A0. 1895 Zondag 3 en Maandag 4 Maart. N°. 8738 Tweede Blad Feu lleton. Onder de Camorristsn. N egenenveert gste .Jaargang'. iBiiUcnlandsche Berichte» Verschl nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. COURAHT. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheele Ryk2,50. Afzonderlijke'nommers- 0.10. Br It BAB: BOTERSfK A AT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F li A N K R IJ K. De president der republiek heeft gisteren ■de hh. Calisch en Van Mesdag, voorzitter en onder-voorzitter van het uitvoerend bestuur der Amsterdamsche tentoonstelling, ontvan gen. De hh. Ancelot, voorzitter, Layns, onder voorzitter, en Brylinski, commissaris-generaal van het Frarische comité, en de heer Roepius, gedelegeerde van het Hollandsch comité, waren mede tegenwoordig. De heer Lourties stelde de heeren voor aan den president, die op zeer vriendschappelijken toon over Neder land sprak. De heer Faure verklaarde er dik wijls geweest te zijn en er vele vrienden en betrekkingen te hebben. Hij toonde zich zeer ingenomen met het vooruitzicht dat de Fran- sche afdeeling op de tentoonstelling schitte rend zal zijn. De uitnoodiging van keizer "Wilhelm tot het bijwonen der feeslcn^fcsriföelïizabswaar» scliijnlijk. toch worden aangenomen door de regeering der republiek. De minister van marine laat in de oorlogshaven onderzoeken welke schepen het best in staat zullen zijn, Frankrijk schitteren^ te vertegenwoordigen 3e twee bodems die naar Kiel gezonden .zullen worden, krijgen een uitgelezen beman ning en zullen onder liet bevel staan van een vice-admiraal. Tot aanvulling van het bericht over de deel name der Fransche schilders aan de aan staande tentoonstelling te Berlijn kan dienen dat alleen de vereeniging van het Champ-de- Mars hare offlcieele medewerking heeft toe gezegd die van de Champs-Elysées acht den termijn (twee maanden) veel te kort, ir. ver band met het groote aantal ha"er leden, maar de president verklaarde, dat ieder lid natuur lijk vrij was in te zenden. De medegedeelde beweringen van een redacteur der Temps, over de afkomst van de geldsommen, destijds voor boulangistische oogmerken beschikbaar gesteld, worden door de hertogin d'Uzès volkomen bevestigd. De ex-keizerin Eugénie moet van plan zijn een bezoek aan Coisica te brengen. De regee ring neemt maatregelen om te verhinderen, dat er op Corsica tengevolge van dit bezoek ongeregeldheden uitbreken. Eeu gewapende bende heeft den zendings- post te eng-Quang in Tongkia aangevallen en overrompeld. Pater Verdier werd ver moord, een andere zendeling, pater Soubeyre, is er in geslaagd, na anderhalven dag ge- loopen te hebben, den naasten militairen post te bereiken. Op Madagascar begint men reeds te onder vinden, welke moeilijkheden aan den oorlog in tropisch klimaat verbonden zijn. Volgens de Temps staat de thermometer te Tamatave -op 100 -graden—Fahrenheit in de schaduw overdag en niet onder 90 graden bij nacht. Daarbg is er geen ander voedsel te kiijgen dan geconserveerd vleeseh en visch. De \elden om de stad zijn geheel kaal, geen groenten, gevogelte of eieren worden door de landbou wers aangevoerd en deze weelde-artikelen zyn alleen verkrijgbaar tegen hooge piijzen, wanneer de mailstoomboot haar rnaandeiijksch bezoek brengt. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft den keizer van Oosten rijk tot Pruisisch generaal-veldmaarschalk be noemd en hem de aan dien rang verbonden waardigheidsteekenen (twee van goud gebor duurde maarschalksstaven ter versiering van de epauletten) doen overhandigen. De Rijksdag heeft in zijne zitting van Don derdag de gewone begrooting van marine overeenkomstig de daarin door de begrootings- commissie voorgestelde wijzigingen goedge keurd. Heden is de buitengewone begrooting aan de orde. In de gisteren gehouden zitting van den Rijksdag verklaarde de lijkskanselier, bij de beraadslaging over de kiedieten voor vier nieuwe kruisers dat de uitbreiding van den handel eene versterking van de bescherming die zij geniet noodig maakt. Het ontwerp strekt om de bestaande macht der vloot te handhaven, niet om met een nieuwe groote vloot een begin te maken. De staatssecretaris Hollmann verklaarde dat de militaire vloot niet tegen hare verplich tingen is opgewassenze is met die van geen enkelen Europeesehen staat gelijk te stellen we moeten tevreden zijn met bijvoorbeeld naast Argentinië gesteld te worden. Verbete ring is dringend noodig. De staatssecretaris Marschall voerde aan dat er, indien de gevraagde schepen niet worden toegestaart7"niél—VolffktffhTfh'h^vofiteTi'' in den buitenlandschen dienst tot bescherming van den overzeeschen handel en van de Duit- schers die in den vreemde zijn. Hierop werd het krediet met 145 tegen 77 stemmen toegestaan. De minister van binnen), zaken, de heer Von Köller, is voornemens om, naar aanlei ding eener keizerlijke aanschrijving, waarbij verscherping der wet tegen de prostitutie ver langd wordt, bij den Rijksdag een ontwerp in te dienen waarbij de handelingen der soute neurs onderdiukt en de straffen tegen de on zedelijkheid belangrijk verscherpt worden. In antwoord op eene interpellatie van den heer Paasche heeft de minister van landbouw in het Pruisische Huis van afgevaardigden vei klaard, dat de staatsregeering met het oog op den moeilijken toestand des landbouws bereid is, een door haar reeds vóór de inter pellatie in overweging genomen maatregel onmiddellijk ten uitvoer te leggen, namelijk te beginnen met 1 Maart a.s. totl Mei 1897 de vrachtprijzen voor meststoffen, voorko mende in de tarieven der staatsspoorwegen, op alle afstanden met 20 pCt. te verlagen, mits men van stoffen, die ook voor andere doeleinden kunnen dienen, bewijze, dat zij voor den landbouw dienen. De mededeeling des ministers werd met levendige toejuichin gen begroet. ENGELAND. Lord Rosebery is reeds zoover hersteld, dat hij gisteren een uur het bed heeft kunnen verlaten. