iiinneiilandsclie Berichten. als minister van buitenlandsche zaken. De vorm, waarin deze uitnoodiging tot den gezant is gericlit, is van dien aard, dat baron Von Staal deze waarschijnlijk niet van de hand zal wijzen. Reeds spoedig na het overlijden van den heer Von Giers werd Von Staal uitgenoodigd in diens plaats de leiding van Ruslands buitenlandsche politiek op zich te nemen. Vooral met het oog op de toenadering, welke zich sedert den Japausch-Chineeschen oorlog tusschen Rusland en Engeland vertoont, werd zoowel te Petersburg als te Londen zeer ■waarschijnlijk geacht, dat deze diplomaat, die Rusland gedurende zoovele jaren aan het hof van St.-Jannes vertegenwoordigde, als minister van buitenlandsche zaken zou optreden. Aan vankelijk weigerde de heer Von Staal, naar het heette, omdat zijne echtgenoote het klimaat aan de Newa niet kon verdragen. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJ E. Het stoffelijk overschot van aartshertog Al- breeht is Dinsdagnamiddag te 3 uur in de Knpueïjoerkerk te Weenen ter aarde besteld. De lijkstoet droeg een geheel militair karak ter. De lijkwagen werd gevolgd door keizer Frans Jozef, ter zijde van wien de Duitsche keizer in de uniform der Oostenrijksche hu zaren ging, giootvorst Wladimir van Rusland, de piinsen Georg en Friedrich August van Saksen, prins Ludwig van Beieren, den erf- grooihertog van Baden, den groothertog en elfgroothertog van Luxemburg, veischeidene andere vorstelijke personen en gezanten van vreemde hoven, benevens een gansche reeks van aartshertogen. Kardinaal Gruscha zegende het lijk in. ITALIË. De Italia berekent dat de regeering niet vóór halt Mei gereed kan zijn roet de nieuwe kiezerslijsten; eerst na dien tijd dus zullen de algemeene verkiezingen kunnen plaats hebben. Maandag zijn te Milaan de Zvvitsersche gemachtigden aangekomen, die moeten deel nemen aan de internationale conlerenlie over de Simplontunnel. De gemeentel aad van Milaan heeft tot syndicus gekozen den commandore Vigani, die voor de overrompeling van den raad door de socialisten dezen post bekleedde. Graaf Bonasi, de regeeringscommissarri, beeft den syndicus het stadsbestuur overgedragen. Men weet «lat de jongste verkiezingen een belangrijke nederlaag hebben opgeleverd voor de socialisten, dezen hebben bij de verkiezing van Zondag blanco gestemd. In het documenten-proces zal nu toch ook Giolitti als aangeklaagde verscliijuen. Gisteren werd dit besluit genomen, niettegenstaande het openbaar ministerie zich er legen verzette. De president der Zuidafrikaansche repu bliek, Paul Kruger, heeft den paus een kost baar geschenk gezonden, n.l. een witte diamant van 971 karaat, gevonden te Jagers fontein. De steen moet zeer mooi zijn, be houdens een voor het bloote oog nauwelijks zichtbaar gaatje. SPANJE. De regeering verklaart geen berichten uit Cuba ontvangen te hebben. Men verzekert intusschen dal de wanordelijkheden een steeds gevaatlijker katakter aannemen. EGYPT E. De khedive moet bij het huwelijk met zijne favorite, die den naam Danlat Hanem diefstal en roept het luide uit, wat alleen diende om mijne moeder en zuster te sparen. Ik wilde haar met verontrusten, haar mijne verlegenheid vei helen en meende alles gewonnen te hebben, als ik maar tijd gewonnen had. En nu ge weet, dat het op een openlijk schandaal zal uitlonpen. Mijn God, wat heeft mij dat denkbeeld deze laatste dagen geplaagd 1 Die Chilazzi, die hoekige, uiigedroogde politieman bij is mij een gruwel. Als ik zijne stem maar hoorde, stokte mij de adem in de keel. En nu mejuffrouw De VriesEmilio, als zij er iels van gewaar- I wordt, waarachtig, ik weet niet wat ik doe. Door haar te worden afgewezen en dat om zoo iets ik overleef het niet «Maar houd u nu toch bedaard, Attilio. Vei twijfeling en hartstocht zijn zulke slechte raadgeefsters. Zeg mij liever, wat dunkt u dat er nu gebeuren moet 7" j»De juweelen moeten ingelost