Biiinenlandsclie Bericïiten. ting. De sultan, alle bedingen welke tusschen zijn voorganger en Spanje vastgesteld zijn erkennende, stemt toe in een verdaging der grensregeling. Hij belooft de omstreken der paansche plaatsen door troepen te doen bewaken, teneinde de veiligheid aldaar te verzekeren. Het Marokkaansche gezantschap zal weldra Madrid verlaten. De Kamer heelt, na eene heftige discussie, met 109 tegen 35 stemmen een voorstel ver worpen, strekkende om de kwestie der vnlsche adellijke titels te onderwerpen aan de uit spraak van den rechter. E G P T S. De khedive heeft Woensdag, in tegen woor- digheid der ministers, het huwelijkscontract met Ikbal Hanem, de Circassische slavin, die hem dezer dagen eene dochter schonk, ge- teekand. Het inlandsclte hof van appèl te Kairo heeft het vonnis bekrachtigd van de rechtbank te Alexandria, waarbij zeven inlanders zijn veroordeeld wegens het moSesteeren van Britsche zeelieden. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten besloot het doen in werkingtreden van de Washiug- tonsche internationale voorschriften tegen aan varingen ter zee op Engelands verzoek uit te stellen. De financieele commissie uit het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft besloten den president te machtigen Groot- Brittannië, Japan en Rusland uit te noodigen met de Vereenigde Staten eene commissie te vormen tot onderzoek naar den toestand der robbenvisschei ij. Tot bet rapport van de com missie zal zijn uitgebracht, zou de president een modus Vivendi sluiten met genoemde Staten ter bescherming van de rohben. De Times verneemt uit Montevideo, dat, volgens berichten van de Braziüaansche gren zen, de opstandelingen onder Da Garna in Rio Grande do Sul te zamen trekken. CHINA. China moet Japan hebben voorgesteld de vredesonderhandeling te Port Arthur te voe ren. Japan echter verklaarde dat deze alleen op Japansch gebied mogelijk zijn. Er zijn Japunsche kruisers gezien aan de Formnsaansche alsook aan de naburige Cbi- neesche kust. Het gerucht dat Engeland en Rusland hunne bemiddeling zouden hebben aangebo den in den oorlog tusschen China en Japan wordt van olfirieuse zijde tegengesproken. Volgens bericht uit Tientsin heeft Li-Hung- Chang Dinsdag zijn onderkoningschap over gedragen aan Ilung, gewezen onderkoning van Junan. Eerst heden vei wacht men Li-Hung-Chang te Peking. Hij gaat dan over Tientsin naar Japan. Uit Hongkong wordt gemeld dat bij het springen van het kruitmagazijn in het fort Takao op Formosa 20Ü0 menschen zouden gedood zijn. Naar de Times uit Tientsin verneemt, ioo- pen er geruchten dat eenige Chineesche tor pedobooten uit Wei-Hui-Wet hebben weten te ontkomen, nadat de bemanningen aan het muiten sloegen. Het garnizoen van Lukung zou ook geweigerd hebben te vechten. JAPAN. Bij den Rijksdag zal heden een voorstel ■worden ingediend orn opnieuw 10 millioen jen voor oorlogsuitgaven toe te staan. TWEEDE KAMER DEUSTATEN-GENERAAL. De commissie va» rapporteurs voor het wets ontwerp, randende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen is van oordeel, dat door de gewisselde schrifturen de openbare berand- slaging over het voorstel genoegzaam is voor bereid. De heer Bahlmann, rapporteur der 4e afdeeiing, beeft wegens verblijf in het buitenland niet tot de vaststelling van het verslag kunnen medewerken. Bij een ontwerp tot wijziging en aanvul ling der begrooting van het departement van financiën, dienst 4895 is een uitgaaf van f75,000 aangevraagd, noodig ter verzekering van de uitvoering der bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde. Daar niet ss te bepalen in welke verhou ding de uitgaven over de verschillende arti kelen verdeeld zullen moeten worden, wordt de gelegenheid gewenscht om uit het nieuwe artikel op andere artikelen over te schrijven. SCHIEDAM, 21 Februari 18!)5. Om den dochters van den werkman te lee- ren een voedzaam, smakelijk en tevens goedkoop middagmaal te bereiden, opende onze stadgenoote mej. E. Maas den iji No vember des vorigen jaars een cursus van diïe maanden, gedurende welken tweemaal per week les werd gegeven, en die reeds dade lijk zooveel bijval vond, dat zij zich zelfs ge noodzaakt zag enkele leerlingen af te wijzen. Het gereedmaken der spijzen, welke daarna door de leerlingen genuttigd werden, ging gepaard met het onderricht over de waarde der verschillende