Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde lierIcliton. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. O n derwij s. Armenzorg. Vissche rij. Kerknieuws. Zeetijdingen. in 1882 1883 1884 1885 1886 s 1887 1888 f 195,000 - 283,000 - 384,000 - 453.000 - 588.000 - 756,000 - 880,000 in 1889 1890 b 1891 1892 1893 1894 1895 gulden. cp.mbinejsrde vergadering wardpn gehfludpn, teneinde het denkbeeld tot uitvoering te brengen, wanneer er althans samenwerking wordt verkregen. Het ligt in de bedoeling, den arbeidsraad op te heffen, wanneer er by de wet kamers van arbeid mochten in het leven geroepen worden. s-Graveuhage. De touneelvoorstelling, welke lieden voor de Koninginnen ten paleize gegeven wordt, zal des namiddags kwart vóór vier ureu aanvangen. Tot bijwoning daarvan zijn o. a. uïlgerioodigd de kinderen van de hoofd- en subalterne officieren van zee- en landmacht, alhier in garnizoen, en kinderen van de hoofdambtenaren der departementen van algemeen bestuur, die vroeger reeds aan H. M. de Koningin-Regentes zijn voorgesteld. De koninklijke militaire kapel zal de pauze met muziek opluisteren. Een oud-Holtandsch kunstwerk van groote historische waarde zal van Zondag 3 tot en met Woensdag 6 dezer te zien zijn in het kunst- nijverlieidinuseum naast de academie aan den Boschkant te 's-Gravenhage. Het is de zilveren schotel met schenkkan, van den admiraal Tromp, welke volgens de overlevering, hem door de Staten van Holland werd vereerd na de overwinning bij Duins in 1639. Het is een kunstwerk van groote schoon heid, gedreven vermoedelijk door Adam van Yianen en prijkende met een aantal weelderig gegroepeerde en uitmuntend uitgevoerde figuren. De Gids bericht dat ze in den loop van dit jaar een nieuwen roman van Couperus te lezen zal geven, getiteld «Wereldvrede." Van het 6e internationaal aardrijkskundig congres, dat van 26 Juli tot 3 Augustus te Londen tal gehouden worden, zijn o.a. tot eere- vice-presidenten benoemd baron Van Gotstein tot Oudenailer, gezant van H. M. de Koningin bij het Engeische hof, en de beeren prof. dr. C. M. Kan, voorzitter van het konink). Nederl. aardrijkskundig genootschap, en mr. Th. H. der Kinderen, voorzitter van het konink!. instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Nederl. Indië. De Duitsche componist Ignaz Lachner de Iaatstovergeblevene uit het drietal gebroeders, waarvan Frans de meest beroemde was is te Hannover overleden, in den ouderdom van 78 jaar. In Engeland zal een orde van verdienste voor letterkundigen worden gestift, waarin alleen En- gelschen zullen worden benoemd. De orde zal drie klassen tellen, de eerste van 24 leden, de tweede van ICO, de derde van 250. De koningin zou met de stichting der orde een denkbeeld van haar gemaal verwezenlijken. Na jarenlang zoeken meent de Italiaansche geschiedschrijver Brnto Amante thans met zeker heid het graf van Victoria Colonna, de beroemde dichteres en vriendin van Michelangelo, gevon den te hebben, en wel in de kerk van St. Do- minicus Major, te Napels, waar ook baar gemaal, don Ferrante d'Avalos, markies van Pescara, begraven ligt. De Engeische arcbaeoloog Blundell is in Barka, het Cyrenaica der oudheid, aangekomen, voor zien van een firman van den Sultan, die hem machtigt tot het doen van onderzoekingen naar de overblijfselen van de vijf steden, welke de beroemde Pentapolis gevormd hebben. Een der grootste schouwburgen is onlangs te San Luis de Potosi in