-g p Q R T" centralisateur, welke verouderd en sedert lang buiten dienst gesteld ïijn. Nadat door den voorzitter mededeeling was gedaan van den uitslag der openbare aanbe steding op 14 dezer, gaf hij het woord aan den heer Hoogendam, die aandrong op spoe dige behandeling van het adres-Nieuwhof tot verlichting van den Tuinsingel, dat reeds tsvee maanden geleden was ingediend. De voorzitter zeide toe, dat hij de behandeling daarvan in de vergadering van burgemeester en wethouders zou helpen bespoedigen. Niemand meer het woord verlangende, werd de vergadering gesloten. De Kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft onderstaand adres verzonden Kan de Tweede Kamer der Slalen-Gcneraal, De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam kan zich niet ontveinzen, dat het Wetsvoorstel houdende: «nadere bepalin gen omtrent de heffing van Invoer recht naar de waarde der goederen" 't welk op 13 November j.l. door den Heer Minister van Financién Uwe Hooge Vergadering werd aangeboden, op haar een zeer teleurstel lenden indruk heeft gemaakt. De waarde toch is geen objectieve en der halve geen vaste maatstaf: dus is de belas ting door de heffing naar de waarde voor ieder niet gelijk, en worden daardoor privileges op het stuk van Belasting door dit Wetsvoorstel bestendigd. Feitelijk wordt de eeilijke aangever de dupe van zijn goede trouw, terwijl de oneerlijke het er op aanlegt, zich tegen den Fiscus te wapenen, en bestaat er zón een premie op de tninder- nauwgwzetheid en de oneerlijkheid des aangevers. Door de waarde der goederen als basis te blijven aannemen, is, naar het oordeel onzer Kamer, dit Wetsvoorstel geen verbetering van de heffing der Invoerrechten. Integendeel Het handhaalt den vicieusen maatstaf, terwijl het tevens de willekeur van visiteerende ambtenaren uitbreidt en de benaderingen besten digt Naar onze overtuiging is de eenige juiste maabtaf dienaar Maat. Telling enGe- wicht: een Maatstaf, voor iedereen dezelfde; die door ieder kan worden gecontroleerd en die levens zeer wel uitvoerbaar is, zooals gedeelte lijk blijkt zoowel uit onze Tarieven, alsook uit die van Belgié en vooral nit die van Frankrijk en Duitschlnnd. Om bovengenoemde redenen verzoekt onze Kamer Uwe Hooge "Vergadering dringend, het bedoelde Weisvoorstel niet aan ta nemen, en tevens de Regeering uit te noodigen een ander ontwerp in te dienen, dat geen subjectie ver! maar objectieven grondslag heeft namelijk een helfing, naar Maat, Telling en Gewicht. Alleen ddardoor zal, naar onze overtuiging, eer einde kunnen gemaakt worden aan de i eeds te lang bestaande willekeur, zal het privi legie voor den oneerlijken aangever verdwijnen en zal de helfing der Invoerrechten op ieder gelijkmatig drukken. De Kamer van Koophandel en Fabric- hen te Schiedam, J. J. G, NOLET, President. I. HOOGENDAM, Secretaris. Schiedam, 23 Februari 1893. Tot zetter brj 's rijks dir. belastingen is in de plaats van den heer C. J. P. v, d. Schalk, overleden, benoemd de heer H. R. M. A. van Gent. Gisteravond had de uitvoering plaats van de zangvereenigtng van den Nederlandschen Protestantenbond, directeur de heer J. van Rhijn Gz. De zaal van Musis Sacrum was goed bezet, en het programma beloofde heel wat moois. Het eerste nummer toch was »de Kinderkruistocht" van dr. Martin Schultze. Daarin werden vooral goed gezon gen no. 9. Overwinningslied (vrouwenkoor), no. 10. Een slaaf (bas-solo) en no. 15. Trio en Slotkoor. Toch maakte