worden." Hoeveel geld is daarvoor noodigï" «Honderd dertig duizend lire." Wie heeft den schat in banden 7" ontving, zijn voornemen hebben te kennen gegeven, geen veelwijverij meer te plegen. T D E K IJ E. De regeering heeft aan Engelsche journa listen verboden in Aziatisch Turkije te reizen, nadat eerst al Armenië voor die heeren was gesloten. De Daily Telegraph ontving van haren correspondent in Armenië eene hoofdzakelijke bevestiging van de gruwelberichten. Maar Zekki pacha poogde al de sporen der slachting uit te wisschen voor de aankomst van het comité. Zoo zouden de Turken o. a. 360 zich overgevende Armeniërs geslacht en dood of levend in een kuil geworpen hebben. Bij de berechting van den Armenischen aanvoerder Murad en zijue bondgenooten poogden de Turken hen te dwingen mede te deelen dat Engeland hen hielp, hetgeen zij weigerden, waarop zij werden afgemaakt. AFRIKA. Dit Kaapstad wordt gemeld dat sir Hercu les Robinson tot gouverneur der Kaapkolonie is benoemd. Het verdient nog vermelding, dat krachtens de Swaziland-conventie, tusschen Tiansvaal en Engeland gesloten, alle blanken in Swazi land dezelfde rechten hebben als burgers van Tiansvaal, liet stemrecht inbegrepen. Voorts, dat er de Nederlandsche en Engelsche talen op voet van gelijkheid zijn gesteld, dat geen hooger invoerrechten zullen geheven worden dan nu in Tiansvaal of in de Zuidafrikaansche toK'nie geschiedt, en dat de verkoop van be dwelmende dranken aan inboorlingen ver boden is. CHINA. De keizer heeft aan het T«ung-li-Yamen, of ministerie van buitenlandsche zaken, een treffend, ja veelszins roerend schrijven gezon den, dat in de Pekingsche Staats-Gourant is openbaargemaakt. Daarin verklaart de keizer, dat de geleden nederlagen ziju te wijten, zoowel aan de onbe kwaamheid der Chineesche generaals, als aan de tuchtloosheid der solilaten. «Diep gevoel ik de schande", zegt de keizer, »dat op het oogenblik zoowel onze oude heilige stad Muk den als de hoofdstad Peking woidt bedreigd. Ik kan niet uitdrukken, wat mijne ziel be weegt, indien ik denk aan mijne voorvaderen op China's eeuwenouden troon." «Doch deze schande" aldus vervolgt de keizer »is niet uwe schuld. Ik uw kei zer, ben geheel alleen de schul dige, daar ik mij heb laten bedriegen door mijne generaals, waardoor ook de minderen zich niet voldoende van hun plicht hebben kunnen kwijten." Het stuk eindigt met de volgende trooste- looze en niet zeer mannelijke ontboezeming Dringen de Japanners Mukden binnen, tas ten zij «Ie eer onzer voorvaderen aan en be zetten zij Peking, dan zal ik zelf mij dpn dood geven. Dan zal mijne ziel voor mijn «oorva- deien verschijnen en hen om vergiffenis smee- ken voor de zonden die ik begaan heb, door mijn tekoitschieteu in mijne plichten als heerscherwant leven kan ik dan niet meer voor liet aangezicht mijner geschandvlekte voorvaderen. «Mijne moeder kunt gij dan uit Peking naar Mongolië brengen en een anderen, be kwamen prins uit de keizerlijke familie tot heerscher kiezen, die gelukkiger moge wezen dan ik. Doch hij moge dan ook de gelegen- »De oude Semmola." ïSeinmola? fine kwanmt gij daartoe?" «Mijn hemel, tot wien anders zou ik mij wenden Ik ben maar blij naar hem gegaan te zijn, want hij beeft mij verzekerd dat niemand, wie hij ook zij, iets van «Ie zaak te weten zou komen. Op hem kon ik mij in deze omstandigheden het best vei laten." «U op hem verlaten 7 De oude Semmola is een deugniet, een onbeschaamde woeketaar en hij zal ons het vel over de ooren halen, als wij ook verder op zijne stilzwijgendheid willen rekenen." «Het komt op eenige duizenden lires niet aan. Wij moeten maar zoo spoedig mogelijk aan de zaak een eind zien te maken. Ik heb genu rustig uur, zoolang ik de juweelen niet weer in handen heb, of liever op de kamer van mijne zuster." «De eerste vraag is: hoe komen wij aan geld. Hoe denkt gij daarover Ik zou op 't oogenblik vijftig