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis werd bij eerste lezing het wetsont werp tot wijziging der beslaande bepalingen op fabrieken en werkplaatsen, voorgedragen door Asquith, aangenomen. Het strekt om aan elkeen die er voor in aanmerking komt rede- 'ïtjke~^30r\v%aMeff^ir-v^1ft'b^eti voor zijne gezondheid en de veiligheid van zyn persoon. O. a. wordt de kwestie van het aantal per sonen dat in werkplaatsen en fabrieken ver- eenigd mag zijn, er in behandeld, alsook het befaamde sioeating-sie\se\. Ook regelt het ont werp de deducties op de loonen voor boeten, werktuigen enz., behoudens het geval dat dienaangaande schriftelijke overeenkomsten tusschen patroons en werklieden zijn gemaakt. De zaak van de Amsterdamsche café-chan- tants trekt bij voortduring de aandacht van het Lagerhuis, maar de regeering weigert zich verder uit te laten zoolang ze het rapport van den Engelsehen consul te Amsterdam niet heeft ontvangen. De agent Houghton te Londen is gister middag voor den politierechter in Worship- Roman vanWALDEMAR URBAN. 27. sGoede reis, Emilio, voor u zelf en voor mij Reeds stond Emilio op den drempel, toen hij nog eens terugkeerde en zijn brieventasch uit haalde. »IIier, Attilio, is mijn wissel op de Napelsche bankneem hem, geef hem aan den ouden •tStammola in korting en laat hem nog eens 'beloven dat hij tegen niemand, ook niet tegen de politie, een woord over de zaak zal reppen. -Zeg ook, dat gij nog vandaag de geheele som hoopt te kunnen zenden." Attilio nam den wissel aan en drukte den graaf met warmte de band. sDank u, mijn vriend. Ik zal dadelijk gaan." Eenige minuten later verlieten beide heeren het paleis dei Ttbaldi. Zij wisselden nog eenige woorden over hunne plannen en letten niet op een Franciscaner monnik, die hen zoo dicht mogelijk op do hielen bleef. Hij viel hem eerst in het oog, toen, na een hoek omgeslagen te zijn, nog altijd de monnik in hunne nabijheid bleef, doch ook nu nog koesterden zij geen argwaan. Een visscber in korte broek en met een wollen muts scheef op het hoofd liep de straat door en veilde met luider stem zijne waar, die hij in een korf droeg. n Aliiiitsch Aliiiitsch i) klonk het den voor bijgangers in de ooren. De Franciscaner riep hem tot zich en, terwijl hij een greep in de viscliben deed, beet hij den visscher in het oor: nPinottol ziet gij dien daar met de zeemleeren handschoenen De visscher knikte van ja. Alicci is een klein, zilverkleurig vischje, waar van een menigte in de golf van Napels gevangen woi den. Houd hem in 't oog. Let scherp op. Pietro op de markt betaalt je rapport. Vooruit." Graaf Tittzo ging over de piazzo del Municipio naar het station, terwijl Attilio de Via dl San Rocca insloeg om den ouden Semmola op te zoeken. Aliiiitsch, Aliiiitsch 1" schreeuwde de visscher weder en sloeg eveneens de richting van de piazzo del Municipio in. Na eerngen tijd stond hertog Attilio voor een bouwvallig en armoedig buis, waarvoor een oud verweerd uithangbord de bestemming aankon digde met het weidscbe opschrift t Banco, popolare." -) Drie roode kogels onder die woorden waar schuwden den lezer, dat nier eigenlijk een pandjeshuis gehouden werd. Toen Attilio den winkel intrad, keek hij nog even vluchtig om en bespeurde weder den Franciscaner, die bezig was van eene groentevrouw vijgen te koopen. Doch er loopen in Napels zooveel 2) Volksbank. monniken met gelijke kappen, dat de jonge man er niet verder op lette. nis mijnheer Semmola thuis vroeg hij aan een klein, wanstaltig ventje, dat achter de toon bank zat te schrijven. ïDe heer Semmola is op zijn kantoor. Gelief maar naar binnen te gaan, mijnheer." Door een kleine met gescheurd behangsel bekleede deur trad Attilio eene door een op de plaats uitziend venster slechts flauw verlichte ruimte binnen. Eenige gebiekkige stoelen, een lessenaar en een ijzeren geldkist waien het geheele meublement. Aan den lessenaar had een man van tusschen zestig en vijf en zestig jaar, zoo mager en bleek alsof bij zijn geheele leven in dit sombere vertrek had doorgebracht. Een ontzaglijk breede stropdas stak boven den kraag van zijn kale kantoorjas uit, alsof zij moest dienen om het magere kereltje na gedaan werk ergens aan den wnnd op te hangen, om hem later weer als eene levende machine aan den arbeid te zetten. Eene machine echter was de oude Semmola niet. Pas had hij den hertog bemerkt, of hij

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5