Mexico geopend. Het ge bouw, dat aan alle eischen des tijds voldoet en met groote weelde is ingericht, beslaat een oppervlakte van 4500 meiers, kan ruim 3000 toeschouwers bevatten, en heeft meer dan een millioen gekost. Vanwege de Westfaalsche vereeniging voor wetenschap zijn onlangs door Dr. Carthaus op gravingen gedaan in het Recken- en in het Karhoffhol. Beide holen ziin eenige» tijd gele den in de kalksteengebergten van het Sauerland ontdekt en bevatten vele en fraaie druipsteen vormingen. Door bovengenoemden geoloog zijn in de Iiarhoffgrot talrijke fossiele overblijfsels gevonden, waaronder ook halfverbrande en stuk geslagen menschenheenderen, zoodat 't aan geen twijfel onderhevig is, dat in die grot eens West- faalsche menscbeneters bobben gehuisd. Een dame uit Brest, de wed. Bruban, en hare 19-jarige dochter, keerden onlangs met den spoor trein uit Quimper terug in een waggon 3e klasse, toen zij opeens een man, die wel dronken leek en druk gebaren maakte, het beschot van hun com partiment zagen overklimmen. Mme. Bruban verschrikte daarvan zoo hevig, dat zij in rade- en redeloozen angst het portier openmaakte en uit den waggon sprong. Zij viel op den weg en bekwam slechts eenige schrammen. Maar haar dochter, die haar nasprong, bleef hangen aan de loopplank zij werd een eind weegs meegesleept en zoo deerlijk gewond, dat zij na ver loop van een half uur overleed. Men vreest, dat de moeder krankzinnig zal worden. De dronken man werd eerst in hechtenis genomen, maar daar hij, ook volgensjde verklaring van Mme. Bruban, niets misdaan had, liet [men hem spoedig weer vrij. Wat de vorst aan de stad Birmingham heeft gekost? Aan dagloonen 50,000 p. st. en aan extra bedeeling 10,000 p. st. Bovendien 1000 p. st. per dag door het barsten ran waterpijpen, en 100 p. st. daags wegens het rondbrengen van drinkwater in wagens. Het huis te Leipzig, waar Napoleon I zijn hoofdkwartier had gevestigd gedurende de nvol- kenslag" bij Leipzig (1418 October 1813), zal eerstdaags afgebroken worden, Het huis, dat in de Capellenstrasse staat, was in dien tijd het eigendom van den bankier Vetter. Het plan bestaat voor den stichter van het Suez-kanaal, Ferdinand de Lessept, een stand beeld te doen verrijzen, ter plaatse waar het grootsche werk werd ten uitvoer gelegd. Om tot dit doel te geraken, bestaat het voornemen ieder passagier, die dit kanaal passeert, in de gelegenheid te stellen door eenjvrijwiilige bijdrage van een franc, daartoe mede te werken. De eventueele ondernemers van dit plan ver wachten, dat nauwelijks éen jaar noodig zal zijn om langs dezen weg de benoodigde gelden bijeen te krijgen. Te Weenen [is een internationole oplichters- bende, die zich tevens[toelegde op het maken van vaische bankbiljetten, veroordeeld. De bende «werkte" ook ook in Londen, Berlijn en Rotter dam. De beschuldigden waren vijf in getal, waar onder een vrouw, de echtgenoote van den hoofd persoon Nuchem Schapira. Deze laatste en Munich Baumgarten, werden veroordeeld tot zes "jaar'.dwangarbeid, Roman Herz tot vier jaar en Aron Frischling tot driejaar dwangarbeid. De vrouw, Sarah Schapira, werd vrijgesproken. Te Berencsfalu, in de nabijheid van Schem- nitz in Hongarije, is Zondag een dynamietaanslag gepleegd op den protestantschen ieeraar aidaar. Het is slechts aan een gelukkig toeval te dan ken, dat de predikant en zijne familie aan den dood ontsnapt zijn. De ontploffing toch had plaats op.bet oogenbük, dat