het geheel geen 2eer bevredigenden indruk, daar voortdurend de toonhoogte wel wat te wenschen overliet, hetgeen vooral uitkwam in no. 5. Lofzang en no. 11. Koor der Muzelmannen. Het volgende nummer, t>de Blinde", solo voor alt, was, vooral in de lagere tonen, zeer goed, terwijl het slot der eerste afdeeling, nLied des Levens" van Schubert, goed in toon gezongen werd. Over het algemeen komt het ons voor, dat het grootste deel der zangnummers voor het koor te zwaar was. Een bewijs daarvoor is, dat de lichtere muziek, b.v. het «Over winningslied", sTrio en Slotkoor" en »Lied des Levens: wel stemden met de begeleiding, de overige echter allen meer of minder wreven. De letterkundige bijdrage, in de eer ste afdeeling, sik heb een wonderlijken droom gehad" van HaverSchmidt, den door alle aanwezigen beminden en vereerden leer meester, werd uitmuntend voorgedragen, en zal zeker velen diep in bet harte gegrepen hebben. De tweede afdeeling werd geopend met sMorgenlied" van W. A. Mozart, dat met anirno gezongen werd. Daarna volgde sTrost in der Ferne" van K. F. Curschtnann en sGedenke mein" van A. Fesca, twee solo's voor sopraan, beide goed gezongen, doch waarvan het eerste ook wel een weinig aan den lagen kant was. No. 7. »Het Angelus klept in de verte" van Catha. van Rennes, duo voor sopraan en alt, zal zeker we! aller goedkeuring hebben weggedragen. Dit was zeer mooi. De letterkundige bijdrage, een berijmde vertelling van een oudstrijder van Waterloo, die van de herinneringsfeesten te Leiden terugkeert, was, evenals in de eerste afdeeling, zeer goed. Nu volgden nog twee nummers, n.l. «Die Flucht der heiligen Fa milie" van Max Bruch en no 10 «Dankgebet" van E. Kremser, waarna deze zanguitvoering weer tot het verledene behoorde. Toch, ge- looven wij, zou de zangvereeniging er bij winnen, wanneer bij de keuze der zangnum mers wat meer rekening werd gehouden met de geoefendheid en de krachten van het zangkoor. Bij kon. besluit is, met ingang van 26 Februari: 1o. aan jhr. mr. J. E. deSturler, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunct-commies aan het departement van oorlog2o. benoemd tot consul te Djeddah, jhr. mr. .1. E. de Sturler voornoemd, thans tijdelijk toegevoegd aan het consulaat aldaar. Ten stelligste kunnen wij het bericht van de Duitsche bladen tegenspreken, volgens hetwelk de keizer van Duitschland in de maand Augustus van dit jaar een bezoek aan Hare Majesteiten de Koninginnen zou brengen. {Daghl.) Het hoofdbestuur der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft ter kennis van de departementen gebracht dat, ter vervan ging van de lieeren mr. H. J. Kist te Amster dam, en mr. C. H. B, Boot te Rotterdam, die op 1 Juli als hoofdbestuurders moeten aftre den, door de commissie, samengesteld vol gens art. 45 der wet, zijn opgemaakt de vol gende dubbeltallen vacature-Kist: de heeren dr. J. W. R Tila- nus, oud-hoogleeraar te Amsterdam, en mr. E. Star Busman, raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam vacature-Bootde heeren jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, officier van justitie te Haar lem, en H. J. Steghgers J.Hzn., secretaris van het departement Groningen. Zaterdagmiddag is men bezig geweest met het ijs te breken in de Rotterdamsche Schie, van de Schans tot aan Schiedam 9 paarden waren voor een spoelingschouw gespannen, en daarop bevond zich een 30-tal personen ten einde er de noodige zwaarte aan te geven het gelukte