Onder de Camorristen. A". 1895 Vrijdag 1 Maart. N°. 8736 KENNISGEVING. Feu 11 e t o n. egenenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BDRBAO: BOTEBITRAAT 9 O. Biiitenlandsclie Iïericli ten. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pot»<, door het geheele Rij- Afzonderlijke nommers f *-85. 2,50. 0.10. Advertentieprijs van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1,10, Iedere gewone regel meero.lO, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welEic gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het vei zoek van P. J. F. KREUGER, om vergunning tot uitbreldingzijner bran- ■dery aan de Weslvest no. 98, kadaster sectie no. 353. met een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmend ■oppervlak van 2.50 M2. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den -2den Juni 1875 (staatsblad, no. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie .gelegd; dat op Donderdag den 14den Maart aa.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, ombezwa- a'en tegen het toestaan van dat verzoek in te 'brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen vóór het t 1- =stip hierboven genoemd, op de secretarie der ..gemunte, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28sten Februari 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris. VERNÉDE. DÜITSCHLAND. De Rijksdag heeft in zijne zitting van Dins dag het ontwerp tot herziening der finan- oieele verhouding tusschen liet rijk en de Bonds staten bij eerste lezing afgedaan en verzonden naar de commissie, in wier handen ook het tabaksbelasting-ontwerp gesteld is. Alleen de sociaal-democraten en een deel der vrijzinnige volkspartij stemden tegen. De Rijksdag heeft gisteren bij derde lezing het voorstel van Auer en Colbus tot intrek king der dictatuur-paragraaf voor Elzas- Lotharingen, aangenomen. Vóór stemden de Elzas-Lotharingers, het Centrum, de sociaal democraten, de beide vrijzinnige partijen en de antisemieten. De Rijksdag-commissie voor de tabaksbelas ting heeft zich thans geconstitueerd en bestaat uit 15 tegenstandei's en 13 voorstanders. De commissie heeft den afgevaardigde Fritzen, een der tegenstanders, tot voorzitter gekozen. De commissie zal hare beraadslagingen eerst be ginnen, nadat door de debatten in de budget- commissie de financieele toestand in hoofdzaak duidelijk is geworden. De eerste zitting zal dus orostieeks 10 Maart gehouden worden. Door de heeren Von Stumm en Möller is bij den Rijksdag een voorstel ingediend tot wijziging van art. 6 der wet op de invoer rechten in dien zin, dat van goederen, afkom stig uit landen die Duitsche producten op minder gunstige voorwaarden dan die uit andere landen behandelen, een additioneel recht van 100 pCt. kan worden geheven wan neer zy aan invoerrechten onderhevig zijn en dat zij met zoodanig recht kunnen worden belast, wanneer zij daarvan door de alge- meene wet vrijgesteldzouden zijn. Men meldt uit Berlijn, dat graaf IJoens- broech, wiens uittreden uit de Jezuïetenorde indertijd zooveel opzien beeft gebaard, nu een betrekking bij de diplomatie zal kiijgen. In Japan zal men den 80-jarigen geboorte dag van Bismarck met buitengewonen luister vieren. Niet alleen de in Japan aanwezige Duitschers zyn vol geestdrift voor dit plan, maar ook de Japanners, die in Duilschiand gestudeerd hebben, zullen in grooten getale aan deze feesten deelnemen. F It A N K It IJ K. De regeering zal binnen enkele dagen aan de verschillende staten de oflicieele uitnoodi- ging verzenden tot deelname aan de tentoon stelling van 1900. Het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst tusschen Frankrijk en België over den Kongostaat