A". 1895. Zondag 24 en Maandag 25 Februari. N°. 8733 Eersle Blad. KENNISGEVING. JST gonenveertigste .T a a r g* a n g. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. O D Biiineiilandsclie Berichten. CO: UI Abonnementsprijs, per kwartaal 1,85. Franco per post, door het geheele Rijk2.50, Afzonderlijke nommers0.10. Dit nummer bladen. bestaat uit drie Kleinhandel ln sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam Krengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen van P. J. SLAVENBURG, om vergunning tot verkoop van sterken drank in liet klein voor de te verbouwen panden staande aan de Koemarkt nos. 1 en 3. Schiedam, den 23sten Februari 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris. VERNËDE. ScuiEDAir, 23 Februari 1895. De president van den Duitschen Rijksdag is een man, die niet met zijn waardigheid Iaat spotten. Toen het een poos geleden in een vergadering van dit hooge staatslichaam weer eens wat zeer onstuimig was toege gaan, heeft genoemde heer de regeerïng voor •deze kwestie geplaatsthij zou heengaan of men moest hem als voorzitter tot hnndha- ving van de orde meer macht toekennen, -en dat kan geen ordelievend mensch afkeuren. De hooge vergaderingen moeten voor andere, van mindere orde, modelten zijn van dege lijkheid in de beraadslaging, modellen ook van goeden toon. Nu heeft de geachte voorzitter in de afge- loopen week van de hem toegekende macht ge bruik moeten maken tegenover iemand, wiens kwaliteit hen boven een presidiale bestraf fing moest plaatsen, 't Was namelijk geen ■eigenlijk lid van den Rijksdag, maar een hoo fer geplaatste, een lid van den Bondsraad. In den Rijksdag hebben namelijk afgevaar digden zitting van elk der Duitsclie staten, en het was op een vertegenwoordiger van een •dezer staten, van Mecklenburg, dat het onge noegen van den president van den Rijksdag neerkwam. Het zeshonderdduizendtal Mecklenburgers wordt geregeerd door twee groothertogen, van welke die van Mecklenburg-Schwerin verreweg liet grootste deel beheerscht; beheerscht, want dit is in waarheid het woord. Voor 1866 waren het in Duitschland de Mecklenburgers en het keurvorstendom lessen-Kassel, wier hooge landsvaders zich ®et den geest der negentiende eeuw maar «iet konden verzoenen. De keurvorst van Hessen maakte het zijn onderdanen meer malen zoo zuur, dat de Duitsche bondsregee- fmg hem met executie dreigde, zooals toen BBMR 7 O. Advertentieprijs: van 1^—iö gewone regels w-t inbegrip van eene Courant Iedere gewone regel meero ^q_ Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. de term luidde, dat is, met het bezetten van zijn grondgebied, zoo hij met zijn willekeu rige wijze van heerschen voortging. Het was een ware verluchting voor de Hessen, toen in 1866 de landsvader door den koning van Pruisen van zijn waardigheid vervallen werd verklaard, terwijl Pruisen zich van zijn grond gebied, vereenigd met het eveneens ingelijfde Nassau, een nieuwe provincie schiep. De Mecklenburgers waren er niet veel beter aan toe; doch de hooge bestuurders dezer groothertogdommen hebben steeds de kunst verstaan met Pruisen op een goeden voet te blijven, en zoo is het hun gelukt hun volk op de ouderwetsche landsvaderiijke manier te blijven regeeren. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke toestan den nu en dan eens, als zich een gelegenheid voordoet, de aandacht trekken, en dan is de Rijksdag de plaats, om over dezen toestand te redeneeren. Welnu, zulk een gelegenheid bood zich eenige dagen geleden aan. In het vorstendommetje Ratzeburg weigert de land dag, dat is een soort van vertegenwoordiging, de gevraagde belastingen vast te stellen, en Ratzeburg behoort onder het gebied van den groothertog van Meeklenburg-Strelitz. Hooge belastingen, in het land van Frits Reuter! Wat heelt deze geniale schrijver de toestanden daar te lande gegeeseldHooge belastingen van den armen Mecklenburger boer geëischtJa, 't kan wel niet anders, want de groothertogdommen moeten aan het rijks leger de kleinigheid leveren van een regiment grenadiers, een regiment infanterie, een bataljon jagers, twee regimenten dragonders, en een gedeelte van een regiment veldartil lerie en dat op een bevolking van zeshon derd duizend zielen De Ratzeburgsche landdag ziet misschien geen mogelijkheid aan de hooge eischen te voldoen, en het willekeurig geregeerde volk heelt in den Rijksdag dan ook mannen ge vonden, die de toestanden daar te lande aan een grondige critiek onderwierpen. Het was Eugen Richter, die als woordvoer der voor de Mecklenburgers optrad, en het was jammer, dat hij het met een heftigheid deed, die zelfs zijngewoneheftigheid ver achter zich liet. De groothertog van Meeklenburg- Strelitz kreeg er geducht van langs, en Rich ter bracht de dagen van 1844, een halve eeuw geleden dus, in herinnering. Toen reeds had liet volk zich verzet tegen de willekeur, waaronder het gebukt ging; maar een afdeeling Pruisische kurassiers was toen gezonden, om de Mecklenburgers naar hun hutten, naar hun aardappelen en spekvet de uitdrukking is van