duizend lire kunnen zenden. Hoe komen wij aan de overige tachtig duizend 7" «Daarin moet gij voorzien, Emilio. Ge zult heid aangrijpen, om China op Japan te wre ken, om zoo aan mijne ziel den vrede te geven, dien zij hier niet heeft gevonden." Het stuk is van vóór den val van "Wei-hai- Wei en het ernstig aanvatten der vredes onderhandelingen. Volgens bericht uit Peking vergaderde de keizerlijke raad Zondag tot het overwegen van de oorlogs- of vredekwestie De raad be sloot allereerst daarover het advies der gewes telijke overheden in te winnen, hetgeen telegrafisch geschiedde, waarop de laatstge noemden terugseinden dat vredesluiting ge- wenseht is, ofschoon Japan aanleiding tot den oorlog gaf. Sommige verlangden den vrede alleen op draaglijke voorwaarden. De Duitsche kapitein Von Hanneken, die met de reorganisatie van het leger en het toezicht op de vestingwerken belast was, heeft, de stelselmatige tegenwerking der Chineesche ambtenaren moede, zijne taak voorgoed neer gelegd hij zag toch geen kans om des keizers raadgevers aan het verstand te brengen, waarin de groote fout van het leger schuilt, en de voor waarden, die hij voor liet uitvoeren van zijne opdracht had gesteld, wilde men niet vervullen. De Times verneemt uit Peking dat Li-Hung- Chang driemaal bij den keizer audiëntie had. Hij aanvaardde de vredemissie naar Japan op aandrang van de vreemde gezanten. Plaats en omstandigheden voor de vredesonderhan delingen zijn nog niet vastgesteld. Hetzelfde blad verneemt uit Chefoo dat de Japanners beseheiden vonden te Wei-Hai- Wei, aantoonend dat Ting slechting wilde van de forten op het vasteland. Doch de land- generaal weigerde mede te werken, en ker kerde de door Ting uitgezonden slechters, terwijl Tings eigen ondercommandanten wei gerden zijn besluit uit te voeren, om vechtend te sneven. De Japanners plunderden Wei- Hai-Wei weinig, terwijl zij geen gruwelen pleegden. A V S T R A L I E. De onttroonde koningin van Hawai is we gens deelneming aan de jongste samenzwe ring te haren gunste, veroordeeld tot 5 jaar gevangenis en 5000 dollar boete. "Waar schijnlijk zal de president der republiek haar echter gratie verleenen, wanneer zij vrijwillig het land verlaat. In het geheel zijn 361 personen gearres teerd in verband met het komplot tot herstel der monarchie. Een aantal inlanders zijn tot gevangenissliaf van 5 tot 10 jaar veroor deeld eenige Engelschen werden in vrijheid gesteld op belofte dat zij het land zouden ver laten. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. De afdeWingen der Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over de hierna te noemen wetsontwerpen, als wijziging der Indische comptabiliteitswet en teruggaaf waarborgkapitaal aan de Batav. Ooster-spoorwegmaatschappij, de heeren Pijn- acker Hordijk, Van Gennep, Cremer, Bool en Van Limburg Stirum wijziging van de arbeidswet en van de wet op de rijkspostspaarbank, de hoeren Goeman Borgesius, Tydeirian, Heemskei k, Kerdijk en Pijttersen uilvoering van art. 152. 2e lid. der grond wet, de heeren M. Maekay, Lely, De Beaufort (W. b. D.), en üe Lange; er mijn leven mee redden en ik blij! uw schulde naar zonlang ik leef. Al het mijne zal het uwe zijn." Graaf Tozzo zweeg en stapte eenige malen peinzend door het vertrek. Eindelijk hernam hij »Gij legt mij daar een plicht op, die moeilijker te vervullen is dan gij denkt. Ik zou misschien het geld kunnen machtig worden, maar heb daarvoor tijd noodig, op zijn minst drie dagen." «Dat duurt te lang. Wij moeten het geld eerder hebben." ■Hm 1 Wat dunkt u, als wij uwe moeder eens in den aim namen. Van haar weten wij, dat zij genegen is hulp te verschaffen." «Zij zal daartoe niet ongenegen zijn, maar dan moet gij tusschen beide treden. Doch zij is te Positano en ziek." «Nood breekt wetten. Als ik terstond opbreek, kan ik nog van avond terug zijn, en zon ziek zal de hertogin niet zijn, dat zij mij