Binnenlandsche Berichten. tengevolge van de binnenlandsche troebelen achtte hij den tijd gekomen om betaalde vrijwilligers in dienst te nemen. De koningin der Swazi's heeft geweigerd de proclamatie, die haar land onder Trans vaal brengt, te teekenen. CHINA. Volgens berichten uit Shanghai is de keizer over de capitulatie van Wei-Hai-Wei zoo vortoornd, dat hij den onderkoning van Chan- tung gemachtigd heeft, alle vluchtelingen zonder vorm van proces en zelfs zonder rap port te onthoofden. Uit Peking worJt gemeld, dat er moeilijk heden gerezen zijn tusschen de regeering en Von Hanneken, die vruchteloos tracht terug betaling te krijgen van de aanzienlijke voor schotten, welke hij ten behoeve van de ver dediging der hoofdstad ged' - heeft. De Duitsche gezant heeft zich ten gunste van Von Hanneken met de zaak bemoeid, maar tevergeefs; de Chineesche regeering betwist de bevoegdheid des gezanten in dezen. Volgens bericht uit Hai-Cheng volvoerden de Chineezen Zaterdag den lang verwachten aanval op de Japanners. Des Chineeschen generaal He's driecolonnige strijdmacht deed een gec imbineerden aanval op de Japansche stellingen, waarop echter generaal Nodzu door spionnen voorbereid was, zoodat de Chineezen uiterst warm waren onthaald, Hunne colonnes konden niets uitrichten tegen de Japansche verschansingen en haar artille rie-vuur, zoodat zij binnen weinige uren verward terugweken, met verlies van twee honderd of driehonderd dooden, terwijl het Japansche verlies gering was. Op Formosa vloog het kustfort Takao bij ongeluk in de lucht, waardoor vijftig soldaten gedood, vele burgers gewond werden en veel eigendom schade leed. Uit Hongkong wordt gemeld dat het Bi it- sche oorlogsschip Mercury naar Formosa is gezonden, ingevolge een dringend verzoek van den Britschen consul aldaar om bescher ming der vreemdelingen. De onderkoning van Nanking heeft einde lijk den gezagvoerder van liet Engelsche oorlogsschip Pigeon zijne verontschuldiging aangeboden, voor de hem door de bevolking aangedane beleedigirig. Uit Chefoo wordt van 16 dezer gemeld: Alle vreemdelingea, die te Wei-Hai-Wei in Chineeschen dienst waren, zijn door de Japanners in vrijheid gesteld, met uitzonde ring van den Amerikaan Howie. JAPAN. Uit Jokohnma wordt van 17 dezer gemeld: De Chineezen hebben met 15,000 man en 12 kanonnen een aanval ondernomen op Hai-Cheng, maar werden met groote verlie zen teruggeslagen. Er sneuvelden meer dan 100 Chineezen, Het Japansche legerbestuur muet besloten hebben, pogingen aan te wenden om de in de haven van Wei-Hai-Wei gezonken Chi neesche oorlogsschepen te lichten en weer voor den dienst bruikbaar te rnaken. Offlcieele berichten. Bij kon. besluit is J. D. Brijan, arts, met 21 Februari a.s, benoemd tot officier van gezond heid 2e kl. bij de zeemacht. Bij kon. besluit is met 1 April a.s. aan den heer Bergsma, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul- generaal der Nederlanden te Pietoria en is met dienzelfden datum tot consul-generaal aldaar benoemd F. J. Domela Nieuwenliuis. vice-consul. Bij kon. besl. is R. L. Martens, met ingang van 1 Maart, benoemd tot burgemeester der gemeente Gouda, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Bode graven. SCHIEDAM, 19 Februari 1895. Onze stadgenoot de heer J. S. Bosman is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot direc teur der symfonievereeniging «Beethoven" te Delft, en heeft die benoeming aangenomen. Naar wij vernemen, zullen omstreeks half Maart de Bellringers te dezer stede optreden. Gistermiddag is Maria Hengst, dienstbode bij mej. de wed. A. Kruining aan de Boter- straat, bij het waterscheppen in de Schie ge raakt. Aan den heer J. T. Klekamp en de brandersknechts A. Post en A. Bergmans, die haar ter hulp snelden, mocht het geluk ken haar spoedig op 't droge te brengen, zoodat zij met den schrik en een nat pak vrij kwam. De minister van financiën maakt bekend, dat op 16 dezer bij de betaalmeesters in kas was1,371,760,30 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. '116is van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 246,218.99'/s De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 21 dezer niet plaats hebber,. In ;erband met en (er zake tot den minister van oorlog gericht verzoek, heeft de minister ter kennis van de autoriteiten der landmacht gebracht, dat de Goede Vrijdag voor de pro- testantsche militairen moet gerekend worden te behooren tot de feestdagen. 