Binneiilandsclie Beriehten. gestaan voor een volledig onderzoek nopens het kanaal van Nicaragua, en goedgekeurd de begrooting van marine, waarbij voorzien is in de kosten van het bouwen van twee eerste-klasse-oorlogsschepen en zes kanon- neerbooten. De meeste Congresleden zijn uit Washing ton vertrokken. Cleveland gaat jagen, in Karo- lina. Nadat Cleveland alle hem voorgelegde wetsontwerpen had geteekendzond hg een mondelinge boodschap aan den Se naat. waarin hij het Congres gelukwenschte met den afloop der werkzaamheden. Die woorden werden met gelach en toejuiching ontvangen. Ter beurze van New-York werd de sluiting van de zitting met handgeklap begroet, ter wijl de fcndsen rezen. Allerwegen blijkt de tevredenheid dat deze onvruchtbare, onver kwikkelijke zitting van het Congres is geëindigd. Uit Colon wordt aan de World gemeld, dat de opstandelingen in Columbia op die stad aanrukken. Vele werklooze arbeiders van het Fanamakanaal hebbeu zich bij hen aangesloten. Een vijftigtal opstandelingen, onder wie 16 officieren, zijn gevangengeno men en gefusilleerd. CHINA. Een bericht uit Haicheng van 1 dezer meldt dat het Japansche legerkorps onder generaal Nodzu thans tegen Niuchwang oprukt, zoodat eerstdaags een belangrijk gevecht te wachten is. De Chineezen trekken op die stad terug. Li Hung Chang bevindt zich nog altijd te Peking, waar hg voortdurend met den Gehei men Raad en den Tsung li Yamen beraad slaagt. Vermoedelijk zal hij den lOn Maart naar Tientsin terugkeeren en zich dan naar Japan inschepen, TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL- Zitting van 5 Maart. Heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen. De minister van financiën deelde mede, dat een overleg met de commissie vruchten had gedragen in dien zin, dat het maximum der schadeveigoeding door hetrrjk aan deu invoer der te betalen bij oponthoud der goederen tot 15 percent zal worden verhoogd en dat met het oog op het lijdelijk karakter, dat hij aan deze wet thans geeft, het recht op volledige schade loosstelling bij den rechter is losgelaten. Thans zal schadevergoeding alleen op billijkheids- gronden woiden toegekend. De commissie was nu tevreden, maar de heer Goeman Borgesius vreesde van die verhoo ging der schadevergoeding groote schade voor de schatkist, daar de ambtenaren bevreesd zou den worden voor het doen van vei hoogingen of benaderingen en zij het slachtoffer zouden kun nen worden van handelingen der aangevers. De Kamer vereenigde zich zonder stemming met de2e wijziging, alsook met het vaststellen dezer wet voor een tijdvak van 4 jaren. Don derdag de eindstemming. De Kamer ging daarna over tot de be handeling van het verzoek om haar medewer king voor den Noord-Oosterlocaalspoorweg. De commissie, in het midden latende of lo- caal-spoorwegen of wel stoomtramwegen de voorkeur verdienen, wil de Kamer het ver trouwen doen uitspreken dat de regeering het tot stand komen van spoorwegverbindin gen in de door den ontworpen loeaalspuorweg te doorsnijden streken van Overq-el, Drente en Groningen, krachtig zal steunen. Vyf afgevaardigden uit de genoemde pro vinciën stelden een tegenconclusie voor met de bedoeling, te doen uitkomen dat de be trekkelijke streken slechts voldoende gebaat kunnen worden door den aanleg van een locaalspoorweg en niet van stoomtramwegen. De heer Roessingh lichtte du tegenvoorstel toe met een uitvoerig betoog van het niet wenschelijke van aanleg van allerlei trara- Ijjntjes en van de behoefte van een door gaande spoorlijn, in sprekers oog een sociaal belang voor het noordoosten des