de familie juist was uitge gaan. Zij was zoo hevig, dat het huis van onder tot boven vernield is. Drie personen, die zich in de naastgelegen kerk bevonden, werden onderst boven geworpen door den schok. Men heeft niet de minste aanwijzing, die kan dienen om den da der van dezen afschuwelijken aanslag op heispoor te komentoch denkt men hier te doen te hebben met persoonlijke wraakneming. Uit Jussy, Ru men iS, wordt bericht, dat in een distijlperjlgyij ngbij Bp.tsjqhant een sjfcop/nkgtel is gesprongen, waarbij veertien personen om het Jeven zijn gekomen, hetzij door de stukken der machine, hetzij door den brand die tevens ont stond, terwijl 20 personen ernstig werden gewond. Orkanen zijn op de Fidzji-eilanden bijna zoo gewoon als regendagen in ons laag land, maar nu heeft er weder een geraasd die genoemd mag worden. De orkaan kwam uit het Oosten en wierp te Lewoeka, op Ovalau, en te Rewa op Vitoe- Levoe, alle huizen in. Ruim vijftig groote re en klei nere vaartuigen werden vernield en vele menschen kwamen te land en ter zee om. Te Soeva, ten Z. W. van Rewa, werd< n de Ptesbyteriaanscbe, VYes- leyaansche en inlandsche kerken, en het douane kantoor omgeblazen. Alle tuinen werden in woes tenijen veranderd. Na den storm werd het eens klaps doodstilzoo bleef het twee en een half uur, totdat de orkaan weer met gelijke kracht, maar van de tegenovergestelde richting kwam aanzet ten. Men rekent zeven jaar noodig te hebben om de schade te herstellen. Men maakt zich te Jeruzalem ernstig onge rust over de bron van Siloah, die eenige maan den geleden plotseling is gaan verdrogen. Na tuurlijk worden door de bevolking allerlei won derlijke oorzaken aangegeven. Eenigen zeggen, dat sedert er door vreemdelingen opgravingen zijn gedaan, de aanvoer van water verminderd is. Anderen beweren, dat een steen met een inscriptie weggenomen is, en daardoor de zegen van de bron geweken is. Weer anderen werpen de schuld op een Mohammedaan, die de bron betooverd zou hebben, maar die voor een flinke som gelds stellig wel te bewegen zou zijn, den ouden toestand te herstellen. Gedurende de maand postspaarbank ingelegd Januari werd in de rijks zegge circa 2V» millioen 1,123,000 1,211,000 1,282,000 1,465,000 1,688,000 1,983,000 2,210.000 Woensdag 6 dezer, te 2 ure des namiddags, zal er eene openbare vergadering van het Neder- landsch landbouwcomité plaats hebben in de vergaderzaal der Eerste Kamer. Door dr. D. G. Cramer, directeur der gemeen telijke hoogere burgerschool en der burgeravond school te Zutfen, is met ingang,van 1 September uit beide betrekkingen eervol ontslag aange vraagd De heer Cramer, was aan beide instellin gen sedert hare oprichting, in 1864 werkzaam. Na een schorsing van eenige dagea is aan J. G. ontslag verleend als hoofd der school te Hilversum. In het Friescbe dorpje Nyega klagen de ouders dat hunne „kinderen geen vorderingen maken, omdat voor de onderwijzers het onderwijs bijzaak is geworden en de nevenbetrekkingen hoofdzaak. Daar voor het bekleeden van deze nevenbetrek kingen machtiging noodig is van Gedeputeerde Staten, zullen deze zich moeten verantwoorden. In Friesland moet het vervullen van nevenbe trekkingen vrij veel voorkomen, Dr. Bussetnaker tot dusver Ieeraar aan het gymnasium te Haarlem, en onlangs benoemd tot opvolger van prof. Blok, te Groningen zal Zaterdag 16 Maart het hoogleeraarsaiubt in de vaderlandsche en nieuwe geschiedenis aan de universiteit te Groningen