1 Aan het ministerie van koloniën te 's-Hage werd gisteren aanbesteedde levering van de pijlers en den metalen bovenbouw met toebehooren voor een viaduct over de Bam- bang, me voorstuk voor het opstellen; en van de pijlers met toebehooren voor de via ducten Metro en Lawor, ten dienste der staatsspoorwegen op Java. iMinst was ingeschreven voer het le perceel, de firma Penn en Baudtiin, te Dordrecht, voor f21,200; het 2e perceel, Fried. Krupp, te Essen a./Ruhr, voor f49,785; de massa: sPletterij", voorheen L. J. Enthoven, te Den Haag, voor f84,999. Reservekader. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland j hebben bij hunne uitspraak ten aanzien van eene militie-reclame overwogen, dat de beslis sing van de vraag, of de toelating tot en deelneming aan de oefeningen van het reserve kader een broeder recht verleent op vrijstel ling wegens broederdienst, afhankelijk is van de beantwoording der twee navolgende vragen a. Geldt de toelating tot de deelneming aan het reservekader als dienst bij liet leger hier te lande I. Zoo ja, wordt die dienst volbracht in een lagereri rang van dien van officier Ten aanzien van de eerste vraag overwogen zij, dat uit ait. 5 al. 2 van genoemd konink lijk besluit, luidende«onder de wapenen dient hij in den regel mei en behoudens de uitzonderingen, vei meld in de art. 2528 (uitrusting en soldij) op dezelfde wijze, als de overige vrijwilligers bij «het leger", alsmede uit art. 13, vermeldende de verplichtingen, waartoe de vrijwilliger bij liet reservekader zich verbindt, voldoende blijkt, dat deze inder daad in dienst is bij het leger hier te lande. Wat betreft de tweede vraag waren zij vati oordeel dat de hoogste rang, weiken de vrijwilliger bij het reservekader kan bereiken, volgens art. I, is die van vaandrig, terwijl de vaandrig, volgens art. 2, een gtaad heeft onmiddellijk beneden den rang van tweede- luitenant. Mitsdien verklaarden zij dat de dienst van een vrijwilliger bij het reservekader vak onder den in art. 48 der militiewet bedoelden dienst, die recht geeft op vrijstelling van een broeder. Wat betreft het betoog sub 2 van den mi litieraad bovengemeld, luidt hunne meening dat wet volgens art. 9 van het koninklijk be sluit, wie na het tijdstip zijner inschrijving voor de militie een verbintenis bij het reserve kader aangaat, verplicht is zijn militiedienst te vervullen, doch dat volgens de militiewet ook andere vrijwilligers, indien hunne vrijwil lige verbintenis na de inschrijving voor de militie is aangegaan, niet van den dienst bij de nationale militie zijn vrijgesteld. Op die gronden namen zij aan, dat mits dien de loteling de derde is van een gezin van zeven zonen, waarvan de eerste en de tweede in dienst zijn in lageren rang dan dien van officier en mitsdien, volgens de tabel gevoegd bij art. 49 der genoemde wet, recht heeft op vrijstelling. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is, zooals wij reeds mededeelden, aan dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland, ingevolge de wet van 1855, een bevel gezonden tot het uit voeren van werken aan Delflands zeewering. Dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland hebben nu aan Gedeputeerde Staten een brief gericht, waarin zij o. a. opmerken, dat voor de bestuursvergadering van het hoogheemraad schap, die aanvankelijk was bepaald op 7 Febr., doch verdaagd is tot 18 Februari, reeds sedert 25 Jan. ter indiening en behandeling gereed liggen de voorsteilen tot het maken eener steenglooiing tegenover de Keizerstraat te Scheveningen en tot verbreeding der kunst matige zeewering van strandpaal 114447, een en ander overeenkomstig het rapport van den ingenieur van Delfland. In de Tijd oppert een inzender het denk beeld aan pastoor Voogel, die zich als veld prediker op Lombok door zijn mensclilievend- heid en kloekheid aller achting heeft ver worven, eene hulde te brengen. De schrijver herinnert, dat pastoor Voogel voor zijn vertrek naar Lombok was begonnen met den bouw van een kerkje op Magelang, doch wegens geldgebrek weldra genoodzaakt was den bouw te staken. En nu meent hij, dat zich voor de katholieken in Nederland de schoone gelegen heid voordoet, om pastoor Voogel hunne dank baarheid te betuigen, door hem de gelden voor de voltooiing van zijn kerkje te verschaffen. Op 6 en 7 Maart zal te Stuttgart eene conferentie worden gehouden van afgevaar digden van verschillende spoorwegmaatschap pijen betreffende het doorgaand wagenver- keer, waaraan ook door de Nederlandsche spoorwegen zal worden deelgenomen. Naar aanleiding van het telegram uit Indië over het komplot op het particuliere landgoed «Tjampea", waarbij werd aangeteekend dat de