is aan de leden van de Kamer toegezonden. In i-egenspraak met hetgeen dezer dagen door Paul de Cassagnac in zijn Autorité be weerd werd, komt een welingelichte" aan een redacteur van de Temps verklaren, dat het geld voor het boulangistische avontuur niet van den graaf van Parijs kwam, maar van de hertogin d'Uzès, De graaf had alleen op zich genomen, de gestorte 3 millioen terug te geven, zoodra hij den troon van Frankrijk beklommen zou hebben. In den grond der zaak komt het eigenlijk vrijwel op hetzelfde neer. B 1 8 1 E. In de Kamerzitting van gisteren diende de minister van binnenlandsche zaken het ont werp voor de gemeentelijke kieswet in. Lo- rand verlangde uit naam der progressisten de lezing daarvan doch daar de meeste ban ton ledig waren, constateerde de voorzitter Beernaert dat het voorstel niet ondersteund werd en verklaarde dat het ontwerp zal wor den teruggezonden naar de afdeeiingen. Hier over heer*chte teleurstelling op de publieke tribunes, die stampvol waren. Naar verluid wordt, zou bet regeeringsont- werp tot herziening van het kiesrecht voor de gemeenten van de volgende beginselen uitgaan-: leeftijd 30 jaarmeervoudig stem recht waarbij zelfs een vierde stem wordt toegekend aan grondeigenaars die ten minste 150 frs. inkomen genieten uit deze eigen dommen suppletoire stem, aan huisvaders toegekend, hangt af van de betaling van 5 a 20 frs. in de gemeentebelasting, in verband met de belangrijkheid der gemeente; voorts zou een pi oef genomen worden met het stelsel der evenredige vertegenwoordiging, dat zou worden toegepast bij de herstemmingen. In een vergadering van werklieden der glasblazerijen in den omtrek van Charleroi is besloten, tegen 1 April een algemeene werk staking uit te schrijven. Er bevinden zich on geveer 13,0"0 werklieden in deze fabrieken. ENGELAND. Lord "Rosebery, de minister-president, is iets beter, maar toch zijn de geneesheeren nog niet geheel gerust over den afloop, dien zijne ziekte za! nemen. De heer Balfour, de leider der conserva tieve partij in het Lagerhuis, is reeds zoover hersteld, dat hij het bed kan verlaten. Voor lopig zal echter de heer Balfour nog geen deel kunnen nemen aan de beraadslagingen van het Lagerhuis. Naar de Politische Correspondenz uit Lon den verneemt, heeft de Turksche gezant in opdracht, lord Kitnberley op te mei ken dat de verklaringen van eenige leden van het Engelsche ministerie aan het Parlement nopens de gebeurtenissen in Armenië indruischen tegen bet souvereiniteitsrecht van den sultan in dat land. Volgens bericht uit Bombay wordt de strijd te Maskate oortgezet. Des sultans troepen beschieten de stad, welke in puin ligt. Bei- derzijds ontving men versterking. Er zijn nadere berichten ontvangen omtrent de gevechten in het protectoiaat van den Niger. De op het grondgebied van Brass ge legen stad Nimbi werd den 22sten Februari door de Engelschen tot een puinhoop gescho ten De verliezen aan weerszijden worden in de depêche niet opgegeven. De aanval had at de rivierzijde plaats, waar een uitgestrekt bamboebosch den aanval van de landzijde verhinderde. De bevolking van Nimbi be draagt ongeveer 5- a 6000 inwoners. Het gevecht moet zeer verwoed en bloedig zyn geweest. De Engelschen namen eer; groot aantal prauwen. Den volgenden dag had wederom een treffen plaats, waarin kapitein Taylor en twee soldaten gedood werden. Den 25n zou Bassouya gebombardeerd worden. Van de stations aan de Westkust zijn vier Britsche oorlogsschepen naar het gebied van den Niger gezonden. ZWEDEN en NOORWEGEN. Het Noorsche Storthing heeft met alge meens stemmen de door de regeering voor gestelde verliooging van het invoerrecht op tabak verworpen. R S 1 A N I». Czaar Nikolaas II heeft zijn gezant te Lon den, baron Von Staal, verzocht op te treden Roman van WALDE MAR URBAN. 