voedingsmiddelen en het verband tusschen het lichaam en het voedsel, dat op zeer bevattelijke wijze door mej. Maas aan hare leerlingen werd gegeven en van de groole toewijding getuigde voor de taak, welke zij geheel belangeloos heeft op zich genomen ten bate van hare minderbedeelde stadgenoote». - Om de vrouwen en meisjes uit den werk mansstand te overtuigen van hel groote be lang, dat zij hebben bij het onderricht in het koken, zooals het door haar gegeven wordt, zal mej. Maas morgenavond te halfaoht in sMusis Sacrum" een openbare kookles geven (blijkens achterstaande adver tentie voor 5 cents toegankelijk). Wij wekken de vrouwen en dochters van den werkman op, toch vooral deze gelegyt- heid, wélke haar zoo welwillend worut aan geboden, niet ongebruikt te laten voorbijgaan, opdat zij er door worden aangespoord van bet kookonderwijs van mej. Maas gebruik te maken en zich aan te meiden voor den nieuwen cursuswelke dezer dagen een aanvang neemt. Mej. Maas ontving dezer dagen eene uit- noodiging vanwege liet Leidsche depar ternent der sMaatschappij tot Nut van 't Algemeen", om ook daar les in de kookkunst aan meisjes uit den werkmansstand te geven ter wille van hare stadgenooten heeft zij echter ge meend daarvoor te moeten bedanken. Voor de leden van het Nut trail gister avond de heer Ag A. Beekman als spreker op niet een wetenschappelijk onderwerp, n.L »De Rijn in onzen tijd als groote handelsweg". In popuiutrai vorm werd een oveizicht gege ven ovei het stroomgebied van deze gletsclier- rivier, die in het handelsverkeer zulk een voorname rol speelt. Uitvoerig stond spreker stil bij de voorstellen tot noi maliseenng van Vader Rijn", die wegens ondiepten op onder scheidene plaatsen een beletsel oplmei t voor een uitgebreider en meer geregeld verkeer. Achtereenvolgens werden de verschillende desbetreffende contracten gereieveeid, welke tot grooten naijver van liet machtige ï'inVehe rijk tegenover liet kleine Nederland hadden geleid, waarop belangrijke voorstellen waren afgestuit. Nog werd gewezen op de financieele bezwaren der vaart verbetering, daar voor een bestendiging van den verbeterden toestand geen voldoende zekerheid bestaat, met bet oog op de gesteldheid der rivier. Spreker mocht zip, wegens de duidelijk heid zijner verhandeling, in een aandachtig gehoor verheugen. Na de pauze gaf de beer Beekman eene schets ten beste, onder den titelt »Uit's le vens strijd", een humoristische karakterschets, welke tot motief had de wederwaardigheden van een sollicitant-leeraar. Vooral deze bij drage viel een luid applaus ten deel. De voorzitter van de Tweede Kamer is voornemens voor te stellen om Woensdag 27 Februari ten elf ure in de afdeelingen te doen onderzoeken de volgende wetsontwerpen a. Indische rekeningen over 18881890. b. Bepaling, dat de tijdelijke diensten als bu reelambtenaar bij den rijkswaterstaat enz. bij de regeling van hun pensioen in aanmerking zullen komen. c. Bevordering en ontslag van de officieren der Koninklijke Nederlandsche marine-reserve enz. d. Wijziging van de Indische comptabiliteits wet. e. Wijziging der wet tot het tegengaan van ovennatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en vrouwen. f. Ruiling van grond onder Ginneken, enz. g. Bepalingen ter uitvoering van art. 152, 2e lid, der grondwet. h. Onteigening voor een loswal langs de haven te Beverwijk. i. Provinciale heffing in Friesland. h. Oveieenkomst met de maatschappij van staatsspoorwegen en met de Krimpenerwaard- spoonvegrnaatscbappij. L Provinciale heffingen in Friesland. hi. Aanvulling en verhooging van waterstaats- begrooting in 1895. ?i. Regeling der handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Portugal. o. Verevening van een verleend pensioen. p. Wijziging der wet voor de rijkspostspaar bank. q. Teiuggaaf van het waarborgkapitaal voor eene spoorwegconcessie Kedoeng Gedi Cheribon. r. Overeenkomst met Boigié tot regeling der toelating van den invoer van vee en mest, s. Ouderhandsche vei koop van vestinggrond te Delfzijl. t. Aanvulling en wijziging van de begrooting van financiën voor 1895. Verder is de voorzitter voornemens in de ver gadering van 26 dezer aan de Kamer voor te stellen om op Dondaidag daaraanvolgende, ten lialftwee ure, aan de orde !e stellen de volgende wetsontwerpen Regeling van het bakenwezen op openbare wateren. Verlenging van den duur der weiking van de wet van 4 April 1892 ter tijdelijke versterking der nationale militie. Nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen. liet Hof zal met ingang van 20 dezer den lichten rouw aannemen voor den tijd van acht dagen, wegens het overlijden van Z, IC. II, prins Alhrecht van Oostenrijk. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Italië van 19 dezer wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 347,091 pikols. (Stct.) Aan de militairen, die tijdens het ongeluk met Ilr. Ms. Zeemeeuw te Heüevoetsluis aan boord waren en al hun plunjes daarbij ver loren hebben, zal op 's rijks kosten eene ge- heelc nieuwe uitrusting worden verstrekt. De bh. mr, N. K. F. Land, hoogleeraar te Groningen, H. J. van Doorn B.Azn., notaris te Amsterdam, en mr. H. J. Koenen, advo caat te Scheveningen, hebben zich bereid verklaard een praeadvies uit te brengen over het op de eerstvolgende algemeene vergade ring der Broederschap van candidaat-notaris- sen in Nederland te behandelen onderwerp: welke wijzigingen zijn in de bepalingen van liet Burgerlijk Wetboek bij tweede huwelijks gemeenschap noodzakelijk?" Op de perrons van alle stations der staatsspoorwegen zal eene gelegenheid tot het bekomen van drinkwater op voor een ieder duidelijk zichtbare plaats worden aangebracht- De commissie voor Oud-Holland roept alle- Noord- en Zuidnederlandscha rederijkers kamers op, om zich met haar in verbinding te stellen teneinde in overleg te treden omtrent een in dezen zomer Sd Oud-Holland te geven slandjuweel". Aan belangstellende kameren zullen op franco aanvraag kosteloos worden gezonden de verdere mededeelingen enz. betreffende dit landjuweel, terwijl de commissie ook tot het geven van verdere inlichtingen betreffende- Oud-Holland bereid is. Bij aankomst van het stoomschip MerapiT dat gisternamiddag van Ned. Indië te Rot terdam arriveerde, was het muziekkorps van het korps koninklijke scherpschutters aan wezig om de kolonialen te ontvangen, die met dat stoomschip van Lombok terugkeerden. Maandagavond werd een werkman op de- Prins Hendrikkade te Rotterdam door een grooten hond aangeva'len en de kleeren van 'tlijf gescheurd. De eigenaar van het dier betaalde een nieuw pak en liet den hond af maken. Een paar dagen geleden werd een poelier te Rotterdam door een kalkoen in de hand gebeten. De man sloeg niet veel acht op het wondje, maar daar de hand en arm zeer opzwollen, werd de hulp ingeroepen van een geneeskundige, die bloedvergiftiging consta teerde en wel zoodanig, dat de poelier in levensgevaarlijken toestand verkeert. Het aantal personen, dat Zondag de rivier- te Krimpen a/d. IJsel is overgetrokken van Rotterdam naar Dordt en terug, wordt op meer dan 20,000 geschat. Te 's-Gravenhage is onder voorzitter schap van den heer G', J. He Swart eene provinciale afdeeiing van den sNederland- schen Drukkersbond" gesticht. De afdeeiing: telt ongeveer 30 leden. De heeren G. J. de Swart. F. J. Belinfante en B. G. Stempels leden van liet hoofd bestuur hebben voorloopig de leiding var* de afdeeiing op zich genomen, totdat eene algemeene vergadering een definitief bestuur zal hebben gekozen. Een Delftsch student werd gisterochtend bewusteloos te bed gevondenin de kamer- stonden de gaskranen open. Met veel moeite slaagde men er in het leven weder op te wekken. De heer II. Schroder Visser, to's-Graven hage overleden, heeft aan het »K<>iff-fonds" te Leiden gelegateerd f 1000, vrij van alle- rechten en kosten. De werkverschaffing van den »Cliri.steIijle,S Volksbond" te 's-Gravenhage heeft vari de Koninginnen f 400 ontvangen. De recherche der Haagsclte politie kreeg Dinsdag bezoek van een Amerikaanschen ser geant-detective uit New-York, die hier te lande was voor opsporing van een Italiaan, verdacht van oplichting van eenige duizen den guldens in deze wereldstad. De Italiaan moet te Woerden zijn aangehouden. Onder de armen te Brielle, die door den jongsten watersnood schade geleden hebben, is van belfonds 4* rouwe van Ellemeet" f 2100 uitgedeeld. 422 jongens vari de kweekschool voor zee vaart te Leiden zullen 4 April overgaan aan boord van ilr. Ms. instructiescliip Admiraal van Wassenaer te Amsterdam. In den geneeskundigen raad van Noord- Ilolland deelde prof. Forster een en ander mede omtrent den stand der bereiding van

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2