zich zal ontbieden om met hem te confereeren over de kabmets-kwestie. E D S L A N I». De keizer heeft aan de weduwe van zijn minister van buitenlaodsche zaken, baron Von Giers, een aanzienlijk bedrag gezonden tot dekking der begrafeniskosten en haar een pensioen van 12,000 roebels toegekend. De Berlynsche Lohalanzeiger verneemt uit Petersburg, dat sedert de keizer zijn voor nemen om de autocratie in Rusland te hand haven heeft te kennen gegeven, hij bijna alle dagen dreigbrieven en manifesten van nihi listen ontvangt. Zelfs wordt gemeld dat een der paleisbedienden in hechtenis is genomen wegens het plaatsen van allerlei ergeilyke prenten in de studeerkamer van den keizer. Een der prenten stelde voor de vermoording van Alexander II, terwijl op een andere dergelijke plaat de tegenwoordige keizer op de plaats van zijn vei moorden grootvader was gesteld. Men zegt dat over geheel Rus land dergelijke prenten verspreid zyn. OOSTENRIJ K-ll O N G A R IJ E. Aartshertog Albrecht van Oostenrijk, oom des keizers, is gistermiddag te Arco overleden. SPANJE. Het blad Pais bevat een schrijven van den in zjjn vaderland teruggekeerden republikein Ruiz Zorilla, waarin deze verklaart (in over eenstemming met een reeds vroeger vermeld gerucht) dat hy de actieve politiek vaarwel zegt. Zorilla roept al zyn partijgenooten op, zich te wyden aan de oplossing der sociale kwestiën. T U R K IJ E. Naar aanleiding van het protest der vreemde gezanten over de aanrandingen, waaraan in den laatsten tijd herhaaldelijk Christenen in de voorsteden van Konstantinopel hebben blootgestaan, heeft de regeering besloten de politie te Pera te versterken met een eskadron gendarmen te paard, die voortdurend in de straten zullen patrouilleeren. EGYPTE. De kuiperijen tegen het ministerie, onder steund door de anti-Engelsche partij en post- jes-jagers, aan wie de tegenwooidige gere gelde toestanden een doorn in liet oog zijn, duren voort. Het dagblad Elahram en andere inlandsche en vreemde bladen stoken dit vuur mede aan en beschimpen dagelijks het ministerie, met name hunue aaavallen richtend tegen Maz- loum, Nubar, Fakhry en Ibrahim Fuad, die alleu, met hunne Europeesche ambtgenoo- ten, op ernstige en vaderlandlievende wijze tot 's lands welzijn arbeiden. AMERIKA. De vrienden van president Cleveland ver klaren dat deze wanhopig is over de hande lingen van het congres en hij niet voornemens is eenige verdere aanbeveling te doen. De financieele commissie uit den Senaat heeft een gunstig rapport uitgebracht ten aanzien van het door de Kamer aangenomen ontwerp tot mtrekking der differentieale rechten op suiker, ingevoerd uit landen, die een uitvoerpremie toekennen. De Senaat der Vereenigde Staten heeft het besluit van de Kamer van afgevaardigden goedgekeurd, volgens hetwelk Groot-Brit- tannië zal worden uitgenoodigd, het grens geschil over Guyana aan een scheidsgerecht te onderwerpen. De burgeroorlog in Columbia is geëindigd. Beide partijen zyn het omtrent de vredesvoor waarden eens geworden. Uit Lima wordt gemeld De opstandelingen sluiten de stad in, welke door regeeringstroepen versterkt wordt. AFRIKA. De Transvaalsche Volksraad heeft de be handeling van het tractaat. waarbij de in de republiek verblijf houdende Britsclie onder danen worden vrijgesteld van den krijgsdienst tot de gewone zitting in Mei uitgesteld, en inmiddels eene volksstemming over dit vraag stuk doen plaats hebben. Voorloopïg zullen evenwel geen Engelschen tot den krijgsdienst worden geprest, zoolang de zaak niet afdoende is beslist. By gelegenheid van een interview heeft president Kruger de verwachting uitgespro ken, dat de Swaziland-kwestie tot eene vreed zame oplossing zal komen. Voorts verklaarde hy, dat de boeren niet wenschen de zooge naamde commando-wet te wijzigenmaar

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1