lands. De heer Hesselink van Suclitelen betuigde zijn sympathie met het wijzigingsvoorstel, daar ook hij voor dat deel des lands verkeers middelen dringend noodig acht. De heer Van Delden verdedigde de conclu sie der commissie, die overeenstemt met den ■wensch der regeering om dezen spoorweg krachtig te steunen. Na afloop dezer behandeling der aanhangige zaken zijn aan de orde gesteld het ontwerp tot instelling van een derde kantongerecht te Rotterdam, de gewerenwet en de motie-Dob- belman. Bij het voortgezet debat over de conclusiën, in zake den Noord-oost-Jocaalspoorweg. be streed de heer Van Alphen de conclusie vnn de commissie en de verdediging van den heer Van Delden. De spoorweg is volstrekt noodig om die streek tot ontwikkeling te brengen, tramwegen baten niet. De gemeenten kunnen onmogelijk veel bijdragen. Hij meent even wel dat in de tegenconclusie geen bepaalde voorkeur moet gegeven worden aan de con cessie-Willink, maar enkel gesproken worden van den aanleg van een locaalspoorweg. De heer Willinge brengt die wijziging aan, daar de bedoeling niet is een voorkeur voor bepaalde concessionarissen, maar wel een be paalde uitspraak dat alleen een locaalspoor weg mogelijk is. Hij betoogt dat de medewer king zoo groot niet is geweest en daaren tegen de belangstelling der gemeenten lang niet gering is. De heer Van Karnebeek bestrijdt de gewij zigde conclusie, welke op de regeering pressie oefent tot eene uitgaaf van 6 miliioen en verdedigt de conclusie der commissie, die alles in het midden laat. De heer Smidt daarentegen betoogt, dat in verhouding tot lmre draagkraci-t door de be langhebbende gemeenten veel is bijgedragen en dat een locaalspoor onmisoaar is, terwijl eene tramlijn verderfelijk zou zijn. De heer Lely, verdedigende de conclusie der commissie, wees op het gevaar van een precedent, met het oog op de gevolgen in andere streken en achtte eene tramlijn ruim voldoende. De minister van waterstaat beval de con clusie der commissie aan, die de wijze van aanleg in het midden laat. De bedoeling der verbinding te ondersteunen, hetzij door een locaalspoor of een tramlgn. Morgen voortzetting. De minister van marine heeft aan de Tweede Kamer ingezonden het uittreksel van het antwoord, dat de commandant der zeemacht in Oost-Indië gegeven'heeft op 's ministers vraag om inlichting omtrent de samenwerking tusschen zee- en landmacht in Ned.-Indië bij gelegenheid van de expeditie naar Lombok, en zulks naar aanleiding van de door den heer Van Vlijmen in de Tweede Kamer ter sprake gebrachte grief tegen de marine in Ned.-Indië. Op grond van verschillende beschouwingen komt de commandant der marine tot de con clusie, dat de commandant der scheepsmacht in de wateren van Lombok bij de ramp van 25 op 26 Augustus met veel beleid en oordeel heeft gehandeld en dat iedere afwijking van zijne nu gevolgde gedragslijn wel had kunnen leiden om de verliezen te vergrooten, maar niet om eenigerlei verbetering in den toe stand te brengen, nieuwe bezwaren en gevaren zouden in het leven zijn geroepen en de toe stand van het geheel nog hachelijker zijn ge maakt. Voor zoover de minister van marine de zaak van hieruit en met de hem thans bekende gegevens kan beoordeelen, verklaart hij vol komen de meenitig van den commandant der zeemacht te kunnen deelen. SCHIEDAM, 6 Maart 18SI5. Tengevolge van een vroeger getroffen over eenkomst van het bestuur van den polder Oud-Mathenesse met dat van den polder Spangen betreffende den waterafvoer, waar door de molen van eerstgenoemden polder had opgehouden aan zijn doel te beantwoor