in 3 uur tijds Schiedam te bereiken. Ook j's in deDelftschie Schie van Delft tot Overschie het ijs gebroken, door tusschen- komst van den heer Van Marken te Delft, met een ijzeren schuit, getrokken door 19 paarden. Te Overschie bekwam de schuit een lek, waardoor zy gevaar liep te zinken en naar Delft moest terugkeeren. Een stoombootje van de reederij »De Schie" heeft met het openbreken van de Schie een aanvang gemaakt- Door de dikte van het ijs en het gemis van een ijsploeg vordert dit werk slecht. Overeenkomstig de bepalingen van de arbeidswet heeft de politie te 's-Gravenhage Zondagavond het verder optreden belet van een H-jarigen knaap, die in het «Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" gevaar lijke toeren verrichtte. De gemeenteraad van Gouda verklaarde zich bereid tot aanvaarding van het legaat van wijlen den vorigen burgemeester mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, waarbij o. a. aan de gemeente vermaakt is f 40,000 tot op richting van een park benevens de groote tuin achter de woning, thans nog in vrucht gebruik bij de weduwe. Omtrent de vreeselijke ramp te Meppel wor den nog de volgende bijzonderheden gemeld De eenige dochters van den wegwerker Severs, 21 en 27 jaar oud, die Vrijdagmiddag de ouderlijke woning aan den wachtpost hadden verlaten om te Meppel eenige inkoo- pen te gaan doen, keerden des avonds huis waarts, loopende op den spoorweg. Toen zij het punt genaderd waren, waar de lijn zich splitst naar de richting Leeuwarden en Gro ningen, kwam hun de trein, die te 5.48 van Meppel naar Groningen vertrekt, achterop rijden. Zij hebben toen vermoedelijk in de meening verkeerd, dat dit de trein naar Leeuwarden was, doch het was de Groninger treinbeide zusters werden overreden en terstond gedood. De meisjes hadden naar het schijnt niet be merkt, dat de wachter Poeistra op het kritieke oogenblik door roepen en wenken hare aan dacht op het gevaar had pogen te vestigen. Bij aankomst van den trein te Assen bemerk te het treinpersoneel dat twee dameshoeden op den bufierbalk lagen, waardoor, hoewel men niets bemerkt had, dadelijk het vermoeden werd gewekt, dat er een ongeluk was gebeurd. Te Tilburg is overleden de heer Armand Diepen, een der grootste industrieelen aldaar en bekend als schrijver in zake de protec tionistische beweging. De overledene was ridder der Orde van den Nedeilaudschen Leeuw. Naar wij vernemen, hebben de soldaat en de dienstbode, beklaagd in zake den bekenden moord te Bussum in Augustus j.l. gepleegd, thans een volledige bekentenis afgelegd. De zaak zal vermoedelijk 13 Maait e.k. voor de arr.-rechebank te Amsterdam behan deld worden. Het aantal getuigen bedraagt naar wij vernemen 50. Hbd Te Leusden (Utr.) is bij twee personen door den geneesheer bloedvergiftiging gecon stateerd Zij waren behulpzaam geweest bij het afvillen van een rund, dat later bleek aan miltvuur te hebben geleden. Het grootste ge deelte van het vleesch werd verkocht aan den koopman P. te Amersfoort. (N. v. d. Jü.) De 79 jarige G. Kommers, wonende aan de Roode Vaart bij Moerdijk, werd Maandag ochtend in deerniswaardigen toestand door zijnen zoon gevonden. Het schijnt dat de oude man bij de kachel hout had gezaagd, waarbij zijne kleeding met het vuur in aanraking is gekomen, en dat hij toen de deur heeft trach ten te bereiken. Daar vond men hem met brandwonden overdekt. De ongelukkige stierf kort daarna. Onder Echt heeft men na lang zoeken den wolf, dien men daar meende gezien te hebben, gevangen. Het dier bleek echter te zyn een weggeloopen kalf. In verband met den doodslag te Vaasrade- Nuth is de landbouwer W. G. door de mare chaussee in arrest genomen. Het in het gasthuis te Goes verpleegd wordende meisje, betrokken in het daar afge speelde drama (kindermoord en daaropvol gende zelfmoord van een 21-jarig winkelbe diende), is van alle rechtsvervolging ontslagen, wijl de op haar rustende verdenking van kindermoord allen grond bleek te missen. 