1895. Zaterdag 23 Februari, N°. 8732. e g n e n v e r t i g* s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ÜITGEVEIi: J. ODÉ. Buitenlandsclie Berichten, C O U R A fl 1 Abonnementsprijs, per kwartaal fcmee per pose, door het geheele Rijk afjonöerlijke nommers t 1-85. 52.50. - 0.10. BURBA Bi BOTERSTRAAT O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels nut inbegrip van eene Courant. f 1.10.. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend e It A X K K IJ K, In den ministerraad, die Woensdagmorgen onder voorzitterschap van den heer Faure op iet Elysée gehouden is, werd besloten dat ingeval de Duitsche Rijksdag de verhoogde suikerrechten goedkeurde, Frankrijk onmid dellijk maatregelen zou nemen om den invloed van deze suriaxe op de Fransche markten te vernietigen. De minister van oorlog heeft den inspecteur ran het leger, generaal Négrier, belast met een onderzoek naar de feiten die, volgens het in de Kamer van afgevaardigden beweerde, aanleiding gegeven zouden hebben tot het ontstaan eener epidemie onder het garnizoen te Dijon. Het afdreigings-proces heeft den volgenden uitslag gehad Canivet en Trocart zijn vrijge sproken Declercq werd veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf en 200 frs. boete; ■Girard tot 2 jaren en 1000 frs.; HefTtlertot 2 jaar en 1000 frs.Camille Dreyfus tot 1 jaar en 500 frs.en Portalès bij verstek tot 5 jaar en 3000 frs. DUITSCHLAN». De vereeniging van letterkundigen en dag bladschrijvers te München heeft besloten, bij den Rijksdag aan ie dringen op verwerping van het ontwerp tot beteugeling der omwen telingspartijen, omdat de rekbare bepalingen er van zullen leiden tot groote belemmering der drukpersvrijheid. Tot alle andere Duit sche vereenigingen van dien aard is het ver zoek gericht zich bij dit adres aan te sluiten. Tot de plechtige opening van het Noord- öostzeekanaal, welke in Juni van dit jaar te Kiel zal plaats hebben, zullen alle Duitsche vorsten worden uitgenoodigd. De keizer zal «veneens uitnoodigingen zenden aan alle lan den, die een marine hebben. Het bestuur der Duitsche handelsvereni ging heeft afgezien van zijne plannen om pogingen aan te wenden tot verlegging van den postdienst tusschen Noord-Duitschland «n Engeland over den Hoek-van-Holland, zoodat het tegenwoordige traject over Vlis- «ingen gehandhaafd blijft. Volgens geiucht zullen in den loop van Mei «enige oorlogsschepen naar Samoa-eilanden worden gezonden om de rust te herstellen «n de inboorlingen te ontwapenen. B E L G I E. 'olgens een bericht uit Brussel moet het Ingelsche gouvernement geen enkel bezwaar tegen de annexatie van den Kongo-staat door België geopperd hebben. EN GELAND. E het Lagerhuis stelde sir Henry James gisteren voor tot de verdaging te besluiten, sis protest tegen het herstel van een invoer recht op katoenen goederen in Britsch Indië. Sir Henry Fowler verdedigde dezen maat regel der regeeringhet was noodig te voor zien in een tekort op de staalsbegrooting door middel van eene aanvullingsbelasting, en daarvoor is het invoerrecht gekozen om dat dit niet van protectionistischen aard is en het beste de behoeften en wenschen der Indische bevolking bevredigt. Het is van be lang, waarschuwde de spreker, het vertrou wen van die bevolking in de onbaatzuchtig heid van het moederland niet aan het wan kelen te brengen. Het voorstel van James weid daarna ver worpen met 304 tegen 109 stemmen. NOORWEGEN. Koning Oscar opende Dinsdag de zittingen van hel Storthing met eene troom ede. waarin over de hangende geschillen werd gezwegen trouwens daarover moest de koning toen nog raadplegen met den heer Steers - en, onder meer, wetten werden aangekondigd tot regeling van deri verkoop van kunstboter, van de walvischvangst, tot reorgauisatie van het leger en tot uitbreiding van het spoorwegnet. Het blad Dagbladet meldt, dat de linker zijde van het Storthing het initiatief tot onder handelingen met de andere partijen genomen heeft. De rechterzijde en de gematigden hiel den Woensdag afzonderlijke vergaderingen om over den tegenwoordigen toestand te be raadslagen. O O S T E N R IJ K-H O N G A It IJ E. De dagorder van den Duitschen keizer aan zijn leger naar aanleiding van den dood van aartshertog Albrecht geeft de Pester Lloyd eenige vriendelijke woorden jegens Ouitsch- land in de pen. De dagorder, schrijft het blad, is een nieuw bewijs niet atleen van de vriendschap tusschen de souvereinen en den band tusschen de legers van Duitsehland en Oostenrijk-Hongarije, maar ook van het ge voel van solidariteit tusschen de beide volke ren. De aanleiding tot de dagoider is droe vig, maar een troost voor het verlies van den veldmaarschalk is de overtuiging, thans weer versterkt, dat de krachtige vredemacht welke Duitsehland en Oostenryk-Hongarije vormen onwankelbaar vaststaat. Het voorstel van Endrey om voor een dag afstand te doen van de parlementaiie schade loosstelling, ten behoeve van de gebreküj- dende werklieden in Alfóld (de gioote Hon- gaarsche laagvlakte) is door het Hongaarscbe Huis van Afgevaardigden met itlgemeena stemmen aangenomen. Ook een aanvullings- voorstel, houdende dat de beschikbare som gelijkelijk zal worden verdeeld onder alle gebreklgdenden van het koninkrijk, werd goedgekeuid. Beide voorstellen waren door de regeering overgenomen. Het bericht