den, is in de heden gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van dien polder besloten den molen te sloopen. Men zat zich herinneren dat deze zelfde molen Oorzaak was dat de Holi. ijzeren-spoor wegmaatschappij zich jarenlang met een ellen dig stationsgebouw heeft moeten behelpen. W. C. J. v. d. V., die zich gisteren schuldig maakte aan diefstal van een boezeroen, in de branderg van den heer A. Dirkzwager in de Mariastraat alhier, is heden door de politie aangehouden. Hedenmorgen kregen twee spoelinghalers, met hunne schuiten in de Schie liggende, twist en geraakten aan 't vechten, tengevolge waarvan er een te water geraakte. Hg wist zich echter spoedig uit zgn netelige positie te helpen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 8 dezer niet plaats hebben, - Indien gedurende de loopende bijeenkomst van de Tweede Kamer nog tijd mocht over blijven, bestaat er kans dat het voorstel van wet van den heer Hartogh betreffende de burgerlijke rechtsvordering nog vóór het Paaschrecès in openbare beraadslaging komt. Naar wij vernemen, is het ontwerp tot her ziening der wet op de personeele belasting gereed en zal het dus waarschijnlijk spoedig aan den Raad van State worden gezonden. (N. B. Ct.) Dr. P. J. F. Vermeulen, lid van de Tweede Kamer, heeft tengevolge van een val den linkerarm gebroken, zoodat hij voorloopigde zittingen der Kamer niet zal kunnen bijwo nen. {Tijd.) Behalve Hr. Ms. Atjeh zal ook Hr. Ms. scbroefstoomschip 3e kl. Albnaar tegenwoor dig zijn bij de opening van het Noord-Oost- zee-kanaal. Dezer dagen verscheen het programma der eerste zitting van het Nationaal congres over vakopleiding, die op 17 en 18 April gehou den zal worden in sMaison Stroucken", te Amsterdam; ook het reglement van orde werd aan de leden verzondenhun aantal is reeds geklommen tot 265, waaronder niet minder dan 80 vereenigingen. De inschrij ving wordt gesloten op 12 April e. k. De commissie van voorbereiding van het nationaal congres in zake het vakonderwijs en de vakopleiding voor toekomstige werk lieden in Nederland, te houden te Amster dam op 17 April en 4 Juni, heeft den bestu- reu van verschillende gemeenten te kennen gegeven, dat het op hoogen prijs zal worden gesteld, dat zij zich op dit congres doen vertegenwoordigen. Haar doel is, alle belang hebbenden en belangstellenden in eene ver beterde vakopleiding en een doelmatig vak onderwijs voor Nederlandsche werklieden bij een te brengen, teneinde te trachten tot overeenstemming te komen omtrent het ten deze meest wenschelijke en bruikbare. Het vaartuig, te Krimpen a/d. IJsel ge zonken, is eene der nachtbooten, varende tusschen Rotterdam en Amsterdam, van de firma v. d. Schuit te Rotterdam. De politie te Amsterdam heeft in den nacht van Zondag op Maandag een mooie vangst gedaan. Een Duitscher kwam zich beklagen, dat hem in een verdacht huis, welk en waar kon hij zich niet precies meer herinneren, 6000 mark ontstolen was. Het bleek weldra, dat hg in sBierhalle zum Cambrinus", Pijl steeg no. 11, geweest was. Dit huis werd door een Duitscher gehouden en voornamelijk Duitsche mannen en vrouwen plachten er de vaste bezoekers te zijn. De bestolen vreemdeling had het eerste gedeelte van den avond in verschillende bier- kneipen van de "Warmoesstrnat doorgebracht en in elk daarvan vermoedelijk vrij diep in vele glaasjes gekeken. Htj wist dus niet juist meer, waï er daarna met hem gebeurd was, maar waarschijnlijk is het, dat hg door eene der ahabituees" van de genoemde bierhalle op straat is aangesproken en meegetroond naar de Pijlsteeg. Om vier