Reuter, terug te drijven. Zonder deze interventie, ging Richter voort, zou er van de heerlijk heid der Mecklenburgsche groothertogen weinig of niets meer over zijn. Hij wees er verder op, dat in geen streek van Duitschland de landverhuizing zulke proportiën had aan genomen als in deze groothertogdommen, dat nergens zooveel onechte kinderen werden geboren als daar, en dat, zoo dit laatste niet het geval ware, het groothertogdom Meeklen burg-Strelitz reeds ontvolkt "zou zijn Daar brak de storm los. Eén roept, dat Richters woorden over Mecklenburg op hem een indruk maken, voor welker beantwoording hem een parlementaire uitdrukking ont breekt, waarop Richter hem onverwijld ant woordt, dat genoemden heer nog wel meer andere dingen ontbreken. Intusschen zal het lid van den Bondsraad, dat voor Mecklenburg zitting heeft, niet op rozen hebben gerust. Zoo zijn vorst te hooren critiseeren, dat ging te ver, en hij storid op, om te protesteeren tegen de uitingen van Richter, die het gevoel van betamelijkheid kwetsen, en doch hier kwam de heer Levetzov, de voorzitter tusschen beide, en diende den vertegenwoordiger van het groot hertogdom de parlementaire berisping toe, die eenig is in de geschiedenis van den Rijksdag. Het slot van deze rumoerige zitting is ge weest, dat de Rijksdag heeft besloten in Mecklenburg alles bij het oude te laten. De Mecklenburgeis krijgen geen volksver- tegenwoording, die dezen naam verdient, ze blijven landsvaderlijk geregeerd. Daar zijn er, die beweren, dat deze oplos sing misschien nog wel de verstandigste is. Er wordt gewezen op de resultaten van het parlementarisme in Frankrijk, waar het schijnt, dat de eeilykheid tot de uitzonderin gen behoort onder hen, die toongevers willen heeten. Hoe dit zij, het is in Duitschland een zonderlinge toestand. De Rijksdag wordt ge kozen volgens het algemeen stemrechtdat recht is dus ook aan de Mecklenburgers toe gekend doch over hun bijzondere belangen als Mecklenburgers is het hun ontzegd, eeni- gen invloed te oefenen. Dat kan toch op den duur niet. SCHIEDAM, 23 Februari 1805. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 26 Februari 1895, des namiddags ten ls/4 ure. Te behandelen onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Rekening van het oude-mannenhuis over 1894. 4. Gewijzigde verordening regelende de samenstelling en den werkkring der com missie voor de gasfabriek en de drinkwater leiding der gemeente. 5. Voorstel van burg. en wetb. tot ver deeling der gedeeltelijk vrijgevallen jaarwed den van den rector en van den leeraar in de I ransche taal aan het gymnasium, onder lie leeraren, welke met de waarneming hun ner lessen belast zijn geweest. En verdere voorstellen en mededeeiingen. De openbare kookles, gisteravond door mej. faas in Musis Sacrum" gegeven, werd door verscheidene vrouwen en meisjes uil den werkmansstand bijgewoond en met belang stelling gevolgd. De spijzen, door hnar bereid, werden door allen genuttigd en geoordeeld aan het doeleen voedzaam, smakelijk en goedkoop middagmaal,^te beantwoorden. Mej. Maas mag zich verheugen over het succes, door haar kookles verkregen; doch •iet zal haar, naar wij meenen, nog aangenamer zijn, wanneer zich voor den nieuwen cursus welke dezer dagen aanvangt, vele leerlingen aanmelden om gebruik te maken van het kook- ondei wjjs, dat a Iaën in het belang van den werkman en zijn gezin gegeven wordt. De nieuwbenoemde olfic. van gez, 2e k bij de zeemacht J. D. Bryan wordt geplaatst het maritiem hospitaal te Willemsoord. bij Door de politie werd Donderdagavond alhier op verzoek haars vaders een Duitscher aangehouden zijne in Amerika geboren doch ter, die hem in Duitschland had verlaten met medeneming van 600 a 700 mark, om zich weder naar Amerika te begeven. De dochter stelde haar vader een bedrag van ruim f300 met eenige goederen ter hand, waarna deze de terugreis naar Duitschland weder aanvaardde. ijkens achterstaande advertentie is het orgel magazijn van den heer A. J. de Wit te Rotterdam verplaatst. Het nieuwe magazijn, dat tevens is uitgebreid en geheel naar dé eischen des tijds ingericht, bevat een uitge breide sorteeriug Anierikaansche orgels uit de voornaamste fabrieken, geschikt zoowel voor de eenvoudigste hui-kamer als voor het sierlijkste salon. Op de internationale tentoonstelling van pluimgedierte te Amsterdam door de Neder- landsche vereeniging »Avicu!tura", gisteren geopend en voortdurende tot en met morgen, is de verguld zilveren medaille of f 10, uit geloofd door de Hoil. Maatschü. van Land bouw, afd. Amsterdam, voor den fraaisten zilver Wyandotte haan (oud) behaald door den heer J. Clir. van Rossen, te Schiedam. B j kon. besluit is de generaal-majoor der infanterie van het leger in Nederiandsch Indie J. A. Vetter, met ingang van 15 Maart, op zijn verzoek, eervol uit den militairen ienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen, onder toekenning van den titu- lairen rang van luitenant-generaal en onder dankbetuiging voor de langdurige en gewich-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1