's-Gravenhage. Toen Hare Majesteiten Zondagmiddag uitreden om een wandelritje te maken, stond aan de Heulstraat een man. die bij de nadering van het koninklijke rijtuig een brief in de hoogte hield om dien de Koninginnen aan te bieden. Koningin Wilhelmina, die zelve de paar den mende, hield even halt en de Koningin- Regentes nam het request aan. De nabij het paleis dienstdoende agenten van politie en een hoofdagent achtten dit feit van dien aard, dat zij meenden den man, niettegenstaande zijne protesteu, naar het poütie-bureau te moeten brengen. Daar ge komen, werd hij evenwel weder onmiddellijk vrijgelaten. Men meldt dat deze persoon reeds meer malen op deze wijze verzoekschriften aan de Koninginnen overhandigde. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben, met verwerping van het daartegen door J. P. Mooyman c. s. te Stompwijk aan gevoerde bezwaar, bevestigd de toelating van den heer D. C. Lans, tot hoofdingeland plaatsvervanger van Delfland in het le dis trict. Hcilo. In de kom dezer gemeente is een groot heerenhuis met daarachtergelegen boschgrond aangekocht. Het huis zal eerlang worden ingericht voor ziekenverpleging, ter wijl er bovendien aan deze inrichting eene opleiding voor pleegzusters zat worden ver bonden. Het ziekenhuis te Heilo, voor pa- tienten 'le en 2e klasse, zal het eerste zijn van dien aard n dit gedeelte van Noord- Holland. Zaterdag werden de aangekondigde interna tionale wedstrijden om het wereld kampioen schap, te Hamar gehouden. Baan van 10000 meterEerste prijs: Jaap Eden, in 17 min. 56 sec. (Het vorige wereld record ran Eden was 19 min. 122/5 sec.) Tweede en derde prijsSinnerud en Larsen. uit Hamar, beiden in 18 min. 50 sec. Vierde prijs Petersen, uit Hamar, 19 min. 5 2/s sec. Baan van 500 nieter: Eerste prijs: Jaap Eden in 48'j sec. Tweede prijs: Mausetb. uit Drontheim, in 48'<'5 sec. (Het wereld-record van Mausetb is 463/s sec.) Derde prijs: Fredriksen, uit Christiania, in 49 sec. Baan van 1500 meterEerste prijs: Jaap Eden in 2 min. 25Va sec., wereld-record. (Het vorige wereld-record van Ostlund was 2 min. 284/s sec.) Tweede prijsMauseth, 2 min. 343/s sec. Derde prijs: Petersen, "2 min. 37 sec. De beide laatste wedstrijden waren slechts proefwedstrijden zij werden Zondag herhaald en hadden toen den volgenden uitslag Baan van 500 nieterEerst-aankomende Fre driksen in 48% sec. Tweede-aankotnendeJaap Eden in 48% sec. De tijd van Mauseth en Sinnerud was 48% sec. Baan van 1500 meter: Eerst-aankomende Jaap Eden in 2 m. 25% sec. (dezelfde tijd als gisteren), tweede-aankomende Mauseth in 2 min. 35sec., derde-aankomende Fredriksen in 2 min. 36sec. Baan van 5000 meierEerst-aankomende Jaap Eden in 8 min. 41 sec. (het wereld-record van Eden is 8 tain. 27'/s sec.), tweede-aanko tnende Larsen in 9 min. 137s sec., derde-aan- mende Petersen in 9 min. 16% sec. Jaap Eden is duB amateur-wereldkampioen

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3