A0. 1895 Zondag 3 en Maandag 4 Maart. N°. 8738. Derde Blad egenenveertigste Jaargang. Mimienlaiidsche Berichten. Versch ;nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UI T G EYErT Y. ODÉ. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pobt, door het geheele Rijk Afionderlijke^nommers'' f 1.85. 2.50. - 0.10. BflRRAti BOTEBITB AAT O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels mtt inbegnp van eene Courant. f 1.10 Iedere gewone regel meer. - 0.10. Drieham. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 1 Maart. De algemeene beraadslaging werd voortge zet over de heffing van invoerrechten naar de waarde met toepassing der benadering en de ambtelijke of vrijwillige verhooging der aangiften. De heer Mutsaers handhaafde de moeilijk heid van visitatie naar de waarde, achtte specifieke tarieven mogelijk en protesteerde tegen de hem toegeschreven bedoeling, alsof hij de eerlijke expediteurs gelijkstelt met fles- schentrekkers. Hij zal slechts stemmen voor een tijdelijke wet, waardoor de tarieven- kwestie nog is te herzien en de Kamers van koophandel kunnen worden gehoord. Nadat de heer lijkheden van het voorgestelde systeem van heffing had aangewezen, verwierp de minister de heffing van specifieke rechten als te inge wikkeld en legde hij nadruk op het voordeel dat onder de nieuwe wet goederen kunnen doorgaan met achterlating van een monster. De urgentie der zaak belette het hooren der Kamers van koophandel. Op eenige mede- deelingen van den heer Goeman Borgesius omtrent den omvang der ontduikingen werd het algemeen debat gesloten en werden de artikelen behandeld, waarop de commissie van rapporteurs een reeks amendementen voorstelde. Ter voorkoming van oponthoud der goe deren stelde de commissie by art. 1 voor, den termijn voor de beslissing der administratie omtrent de verhooging of benadering te ver korten of dien te verdubbelen op verzoek van den aannemer, welke verandering de heer Hintzen ondersteunde behoudens regeling der termijnen naar de kantooruren van den ont vanger. De minister betoogde dat het amendement juist dadelijke afdoening tegenhield, omdat dan de beslissing niet vroeger dan 12 uren na aangifte mag vallen. Ten slotte werd de minister het met de commissie eens, tengevolge waarvan de ter- tnyn van 12 uren door den inspecteur kan worden verkort, en ook hierover, dat bij de ontpakking der zendingen door belangheb benden op last van de ambtenaren dit kan geschieden zonder aanwijzing van den ambte naar. Mede nam de minister een wijziging over, waardoor de waarborgen tegen bekendmaking van fabrieks- en nijverheidsgeheimen worden versterkt. Na afloop van de behandeling van het wetsontwerp betreffende de invoerrechten, zijn aan de orde gesteld de conclusie der centrale commissie in zake het adres-Nahuijs, betref fende den noordooster-locaalspoor en de motie- Gerritsen over loon en arbeidsduur. Dinsdag a.s. zal de voorzitter voorstellen aan de orde te stellen: de rekeningen van Suriname, het ontwei p voor het derde kantongerecht te Rotterdam, de gewerenwet en de motie-Dob- belmnn over de graanrechten. Bij het voortgezet debat over het wetsont werp tot heffing van invoerrechten nam de minister verscheidene amendementen van de commissie van rapporteurs over. De commissie heeft ook voorgesteld het bedrag der schade vergoeding van den aangever bij misvatting van den ambtenaar te verhoogen tot 10 pro cent en die niet te beperken alleen voor bet geval van oponthoud der goederen en de bevoegdheid te geven een volledige schade vergoeding van den rechter te vragen. De minister bestreed dit amendement, omdat dit insloot het recht van schadevergoeding. jyAiktl 23. is niet afgeloopen. Artikelen 24 32 zijn goedgekeurd, na over neming van een amendement-Hintzen op arti kel 32, om den raad van beroep te hooren over de inrichting van liet biljet tot aangifte. Dinsdag a.s. voortzetting. SCHIEDAM, 2 Maart 181)5. De heer Van Walree, vice-consul aan het departement van buiteniandsche zaken, is met 1 Maart geplaatst aan het consulaat-generaal te Antwerpen. By het departement van koloniën is ten behoeve van het Indische sRoode Kruis" ontvangen een bedrag van f 249.72% van den Nederlandschen consul-generaal te Kaapstad (vijfde toezending). Dit bedrag wordt aan het centraal comité van het »Roode Kiuis" te Batavia overgemaakt. In de inrichting sBethanié" (herstellings oord voor verzwakte kinderen te Zeist) zijn óver 1894, achtereenvolgens 161 kinderen ter verpleging opgenomen, makende met de 5 die aanwezig waren 166, tegen 174 in het vorige jaar. Een der laatst aangekomenen ondervond eene bijzondere ontvangst, ze was n.i, nummer 20UO, der als vei pleegde ingeschreven kin deren. Het weder was voor de verpleegden echter voor een verblyf buiten veel minder gunstig dan in 1893. Het ontbreken van een over dekte speelplaats werd levendig gevoeld, maar op den algemeenen gezondheidstoestand der kleinen en op de zegenrijke gevolgen van hun verblijf, in de inrichting, bad dit weinig of geen invloed, vooral als de kinderen maar lang genoeg mochten blijven. De financieele toestand was gunstig, want bij een ontvangst van f 9298.62, Wordt eene uitgaaf vermeld van