aanvaarden, niet eene rede in het groot auditorium aldaar. De ex-onderwijzer Dijkstra, ontslagen wegens zijne anarchistische ideeën en het propageeren daarvoor, is nog niet weer, zooals elders gemeld werd, bij het onderwijs werkzaam, doch sollici teert naar eene onderwijzers-betrekking in de gemeente West-Stellingwerf. Te Weesp heeft eene dezer dagen gegeven tooneeiuitvoering, door eenige dames sn heeren te vnordeele van de algemeene armen in de ge meente, een batig saldo van ruim f200 opgele verd. Deze som werd Donderdagavond verdeeld onder ruim 200 behoeftige ingezetenen, die elk een bon ontvingen, groot fl,15, tot den aankoop van levensmiddelen. De collecte op het dezer dagen ts Amsterdam gehouden ba) masqué van de vereeniging «Llm- burgia" heeft f 200.25 opgebracht, waarvan f40.05 wordt afgestaan aan de armen te Nieuwer- Amstel en het saldo ad f160.20 wordt afgedragen aan de commissie voor werkverschaffing te Amsterdam. De opbrengst eener liefdadigheidsuitvoering, gegeven door de Hillegomsche jongelings-vereeni- ging «L'Amitié", heeft opgebracht f204.50. Deze som is beschikbaar gesteld voor de algemeene armen der gemeente Hillegom, De tooneelvereeniging «Onderling Genoegen" te Laren (Gooiland) heeft de vorige week uit voeringen gegeven, welke een batig saldo van f130 hebben opgeleverd. Het bedrag is daarna in steenkolen, brood en rijst aan de behoeftigen aldaar uitgereikt. Men meldt uit VolendamDoor het bestuur van de zoogenaamde beurt alhier is eene som van f4000 aan de leden uitgekeerd. Dat deze toelage menigeen ten goede komt, is, bij algekeeien stilstand van verdiensten, zeer begrijpelijk. Treurig echter, dat er, buiten de leden, nog zoo vele gezinnen zijn waar bittere armoede geleden wordt. Op verschillende heidescholen in de gemeente Achtkarspelen (Fr.) worden thans door de wel willendheid der armmeesters, boterhammen ver strekt aan da leerlingen, van wie bekend is dat hunne ouders in behoeftige omstandigheden ver- keeren, dat zij hunne kinderen niet voldoende kunnen voeden. Dit heeft reeds zulk een gunstigen invloed op het schoolgaan, dat de klassen, welke voor ruim een week bijna ledig waren, thans weer het getal leerlingen hebben. KRALINGSCHE YEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 9 winterzal- men, die voor f2,40 tot 2.75 per Vs kilo werden verkocht. Yed.-Herr. Kerk. Beroepen; te Ferwerd ds. K. Kloosterman, te Tjerkgaast (Fr.). Bedankt: voor Roden door ds. J. Busch Keizer, te Dwingelovoor Hasselt door ds. J. Dippel, ts Hierden. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Bunschoten ds. H. Buiten huis, te Sleewijk. Roomsch-katliolieke Kerk. Een telegraphiscb bericht uit Batavia meldt dat pater Gerard us Smit (S. J.), die als aalmoe zenier van het leger op Lombok pastoor Ycogel bij diens vertrek naar Batavia is opgevolgd, overleden is. POTI, 26 Februari. LadendeCaffila (st.), voor Schiedam. KONSTANTINOPEL, 22 Februari. Vertrokken-, John Readhead (st.), van Salonica naar Schie dam. VIThOTIkdEN. WEENEN, 1 Maart. Bij de heden gehouden trekking van Weener toten is de prijs van fl. 200,000 gevallen op serie 750, no. 94, fl. 20,000 op serie 886 no. 6, fl, 5000 op serie 1356 no. 10, elk fl. 1000 op serie 933 no. 31 serie 1549 no. 83, serie 1746 no. 6, serie 2117 no. 92 en serie 2143 no. 86. Voorts kwamen uit de serieën: 7 208 1069 1921 2154 2310 2912 106 867 1796 2006 2288 2500

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 10