niet te woord staan en een wissel onderteekenen kan." «Doo het, Emilio. Schets haar mijn toestand, zeg haar alles, zeg baar dat Ik over mijne licht- overeenkomst met ie Exploitatie- en da Zrimpenerwaard-spoorioegmaatschappijde heeren Van Alphen, Borrel, Bastert, en Lieftinck voorloopige regeling der handélsletrekkin gen met Portugalde heeren Plate, Michjels van Verduynen, Van Dedem,en De Ram overeenkomst met België betrekkelijk den invoer van vet en vee, de heeren Meesters, F. van Bylandt, Hennequin,en Dotmer, SCHIEDAM, 2S Februari 1805. De «Vereeniging tegen bedelarij" hield gisteravond in «Musis Sacrum" haar jaarlijk- sche vergadering, welke zich niet in eeri di uk bezoek mocht verheugen. Nadat de "oorzitter de aanwezigen had welkom gelieeten en de notulen der vorige algemeene vergadering waren gearresteerd, biacht de secretaris het derde jaarverslag uit. Uit dit overzicht bleek dat in de samenstelling van het bestuur geen wijzi ging had plaats gegrepen; dat wegens de- vele bezigheden was overgegaan tot het aanstellen van een klerk op een salaris van f50, later f60; dat het getal leden, hetwelk 212 bedroeg, verminderde met 14, doch we derom aanwies met 12, zoodat liet thans 210 bedraagt; dat liet getal informaties en inlich tingen te zamen 101 bedroeg tegenover 33" in 1892 en 77 in 1893, Gunstige rapporten werden uitgebracht omtrent de door middel der vereeniging in gestichten opgenomen- straatfiguren. Ook werd gewaarschuwd tegen oplichters en dergelijken, die vaak met het deemoedigste gezicht tot hun doel geraken hiervan werd een voorbeeld geciteerd. In be trekking hiermede ziet de vereeniging met verlangen uit naar de wat tegen bedelarij in België, welke nu ophanden is. De bibliotheek is verrijkt met verslagen en brochuies de bedelarij betreffendeliet werk Paris qui mendie", waarvan de vereeniging een Hol- landsche vertaling »Het bedelend Parijs" be zit, is in 't afgeloopen jaar achtmaal ter lezing verstrekt en ook voor 't vervolg be val het bestuur die lectuur ten zeerste aan. Van het comité tegen werkloosheid werd de ontbinding bericht en van het dames comité tegen armoede de inlevering van het jaarver slag medegedeeld, hetwelk den leden tegelijk met het gediukt verslag zal worden toegezon den. Een woord van hulde werd uitgesproken voor de sympathie en medewerking door liet comité ondervonden. Een naamsverandering der vereeniging, waaruit zou blijken dé weik- zaamlieid op 't terrein van armenzorg, achtte- liet bestuur ongevvenscht en ongemotiveerd, daar voorshands uitsluitend het doe! is te fungeeren als informatiebureau tegen bede- laai s en dergelijken, en niet als diaconie. Dit belangrijk jaarverslag werd met applaus begroet. Ook de rekening van den penningmeester, sluitende met een batig slot van f 46.37, werd met dankzegging goedgekeurd en deze titu laris bij acclamatie herbenoemd. Alsnu kwam aan de orde een bestuurs voorstel tot aanmoediging van de schooKpaar- bank, tot oprichting waarvan ten vorigenjare pogingen waren aangewend door het Nuts- departement in vereeniging met het cornhé tegen werkloosheid. Het resultaat van dit streven is alleszins gunstig te noemen, «laai de school an den heer Vaandrager reeds 206 sparende leerlingen telt, tengevolge waarvan zinnigheid zooveel spijt gevoel, als ik haren op mijn hoofd heb, zeg haar dat hier alles, dat mijn leven op het spel staat, kortom, zeg haar vrat gij weet, en zij zal mij helpen. En keer dar» zoo spoedig mogelijk terug, want gij weet met hoeveel smart ik u zit te wachten." Graaf Tozzo greep naar zijn hoed, zeggende r «Gij zult niet over mij te klagen hebben ik zal al het mogelijke doen. Ge weet, hoe sjioedig het kan gebeuren, dat ik van u een wederdienst zal vragen. Ik lieb gisteravond met Cesin» gesproken." «Inderdaad 7 En «Daarover later. Nu addio. Ik moet maken, dat ik wegkom." Wordt vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2