f8489.76, zoodat de jaar- lekening over 1894 sluit met een saldo van f808.86. Het bestuur van den sAlgemeenen Ned. Politiebond" heeft eene buitengewone ver gadering van den Bond uitgeschreven, op 2J April te Rotterdam te houden, ter behan deling van voorstellen van het hoofdbestuur tot herverzekering van de door den Bond gesloten contracten van levensverzekeringen en tot wijziging van de statuten van den Bond. Engelsche meisjes te Amsterdam 1 Voor de politierechtbank in Worshipstreet te Londen is verschenen de agent uitYork- Road en Lambeth, die de Engelsche meisjes voor het café-chantant te Amsterdam had aan geworven. De agent was vergezeld door miss Norton, door wie hy een verklaring betref fende die aanwerving, wilde doen afleggen. Miss Norton is de zangeres van wie door Annie Nightingale was medegedeeld, dat zij door den caté-chantant-houder te Amsterdam werd beperkt in haar vrijheid op grond van een contract. Het bleek echter, dat bedoelde verklaring niet door den politierechter kou worden aangenomen. Volgens een particuliere correspondentie uit Londen in de Arnh. Ct., heeft onze con sul aldaar, de heer Maas, zich de zaak aan getrokken. Juffr. Nightingale verklaarde den schrijver dier correspondentie o. a. »Hoe ik het zoo lang in dit roovershol (te Amsterdam) heb uitgehouden, weet ik zelf niet. De toestanden, die daar heerschen, zijn vreeselijk, menschonteerend en geheel in stryd met de humaniteitsbegiiiselen van onzen tijd. Wanneer ik uw taal machtig was, dan zon ik naar Holland teruggaan, maar met een gansch andere roeping. Denk er om, dat de wraak van eene vrouw vergiftiger is dan de pijlen der Afrikaansche inboorlingen. Ik zal dien schurk, die mij te Amsterdam in ziyne netten gelokt heeft, mijn kofïer ten geschenke geven, wanneer ik die nu eenmaal niet anders kan terugkrijgen, doch ik zin op middelen om hem voor zijne vele misdaden te doen boeten." een dronken man door een zijner kinderen uit de kroeg gehaald, om te komen eten. De man ging mee naar huis, doch werd daar zoo woest, dat bij een pot soep nam en daarmee zoo woest in de lucht zwaaide, dat de heete soep over zijn vrouw en twee zijner kinderen viel, waardoor zij brandwonden bekwamen. De man zelf verwondde zich aan den ijzeren pot. Door een te hulp geroepen dokter werden de vier personen verbonden. [Echo.) In verband met de zaak der Engelsche meis jes te Amsterdam deelt de berichtgever van de Standard te Duinkerken mede, dat men daar eenige jaren geleden aan dergelijke prak tijken een eind heeft gemaakt, dat alle En gelsche vrouwen, vóór zy in het register der politie worden ingeschreven, voor den Brit- schen consul gebracht moeten worden, die haar dan ondervragen en zich vergewissen moet, of zij zich vrijwillig laten inschrijven. Van dien maatregel heeft men te Duin kerken goede resultaten gezien en de corres pondent gelooft dat het aan te bevelen is, alle vrouwen en meisjes die in den vreemde be trekkingen aanvaarden vooraf door den consul van hun land te laten ondervragen. Eene bewoonster van de Jot daan te Am sterdam had Woensdagochtend even de kamer verlaten en een pas gehaalde flesch met jenever op de tafel laten staan. Een knaapje van ongeveer vijf jaar, nauwelijks van een ziekte hersteld, maakte zich van de flesch meester en dronk zooveel, dat de moeder by haar terugkomst haar kind gestikt vond. Te Hilversum hebben baldadige handen des nachts in eene bijna voltooide, nieuwe dub bele villa aan den Vaartweg, eenige spiegel ruiten en bijna al de marmeren schoorsteen mantels vernield, van welke laatsten eenige stukken ver van daar, langs den weg zijn gevonden. Men gelooft in de daders te zien twee, wegens dronkenschap van dat werk ontslagen, timmerlieden. De politie doet onderzoek. Te Nijmegen is bij een bankinstelling ter inwisseling aangeboden een valsche 5-Mark- Schein, gedrukt op vaal geel getint papier. De heer W. H. Vliegen, redacteur van het sociaal-democratisch weekblad De "Polke-* tribuun, te Maastricht, heeft by adres aan den minister van binnenlandsche zaken de tus- schenkoinst der regeering ingeroepen in zake het verbod der politie te Tilburg en Bergen- op-Zoom, om genoemd blad in die gemeenten uit te venten. De adressant wij«t daarbij op de uitspraken van verschillende kantongerechten, recht banken, gerechtshoven en zelfs van den Hoo- gen Raad, welke de bekende verordeningen, tot belemmering van de colportage van ge schriften, verklaard hebben als in strijd te zijn met art. 7 der grondwet, en voorts op de opheffing van eene verordening in de ge meente Nijmegen, door den tegenwoordigen minister van binnenlandsche zaken, waardoor aan de gemeenteraden is te kennen gegeven, dat zij met het maken van dergelijke verorde ningen hunne bevoegdheid oversehiijden. i In de Westerstraat te Amsterdam werd Rotterdam. Er worden ook te dezer stede pogingen aangewend om een arbeidsraad op te richten. Ret initiatief gaat uit van de afdeelingvan Patrimonium". Eene commissie van voorbereiding, uit die vereeniging be noemd, heeft zich tot andere werklieden- vereenigmgen aldaar gewend, om met haar in overleg te treden. Later zal er eene ge-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 9