26. DERTIENDE HOOFDSTUK. Zijn eerste ontmoeting met Elvira de Vries bezorgde hertog Attdio een slapeloozen nacht. Toen hij tegen den morgen den slaap kreeg, •werd die nog verontrust door arootnen, zoo zonderling en zoo benauwend, als hij er nog nöoit had gehad. Hij zag Elvira, zoo schoon en •leeder als «en engel des licht», voor zich uit zweven. Hare blonde haren fladderden in den wind, haar gelaat was met eene uitdrukking van angst en ontzetting op hem gericht en met haar tanken arm wees zij hem op een troep krijschende «ven, die, hem met snavel en vleugels dreigend, «m hem heen fladderden. Hij poogde er zich tegen te verweren, maar de krachten begaven hem en hij bleef hulpeloos en afgemat ten prooi aan het roofzuchtig gedierte, terwijl zijn engel al hooger en hooger zweefde, tot zij bijna am zijn gezicht onttrokken was. Hij poogde haar te volgen, maar viel terug op den kant van een scherpgepunte rots. Machteloos en naar adem hijgend lag hij daar toen hij ontwaukte en zag, dat hij van het bed gevallen en met den rug op de hielen zijner laarzen t» land ge komen was. De zon stond reeds hoog aan den hemel en hij kleedde zich Epoedig aan. Het viel hem in, dat hij aan graaf Tozzo beloofd had, heden bij hem te komen, om hem deelgenoot te maken van een geheim, dat tot nog toe hij alleen kende. Zonderling! Wat hij gisteravond met zooveel zorg bedekt had gehouden, dat verlangde hij nu aan den dag te brengen, zoo vurig, alsof het zijn geluk, zijn leven gegolden bad. Hij nam het den graaf eenigszins kwalijk, dat die zich niet reeds bij hem vertoond had en wilde juist tot hem gaan, toen deze binnentrad. »Gij kumt laat," riep hij hem al bij de deur te gemoet. »Dus gij hadt mij verwacht Des te beter. Ik maak er uit op, gij uwe belofte aan mij niet vergeten hebt." iHoe bebt gij daaraan kunnen twijfelen? 't Zou immers de eerste maal zijn, dat ik mijn woord niet nagekomen ben. Doch ter zake, Emtlio. Mijne In htzinnigheid heeft mij een leehjke poets gespeeld en mij zoo in het nauw gebracht, dat ik vertwijfeld naar hulp uitzie. Als het ons ge lukt de zaak weer in het leine te brengen voordat mejuffrouw De Vries er van hoortwaarachtig, ik schiet mij liever voor den kop, dan als eerloos man voor haar te verschijnen. Graaf Tuzzo ontstelde en wierp een blik vol bezorgdheid up zijn jongen vriend. Eerloos riep hij met verbazing. sWie durft u eerloos noemen, Attilio rSpreek zoo niet. Gij kent haar niet. Zij dweept met deugd en goede zeden, zooals alleen eene kweekeiing van een Duitsch opvoedingsge sticht voor meisjes dat kan. Als daden spreken, dan gelden bij haar geene verontschuldigingen, geen nooddwang, geen hartstocht." sOm 's hemels wil, Attilio, wees bedaard en zeg mij kort en bondig over welke daden gij spreekt, want als gij zoo voortpraat, komen we niets verder. Zeg mij wat er gebeurd is en hoe wij u kunnen helpen." ïLuister dan. Ge weet nog wel, dat ik enkele weken geleden voor speelschulden ruim honderd duizend Ine te betalen had?" iiOf ik dat nog weet. Ga verder." sik kon toen dat geld niet zenden en kan het nog niet, omdat moeder ongesteld is. In mijne verlegenheid heb ik van een middel ge bruik gemaakt, dat voor de hand lag. Ik heb de juweelen van mijne zuster te gelde ge maakt." Dezelfde juweelen, waarvan procureur Chilazzi den dief zoekt?" Dezelfde. Ik had het Cesina moeten zeggen. Zij had er mij zeker geen verwijt van gemaakt. Nu maakt men van de geschiedenis verbazend veel drukte. Men noemt het een schandelijken

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1