dat de dissidenten, de partij van Julius Szapary, binnenkort in den schoot van de liberale party zullen terugkeeren, wordt bevestigd. SPANJE. De tusschen het gezantschap van Marokko en Spanje gewisselde nota's zullen heden definitie, onderteekend worden. Het vraagstuk der oorlogsvergoeding zou opgelost zijn. De neutrale zóne rondom Melilia zal vóór October worden afgebakend. Spanje zou niet. vasthou den aan den eisch ten aanzien der aanslagen, door de Moren te Melilia in 1893 gepleegd. De Standard verneemt uit Madrid dat het plan van den minister van koloniën Sagasta tot homeruie voor Cuba omvat de instelling van een raad, de helft van welks leden door de Cubanen gekozen zal worden, terwiïl de an dere helft 'door de regeering zal worden aan gewezen. De raad zou volledig het eiland besturen, behoudens het veto van den onder koning, president van den raad. PORTUGAL. De regeering heeft met de bank te Lissa bon eene overeenkomst getroffen, waarbij deze zich vcjjundt haar renteloos 9 millioen mil- reis in goud en evenzooveel in papier te verschaffen, waartegenover^ aan de bank machtiging wordt verieend tot uitgifte van nog 100 000 obligatiën der Portugeesche tabaksrnaatschappij. Aan de regeering zal daardoor 300,000 milreis 'sjaars aan rente worden bespaard, terwijl eene voorgenomen verlaging van de rente der vlottende schuld nog een voordeel van 200,000 milreis zal opleveren. Voorts wil de regeering de aflos sing van gevestigde schuld voorloopig twee jaar uitstellen, terwijl verder eene nieuwe regeling is gemaakt voor de vei deeling van de winst der bank ten bate der schatkist. Op die wijze hoopt de regeering dejaarlijk- sche tekorten vooreerst te beperken. EGYPTE. Uit Kaïro wordt gemeld: De geruchten, opgenomen in de Europeesche bladen, over de toestanden in Egypte zijn eenigermate overdreven. Men heeft wellicht te veel beteekenis gehecht aan zekere ver schijnselen, die ongetwijfeldverontrustend zijn, maar waaischijnlijk geen enkel gevolg zullen hebben. Het land schijnt over het algemeen tevreden en rustig. Er is geen enkele aan wijzing van eene verandering van politiek wat de Engelsche regeering betreft, welke niet anders wenscht dan regelmatig voort te gaan met het werk der administratieve hervormin gen. Het laat zich aanzien dat de ontevreden heid over de gedragingen van den kliedive niet van dien aard zal zijn, dat de Engelsche regeering er de geringste wijziging om zal brengen in hare politiek, en als zijne hoog heid er toe zal komen zich rekenschap te geven van de uitwerking van zijn gedrag, dan zal hij waarschijnlijk inzien dat zijn eigen belang medebrengt in goede verstandhouding samen te werken met de Engelsche regeering. De correspondent van de Times in Kaïro seint hij voortduring verontrustende berichten over den stand van zaken, vooral in Alexan dria. Die toestand komt volgens hem overeen met dien, voorafgaande aan de moorden op Christenen in 4882. De inboorlingen voor spellen dat die moorden op groote schaal zullen worden herhaald gedurende den tijd van den Ramadan. Tal van Bedouinen stroo men toe rondom Alexandriaeen bescher meling van den kliedive deelt onder deze geschenken van den ondei koning uit en wei ft tevens een lijfwacht voor hein, samengesteld uit Bedouinen. De lagere volksklassen nemen ontegenzeggelijk een uitdagende houding aan tegenover de Europeanen, en inzonderheid tegen de Engelschen worden van vele kanten dreigementen gehoord. "Volgens eön bericht uit Fiansche bron zet de Egyptische pers hare aanvallen tegen Nubar Pacha en Engeland voort. Volgens een telegram uit Kaïro aan de Debate overdrijven de Engelsche bladen den toestand in Egypte. Zeven inboorlingen had den met drie dronken matrozen twist gekre gen, en hierin nu ziet de Engelsche pers een fanatisme, dat voor alle vreemdelingen gevaarlijk zou kunnen worden. De VossischeZeitung meent dat de kliedive zich terecht tegen de eischen van Engeland verzet. Het blad meent dat de Engelsche po litie in Egypte bij alle groote mogendheden zeer weinig sympathie moet hebben. CHINA. Particuliere telegrammen uit Peking gis teren te Londen ontvangen gewagen van liet ontdekken van een belangrijk komplot tegen de keizerlijke regeering. De samenzweerders behoorden tot een geheim verbond, Thaili geheeten, dat vijftigduizend man sterk zou zijn en welks reeds gerijpte plannen slechts ter elfder ure ontdekt zijn. De aanvoerders zijn gevat. Volgens bericht uit Peking heeft Pethick, de Amerikaansche oud-vice-consul te Tientsin, in de hoofdstad herhaaldelijk met het Tsung- li-Yamen geconfereerddaarna is hij te Tientsin met Li-Hung-Cliang gaan spreken over verscheiden belangrijke punten van de vredesonderhandelingen. De keizer, zeer onte vreden, heeft van het Tsung-li-Yamen reken schap gevraagd van groote sommen voor den oorlog besteed. Uit Tientsin wordt gemeld Thans is het zeker dat Li-Hung-Chang naar Japan zal gaan om over den vrede te onder handelen. Tao hai Kung en generaal Yell Chi Cao zijn veroordeeld tot gevangenisstraf tot in den aanstaanden herfst, als wanneer zij zullen worden ter dood gebracht, wegens het ver lies van Port Arthur. Volgens bericht uit Wei-Hai-Wei zijn de Japanners druk bezig met liet oplappen van de forten en de vermeesterde Chineesclie

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1