maatschappij van rijstlanden op Java Michiels Arnold huurster van «Tjampea" was, schrijft mr. A. J. E, A. Bik, directeur dier maatschappij, dat dit onjuist is. De maat schappij is wel eigenares van verschillende uitgestrekte particuliere landerijen in de Buitenzorgsche, doch huurster is zij van geen enkel, ook niet van sTjampea". Van eenig komplot op haar landerijen is geenerlei bericht ingekomen. Certificaat- en aandeelhouders hebben geen reilen zich eenigermate bezorgd te maken. (Fad.) Wegens de reeds langdurige stremming der scheepvaart is het goederenvervoer op de staatsspoor wegen, vooral sedert de laatste 44 dagen, zeer aanmerkelijk toegenomen. De hoofdstations zijn overvol met goederen en beladen wagens, zoowel voor aankomst als vei trek. Dagelijks loopen, vooral op het zuiiler- net, enorm lange goederentreinen. Ook het steenkolen ervoer is bijzonder druk, vooral op het baanvak VenloRotterdam. Van het instructie-bataljon te Kampen zullen heden naar de reg. inf. vertrekken, om in effectieven graad over te gaan, 251 k orporaals-ti tu lai r. In de Stand, werd door den heer N. Ooster- baan, boofd der Chr. school te Naarden, mede gedeeld, dat de luit-kolonel der infanterie aldaar een jeugdig korporaal had veroordeeld tot 14 dagen provoost, omdat hij na door den schildwacht er op attent gemaakt te zij» zonder handschoenen de kazerne had ver laten. Door den kapitein was de straf bepaald op een maand verstoken zijn van permissie. De heer Oosterman voegde daaraan toe, dat de bewuste korporaal nimmer straf beloope» had, en bij de thans heerschende koude het een barbaarsche straf mocht genoemd worden een jongmensch in een cel 44 dagen te doen vertoeven, in een cel met steenen vloer, waarbij het verblijf van den misdadiger nog van weelde moet kunnen spreken. Het beroep van den heer Oosterbaan op den. minister is niet tevergeefs gebleven. Tele- graphisch heeft deze gelast den korporaal te ontslaan, die intusschen reeds de helft van zijn straftijd in de cel had doorgebracht. Teneinde verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen, deelt de heer O. mede, dat de be wuste korporaal katholiek is en hij dezen voor enkele dagen zeifs niet bij name kende. In Pigen Haard wijdt mr. J. A. Levy bjj het portret van mr. J. G. Gleiehman een uitvoerige beschouwing aan het leven va» dezen staatsman en vooral over zijn zeld zame gaven als onpartijdig leider van de Tweede Kamer. Bij den heer Bottenheim, wonende aan de Heerengracht te Amsterdam, is Zaterdagnacht een bedrag van f8000 aan bankpapier et» f 300 aan specie uit de brandkast het kantoor gestolen. De dief heeft zien waar schijnlijk in den vooravond toegang tot de woning verschaft, daar noch aan de buiten deur, noch aan den achtergevel van het huis- iets bijzonders was te bespeuren. Op de deur van de biandkast waren enkele krassen merk baar en op den grond werd een ijzeren haakje gevonden De justitie doet onderzoek, maar heeft reden te gelooven dat de dief reeds de wijk heeft genomen naar het buitenland. Het bleek dat de dienstbode des avonds bezoek van haren vrijer had gehad het verhoor dat deze beide personen ondergingen gaf echter geen reden om op hen eenige verdenking te vestigen. De vorige week hebben zich te Rotterdam- drie gevallen van pokziekte voorgedaan. Zondagavond zijn vijf jongens, die op de Bierkade te 's-Gravenhage scliaatsenreden e» zich, ondanks waarschuwing, te dicht waagde bij de Wagenbrug, waar het ijs zeer zwak is, in het water gezakt. Vier hunnner wer den door een schipper gered, maar de vijfde, oud 43 jaar, verdween onder het ijs en werd gisterochtend levenloos teruggevonden. In de laatste dagen hebben zich ic Scheve ningen vier gevallen van typhus voorgedaan, en wel in de Marcelisstraat en op den Dro- gersdijk. Een rlgr aangetasten, eene visschers- vrotnv, is reeds overleden. Te Leiden zijn Zaterdagmorgen een arbei der, vrouw, eene inwonende weduwe en diens zoontje bewusteloos gevonden. Eene sterke gaslucht duidde op de oorzaak van het onge val. Onmiddellijk werden de patiënten buiten de woning gebracht en aldaar verpleegd de man werd naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Er bestaat geen vrees voor over lijden. Uoewel er in de wonioggeen gasleiding was, kan zich toch onder den grond gas ver zameld hebben. Den 87 jarigen grijsaard Jacob van Ostende, uit Slikkerveer, kon men dezer dagen op de Noord zien schaatsenrijden. Ondanks zijn hoogen leeftijd reed hij kras. Den geheeien middag bewoog hij zich op het ijsi

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2