uur verscheen dus Zondagnacht een groot aantal rechercheurs voor het bjj de politie sinds lang verdachte huis, verschafte zich toegang en nam alle aanwezigen naar het hoofdbureau mede. Van daar zijn zg gisteren, een heele gevangeniswagen vol, naar het Huis van Bewaring overgebn^ït,,.,pjn weldra, als zonder middel van bestaan, over - de grenzen gezet te worden. Den eigenaar van het café, die vrouw en kinderen heeft, werd aangezegd, dat hg te zorgen had met den meesten spoed het land te verlaten. In den laatsten tijd, zeker reeds in het vooruitzicht der naderende tentoonstelling, is het te Amsterdam een ware invasie van vrou wen zonder beroep, vooral uit Antwerpen. De politie krijgt dus de handen vol. {Tel). De vaart van Amsterdam naar Utrecht is weder open. De jager T. Dogger, in den Prins Hendrik polder, heeft Zondag twee groote witte zwanen geschoten. Langs de Texelsche kust ziet me» nog eiken dag troepen wilde zwanen. De jongeling die Donderdagmiddag tus schen Groningen en Kropswolde het hoofd op de rails legde, doch gelukkig, door het krachtig remmen van den machinist, niet- verpletterd werd, is naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht, wijl kenteekenen van krankzinnigheid bij hem geconstateerd werden. Volgens zijn zeggen had alleen de vrees voor den militairen dienst, welke binnenkort de hand op hem zon leggen, hem tot die noodlottige daad gebracht. In de gemeente Opsterland heeft het bur gerlijk armbestuur Zaterdag j.l. niet kunnen bedeelen, omdat de armvoogden geen geld in kas hadden. Gistermiddag tegen 4 uur had bg wacht post 46, tusschen Assen en Zuidlaren, een ongeluk plaats. Toen de trein daar naderde, wilde zekere Jan Garding van Tinaarlo, gem. Vries, met een hondenkar den spoorweg over steken. De machinist merkte dit op en deed alle moeite om den trein tot stilstand te brengen. Dit gelukte echter niet. Twee rij tuigen gingen over den man heen, toen de- trein tot staan kwam. Het bleek, dat het rechterbeen van den ongelukkige tot boven de knie bijna geheel was afgereden1 en hij bovendien ernstig aan het hoofd werd ge wond. De eerste hulp werd verleend door den heer Van den Berg, opzichter bjj den locomotief- en treindienst, en den hoofdeon- ducteur Malie, die het noodig oordeelden hem in den bagagewagen mee te nemen naar Gro ningen, terwijl zij aan het station Zuidiaren per telegraaf verzochten om geneeskundige hulp aldaar. Die hulp werd verstrekt door den heer assistent Tjabbes en de patient naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand schijnt hopeloos. De hond bleef, wat wel een wonder mag genoemd worden, bijna onge deerd. (P. G. O.) De netto-opbrengst van de door den gewe zen veldprediker den heer C. Rogge te De venter gehouden lezing over de Lombok expeditie, ten voordeele van werkverschaffing aldaar, is f86.60. Volgens den regenmeter der rgkslandbouw» school te Wageningen bedraagt de gevallen regen over Februari 37 mM,, tegen 72 mM. over dezelfde maand van 1894. Maandagavond werd een begin van brand ontdekt op desecretarie der gemeente Lochemf een kast waarin de registers van den bur gerlijken stand worden bewaard, stond reedff te branden. Door spoedig aangebrachte hulp1 met eene kleine brandspuit kon het vuur nog worden gebluscht. De gemeente Ruurlo heeft een gevoelig verlies geleden door het overigden van een harer geachtste ingezetenen, baronesse S. W. van Heeckeren van Keil. Vele instellingen van algemeen belang, en vooral de behoeftige» van Ruurlo, verliezen in haar een groote» steun.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2